تاجر ایرانی کشته شده در ایتالیا یک دلال اسلحه برای جمهوری اسلامی بود | ایران اینترنشنال

تاجر ایرانی کشته شده در ایتالیا یک دلال اسلحه برای جمهوری اسلامی بود

ساندی تایمز در گزارشی از قول پلیس ایتالیا خبر داد که فیروز سعید انصاری، تاجر ایرانی‌تبار که هفته گذشته در نزدیکی شهر رم و «طی نزاعی بر سر پول به ضرب گلوله» کشته شده است یک فروشنده بین‌المللی اسلحه و نزدیک به مافیای کالابریان و قاچاقچیان اسلحه روسی و همچنین رژیم جمهوری اسلامی ایران بوده است.

فیروز سعید انصاری، ۶۸ ساله، پسر سفیر ایران در ایتالیا در دوره شاه، روز سه شنبه در دفترش از ناحیه سینه مورد اصابت سه گلوله قرار گرفت و کشته شد.

پلیس گفته است که قاتل او، کاوه فلاتی، ۴۷ ساله ، کارمند سابق او و ایرانی بوده است.

این دو نفر بر سر پول با هم مشاجره کرده بودند و کاوه پس از شلیک به فیروز، خودش را کشت.

سومین روز از اعتراضات کشاورزان هند علیه طرح جدید دولت

 

در سومین روز از اعتراضات کشاورزان هندی، روز یکشنبه هزاران کشاورز در اعتراض به طرح دولت برای اصلاحات کشاورزی در حومه دهلی‌نو، پایتخت این کشور، تجمع کردند و خیابان‌ها را بند آوردند.

بیش از سی اتحادیه کشاورزی به طرح دولت معترضند و سخنگوی «بهاراتیا کیسان»، یکی از این اتحادیه‌ها، روز یکشنبه در خیابانی مسدودشده گفت: «ما امروز اینجا خواهیم ماند.»

دولت نارندرا مودی، نخست وزیر هند، طرح جدید اصلاحات کشاورزی را حدود دو ماه پیش به پارلمان این کشور ارائه کرد. بر اساس این طرح، کشاورزان به جای فروش عمده محصولات خود به بازارهای تحت نظارت دولت، می‌توانند این محصولات را به هر مشتری دیگر، از جمله شرکت‌های بزرگ مثل والمارت، بفروشند.

کشاورزان خرد می‌گویند شرکت‌های وابسته به دولت در خرید محصولات آنها ملزم به رعایت حداقل قیمت هستند اما آنها در برابر شرکت‌های بزرگ آسیب‌پذیر خواهند بود.

با این حال نخست وزیر هند روز یکشنبه در سخنان رادیویی ماهانه‌اش تلاش کرد این نگرانی را برطرف کند. نارندرا مودی گفت: «با این اصلاحات، کشاورزان از حقوق و فرصت‌های جدیدی برخوردار خواهند شد.»

وزیر بهداشت ایران: وضعیت بیماری کرونا در کشور رو به بهبود است

 

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، اعلام کرد وضعیت بیماری کرونا در کشور «به ویژه در شهرستان‌هایی که آبان‌ماه محدودیت در آنها اعمال شد، رو به بهبود است».

به گزارش پایگاه خبری وزارت بهداشت، نمکی روز یکشنبه گفت پیش‌بینی شده بود که در ماه آذر آمارهای مرگ‌ روزانه کرونا در ایران به «۸۰۰ تا یک هزار مورد در روز» برسد.

بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی وزارت بهداشت، این آمار اکنون به زیر چهارصد نفر رسیده است.

در ماه‌های اخیر خود مقام‌های وزارت بهداشت نیز تاکید کرده‌ بودند که آمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان کرونا از آمار رسمی بیشتر است.

نمکی همچنین گفت: «برای قرنطینه بیمارانی که از نظر فضای فیزیکی، شلوغی خانواده یا وضعیت اقتصادی در شرایط نامناسبی قرار دارند به حدود ۴۰ هزار تخت نقاهتگاهی در هتل‌ها، مهمانسراها و اماکن اقامتی دستگاه‌های اجرایی نیاز داریم.»

به گفته وزیر بهداشت ایران، مراکز سرپایی و تست‌گیری از افراد مشکوک نیز باید به «حداقل پنج هزار مرکز» افزایش یابد.

انفجار در ولایت غزنی به کشته شدن شماری از نیروهای ارتش افغانستان منجر شد

 

بنابر گزارش‌ها از افغانستان، انفجار خودرو بمب‌گذاری شده در یک پایگاه نظامی در ولایت غزنی، روز یکشنبه به کشته شدن شماری از نیروهای ارتش این کشور منجر شد.

برخی منابع از کشته شدن دست‌کم ۲۶ نظامی خبر داده‌اند.

بازمحمد همت، رییس بیمارستان غزنی، به خبرگزاری فرانسه گفت: «تاکنون ۲۶ جنازه و ۱۷ زخمی را تحویل گرفته‌ایم. همه این افراد از نیروهای نظامی هستند.»

طارق آرین، سخنگوی وزارت کشور افغانستان، گفت فرد انتحارکننده «یک خودرو بمب‌گذاری شده» را حوالی ساعت هفت و نیم صبح در ولسوالی «ده‌یک» ولایت غزنی منفجر کرد.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته اما به نوشته خبرگزاری فرانسه، ولایت غزنی همواره صحنه درگیری‌های نیروهای ارتش افغانستان و نیروهای طالبان است.

طالبان گرچه طی توافقی با آمریکا حمله به نیروهای این کشور را متوقف کرده، اما این گروه شبه‌نظامی در ماه‌های اخیر حملات خود علیه نیروهای دولتی را افزایش داده است.

روزنامه جمهوری اسلامی خواهان «پالایش دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی از نفوذی‌های دشمن» شد

روزنامه جمهوری اسلامی، در سرمقاله شماره یک‌شنبه خود با عنوان «زمان پالایش از درون است»، عملیات منجر به کشته شده محسن فخری‌زاده را «بسیار دقیق» توصیف کرد و خواهان پالایش دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی و دیگر دستگاه‌های حساس از «نفوذی‌های دشمن» شد.

این روزنامه نوشت: «مفهوم دقیق ترور فخری‌زاده این است که دشمن در میان خودی‌ها عوامل نفوذی دارد که می‌تواند این همه اطلاعات دقیق را از جزییات رفت‌وآمدها، ساعت و دقیقه و تمام مسیرهای هدف مورد نظر خود به دست بیاورد با این دقت او را ترور کند.»

روزنامه جمهوری اسلامی با تاکید براینکه «بارها به بعضی مقام‌ها كه در سخنرانی يد طولائی دارند تذكر دادیم که به جای رجزخوانی به وظایف خود عمل کنند»، افزود: «اینکه بگویید بالاترین امنیت را داریم و حفاظت باید برچیده شود یا بگویید هیچکس نمی‌تواند یک مو از سر یک ایرانی کم کند شعارهای خوبی هستند ولی با شعار نمی‌توان امنیت برقرار کرد.»

سرمقاله این روزنامه اضافه کرد که کشته شدن فخری‌زاده «هشداری است به تمام کسانی که به جای تشکیل اتاق‌های تامین امنیت برای پالایش دستگاه‌های حساس کشور به تشکیل اتاق‌های جنگ قدرت اقدام کرده‌اند».

این روزنامه با اشاره به اینکه «اینهمه اطلاعات از مسیر رفت و آمد، زمان و مکان حضور فخری‌زاده که توانست زمینه انجام ترور او با این دقت را فراهم کند، مفهوم مهمی دارد»، خطاب به روسای و مسئولان ارشد امنیتی و اطلاعاتی نوشت: «شعار دادن را متوقف كنيد، پالايش دستگاه‌های حسـاس کشور از لوث وجود نفوذی‌های دشمنان را در دستور کار خود قرار دهید.»

سخنگوی دولت روحانی: نباید نهادهای اطلاعاتی و امنیتی تضعیف شوند

همزمان با برگزاری جلسه‌ای غیرعلنی در مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر اطلاعات برای بررسی حمله منجر به کشته شدن محسن فخری‌زاده، علی ربیعی سخنگو و از چهره‌های امنیتی دولت روحانی طی یادداشتی در روزنامه ایران تاکید کرد: «نباید نهادهای اطلاعاتی و امنیتی تضعیف شوند.»

علی ربیعی، سخنگوی دولت، در بخشی از یادداشت خود در واکنش به طیفی از مقام‌های جمهوری اسلامی که از فخری‌زاده به عنوان «قربانی گفت‌وگو با مدیرکل آژانس انرژی اتمی یا برجام» نام برده‌اند، نوشت که این نشان می‌دهد عده‌ای در این شرایط سعی دارند کلاهی از این نمد برای خود ببافند.

سخنگوی دولت روحانی افزود که جمهوری اسلامی چنان که در موارد پیشین نشان داد، تاریخ و جغرافیای پاسخ و واکنش را به خوبی محاسبه می‌کند و آنگاه پاسخ می‌دهد.

ربیعی همچنین در پاسخ به طیفی از جمهوری اسلامی که خواهان «انتقام» فوری هستند، تاکید کرد که کشتن فخری‌زاده «بی‌پاسخ نخواهد ماند اما نه در آن زمانی که آنها می‌خواهند و نه به شیوه و در جایی که انتظارش را می‌کشند و زمین و زمان بازی را ایران تعیین می‌کند.»

اولین محموله واکسن ویروس کرونای فایزر از بلژیک به آمریکا منتقل شد

اولین محموله از دوزهای واکسن ویروس کرونا ساخت شرکت فایزر از بلژیک به ایالات متحده منتقل شد. بنابر گزارش‌ها، انتقال اولین دوزهای واکسن فایزر به آمریکا روز شنبه توسط شرکت هواپیمایی یونایتد انجام شد.

وال استریت ژورنال نیز روز جمعه گزارش داد كه شرکت هواپیمایی یونایتد پروازهای خود را برای ارسال واكسن به ایالات متحده آغاز كرده است. اداره هواپیمایی فدرال آمریکا روز جمعه در پاسخ به نشریه هیل تأکید کرد که «از اولین انتقال هوایی گسترده واکسن پشتیبانی می‌کند.»

واکسن فایزر باید در دمای کمتر از انجماد نگهداری شود تا اثر دوزها حفظ شود به همین خاطر یک منبع خبر داد که هواپیمایی فدرال آمریکا به شرکت یونایتد اجازه حمل ۱۵ هزار پوند یخ خشک در هر پرواز را داده است، که پنج برابر بیش از حد مجاز است.

شرکت یونایتد جزئیات خبر درباره این پروازها را تایید نکرد اما گفت که «از تلاش برای توزیع واکسن در مقیاس جهانی پشتیبانی می‌کند.»

انتقاد برخی از نمایندگان مجلس بریتانیا از محدودیت‌های جدید کرونا در این کشور

بوریس‌جانسون، نخست وزیر بریتانیا با پیشنهاد طرحی برای اعمال محدودیت‌های سختگیرانه در سراسر بریتانیا که بعد از پایان قرنطینه سراسری در روز چهارشنبه اعمال خواهد شد، با انتقادات شدیدی از سوی برخی  از اعضای حزب خود مواجه شد. 

قبل از رای گیری، جانسون در نامه‌ای به همکارانش در مورد محدودیت‌ها تاکید کرد که برنامه طبقه‌بندی مناطق و محله‌ها هر دو هفته یک بار بررسی می‌شود.

او درباره طرح جدید نوشته بود: «مقررات تا غروب خورشید در روز چهاردهم بهمن ماه، ۳ فوریه،  برقرار خواهد بود.»‌

او سپس اضافه کرد: «پس از چهارمین بازبینی هفتگی در روز هفتم بهمن، ۲۷ ژانویه، پارلمان درباره ادامه طبقه‌بندی رای‌گیری دیگری کرده و تعیین می‌کند که این اقدامات تا دوازدهم فروردین یعنی پایان ماه مارس باقی بمانند یا نه.»

بیش از ۶۰ نماینده محافظه کار نارضایتی خود را اعلام کرده و گفته‌اند بعید است که وقتی صحبت از رای‌گیری می‌شود از اقدامات دولت حمایت کنند.

 

پلیس فتای گلستان:یک نفر را در گنبد کاووس به اتهام راه‌اندازی صفحه مدلینگ در اینستاگرام، بازداشت کردیم

ابراهیم پرسا، رییس پلیس فتای استان گلستان، از بازداشت یک نفر به اتهام «راه‌اندازی صفحه مدلینیک در اینستاگرام» خبر داد.

این مقام نیروی انتظامی گفت که  در رصد و پایش صورت گرفته توسط کارشناسان پلیس فتا استان، صفحه‌ای در یکی از شبکه‌های اجتماعی مشاهده شد که اقدام به بارگذاری و انتشار «تصاویر و محتوا علیه عفت واخلاق عمومی تحت عنوان مدلینگ» می‌کرد.

پرسا افزود که با بررسی‌های صورت گرفته، گرداننده این صفحه که بیش از چند هزار دنبال کننده و صدها پست داشت، شناسایی و «در یک عملیات موفق پلیسی به دست کارشناسان پلیس فتا شهرستان گنبدکاووس» دستگیر شد.

او گفت که گراننده این صفحه انگیزه خود از راه اندازی صفحه مدلینیگ را جذب دنبال کننده و کسب درآمد عنوان کرد.

رییس پلیس فتای استان گلستان اضافه کرد که محتوای عکس‌های این صفحه «علیه عفت و اخلاق عمومی» بود و بعد از حذف همه عکس‌ها از صفحه‌ اینستاگرامش، فرد بازداشت شده را به مرجع قضایی تحویل دادیم.

توافق جدید بریتانیا و فرانسه برای کنترل مسیر مهاجرت از کانال مانش

بریتانیا و فرانسه توافق‌نامه جدیدی امضا کرده‌اند که هدف از آن مهار تعداد مهاجرانی است که با قایق‌های کوچک از کانال مانش عبور می‌کنند.

پریتی پاتل وزیر کشور بریتانیا و جرالد دارمانین همتای فرانسوی‌اش گفتند که آنها می‌خواهند مسیری را که امسال بیش از ۸هزار نفر از آن عبور کرده‌اند را غیرقابل استفاده کنند.آنها توافق کردند که تعداد نیروهای فرانسه در مسیر ۱۵۰ کیلومتری خط ساحلی مورد هدف شبکه‌های قاچاق انسان را دو برابر کنند.

در واکنش به این خبر، سازمان عفو بین الملل انگلیس اعلام کرد که این اقدام «عمیقا ناامید کننده است.»

وزرای کشور فرانسه و بریتانیا همچنین توافق کردند که فناوری نظارت با پهپاد، تجهیزات راداری و دوربین‌های مخصوص را تقویت کنند.

آنها امیدوارند که این تجهیزات کمک کند تا پلیس در مکان‌های مناسبی مستقر شوند که برای شناسایی مهاجران و متوقف کردن آنها قبل از شروع حرکت، مفید باشد.

این توافق‌نامه همچنین شامل اقداماتی برای حمایت از مهاجران برای اسکان در فرانسه و افزایش امنیت مرزی در بنادر شمال و غرب این کشور است.

گزارش نیویورک‌تایمز از نگرانی‌ها درباره رابطه مقام‌های منتخب بایدن با دو شرکت‌ خصوصی 

 

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که ارتباط برخی از گزینه‌های جو بایدن برای پست‌های عالی‌رتبه دولت آینده آمریکا با دو شرکت خصوصی، نگرانی‌های اخلاقی در این زمینه ایجاد کرده است.

نیویورک تایمز روز شنبه هشتم آذر در گزارشش افزود که یکی از این شرکت‌ها دفتر مشاورهWestExec Advisors است که به شرکت‌های بازرگانی مشاوره‌ تخصصی می‌دهد. 

شرکت دوم صندوق سرمایه‌گذاری Pine Island Capital Partners  است که علاقه خاصی به پیمانکاران نظامی دارد.

چندین مقام منتخب دولت بایدن از این دفتر و این صندوق که خود را شرکای استراتژیک یکدیگر می‌خوانند، می‌آیند.

روزنامه نیویورک تایمز تاکید می‌کند اکنون روابط افراد منتخب بایدن برای حضور در دولت با این دو شرکت، این سوال را ایجاد کرده که آیا ممکن است آنها به نفع این شرکت‌ها کار کنند.

نیویورک تایمز به نقل از کارشناسان می‌نویسد قطع رابطه این افراد با این دو شرکت مشکل اخلاقی موجود در این رابطه را برطرف نمی‌کند.

گزارش‌ها درباره بازداشت رییس سابق اداره امنیت حفاظت قوه قضاییه در پرونده طبری 

 برخی رسانه‌های ایران از بازداشت مدیرکل سابق اطلاعات مازندران و رییس سابق اداره امنیت حفاظت قوه قضاییه به دلیل نقش داشتن در پرونده اکبر طبری، معاون اجرایی سابق رییس این قوه، خبر دادند.

تعدادی از رسانه‌ها روز شنبه نوشتند که محمدجواد رشیدی، رییس سابق اداره امنیت حفاظت قوه قضاییه و رییس فعلی حفاظت شوراهای حل اختلاف، به اتهام دریافت رشوه در پرونده ‎طبری بازداشت شده است.

براساس این گزارش، اتهام او دریافت رشوه از مصطفی نیازآذری، یکی از متهمان این پرونده است. 

روز جمعه نیز رسانه‌های ایران خبر دادند که کیومرث نیازآذری، پدر مصطفی نیازآذری و مدیرکل سابق اطلاعات استان مازندران، به اتهام نقش داشتن در این پرونده بازداشت شده است.  

کیومرث نیازآذری از زمان تاسیس وزارت اطلاعات تا سال ۱۳۸۵ رییس اداره کل اطلاعات استان مازندران و پس از آن تا سال ۱۳۹۵ رییس دانشگاه آزاد در این استان بود.

مصطفی نیازآذری از متهمان پرونده طبری به «مشارکت در قاچاق حدود دو تن طلا» متهم شده است. در جلسات دادگاه اعلام شده که او فرار کرده و در خارج از کشور است.

او همچنین متهم به پرداخت رشوه به طبری است. در جلسات دادگاه گفته شد که او ۱۵ هزار متر زمین و ۳ طبقه ویلای لوکس به ارزش ۴۲ میلیارد تومان به طبری داده است.

نامه نظام پرستاری ایران به روحانی: ۳۰ پرستار دیگر در آبان‌ماه بر اثر کرونا جان باختند

 

اعضای شورای عالی و روسای هیات مدیره‌های نظام پرستاری سراسر ایران در نامه‌ای به حسن روحانی نسبت به گسترش اعتراض و نارضایتی‌های کادر درمان و همچنین افزایش قربانیان در میان پرستاران بر اثر ابتلا به کرونا هشدار دادند.

آنان در نامه خود به بی‌توجهی به مشکلات و نیازهایشان در ایام کرونا از جمله «خستگی، فرسودگی و سختی کار، کمبود نیرو، کاهش در پرداخت‌ها، عدم تحقق کامل فوق‌العاده ویژه، نبود ایمنی شغلی و ابتلای بالای آنان به بیماری و اجرا نشدن مصوبات ستاد ملی کرونا» اشاره کردند.

پس از شیوع کرونا در ایران، این پنجمین بار است که اعضای شورای عالی و روسای هیات مدیره‌های نظام پرستاری سراسر ایران به رییس‌جمهوری این کشور نامه می‌نویسند.

در این نامه آمده که «فقط در آبان‌ماه»، ۳۰ پرستار در سراسر ایران بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

همچنین بر اساس این نامه، تاکنون شمار پرستاران جان‌باخته بر اثر کرونا در ایران به ۸۴ نفر رسیده، ۵۰ هزار پرستار به این بیماری مبتلا شدند و هشت هزار نفر نیز از خدمت منفک شده‌اند.

اعضای شورای عالی و روسای هیات مدیره‌های نظام پرستاری سراسر ایران درباره فشار کاری پرستاران اضافه کردند: «در برخی از بیمارستان‌ها و بخش‌های کرونا هر ۱۰ بیمار و بلکه بیشتر به یک پرستار سپرده می‌شود.»

در این نامه از روحانی خواسته شده کارگروهی «برای تامین حقوق مادی، معنوی و شرایط  کاری مناسب‌تر مدافعین سلامت» تشکیل دهد و این کارگروه ضمن بررسی موارد مطروحه، نتایج ماهانه آن را با همکاری سازمان نظام پرستاری به ستاد ملی کرونا گزارش دهد.

ستاد کرونا: اجباری شدن کارت ملی برای خدمات ادارات و حمل‌ونقل عمومی تا سفید شدن وضعیت ادامه دارد

 

دبیر کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا اعلام کرد که الزام افراد به داشتن کارت ملی در زمان مراجعه به ادارات و سفر بین شهری تا پایان شیوع کرونا ادامه خواهد یافت.

حسین قاسمی گفت که از ۸۵ میلیون نفر جمعیت ایران ۶۲ میلیون نفر باید کارت ملی داشته باشند اما ۵۰ میلیون نفر کارت گرفته‌اند.

به گفته قاسمی، افراد برای مسافرت با هواپیما، قطار یا اتوبوس از تهران به شهرهای دیگر باید کد ملی ارائه کنند و اطلاعات ابتلای افراد به کرونا با این کد مشخص خواهد شد.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، روز شنبه اعلام کرد که براساس مصوبه این ستاد مراجعه‌کنندگان به ادارات باید کارت ملی به همراه داشته باشند.

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، نیز روز شنبه در ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرد که مبتلایان به کرونا با سامانه الکترونیکی کنترل و از سفر آنان با هواپیما و قطار جلوگیری خواهد شد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز هفته پیش از آغاز اجرای این طرح خبر داده بود.

دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا اعلام کرد که این طرح تا پایان شیوع کرونا و اعلام وضعیت سفید ادامه خواهد یافت.

وزارت بهداشت: هیچ موردی از ابتلای انسانی به آنفلوانزای پرندگان وجود ندارد

 

 

حمیدرضا نجاری، رییس اداره آنفلوانزای وزارت بهداشت ایران، اعلام کرد که «هیچ موردی» از ابتلای انسانی به آنفلوانزای پرندگان در این کشور وجود ندارد.

نجاری گفت: «فقط در یک یا دو نقطه کشور در دو مرغداری به صورت محدود موارد ابتلا به این بیماری در تعدادی از مرغ‌ها دیده شده که همه آن‌ها معدوم شده‌اند.»

او تاکید کرد که این دو مرغداری به طور کامل پاکسازی شده و مرغ‌های موجود در بازار کاملا سالم و تحت نظر سازمان دامپزشکی هستند.

در روزهای گذشته مقام‌های سه استان ایران از مشاهده موارد آنفلوانزای پرندگان خبر داده‌اند.

شهاب‌الدین منتظمی، مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست، نیز از مشاهده آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سه استان مرکزی، اردبیل و مازندران خبر داده بود.

او  از اعلام تعداد پرندگانی که تاکنون به دلیل ابتلا به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تلف شده‌اند، خودداری کرده بود.

برگزاری تجمع حامیان حکومت در چند شهر ایران در پی ترور فخری‌زاده

 

یک روز پس از ترور محسن فخری‌‌زاده، عضو ارشد سپاه پاسداران، تجمعات مشابهی در تهران و برخی از شهرهای دیگر ایران از سوی گروهی از حامیان جمهوری اسلامی برگزار شد.

به گزارش مهر، تعدادی از «مردم و دانشجویان انقلابی» روز شنبه مقابل ساختمان مجلس در تهران تجمع کردند و شعارهای «سکوت نخواهیم کرد» و «بازرس اسرائیلی اخراج باید گردد» سر داده شد.

براساس ویدیویی که این خبرگزاری منتشر کرده است، برخی از نمایندگان مجلس نیز با حضور در این تجمع به سخنرانی پرداختند.

به گفته ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، قرار است موضوع ترور این عضو سپاه پاسداران، شامگاه شنبه در جلسه فوق‌العاده این کمیسیون مطرح شود.

همچنین آسوشیتدپرس از تجمع گروه کوچکی از معترضان مقابل ساختمان وزارت امور خارجه ایران در تهران خبر داده و عکس‌هایی از این تجمع را منتشر کرده است.

 

 

این افراد پلاکاردهایی را در دست دارند که روی آن نوشته شده بود: «اجرای پروتکل الحاقی متوقف باید گردد» یا «گفتمان مذاکره = شهادت نخبگان».

همچنین پرچم‌های اسرائیل و آمریکا و عکس‌هایی از دونالد ترامپ و جو بایدن در این تجمع به آتش کشیده شد.

در برخی دیگر از شهرهای ایران مانند شیراز، بندرعباس، مشهد و یزد نیز مقابل دفاتر محلی وزارت امور خارجه ایران تجمعاتی برگزار شد.

همچنین در قم، محل تولد فخری‌زاده، عده‌ای مقابل خانه پیشین روح‌الله خمینی جمع شدند و خواستار «انتقام سخت» جمهوری اسلامی در برابر این ترور شدند.

آلمان خواستار خویشتن‌داری در واکنش به کشته شدن فخری‌زاده شد

 

در واکنش به ترور محسن فخری‌زاده، عضو ارشد سپاه پاسداران، دولت آلمان همه طرف‌ها را به خویشتن‌داری فراخواند. 

یک سخنگوی وزارت خارجه آلمان روز شنبه هشتم آذر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «چند هفته پیش از روی کار آمدن دولت جدید آمریکا، مهم است که زمینه مذاکره با ایران حفظ شود تا مناقشه بر سر برنامه هسته‌ای این کشور را بتوان از طریق گفت‌وگو حل کرد.»

این مقام وزارت خارجه آلمان ادامه داد: «ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم از هر اقدامی که می‌تواند منجر به تنش جدید در وضعیت شود، خودداری کنند.»

پیشتر اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای کشته شدن فخری‌زاده را محکوم کرد و آن را عملی مجرمانه خواند. 

توضیح کلانتری درباره جمله خمینی «فرزند ناخلف آمریکا» بود؛ مصاحبه تقطیع شده است

 

 

عیسی کلانتری، رییس سازمان محیط‌ زیست ایران، سخنان نقل‌شده از او مبنی بر این‌که روح‌الله  خمینی «فرزند ناخلف آمریکا» بود را تقطیع شده خواند.

کلانتری گفت که این چهل ثانیه از مصاحبه دو ساعته او در سه سال قبل، منتشر شده است.

او اعلام کرد که در این مصاحبه گفته خمینی «اجازه نداد آمریکا میوه انقلاب اسلامی را به نفع خود بچیند».

در فیلمی که در فضای مجازی پخش شده کلانتری می‌گوید که خالی کردن پشت شاه از طرف آمریکا باعث پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ شد. 

او گفته بود که می‌توان گفت خمینی «فرزند ناخلفی برای آن‌ها بود. آن‌ها پشت شاه را خالی کردند و انقلابیون از این فرصت حداکثر استفاده را کردند».

این سخنان اعتراض موسسه تنظیم و نشر آثار بنیان‌گذار جمهوری اسلامی را به دنبال داشت و روزنامه کیهان نیز خواستار محاکمه کلانتری شد.

کشته شدن دو مامور نیروی انتظامی در استان فارس با شلیک نوجوان ۱۷ ساله 

 

 

فرمانده انتظامی استان فارس خبر داد که دو نفر از ماموران انتظامی در شهرستان کوار به دست یک نوجوان ۱۷ ساله و با اسلحه شکاری کشته شدند.

رهام بخش حبیبی گفت که این افراد پس از درگیری این نوجوان با خانواده خود به محل اعزام شده بودند.

به گفته حبیبی، هنگامی که ماموران قصد ورود به خانه و بازداشت این نوجوان را داشتند او با اسلحه شکاری پدرش، به سمت ماموران تیراندازی کرده و دو نفر از آنان را کشته است.

او گفت که این نوجوان از ناحیه پا مورد اصابت گلوله قرار گرفته و بازداشت شده است.

براساس این گزارش سروان بهرام مکرمی و استوار دوم پوریا قاسمی در این درگیری کشته شدند.

کمالوندی: آژانس براساس گزارش خود ما درخواست بازدید داشته باشد، نه چیز دیگری

 

 

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، درباره بازرسی آژانس از مکان‌های مشکوک هسته‌ای در این کشور گفت: «آن‌ها می‌توانند براساس گزارش خود ما (گزارش برای پادمان و اظهاریه برای پروتکل) سوال یا درخواست داشته باشند و نه چیز دیگری.»

کمالوندی روز شنبه در گفت‌وگو با وب‌سایت خبری بازار، با اشاره به این‌‌که «قرار نبوده هیچ وقت سوالی در رابطه با موضوعات گذشته مطرح شود»، گفت: «چندی پیش آژانس مواردی را مطرح کرد که ما مورد پذیرش قرار ندادیم که در نهایت باعث شد که قطعنامه‌ای علیه کشورمان صادر شود.»

او ادامه داد: «پس از آن دو طرف مذاکراتی داشته و نهایتا به این جمع‌بندی رسیدیم که یک‌بار برای همیشه دسترسی به دو مکان داده ‌شود. این دو مکان سایت هسته‌ای نیستند بلکه دو مکان دور از شهر می‌باشند.»

اسرائیل در گزارش‌هایش در سال‌های گذشته برای نخستین‌بار به وجود این دو سایت مشکوک در ایران اشاره کرد.

به‌تازگی در پی بیانیه مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ادامه نقض تعهدات برجام از سوی ایران و کشف اورانیوم در مکان‌های اعلام نشده،‌ آمریکا، سه کشور اروپایی و روسیه به صورت جداگانه خواستار همکاری ایران با آژانس و بازگشت «فوری» به تعهدات برجام شدند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین اعلام کرد ایران برخلاف تعهداتش در توافق هسته‌ای، ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود را به ۱۲ برابر میزان مجاز افزایش داده و سانتریفیوژهای پیشرفته را به یک سایت زیرزمینی منتقل کرده است.

سخنگوی سازمان انرژی در این باره گفت: «در حال حاضر چیزی در حدود ۳ هزار و ۸۰۰ کیلو مواد داریم که روزبه‌روز در حال افزایش است.»

او با اشاره به پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا اضافه کرد: «این‌که مذاکره‌ای در کار باشد یا نه، مربوط به وزارت خارجه و مسئولان سیاسی و عالی نظام است که اگر لازم باشد آن‌ها اطلاع‌رسانی خواهند کرد.»

شش نفر در درگیری هواداران صدر با معترضان عراقی در ناصریه کشته شدند

منابع پزشکی در عراق اعلام کردند تعداد کشته‌های درگیری‌ در تظاهرات گروه‌های رقیب در شهر ناصریه در جنوب این کشور به شش نفر افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این خشونت‌ها از روز جمعه میان اعضای جنبش ضددولتی عراق که از سال گذشته اعتراضاتی را در این کشور به راه انداخته و هواداران مقتدا صدر، روحانی پرنفوذ شیعه، آغاز شد.

صدر در روزهای اخیر از هوادارانش خواست برای نمایش قدرت در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی عراق به خیابان‌ها بیایند.

در ناصریه که پایگاه معترضان عراقی به شمار می‌رود، معترضان ضددولتی هواداران صدر را به تیراندازی و آتش ‌زدن چادرهایشان متهم کردند.

این درگیری‌ها شامگاه جمعه نیز ادامه داشت و براساس اعلام منابع پزشکی، پنج نفر از کشته‌شدگان بر اثر اصابت گلوله جان خود را از دست داده‌اند.

همچنین در این درگیری‌ها حدود شصت نفر زخمی شدند.

در دیگر شهرهای عراق نیز با افزایش تدابیر امنیتی، مقررات منع آمدوشد برقرار شده است.

اتحادیه اروپا: کشتن فخری‌زاده عملی مجرمانه بود

 

سخنگوی امور خارجی و سیاست امنیتی اتحادیه اروپا در واکنش به کشته شدن محسن فخری‌زاده، عضو ارشد سپاه پاسداران، «همه طرف‌ها» را به خویشتن‌داری فراخواند.

او روز شنبه با صدور بیانیه‌ای نوشت: «در این موقعیت مبهم، بیش از هر زمانی مهم است که همه طرف‌ها با نهایت خویشتن‌داری، آرامش خود را حفظ کنند تا افزایش تنش‌ها که به نفع هیچ‌کس نیست، رخ ندهد.»

سخنگوی امور خارجی و سیاست امنیتی اتحادیه اروپا اضافه کرد کشتن فخری‌زاده «یک عمل مجرمانه بود و مغایر با اصل احترام به حقوق بشر است که اتحادیه اروپا از آن دفاع می‌کند».

این سخنگوی اتحادیه اروپا افزود جوزپ بورل به خانواده کشته‌شدگان تسلیت می‌گوید. 

این موضع‌گیری اتحادیه اروپا در حالی است که مقام‌های جمهوری اسلامی ایران، اسرائیل را در این زمینه متهم کرده‌اند و از واکنش نسبت به این ترور سخن گفته‌اند.

اجباری شدن کارت ملی برای رفتن به ادارات و استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی

 

 

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، اعلام کرد که براساس مصوبه این ستاد مراجعه‌کنندگان به ادارات باید کارت ملی به همراه داشته باشند.

رئیسی روز شنبه ۸ آذر همچنین گفت که افراد برای استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی نیز باید کارت ملی به همراه داشته باشند.

او اعلام نکرد که این مصوبه تنها مربوط به حملو‌نقل عمومی بین شهرهاست یا داخل شهرها نیز باید افراد برای استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی کارت ملی به همراه داشته باشند.

این مصوبه با هدف کنترل افرادی که تست کرونای آن‌ها مثبت است، تصویب شده است.

حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، نیز روز شنبه در ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرد که مبتلایان به کرونا با سامانه الکترونیکی کنترل و از سفر آنان با هواپیما و قطار جلوگیری خواهد شد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز هفته پیش از آغاز اجرای این طرح خبر داده بود.

خامنه‌ای خواستار «مجازات قطعی عاملان و آمران» ترور فخری‌زاده شد

 

 

یک روز پس از ترور محسن فخری‌‌زاده، عضو ارشد سپاه پاسداران، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، از مسئولان این کشور خواست برای «مجازات قطعی عاملان و آمران» این اقدام تلاش کنند.

خامنه‌ای روز شنبه هشتم آذر در پیامی، فخری‌زاده را «دانشمند برجسته و ممتاز هسته‌ای و دفاعی» توصیف کرد که جانش را در راه «تلاش‌های علمی بزرگ و ماندگار خود» از دست داد.

رهبر جمهوری اسلامی با اشاره به این‌که دو موضوع باید در دستور کار قرار گیرد، ادامه داد: «نخست پیگیری این جنایت و مجازات قطعی عاملان و آمران آن و دیگر پیگیری تلاش علمی و فنی» فخری‌زاده در همه‌ بخش‌هایی که به آن‌ها اشتغال داشت.

خامنه‌ای فرد، گروه یا کشوری را در این زمینه متهم نکرد، اما پیشتر حسن روحانی، رییس‌جمهوری اسلامی در پیامی «استکبار جهانی» و اسرائیل را عامل ترور فخری‌زاده دانست.

همچنین محمدجواد ظریف، در توییتی از «نشانه‌های جدی نقش اسرائیلی‌ها» در این ترور نوشت.

این در حالی است که اسرائیل در این زمینه واکنشی نشان نداده و هیچ گروهی مسئولیت این ترور را برعهده نگرفته است.

محسن فخری‌زاده که روز جمعه در حمله افراد ناشناس در آبسرد در نزدیکی تهران کشته شد، ریاست «سازمان پژوهش‌های نوین دفاعی» موسوم به «سپند» را در وزارت دفاع ایران برعهده داشت.

در دهه ۸۰ اعلام شده بود که او در فعاليت‌های هسته‌ای و موشک‌های باليستيک ایران نقش دارد.

فخری‌زاده همچنین از دست‌اندرکاران اصلی برنامه اتمی این کشور بود و پیش از این در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از او به عنوان مقام یک برنامه موسوم به «آماد» نام برده شده بود. 

براساس گزارش برخی رسانه‌ها، در سال ۹۰، مقام‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواستار گفت‌وگو با فخری‌زاده بودند اما ایران این درخواست را نپذیرفت.

اختصاص درصدی از درآمد اپراتورها به پیام‌رسان‌های داخلی 

 

 

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی اعلام کرد که بخشی از درآمد اپراتورهای تلفن و اینترنت در ایران به پیام‌رسان‌های داخلی اختصاص خواهد یافت.

امیر خوراکیان گفت که این موضوع به اپراتورها ابلاغ شده و در آینده‌ای نزدیک پیام‌رسان‌های داخلی به میزان ترافیکشان درصدی از درآمد ترافیک اپراتور‌ها را دریافت می‌کنند.

 او توضیح بیشتری در این باره نداد و اعلام نکرد که قرار است چه درصدی از درآمد اپراتورها به پیام‌رسان‌های داخلی پرداخت شود.

حکومت ایران برای جلوگیری از استفاده از پیام‌رسان‌های خارجی ضمن فیلتر برخی از آنان به پیام‌رسان‌های داخلی نیز کمک می‌کند.

رسانه‌های ایران پیش از این خبر داده بودند که به پیام‌رسان‌های داخلی وام داده شده اما وضعیت هزینه شدن این وام‌ها مشخص نیست.

هشدار دبیر انجمن جوجه یک‌روزه درباره احتمال کمبود گوشت مرغ در آینده نزدیک

 

دبیر انجمن جوجه یک‌روزه دلیل گرانی گوشت مرغ را پرداخت نشدن یارانه وعده داده شده به واحدهای تولیدی و همچنین تامین نشدن نهاده دامی دانست.

محمدرضا صدیق‌پور ضمن اعتراض به عملکرد دستگاه‌های دولتی گفت: «البته شاید عده‌ای می‌خواهند از این کمبود استفاده کنند و واردات مرغ  انجام دهند و بی‌توجهی و بی‌اعتنایی برای آن‌ها صرفه اقتصادی دارد.»

او گفت دلیل اصلی کمبود مرغ در روزهای اخیر محدودیت در تامین نهاده‌های ذرت و کنجاله سویاست و هشدار داد اگر زودتر فکری به حال تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه نشود، در آینده نزدیک دچار کمبود جوجه و به‌تبع آن کمبود گوشت مرغ خواهیم شد.

دبیر انجمن جوجه یک‌روزه اعلام کرد که این جوجه‌ها بدون مشتری مانده‌اند.

به گفته صدیق‌پور، قرار بوده که دولت تفاوت قیمت فروش جوجه در بازار و قیمت دولتی را به تولیدکنندگان پرداخت کند اما از ۲۱ مهر تاکنون به‌‌رغم پیگیری‌های متعدد هیچ پاسخی داده نشده است.

حبیب اسدالله نژاد، نایب‌رییس کانون سراسری مرغداران گوشتی، کوتاهی وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت در تامین نهاده‌های دامی را دلیل افزایش قیمت مرغ اعلام کرده بود.

در روزهای گذشته فیلم‌ها و گزارش‌هایی از صف طولانی خرید مرغ در بازارهای میوه و تره‌بار منتشر شده است.

در همین حال خبرگزاری تسنیم در گزارشی از پنج نرخی شدن مرغ در بازار ایران خبر داده  و نوشته بود که قیمت مرغ آزاد ۳۴ تا ۴۰ هزار تومان است.

اجرای طرح تعطیلی گسترده ادارات و محدودیت اصناف در یزد به مدت یک هفته

احمد ترحمی، جانشین رییس ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای یزد، اعلام کرد که به دلیل تداوم شیوع کرونا، از امروز شنبه به مدت یک ‌هفته طرح تعطیلی گسترده ادارات و محدودیت اصناف در این استان اجرا می‌شود.

ترحمی افزود که با توجه به تداوم موج سوم شیوع کرونا، اعمال محدودیت‌های جدید از روز شنبه، هشتم آذرماه، به مدت یک هفته در این استان اعمال می‌شود و همه اداره‌ها، سازمان‌های دولتی و عمومی به استثنای بخش‌ خدمات ضروری و بیمارستان‌ها تعطیل است.

او همچنین گفت که تردد خانوادگی از ساعت ۱۸ عصر و ممنوعیت تردد کامل خودروها از ساعت ۲۱ شب تا ۴ صبح به مدت یک هفته دیگر اعمال می‌شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری یزد البته گفت که همه کارمندان در ساعت کار اداری در حالت آماده‌باش و در دسترس بوده و باید در صورت ضرورت و اعلام واحد مربوطه در محل کار حاضر شوند.

به گفته ترحمی اصناف و مشاغل ضروری شامل نانوایی‌ها، لبنیاتی‌ها، میوه و تره‌بار، غرفه مواد غذایی، فروشگاه‌های بزرگ و بیرون‌بر رستوران‌ها و فست‌فودها بدون مراجعه حضوری ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه و سایر اصناف گروه یک شغلی فقط تا ساعت ۱۵ و ۳۰ ‌دقیقه مجاز به فعالیت هستند.