بهنام محجوبی، زندانی عقیدتی، از اوین به بیمارستان لقمان منتقل شد | ایران اینترنشنال

بهنام محجوبی، زندانی عقیدتی، از اوین به بیمارستان لقمان منتقل شد

 

پایگاه خبری هرانا گزارش داده است بهنام محجوبی، درویش گنابادی زندانی، روز شنبه ۲۵ بهمن‌ماه در پی مسمومیت دارویی از زندان اوین به بیمارستان لقمان تهران انتقال یافت.

یک منبع نزدیک به خانواده این زندانی عقیدتی به هرانا گفت که این زندانی را جمعه‌شب به بهداری اوین منتقل کردند «اما به دلیل نبود پزشک، به او داروی خواب‌آور داده شد» و همین موضوع به وخامت حال و کاهش سطح هوشیاری او منجر شد.

بنابر همین گزارش، یکی از ماموران زندان اوین روز یکشنبه در بیمارستان به خانواده محجوبی گفت سطح هوشیاری بهنام به شدت پایین آمده و «به کما رفته است».

به نوشته هرانا، دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی برای بهنام محجوبی قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی صادره کرده و او برای آزادی و رسیدگی مناسب پزشکی در انتظار تودیع قرار است.

محجوبی که از بازداشت‌شدگان زمستان ۹۶ در گلستان هفتم خیابان پاسداران است، در مرداد ۹۸ به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور از طریق ارتباط‌گیری با سایرین و فراهم ساختن تجمع غیرقانونی» به تحمل ۲ سال حبس و دو سال ممنوعیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی یا اجتماعی محکوم شد.

او از ۳۱ خرداد ۹۹ در زندان اوین محبوس است.

شکایت خبرنگاران از جهانپور به دلیل «پفیوز» خواندن منتقدان

 

علی مجتهدزاده، وکیل، خبر داد که به وکالت از تعدادی از خبرنگاران از کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، به دلیل «پفیوز» خواندن منتقدان شکایت کرده است.

او در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا افزود: «هفته آینده نیز به دادسرای فرهنگ و رسانه خواهیم رفت.»

جهانپور در توییتی با اشاره به انتقادها از قیمت واکسن داخلی کرونا نوشته بود: «مرحوم شریعتی به خطا در جای دیگری در پی پفیوزان تاریخ می‌گشت.»

این سخنان واکنش گسترده‌ای در شبکه های اجتماعی داشت اما جهانپور بر سخنان خود تاکید کرد و نوشت که «آتش به جان مافیای» واردات واکسن انداخته است.

در همین حال مجتهدزاده گفت که اگر جهانپور معتقد است مافیایی وجود دارد باید به دلیل مقام خود در وزارت بهداشت به نهادهای نظارتی گزارش ارائه می‌کرد و اگر گزارش نداده تخلف کرده است.

وزیر بهداشت به این توییت‌های جهانپور واکنش نشان نداده است. پیش از این نیز برخی توییت‌های جهانپور انتقادات زیادی را به دنبال داشته است.

تاکنون دست‌کم ۵۰ هکتار مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز شهرستان دنا در آتش سوخته است

آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز شهرستان دنا که از صبح چهارشنبه آغاز شده همچنان ادامه دارد و تاکنون دست‌کم ۵۰ هکتار از منابع طبیعی این منطقه در آتش سوخته است.

به گفته منابع محلی در مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز واقع در بخش پاتاوه شهرستان دنا که از صبح چهارشنبه آغاز شده و درحالی صبح جمعه ادامه داشته است که به ده‌ها هکتار از منابع طبیعی خسارت وارد کرده و دست‌کم ۵۰ هکتار از مراتع و جنگل‌های این منطقه سوخته‌اند.

علاوه بر مراتع و جنگل‌ها، این منطقه دارای گونه‌هایی بسیاری از حیوانات و خزندگان است که شماری از آنها نیز در جریان این آتش‌سوزی سوخته‌اند.

ادامه آتش‌سوزی در این منطقه درحالی است که  غلام‌حسین حکمتیان‌اصل، مدیرکل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد، شامگاه چهارشنبه از مهار آن خبر داده و گفته بود: این آتش‌سوزی «تحت کنترل» است ولی در صورت ادامه آتش‌سوزی روز پنج‌شنبه بالگرد به منطقه اعزام می‌شود.

با این حال گفته منابع محلی تا روز جمعه بالگردی برای مهار این آتش‌سوزی به منطقه اعزام نشده است و آتش‌سوزی تا بامداد جمعه همچنان ادامه داشته است.

 رییس کمیته اپیدمیولوژی کووید۱۹: در هرمزگان، فارس و بوشهر با فوران ویروسی مواجه شده‌ایم

حمید سوری، رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ از فوران گونه‌های جهش‌یافته کرونا در چند کانون هرمزگان، فارس و بوشهر خبر داد و نسبت به اوج گرفتن موج پنجم کرونا در ایران هشدار داد.

سوری با اشاره به روند کند واکسیناسیون کرونا در ایران، گفت: چرخش گونه‌های جهش‌یافته ویروس کرونا، از نوع شناسایی شده در آفریقای‌ جنوبی و هند، خطر آغاز موج پنجم کرونا را در کشور افزایش داده و می‌توان گفت به موج پنجم کرونا نزدیک‌تر شده‌ایم

رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ با بیان اینکه واکسیناسیون در ایران به‌کندی انجام می‌شود و بر اساس آخرین اطلاعات حدود یک‌میلیون نفر هر دو دوز واکسن را دریافت کرده‏‌اند، گفت که بر کسی پوشیده نیست که ویروس کرونا همچنان در حال چرخش است.

سوری با اشاره به اینکه تا امروز چهار گونه جهش‌یافته متفاوت از شناسایی شده است، افزود گونه کلاسیک که از ووهان چین به همه نقاط جهان منتقل شد و گونه‌های شناسایی شده در بریتانیا، هند و آفریقای‌ جنوبی که در شهرهای جنوبی و جنوب‌ شرقی ایران نیز به دلیل ترددهای زیاد گزارش شده است.

رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ تاکید کرد که مدتی است در استان‏‌های هرمزگان، فارس و بوشهر کانون‎‌های جدید از گونه‌های جهش‌یافته از نوع شناسایی شده در آفریقای‌جنوبی و هند ایجاد شده است به‌ طوری‌ که فوران ویروسی در این مناطق روی داده است.

سوری افزود که این گونه‌های جهش‌یافته توانایی بالایی برای ابتلای سریع شهروندان دارند و این می‌‎تواند خطر آغاز موج پنجم کرونا را در کشور قوت بخشد و به عبارت دیگر می‌توان گفت به پیک پنجم کرونا نزدیک‌تر شده‌ایم. 

پلیس راهور: دلیل جان‌باختن ۵ نفر در واژگونی اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها، نقص فنی ترمز بود

اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد.

بنابر اعلام اورژانس یزد طیب شه‌بخش، راشد پاهنگ، عبدالرحمن دلیری، سروان ناهیدی و ناصر گلستان‌زادهپنج سربازمعلمی هستند که در جریان تصادف اتوبوس حامل ده‌ها سرباز معلمی که از سیستان و بلوچستان عازم شیراز بودند با تریلی کشته شدند.

علاوه بر جان‌باختن پنج نفر، دست‌کم ۳۳ سرباز معلم دیگر نیز که از سیستان و بلوچستان عازم شیراز بودند در این سانحه مصدوم شدند.

احمد شیرانی، رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور، دلیل وقوع این سانحه را «نقص ترمز» اتوبوس اعلام کرد.

شیرانی گفت که این اتوبوس با ۳۹ سرنشین از مبدا زاهدان به مقصد آباده در حرکت بوده که در نزدیکی پمپ بنزین دهشیر یزد به علت «نقص فنی از ناحیه ترمز» با جدول وسط جاده برخورد کرد و در سمت مسیر مقابل واژگون شد که در این حالت با یک تریلی متوقف در مسیر مخالف، برخورد کرد و متوقف شد.

شیرانی افزود که اگر نقص فنی قابل پیش‌بینی نباشد ولی بستن کمربند ایمنی سرنشینان وسایل نقلیه عمومی و مسافربری برابر مقررات رانندگی نیز بستن کمربند ایمنی برای راننده و تمامی سرنشینان خودروها الزامی است.

ابراهیم رییسی در تماس تلفنی با امیر قطر:امنیت جمعی بخشی از دکترین سیاست خارجی دولت جدید است

ابراهیم رییسی در جریان گفت‌وگوی تلفنی با امیر قطر، «امنیت جمعی» را به عنوان «دکترین سیاست خارجی» دولت خود در منطقه عنوان کرد.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر، شامگاه پنج‌شنبه در تماس تلفنی با ابراهیم رییسی، برگزیده شدن او به عنوان هشتمین رییس جمهوری اسلامی را تبریک گفت و بر توسعه روابط دو جانبه تاکید کرد.

به نوشته رسانه‌های ایران، ابراهیم رییسی نیز در جریان این تماس تلفنی گفت که «امنیت جمعی بخش اصلی دکترین سیاست خارجی منطقه‌ای دولت جدید» در ایران است.

رییسی با تاکید براینکه اولویت اصلی دیپلماسی اقتصادی دولت جدید، همسایگان ایران خواهند بود، از هم‌افزایی میان مناسبات سیاسی و تعاملات اقتصادی میان ایران و قطر» را الگوی مناسبی برای تحقق «همگرایی اقتصادی منطقه‌ای» عنوان کرد.

رییسی همچنین گفت که ثبات و پایداری امنیت جمعی در گرو «به صفر رساندن مداخلات بیگانگان در مناسبات منطقه‌ای» است.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران علیه مسببان واژگونی اتوبوس خبرنگاران محیط زیست شکایت کرد

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران اعلام کرد که از مسببان سانحه واژگونی اتوبوس خبرنگاران محیط زیست شکایت کرده است.

این انجمن روز پنج‌شنبه از اعزام دو نماینده خود به ارومیه برای پیگیری وضعیت خبرنگاران مصدوم خبر داد و افزود گیسو فغفوری، بازرس، و پژمان موسوی، عضو هیات مدیره، به نمایندگی از هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران برای پیگیری وضعیت سانحه‌دیدگان به ارومیه اعزام شدند.

این انجمن افزود که نمایندگان این انجمن شکایتی علیه مسببان سانحه واژگونی اتوبوس خبرنگاران محیط زیست که منجر به جان‌باختن دو خبرنگار شد، تنظیم و به نیروی انتظامی ارائه کرده‌اند.

بنابر اعلام این انجمن علاوه بر جان‌ باختن ریحانه یاسینی و مهشاد کریمی در اثر واژگونی اتوبوس، و مصدوم شدن ۲۱ خبرنگار دیگر، چهار خبرنگار شامل حسن ظهوری، مهدی گوهری، ابراهیم نژاد رفیعی و سهیل فرجی دچار آسیب جدی شده‌اند.

نمایندگان انجمن صنفی و خبرنگاران مصدوم عصر پنج‌شنبه درحالی به تهران بازگشتند که پیکر دو خبرنگاران جان‌باخته نیز با همین پرواز به تهران منتقل شد.

نگرانی کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل از احتمال اجرای حکم اعدام یک کودک-مجرم در ایرانکارشناسان حقوق بشر سازمان ملل از احتمال اعدام حسین شهبازی که در زمان وقوع جرم ۱۷ سال داشته، ابراز نگرانی کردند و خواستار خودداری مقامات جمهوری اسلامی از اجرای این حکم شدند.

این کارشناسان اعلام کردند که تاریخ اجرای حکم اعدام شهبازی تعیین شده و ممکن است این حکم پیش از این زمان نیز اجرا شود.

پیش از این عفو بین‌الملل اعلام کرده بود که قرار است شهبازی که اینک ۲۰ ساله شده، روز هفتم تیر اعدام شود.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل یادآوری کردند که اعدام کودکان و افرادی که در سن زیر ۱۸ سال مرتکب جرم شده‌اند، نقض قوانین بین‌المللی حقوق بشر است.

حسین شهبازی ۹ دی ۹۷ پس از یک درگیری بازداشت و ۲۳ دی ۹۸ به اعدام محکوم شد. این حکم ۲۷ خرداد ۹۹ در دیوان عالی کشور تایید شد.

عفو بین الملل اعلام کرده که «بخشی از ادله‌ محکومیت» او شامل اعترافاتی می‌شود که «از طریق شکنجه و سایر رفتارهای بی رحمانه و غیرانسانی» در بازداشتگاه آگاهی گرفته شده است.

بر اساس گزارش‌ها، سال گذشته میلادی سه نفر که در زمان ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال سن داشتند در ایران اعدام شدند.

ادامه اعتراض کارگران و حمایت خانواده‌ کشته‌شدگان آبان از اعتصابات سراسریهمزمان با پیوستن کارگران چند شرکت دیگر به اعتصاب سراسری کارگران شرکت‌های پالایشگاهی، گروهی از خانواده‌ کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ از اعتصابات سراسری حمایت و تاکید کردند: «اکنون کارگران امتداد صدای آبان شده‌اند.»

کارگران بخش برق پالایشگاه قشم، شرکت سازه فرافن قشم، شرکت سازه جهان پارس در نیروگاه سیکل‌ترکیبی ارومیه، شرکت بوتیا‌ فولاد کرمان، پروژه بیدبلند خلیج‌فارس در بهبهان و پروژه بیدبلند ۲ ماهشهر از جمله کارگرانی‌اند که به این اعتصاب سراسری پیوستند.

 

 

همچنین کارگران شرکت دی‌پلیمر درعسلویه، شرکت آبسان‌پالایش در پالایشگاه اصفهان اعتصاب کردند.

افزایش سطح دستمزد، پرداخت حقوق معوق و تغییرنوبت مرخصی از جمله خواسته‌های اعتصاب کنندگان است. این اعتصاب‌ها تحت عنوان «کمپین ۱۴۰۰ »از اول تیر آغاز شده است و همچنان ادامه دارد.

اعلام شده که قرار است کارکنان رسمی صنعت نفت نیز از روز ۹ تیر اعتصاب کنند. کارگران شرکت نفت در مرداد ماه سال گذشته نیز به صورت سراسری اعتصاب کرده بودند. در خرداد ماه نیز صدها تن از کارکنان رسمی و کارگران شرکت نفت ایران در چند شهر ایران اعتصاب کردند.

روحانی: اگر بروکراسی نبود تحریم‌ها تمام شده بودحسن روحانی، رییس جمهوری ایران، بدون اشاره به جزئیات گفت که اگر بروکراسی و تشریفات اداری نبود، اکنون تحریم‌ها تمام شده بود.

او افزود که حصول توافق اتمی و لغو تحریم‌ها «فعلا در بوروکراسی افتاده است» و «خداوند ما را از شر بوروکراسی نجات دهد».

روحانی اضافه کرد: «چون خودم به مدت ۲۰ سال در مجلس بودم خیلی زبانم برای انتقاد به شکل واضح نمی‌چرخد، باید بروکراسی را نه فقط برای دولت، بلکه در تمام زمینه‌ها کنار بگذاریم.»

اشاره روحانی به مجلس در حالی است که پیش از این بارها اعلام شده تصمیمات مربوط به مذاکرات اتمی در شورای عالی امنیت ملی گرفته شده و توسط رهبر جمهوری اسلامی تایید می‌شود.

روحانی روز چهارشنبه نیز گفته بود که اگر به عباس عراقچی، رییس هیات مذاکره‌کننده ایران در مذاکرات وین، اختیار داده شود، «همین امروز» توافق حاصل خواهد شد.

این سخنان واکنش حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان، را به دنبال داشت.

او در سرمقاله این روزنامه نوشت که تن دادن به خواسته‌های آمریکا در مذاکرات اتمی وین یعنی توقف برنامه موشکی ایران و حضور در منطقه و «قراردادن زنان ایرانی به عنوان کنیز در اختیار داعشی‌ها.»

ضرب و شتم دو تن از امضاکنندگان بیانیه درخواست استعفای خامنه‌ای در زندان وکیل‌آباد مشهد

محمدحسین سپهری و کمال جعفری یزدی، از امضاکنندگان بیانیه چهارده فعال مدنی و سیاسی برای درخواست استعفای خامنه‌ای، در زندان وکیل‌آباد مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

پایگاه خبری هرانا از قول جواد لعل محمدی، فعال مدنی، گزارش داد که محمدحسین سپهری و کمال جعفری یزدی، طی روزهای ۳۰ و ۳۱ خرداد از سوی مسئول بند زندان وکیل‌آباد مشهد، مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

این پایگاه خبری افزود که «علی تیماجی مسئول بند ۶/۱ زندان وکیل آباد مشهد، یک روز پس از ضرب و شتم کمال جعفری یزدی و هنگامی که او و محمدحسین سپهری در هواخوری زندان بودند ابتدا لوازم شخصی این دو زندانی سیاسی را از بند خارج کرده و در پاسخ به اعتراض محمدحسین سپهری ضمن به‌کار بردن الفاظ رکیک و توهین‌آمیز، او را نیز مورد ضرب و شتم قرار داده که منجر به شکستن دندان سپهری شده است.»

محمدحسین سپهری و کمال جعفری یزدی دو نفر از چهارده فعال مدنی و سیاسی هستند که در خرداد سال۹۸ با انتشار بیانیه‌ای خواهان استعفای علی خامنه‌ای برای گذار مسالمت‌آمیز از جمهوری اسلامی شدند.

قریب به اتفاق امضاکنندگان این بیانیه ماه‌ها بازداشت شدند و شماری از آنها از جمله محمدحسین سپهری، کمال جعفری یزدی، هاشم خواستار و محمد نوری‌زاد با احکام سنگین حبس مواجه شدند و هم‌اکنون در زندان وکیل‌آباد مشهد و اوین تهران در حال سپری احکام صادره از سوی دادگاه‌ انقلاب مشهد و تهران هستند.

ده‌ها هکتار از مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز در شهرستان دنا در آتش‌‌سوزی گسترده سوخت

ده‌ها هکتار از مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز در در بخش پاتاوه شهرستان دنا در جریان آتش‌سوزی گسترده سوخت.

به گزارش رسانه‌های محلی آتش‌سوزی گسترده در مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز واقع در بخش پاتاوه شهرستان دنا که از صبح چهارشنبه آغاز شد تا ساعات بامداد پنج‌شنبه همچنان ادامه داشت.

خبرگزاری فارس نیز از سوختن ده‌ها هکتار از مراتع و جنگل‌های این منطقه در جریان آتش‌سوزی کوه شب‌لیز خبر داد و افزود که این آتش‌سوزی در حال گسترش به اطراف است و به دلیل صعب‌العبور، صخره‌ای و کوهستانی بودن منطقه عملیات مهار به کندی انجام می‌شود.

همزمان غلام‌حسین حکمتیان‌اصل، مدیرکل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد، گفت که این آتش‌سوزی «تحت کنترل» است ولی در صورت ادامه آتش‌سوزی روز پنج‌شنبه بالگرد به منطقه اعزام می‌شود.

جان باختن دست‌کم دو خبرنگار بر اثر واژگون شدن اتوبوس حامل خبرنگاران در نقدهدست‌کم دو خبرنگار بر اثر واژگون شدن اتوبوس حامل خبرنگاران که به استان آذربایجان غربی سفر کرده بودند، جان باخته و ۲۱ نفر زخمی شدند.

رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی آذربایجان غربی گفت در حادثه واژگونی اتوبوس ۲ نفر از خبرنگاران به اسم‌های مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی از خبرنگارهای محیط زیستی ایسنا و ایرنا جان باختند. 

یعد از آن باشگاه خبرنگاران جوان گزارش داد آمار کشته‌شدگان حادثه واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران محیط زیست به سه نفر رسیده اما رییس مرکز فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی این موضوع را تکذیب کرد.

منوچهر شاکر،فرماندار نقده، گفت که این خبرنگاران برای بازدید از سد کانی به استان آذربایجان غربی سفر کرده بودند که اتوبوس آنها واژگون شد.

بر اساس گزارش‌ها،  تیم امداد هوایی از تبریز برای پشتیبانی به محل حادثه اعزام شده است.

نتیجه یک گزارش؛ انرژی‌های تجدیدپذیر از ذغال‌سنگ ارزان‌تر خواهند شد

بر اساس یک گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی تجدیدپذیر، ایرِنا، تقریبا دو سوم پروژه‌های انرژی‌های بادی و خورشیدی که در سال ۲۰۲۰ ساخته شده‌اند، قادرند برق را بسیار ارزان‌تر از نیروگاه‌های تولید برق وابسته به مصرف ذغال‌سنگ، تولید کنند و قیمت نیروگاه‌های بادی و صفحه‌های خورشیدی نیز رو به کاهش است.

بنا بر این گزارش، قیمت انرژی خورشیدی در سال ۲۰۲۰ تا ۱۶ درصد کاهش یافت و نیروگاه‌های بادی نیز بین ۹ تا ۱۳درصد کاهش بها داشت.

فرانچسکو لا کامرا، رییس آژانس بین‌المللی انرژی تجدیدپذیر، گفت که این‌گونه انرژی‌ها، ارزان‌ترین منابع تولید نیرو هستند و علاوه بر کاهش هزینه، اشتغال‌زایند، اقتصاد را رشد می‌دهند و با اهداف اقلیمی نیز سازگارند.

بر اساس این گزارش، جایگزین کردن نیروگاه‌های ذغال‌سنگی با انرژی تجدیدپذیر، سالیانه ۳/۳۲ میلیارد دلار به‌سود نظام تولید انرژی خواهد بود و تولید مونوکسید کربن را نیز تا ۳ گیگاتُن در سال، کاهش می‌دهد.

بنا بر پیش‌بینی این گزارش، قیمت انرژی‌های تجدیدپذیر در طی سال‌های آتی بیشتر نیز کاهش خواهد یافت؛ در دو سال آینده، بهای سه‌چهارم تمامی پروژه‌های انرژی خورشیدی، از قیمت نیروگاه‌های ذغال‌سنگی کمتر خواهد بود.

 

آمار جدید وزارت کشور؛ ۵ هزار رای به کل آرا اضافه شد اما ۱۴۴ هزار رای به آرای نامزدها 

 جمال عرف، رییس ستاد انتخابات کشور، اعلام کرد نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری با وصول آخرین صورتجلسات از ۹۱ صندوق باقی‌مانده انتخابات تکمیل شده است.

بر اساس این آمار، با وجود اضافه شدن حدود ۵۰ هزار رای به آرای کل، به آرای نامزدها حدود ۱۴۴ هزار رای اضافه شده است. همچنین آرای ابراهیم رئیسی با بیش از ۹۵ هزار افزایش رای، به بیشتر از ۱۸ میلیون رسید.

رییس ستاد انتخابات کشور گفت که رای رئیسی به ۱۸ میلیون و ۲۱ هزار و ۹۴۵ رسیده است. این رای در روز شنبه ۲۹ خرداد ۱۷ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۳۴۵ اعلام شده بود و به این ترتیب ۹۵ هزار رای به رای او اضافه شده است.

عرف رای محسن رضایی را نیز سه میلیون و ۴۴۰ هزار و ۸۳۵ رای اعلام کرد که این رقم سه میلیون و ۴۱۲ هزار و ۷۱۲ رای اعلام شده بود. به این ترتیب، ۲۸ هزار رای نیز به رای محسن رضایی اضافه شده است.

رییس ستاد انتخابات ایران رای عبدالناصر همتی را هم دو میلیون و ۴۴۳ هزار و ۳۸۷ اعلام کرد که این رقم در روز ۲۹ خرداد دو میلیون و ۴۲۷ هزار و ۲۰۱ رای بود و در نتیجه ۱۶ هزار رای نیز به رای همتی اضافه شده است.

بنا بر اعدادی که عرف اعلام کرده، رای امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نیز حدود چهار هزار افزایش یافته است.

عرف اضافه کرد که همه تعرفه‌های رای تحویل شده به مراجعه کنندگان ۲۸ میلیون و ۹۸۹ هزار و ۵۲۹ رای بوده که ۲۸ میلیون و ۷۵۰ هزار و ۷۳۶ رای به صندوق ریخته شده است.

او گفت که بر اساس این محاسبه، ۱۰۰ هزار و ۲۳۱ رای آرای باطله غیر ماخوذه درون صندوق بوده و آرای باطله نیز سه میلیون و ۷۴۰ هزار و ۶۸۸ بوده است.