تاثیر سابقه تحصیلی و معدل برای ورود به دانشگاه ۶۰ درصد و تاثیر کنکور ۴۰ درصد تعیین شد | ایران اینترنشنال

تاثیر سابقه تحصیلی و معدل برای ورود به دانشگاه ۶۰ درصد و تاثیر کنکور ۴۰ درصد تعیین شد

منصور کبگانیان، قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی از تصویب «تفکیک سنجش از پذیرش» خبر داد و گفت: سابقه تحصیلی ۶۰ درصد و کنکور ۴۰ درصد در پذیرش داوطلبان کنکور سراسری نقش دارد.

کبگانیان گفت که در یکصد و سی و نهمین جلسه شورای ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور درباره «ساماندهی کنکور» دو سیاست تصویب شد که «سیاست شماره یک مربوط به تفکیک سنجش از پذیرش است و سیاست دوم در مورد پذیرش و جدا شدن پذیرش از سنجش است که براساس آن، میزان تاثیر سابقه تحصیلی ۶۰ درصد خواهد بود.

قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی، با تاکید براینکه «ما اعتقاد داریم باید عمق یادگیری داوطلبان اندازه گیری شود»، گفت: ما می‌خواهیم سوالات کنکور استاندارد باشد و اگر امسال دانش آموزی رتبه و معدلی کسب کرد دو تا سه سال بتواند از آن استفاده کند.

کبگیانیان افزود: «در آزمون تستی ممکن است که این عمق یادگیری به درستی اندازه گیری نشود»، بنابراین سابقه تحصیلی و عمق یادگیری به تصویب رسید و حداقل ۶۰ درصد به این امر تخصیص داده می‌شود و آزمون تخصصی که همان آزمون سراسری کنکور است نیز ۴۰ درصد نقش خواهد داشت. بخشی هم به ارزشیابی و اندازه گیری استعداد، هوش و شخصیت‌شناسی اختصاص داده شد.

جنت یلن: وزارت خزانه‌داری کار مهم خود را در مقابله با حمایت ایران از تروریسم و نقض حقوق بشر ادامه می‌دهد

جنت یلن، گزینه جو بایدن برای تصدی وزارت خزانه‌داری آمریکا، به نمایندگان سنا گفت تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی را بازنگری خواهد کرد.

به گزارش بلومبرگ، یلن روز پنج‌شنبه در بخشی از پاسخ‌ خود به پرسش‌های کمیته مالی سنا گفت در صورت تایید شدن او در این سمت، وزارت خزانه داری تحریم‌های ایران را با «دقت مورد بازنگری قرار خواهد داد.»

او تاکید کرد در روند کار خود اطمینان حاصل خواهد کرد که ایران به «پایبندی» به تعهدات خود بازگردد و افزود این امر برای کاهش تحریم‌ها ضروری است.

گزینه جو بایدن برای تصدی وزارت خزانه‌داری گفت موافق است که ایران بزرگ‌ترین حامی تروریسم دولتی در جهان است و افزود: «من اطمینان حاصل خواهم کرد که وزارت خزانه‌داری کار مهم خود را در مقابله با حمایت ایران از تروریسم و نقض حقوق بشر از سوی این کشور ادامه دهد.»

مجلس نمایندگان آمریکا به نامزد پست وزارت دفاع بایدن معافیت داد

مجلس نمایندگان آمریکا با ۳۲۶ رای موافق در برابر ۷۸ رای مخالف لوید آستین، نامزد تصدی پست وزارت دفاع، را از یک محدودیت قانونی معاف کرد تا او بتواند در این سمت فعالیت کند.

گزینه‌های تصدی پست وزیر دفاع باید دست کم هفت سال از زمان بازنشستگی‌شان گذشته باشد، اما  آستین که در سال ۲۰۱۶ بازنشست شده بود، کمتر از هفت سال از زمان بازنشستگی‌اش می‌گذشت.

در تاریخ آمریکا پیش از این به جز آستین، تنها به دو وزیر دفاع این معافیت داده شده است.    

در صورتی‌که آستین از سوی کنگره رای اعتماد بگیرد، اولین فرد سیاه‌پوستی خواهد بود که به وزارت دفاع آمریکا می‌رسد.

آستین روز سه شنبه در نشست کمیته نیروهای مسلح سنا تاکید کرده بود در صورت انتصاب به این سمت از وقوع جنگ جلوگیری کرده و امنیت ملی را ارتقا بخشد.

اتاق بازرگانی تهران: صادرات ایران به ترکیه ۷۲ درصد کاهش یافت

اتاق بازرگانی تهران از کاهش ۷۲ درصدی صادرات ایران به ترکیه و کاهش ۲۷ درصدی واردات از این کشور خبر داد.

در گزارش اتاق بازرگانی تهران آمده که  ایران طی ۱۱ ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی، دی۹۸ تا آذر۹۹، حدود ۸۹۸ میلیون دلار کالا به ترکیه صادر کرده که این میزان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، حدود ۷۲ درصد کاهش یافته است.

بنابر اعلام اتاق بازرگانی تهران، واردات ایران از ترکیه نیز در فاصله دی۹۸ تا آذر۹۹، طی یازده ماه، حدود ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه قبلی، با کاهش ۲۷ درصدی مواجه بوده است.

در این گزارش تاکید شده که تراز تجاری ایران طی دی۹۸ تا آذر۹۹، یازده ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی، نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود  ۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار تضعیف شده است.

وزش باد شدید و طوفان در مشهد منجر به وقوع ۱۱۰ حادثه سقوط درخت و صدمه به خودروها و خطوط برق شد

وزش باد شدید و طوفان در مشهد منجر به سقوط درختان و تابلوهای تبلغاتی و راهنمایی رانندگی، قطع برق و وارد آومدن خساراتی به تعدادی از منازل و خودروها شد.

مهدی یعقوبی، معاون خدمات شهری شهرداری مشهد شمار حوادث ناشی از طوفان شامگاه پنج‌شنبه در مشهد را بیش از ١١٠ حادثه اعلام کرد . گفت که  شکسته شدن تاج و سقوط بیش از ۵۵ اصله درخت از جمله این حوائه بوده است.

معاون خدمات شهری شهرداری مشهد همچنین به سقوط اجسام و نمای ساختمان‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و رانندگی اشاره کررد و گفت در مناطق مختلف مشهد سقوط درختان روی دیوار، خودرو و کابل برق سبب قطع برق و وارد آمدن خسارت شده است.

همزمان سازمان آتش‌نشانی مشهد نسبت به احتمال افزایش گازگرفتگی در زمان وزش باد شدید و طوفان هشدار داد.

آتش‌نشانی در اطلاعیه خود خطاب به مردم مشهد هشدار داد که وزش شدید باد به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم بر عملکرد جریان خروج حرارت و محصولات ناشی از احتراق از دودکش وسایل گازسوز اثر گذاشته و آن را به داخل محیط باز گرداند و منجر به مرگ افراد می‌شود.

در همین اطلاعیه آتش‌نشانی مشهد تاکید شده است که طی ۲۴ ساعت گذشته ۵ نفر فقط در شهر مشهد به دلیل گازگرفتگی با مونوکسید کربن جان‌باخته‌اند.

 

اعتراض معاون دفتر رییس جمهوری به سخنان مطرح‌شده در صداوسیما درباره «پای منقل» نشستن روحانی

 

 

معاون ارتباطات دفتر رییس جمهوری ایران اعلام کرد که این نهاد «منتظر توضیح سریع و صریح» تلویزیون ایران درباره «توهین» به حسن روحانی است. 

 علیرضا معزی در توییتی سخنان مطرح‌شده در یک برنامه شبکه چهار تلویزیون ایران را «افتضاحی شرم‌آور» خواند.

او اضافه کرد: «همه می‌دانند که نقد و اعتراض که هیچ، حتی درشت‌گویی به رییس‌ جمهور هم ابدا عقوبتی به دنبال ندارد؛ اما شوربختانه این بار بحث هرزگویی و فحاشی است.»

معزی اعلام کرد که نهاد ریاست جمهوری مصمم است که «این مورد عجیب و شرم‌آور» را به صورتی مؤثر و «در بالاترین سطوح» پیگیری کند.

احمد جهان‌بزرگی، عضو هیات علمی «پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی» در یک میزگرد در شبکه چهار ایران گفت: «مسئولی در خانه خود می‌نشیند که ممکن است پای منقل باشد و حتی وزرایش نمی توانند با او تماس بگیرند. آیا این فرد مسئول است؟»

این روحانی اضافه کرده بود: «یک وزیر سابق گفته بود سمت من به دلیل یک لیوان شیر خری است که در کودکی خوردم. خیلی از مسئولان در جمهوری اسلامی هر وقت مسئولیت می‌گیرند یک لیوان شیر خر می‌خورند.»

معاون وزیر بهداشت: با وام بانک جهانی ۸۰ دستگاه سی تی اسکن وارد کرده‌ایم

 

معاون برنامه‌ریزی وزیر بهداشت اعلام کرد که این وزارتخانه با وام بانک جهانی ۸۰ دستگاه سی تی اسکن خریداری کرده است.

کامل تقوی‌نژاد گفت که این دستگاه‌ها در چهار ماه اخیر وارد و در بیمارستان‌ها نصب شده است.

اگرچه او به مبلغ این وام اشاره نکرد، در مرداد ماه رسانه‌های ایران خبر داده بودند که بانک جهانی پس از ۱۵ سال به ایران یک وام ۵۰ میلیون دلاری داده است.

در اسفند ماه ۹۸ نیز مقامات دولت خبر داده بودند که ایران از صندوق بین‌المللی پول درخواست یک وام پنج میلیارد دلاری کرده است. هنوز گزارشی درباره موافقت با این وام منتشر نشده، اما آمریکا با پرداخت این وام مخالفت کرده بود.

صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی دو نهاد جهانی مالی متصل به سازمان ملل هستند.

نگرانی از شیوع انواع جهش‌یافته ویروس کرونا؛ رهبران اروپا ممنوعیت سفر را بررسی می‌کنند

 

رهبران اتحادیه اروپا روز پنجشنبه ۲۱ ژانویه (دوم بهمن) در تلاش برای مهار شیوع انواع مسری‌تر ویروس کرونا، بر افزایش محدودیت‌های مسافرتی و تقویت کنترل مرزها تاکید کردند.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در کنفرانس ویدئویی با رهبران کشورهای اتحادیه اروپا گفت که کشورهای اروپایی باید مقابله با شیوع موج سوم نوع جهش‌یافته ویروس کرونا که در بریتانیا شناسایی شد را جدی بگیرند.

او گفت‌‌:‌ «نمی‌توانیم بستن مرزها را نادیده بگیریم، اما مایلیم طی همکاری داخلی در اتحادیه اروپا از این اقدام جلوگیری کنیم.»‌

الکساندر دی ‌کرو، نخست‌وزیر بلژیک گفت که از رهبران اتحادیه اروپا می‌خواهد تا مانع سفرهای غیرضروری از جمله سفرهای توریستی شوند.

مدیران نهادهای اتحادیه اروپا نیز رهبران کشورهای عضو این اتحادیه را به همبستگی برای مقابله با شیوع کرونا با افزایش تست تشخیص ویروس کرونا و واکسیناسیون ترغیب کردند.

اورزولا فون‌درلاین، رییس کمیسیون اروپا پیشتر روز چهارشنبه ۲۰ ژانویه گفته بود که بستن سراسری مرزها بی‌معنی است و به اندازه  فراهم کردن تمهیدات هدفمند اثر ندارد.

این نهاد اتحادیه اروپا همچنین از کشورهای عضو خواست تا پایان ژانویه در مورد سیاست یکسان برای صدور کارت واکسیناسیون افراد توافق کنند.

برخی دیپلمات‌های اروپایی نیز می‌گویند با وجود ابهام درباره این که آیا افراد واکسینه‌شده هنوز ناقل ویروس هستند یا نه، تصمیم‌گیری در مورد بستن مرزها اقدامی شتابزده است.

 

پروین عالی‌پور، ‌خواننده لر، درگذشت

 

پروین عالی‌پور، خواننده لر،‌ روز چهارشنبه اول بهمن‌ماه در لندن درگذشت.

عالی‌پور که با نام «کاکس» شناخته می‌شود، در سن ۱۳ سالگی فعالیت هنری‌اش را در رادیو اهواز آغاز کرد. او موفق شد چهار سال بعد در ۱۷ سالگی ترانه بختیاری «شیر علی‌ مردون» را که از محبوبیت میان هوادارانش برخوردار است، منتشر کند.

«شیر علی مردان» لقب یکی از سرداران بختیاری ایران از ایل چهارلنگ در منطقه چنارود فریدن استان اصفهان است.

عالی‌پور در رادیو اهواز همچنین به اجرای برنامه، خصوصا آواز‌های لری بختیاری، می‌پرداخت.

او پس از مهاجرت به لندن، با آهنگسازان مختلفی همکاری کرد. این خواننده در فیلم «چند کیلو خرما برای مراسم تدفین» برای تولید موسیقی همکاری کرده بود.

عالی‌پور آهنگ‌هایی از جمله «گلوبند»، «دایه‌دایه»، و «لربچه» را تولید کرده است.

در کارنامه او همچنین همکاری با ورنر هرتزوگ،‌ کارگردان آلمانی،‌ در فیلم «زیارت» و شماری از آهنگسازان بریتانیایی دیده می‌شود. 

عالی‌پور با سازمان‌های بین‌المللی از جمله پزشکان بدون مرز و عفو بین‌الملل نیز همکاری کرده بود.

دادستان کل ایران: فیلتر نشدن اینستاگرام تنها دلیل احضار آذری جهرمی نبود 

 

 

دادستان کل ایران اعلام کرد که دلیل احضار محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، به دادسرا و بازجویی از او مسدود نکردن «بخش‌های مضر فضای مجازی» بوده است.

محمد جعفر منتظری گفت: «مساله‌ای که درباره انعکاس آن بی‌انصافی شده، این است که اتهام وی فقط نبستن اینستاگرام است، در حالی که اتهامات متعددی متوجه وی بوده است.»

او بدون اشاره به جزئیات گفت که به صورت کتبی به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام شده بود «بخش‌های مضر فضای مجازی» باید بسته شود.

به گفته منتظری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مصوبات شورای عالی فضای مجازی را مبنی بر ایجاد محدودیت‌هایی در فضای مجازی اجرا نکرده است. او به این مصوبات اشاره نکرد.

آذری جهرمی روز چهارشنبه در دادسرای فرهنگ و رسانه بازجویی و با قرار التزام آزاد شد. درباره دلیل دلیل احضار او سخنان متناقضی مطرح شده است.

دادستانی تهران اعلام کرده که طی دو سال گذشته و در دور جدید دادستانی تهران، هیچ حکم قضایی مبنی بر فیلترینگ یا مسدودسازی شبکه اجتماعی ای صادر نشده است.

با این حال تصویری از بازپرسی از آذری جهرمی در خبرگزاری ایرنا منتشر شده که در آن درباره دلیل اجرا نشدن «دستور» دادستان کل کشور برای مسدودسازی اینستاگرام، پرسیده شده است.

محکومیت دو شهروند بهائی به ۱۰ سال حبس

دادگاه انقلاب تهران سوفیا مبینی و نگین تدریسی،‌ شهروندان بهائی را مجموعا به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

پایگاه خبری هرانا روز پنجشنبه دوم بهمن‌ماه گزارش داد که این دو شهروند بهائی آبان‌ماه سال ۱۳۹۶ بازداشت و پس از مدتی با سپردن قرار وثیقه آزاد شده بودند.

اتهامات این دو شهروند در این پرونده «اقدام علیه امنیت کشور از طریق اداره تشکیلات بهائیت و ترویج تعلیمات» عنوان شده است.

هرانا به نقل از یک منبع مطلع درباره پرونده آن‌ها نوشت: «پس از اعتراض آن‌ها به حکم صادره، شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به رای صادره ایراد گرفت و پرونده جهت بررسی مجدد به همان شعبه ارجاع داده شد. در نهایت قاضی عموزاد که جایگزین قاضی مقیسه شده،‌ برای هر یک از این شهروندان حکم پنج سال زندان صادر کرده است.»

بر اساس این گزارش،‌ مصادیق اتهام این دو شهروند بهائی قبلا در پرونده «پرداخت شهریه کلاس زبان یک تبعه افغانستان»، «ارائه مشاوره روانشناسی رفتاری، جنسی و اقتصادی» و «نوشتن این جمله در دفتر شخصی که مردم این منطقه نیازمند آموزش هستند» عنوان شده بود.

کانون صنفی معلمان: نخریدن واکسن معتبر کرونا تبعات جبران‌ناپذیری داردکانون صنفی معلمان ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد که شانه خالی کردن دولت و حاکمیت از خرید واکسن «معتبر» کرونا «تبعات جبران‌ناپذیری» به همراه خواهد داشت.

در این بیانیه یادآوری شده که با وجود انجام واکسیناسیون در کشورهای همسایه ایران، دولت هنوز اقدام موثری برای خرید واکسن خارجی انجام نداده است.

این نهاد صنفی در بیانیه خود تاکید کرد که در صورت ادامه «رویه‌های اشتباه این‌چنینی، دیوار بی‌اعتمادی مردم از سیستم موجود هرروز از روز قبل بلندتر می‌شود و سطح نارضایتی از عملکرد مسئولان افزایش می یابد».

پیش از این نیز برخی از انجمن‌های صنفی کارگری، معلمان و بازنشستگان با صدور بیانیه هایی از دستور رهبر جمهوری اسلامی درباره «ممنوعیت خرید واکسن انگلیسی و آمریکایی» انتقاد کرده بودند.

در همین حال روز پنج‌شنبه سعید نمکی، وزیر بهداشت، گفت که قبل از ۲۲ بهمن واکسیناسیون با واکسن داخلی آغاز خواهد شد.

واکنش نمایندگان مجلس به سخنان روحانی درباره بودجه: هتاکی علیه نمایندگان قابل پیگرد است

 

تعدادی از نمایندگان مجلس به سخنان حسن روحانی درباره تغییرات مجلس در بودجه اعتراض کردند و یک عضو هیات رییسه گفت که «هتاکی» علیه نمایندگان «قابل پیگرد» است.

علی کریمی فیروزجایی، عضو هیات رییسه مجلس، سخنان حسن روحانی را «توهین آشکار» به نمایندگان مجلس خواند و تاکید کرد که «هتاکی مسئولان دولتی» علیه نمایندگان مجلس قابل پیگرد است.

روحانی روز چهارشنبه گفته بود که کمیسیون تلفیق مجلس پیش‌بینی دولت برای فروش نفت را از دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه به یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه کاهش داده، اما با افزایش قیمت پیش‌بینی شده برای دلار، درآمد دولت از فروش نفت را افزایش داده است.

او افزوده بود: «هر کس که چهار عمل اصلی را در حد دوم دبستان بلد باشد می‌تواند محاسبه کند.» 

احمد امیر آبادی، عضو هیات رییسه مجلس، در واکنش به این سخنان گفت: «مشکل رییس‌ جمهوری این است که همین جمع و تفریق را در کلاس اول یاد نگرفته زیرا اگر بلد بود، باید اکنون حقیقت را متوجه می‌شد.»

تعدادی از دیگر اعضای هیات رییسه مجلس نیز به سخنان روحانی اعتراض کرده‌اند.

روزنامه شرق: حقوق‌ مدیران دولتی در سال آینده به ۶۰ میلیون تومان هم می‌رسد

 

روزنامه شرق در گزارشی خبر داد که حقوق‌ مدیران دستگاه‌های دولتی در سال بعد به ۶۰ میلیون تومان می‌رسد.

این روزنامه به نقل از «یک مقام آگاه» که نامش ذکر نشده، نوشت که با مصوبات قانونی برای افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان دولت، حقوق‌های بالای ۲۵ میلیون تومان مدیران تا ۳۳ میلیون تومان افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، حتی در دیوان محاسبات که وابسته به مجلس است، نیز حقوق بالای ۲۵ میلیون وجود داشته که شامل این افزایش نیز می‌شود.

او گفت که در شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت یا بانک‌ها با مصوبات قانونی درباره افزایش حقوق، حقوق مدیران در سال آینده به حدود ۶۰ میلیون تومان هم خواهد رسید.

پس از انتشار فیش‌های حقوق تعدادی از مدیران دولتی در سال ۹۵، موضوع «حقوق‌های نجومی» مدیران مطرح شد و مجلس سقف حقوق مدیران را ۲۰ میلیون تومان تعیین کرد. با این حال در این مصوبات استثناهایی تصویب شد که به گفته برخی از نمایندگان این مصوبه را بی‌نتیجه کرده است.

در آن زمان علی مطهری، نایب رییس وقت مجلس، گفته بود که موضوع «حقوق‌های نجومی» در نهادهای زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی از جمله ستاد اجرایی فرمان امام‌ نیز وجود دارد.

تورم ۶۰ درصدی مواد غذایی و آشامیدنی در دی ماه 

 

 

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، تورم سالانه در دی ماه به ۳۲/۲ درصد و تورم گروه خوراکی به ۶۰ درصد رسید.

مرکز آمار ایران در گزارشی اعلام کرد که نرخ تورم دی ماه به ۳۲/۲ درصد رسید که نسبت به ماه قبل از آن ۱/۷ درصد افزایش یافت.

در همین حال، روزنامه اعتماد در گزارشی افزایش ۶۰ درصدی تورم گروه «خوراكی، آشاميدنی و دخانيات» را باعث نگرانی خواند و افزود که این افزایش می‌تواند بحران سوء‌تغذيه و مخاطرات آن را تشديد كند.

این روزنامه نوشت که با اندكی افزايش در قيمت خوراكی‌های ضروری مانند نان، برنج و گوشت، سهم بيشتری از درآمد دهک‌های كم‌درآمد برای خريد اين گروه از كالاها مصرف می‌شود. 

بر اساس این گزارش، این افزایش قیمت باعث «پيشخور» شدن درآمد دهک‌های كم‌درآمد برای تامين غذا و كاهش توان مقابله آنها در برابر جهش‌های قيمتی گروه كالاها و خدمات غير خوراكی به خصوص مسكن و بيماری می‌شود.

ابراهیم رئیسی: مذاکره با آمریکا مشکلات ایران را حل نمی‌کند

 

 

یک روز پس از سخنان حسن روحانی درباره بازگشت به برجام، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران گفت که مذاکره با آمریکا مشکلات کشور را حل نمی‌کند.

ابراهیم رئیسی در سمنان  تاکید کرد: «آن‌ها که فکر می‌کنند با مذاکره مشکلات کشور حل می‌شود، اشتباه می‌کنند. به هیچ وجه مذاکره معضلات کشور را حل نخواهد کرد؛ هرجا ما پا پیش گذاشتیم دشمن عقب کشید.»

یک روز پیش از این سخنان، رییس جمهوری ایران با اعلام اینکه «توپ در زمین واشینگتن» است، تاکید کرده بود که اگر آمریکا به برجام بازگردد، جمهوری اسلامی نیز به تعهدات خود بازخواهد گشت.

آنتونی بلینکن، گزینه پیشنهادی جو بایدن برای وزارت خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه گفته بود که اگر ایران به تعهدات خود بازگردد، آمریکا نیز بازخواهد گشت.

 او در عین حال اعلام کرد که «فعالیت‌های مخرب و برنامه‌های موشکی ایران» نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز: اکثر مبتلایان به هپاتیت آ در باغملک کودک هستند

رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز اعلام کرد که همه مبتلایان به «هپاتیت نوع آ» در روستای لالب در شهرستان باغملک فامیل و اکثر آنان زیر ۱۰ سال هستند.

 فرهاد ابول نژادیان گفت که در یک ماه اخیر ۱۴ نفر با علائم زردی، اسهال، استفراغ و درد شکمی شناسایی شدند که چهار نفر هنوز در بیمارستان بستری‌اند.

او اعلام کرد که تمام مبتلایان نسبت خانوادگی دارند و محل سکونتشان در نزدیک به یکدیگر است.

به گفته ابول نژادیان، حدود یک ماه پیش، کودکی از استان مجاور با علائم اسهال و استفراغ به بیمارستان باغملک مراجعه کرد که پس از درمان به منزل یکی از اقوام خود در همین روستا مراجعه و این اقدام موجب انتشار بیماری  در روستا شد.

پیشتر محمد نجاتی‌پور، فرماندار باغملک، ابتلای دست‌کم ۱۷ نفر در روستای لالب به «هپاتیت نوع آ» را تایید کرده بود. 

او گفته بود: «هم اکنون بیماریابی خانه به خانه در این روستا در جریان است، اما همچنان در یکی دو روز گذشته مواردی از ابتلا به این بیماری داشته ایم.»

با این حال غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان گفته بود: «مورد مستندی از هپاتیت آ نداریم. چهار مورد اسهال در شهرستان کارون و ۱۶ مورد اسهال در صیدون باغملک گزارش شده که به شرکت آبفا و مرکز بهداشت خوزستان دستور دادم بررسی های لازم را انجام دهند.»

 

توییتر دسترسی سفارت چین در آمریکا به حساب‌ کاربری‌اش را مسدود کرد

 

 

توییتر دسترسی سفارت چین در آمریکا به  حساب کاربری‌اش را به دلیل مطالبش در حمایت‌ از سیاست‌های پکن در قبال منطقه اویغورنشین سین‌کیانگ مسدود کرد.

خبرگزاری رویترز پنجشنبه دوم بهمن‌ماه نوشت حساب کاربری سفارت چین در ماه جاری با ارجاع به یک مطالعه که از سوی روزنامه مورد حمایت دولت کمونیست چین منتشر شده، توییتی منتشر کرده و گفته بود زنان اویغور دیگر «ماشین تولید کودک» نیستند.

این توییت از سوی توییتر حذف و با یک هشدار مبنی بر عدم دسترسی جایگزین شد.

رویترز نوشته این در حالی است که توییتر توییت‌هایی را که سیاست‌هایش را نقض می‌کنند، پنهان می‌کند و از صاحب حساب می‌خواهد آن را حذف کند.

سخنگوی توییتر توییت سفارت چین را نقض سیاست‌های این رسانه اجتماعی در زمینه «بشریت‌زدایی» عنوان کرد.

حساب کاربری سفارت چین از روز ۹ ماه میلادی ژانویه، ‌بیش از ۱۰ روز پیش، هیچگونه مطلبی منتشر نکرده است.

قفل حساب کاربری سفارت چین توسط توییتر یک روز پس از آن صورت گرفت که دولت دونالد ترامپ، در ساعات پایانی کارش، چین را به ارتکاب «نسل‌کشی» در سین‌کیانگ متهم کرد. دولت جو بایدن نیز این موضوع را تایید کرده است.

بازداشت شش نفر دیگر در بوکان و نقده؛ تعداد شهروندان کرد بازداشتی به ۵۰ نفر رسید 

 

بر اساس گزارش آژانس خبری کردپا و سازمان حقوق بشری هه‌نگاو،  نیروهای امنیتی شش شهروند کرد دیگر را در بوکان و نقده بازداشت کرده‌اند.

با بازداشت این شش نفر تعداد شهروندان بازداشت‌شده از هفته دوم دی ماه به ۵۰ نفر رسیده است.

به گزارش آژانس خبری کردپا، روز سه‌شنبه حسین مهربان، هیرش رسول‌پور، فواد محمدپور، فریبا احمدی و روژین محمدپور در بوکان و دیاکو زرتشتی در نقده بازداشت شده‌اند.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو نیز خبر داد که تنها در روز سه‌شنبه ۳۰ دی ماه دست‌کم ۱۵ شهروند در شهرهای بوکان، نقده، پیرانشهر و کلاترزان بازداشت شده‌اند.

این سازمان حقوق بشری که اسامی همه بازداشت‌شدگان را در روزهای گذشته منتشر کرده است، اعلام کرد که  در  ۱۱ روز گذشته دست‌کم ۵۰ شهروند کرد بازداشت شده‌اند.

سه نفر از این افراد آزاد شده و ۴۷ نفر کماکان در بازداشتند.

رشد بازارهای بورس آمریکا و جهان در پی تحلیف دولت جو بایدن

در پی برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن بازارهای بورس در آمریکا و نقاط مختلف جهان شاهد رشدی چشم‌گیر بودند.

در آمریکا، شاخص بورس داوجونز با ۰/۸ درصد رشد به ۲۵۸ واحد رسید و شاخص‌ بورس‌های نزدیک و ۵۰۰ سهم برتر آمریکا نیز به ترتیب شاهد افزایش دو درصدی و ۱/۴ درصدی بودند.

به گزارش رویترز، سرمایه‌گذاران امیدوارند دولت بایدن برای مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع کرونا کمک‌های بیشتری ارائه دهد.

از سوی دیگر، انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در آمریکا برای بازارهای بورس آسیایی نیز روز پر رونقی را به همراه آورد.

در ژاپن بورس شاخص بورس نیکی بیش از ۰/۷ درصد افزایش داشت و شاخص بورس هنگ‌کنگ نیز شاهد رشد ۰/۳ درصدی بود.

بایدن: هیچ‌وقت تا این اندازه به آمریکا خوش‌بین نبوده‌ام

در قسمت پایانی تشریفات روز تحلیف رییس‌جمهوری، جو بایدن در سخنرانی خود در بنای یادبود لینکلن گفت برای پشت سر گذاشتن چالش‌های امروز در آمریکا، مردم این کشور باید در حمایت از ارزش‌های مشترک و علیه دشمنان مشترک با هم متحد شوند.

بایدن همه‌گیری کرونا، بحران اقتصادی، نابرابری نژادی، بحران محیط زیست و تهدیدهای موجود علیه دموکراسی آمریکا را برخی از مهم‌ترین چالش‌های موجود خواند.

رییس‌جمهوری آمریکا گفت: «ما می‌توانیم بر چالش‌های موجود غلبه کنیم و این کار را خواهیم کرد. هیچ‌وقت تا این اندازه به آینده آمریکا خوش‌بین نبوده‌ام. اگر کارها را با هم انجام دهیم، هیچ کاری نیست که از پس آن بر نیاییم.»

کامالا هریس، معاون بایدن، نیز در سخنرانی خود در بنای یادبود لینکلن ضمن تاکید بر عزم دولت بایدن بر حل مشکلات آمریکا، از مردم این کشور خواست با اعتماد به توانایی‌های ملی خود با هم متحد شوند.

پس از انجام تشریفات مربوط به مراسم تحلیف جو بایدن و کامالا هریس در واشینگتن دی‌سی، مراسم آتش بازی برگزار شد و در یک رویداد تلویزیونی زنده به مجری‌گری تام هنکس، بازیگر سرشناس هالیوود، چند تن از خوانندگان آمریکایی از جمله کیتی پری و جان لجند کنسرت برگزار کردند.

نسرین ستوده چند روز پس از انجام آنژیوگرافی در یکی از بیمارستان‌های تهران به زندان قرچک بازگشت

نسرین ستوده، وکیل زندانی، که هفدهم دی ماه به مرخصی استعلاجی اعزام شده بود بعد از چند روز بستری و انجام آنژیوگرافی در بیمارستان پارس تهران، عصر روز چهارشنبه به زندان قرچک بازگشت.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده در صفحه فیسبوک خود خبر داد که نسرین ستوده چند روز پس از انجام آنژیوگرافی در بیمارستان پارس تهران روز چهارشنبه اول بهمن ماه به زندان قرچک ورامین بازگشت.

خندان با اشاره به اینکه «شرایط زندان‌ها در ایران فلاکت بار است و زندانیانی که مشکلات جسمی و بیماری دارند، شرایط سخت‌تری را تحمل می‌کنند»، تاکید کرد که «زندان قرچک به خودی خود یک فاجعه است برای صدها زندانی زن و اغلب اتاق‌های قرچک ۱۰ متر مربع‌اند از جمله اتاقی که نسرین ستوده و ۴۰ زندانی دیگر در سالنی به اسم سالن مشاوره دو در حبس‌اند.»

به گفته رضا خندان این اتاق‌ها که در زندان قرچک به آنها کابین می‌گویند ۱۲ عدد تخت شامل ۴ سری تخت ۳ طبقه، در خود جای داده و این درحالی است که این کابین‌های ۱۰ متری فاقد پنجره است و این ساختاری است که سازندگان این زندان طراحی کرده‌اند.

همسر نسرین ستوده افزود که با وجود ویروس کرونا زندانیان به هیچ وجه نمی‌توانند فاصله کافی را رعایت کنند و به همین خاطر بود نسرین در کمتر از سه هفته پس از انتقال به قرچک به ویروس کرونا مبتلا شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان: آتش‌سوزی به ۴۷ هکتار از جنگل گلستان خسارت زد

محمدرضا کنعانی، مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان گفت: «آتش‌سوزی که از روز شنبه در دره شمالی پارک ملی گلستان آغاز شده بود به ۴۷ هکتار از اراضی جنگلی خسارت زد.»

کنعانی افزود که خسارت وارده شده به پارک ملی گلستان مربوط به آتش‌سوزی در سه نقطه از منطقه دره شمالی پارک ملی گلستان است.

به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان در این آتش‌سوزی دو نقطه در همان ساعات اولیه کنترل، مهار شد اما خاموش کردن آتش در نقطه سوم به دلیل سخت‌گذر بودن منطقه با سختی بیشتری همراه بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان گفت که در ساعات اولیه بامداد روز یک‌شنبه به علت وزش باد شدی و نبود نیروی کافی، آتش گسترده شده و وسعت بیشتری را درگیر کرد و سرانجام روز سه‌شنبه این آتش‌سوزی مهار شد و اکنون  بر اساس پایش ماهواره‌ای، مشخص شده که آتش‎سوزی سبب بروز خسارت به ۴۷ هکتار از عرصه‌های جنگلی پارک ملی گلستان شده است.

رابرت مالی، در دولت جو بایدن به‌عنوان نماینده ویژه در امور ایران منصوب می‌شود

رابرت مالی، که در دولت باراک اوباما به عنوان یکی از مقامات امنیت ملی فعالیت می‌کرد، قرار است که در دولت جو بایدن به عنوان نماینده ویژه در امور ایران منصوب شود. مالی فرزند یک شهروند سوریه‌ای یهودی، متولد مصر است. 

مالی پیشتر در ماه نوامبر سال‌جاری، از كشته شدن محسن فخری‌زاده، انتقاد كرده و گفته بود كه این حمله «از سرگیری دیپلماسی با ایران را برای جانشین ترامپ دشوارتر خواهد كرد.»

رابرات مالی،  در سال ۲۰۱۹ با محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران وقتی برای شرکت در جلسه سازمان ملل به نیویورک رفته بود، دیدار کرد.

او  قبلا به دلیل گزارش‌هایی که از ملاقاتش با اعضای حماس منتشر شد، از کمپین انتخاباتی اوباما در سال ۲۰۰۸ کنار گذاشته شد، اما بعدها در مارس ۲۰۱۴ با عنوان مشاور عالی دولت اوباما در امور خاورمیانه به کار گرفته شد.

مالی همچنین در سال آخر دولت اوباما، امور هماهنگی درباره گروه تروریستی داعش را هدایت می‌کرد.