بازداشت یک مرد ایرانی-‌آلمانی به اتهام صادرات تجهیزات برنامه هسته‌ای به ایران | ایران اینترنشنال

بازداشت یک مرد ایرانی-‌آلمانی به اتهام صادرات تجهیزات برنامه هسته‌ای به ایران

دادستان فدرال آلمان اعلام کرد پلیس این کشور یک مرد ایرانی-آلمانی را به ظن صادرات تجهیزات برای استفاده در برنامه‌های هسته‌ای و موشکی ایران که ناقض تحریم‌های اتحادیه اروپاست، بازداشت کرد.

به گزارش رویترز، دادستان فدرال آلمان روز سه‌شنبه گفت پلیس ۱۱ مکان از جمله آپارتمان‌ها و دفاتری در ایالت‌های هامبورگ، ، شلسویگ هولشتاین و نوردراین-وستفالن را که مرتبط با این مظنون بوده، بازرسی کرده است.

این مظنون که بر اساس قوانین حفظ حریم خصوصی، نام او «الکساندر جی.» معرفی شده، تجهیزاتی به ارزش ۱/۱ میلیون یورو به یک ایرانی که شرکتش در ایران تحت تحریم اتحادیه اروپا قرار دارد، فروخته است.

دادستانی آلمان اعلام کرد این مظنون در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹، برای دلالی تجهیزات آزمایشگاهی وارد مذاکره شد.

بر اساس این گزارش، او دو طیف‌سنج را به قیمت ۱۶۶ هزار یورو در ژانویه ۲۰۲۰ و شش ماه بعد، دو طیف‌سنج دیگر را به قیمت ۳۸۸ هزار یورو به ایران فرستاد.

او همچنین برای صادرات چنین قطعاتی به یک شرکت تحت تحریم اتحادیه اروپا که نیازمند مجوز ویژه است، درخواست مجوز نکرده بود.

 

سپاه پاسداران از آتش‌سوزی در مرکز تحقیقات خودکفایی خود در تهران خبر داد

روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عصر یکشنبه چهارم مهرماه، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که بر اثر وقوع آتش‌سوزی در یکی از مراکز تحقیقات خودکفایی سپاه در غرب تهران سه نفر از کارکنان این مرکز مجروح شدند.

سپاه پاسداران ساعتی پس از انتشار این خبر، متن اطلاعیه را وب‌سایت خود اصلاح کرد و نوشت «انبار» این مرکز دچار آتش‌سوزی شده است.

در این اطلاعیه بدون اشاره به علت حادثه آمده است که «با تلاش‌ آتش‌نشانان این مرکز، آتش مهار و مجروحان حادثه نیز به بیمارستان منتقل شدند.»

نرگس محمدی برای اجرای حکم حبس به دادسرای اوین احضار شد

 نرگس محمدی، سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر از احضارش به واحد اجرای احکام دادسرای اوین برای اجرای حکم و همچنین گشایش پرونده‌های دیگر قضایی علیه خود خبر داد.

محمدی روز یکشنبه در حساب اینستاگرام خود نوشت ابلاغیه‌ای را برای اجرای محکومیتش در شعبه ۱۱ اجرای کیفری (شهید مقدس «امنیت») دریافت کرده است.

محمدی خردادماه امسال از سوی دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی قدس تهران به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و تحصن‌های اعتراضی‌اش در زندان به ۳۰ ماه حبس تعزیری، ۸۰ ضربه شلاق و پرداخت دو فقره جزای نقدی محکوم شده بود.

این فعال حقوق‌بشر نوشت: «از ابتدای تشکیل این پرونده بارها اعلام کرده‌ام‌ که این پرونده را از اساس بی‌شرمانه و ظالمانه می‌دانم و از تحمل کیفر که طبق رای صادره و ابلاغ شده، سرپیچی خواهم کرد.»

او تاکید کرد از ابتدای تشکیل پرونده در هیچ مرجع قضایی و جلسه محاکمه شرکت نکرده و حتی یک خط ننوشته و وکیلی نیز نداشته است.

محمدی نوشت: «اجازه نخواهم داد ماموران حکومت استبدادی دینی حتی یک ضربه شلاق بزنند و تا جایی که بتوانم‌ مقاومت خواهم کرد و تازیانه از دستشان خواهم گرفت.»

او اضافه کرد که با وجود احضار، به زندان نخواهد رفت و چنانچه با اعمال زور به زندان بازگردانده شود، «قطعا در داخل زندان اعتراض» خواهد کرد.

این فعال حقوق بشر همچنین اعلام کرد همزمان ابلاغیه دیگری مبنی بر ارجاع پرونده شکایت از او به شعبه دوم بازپرسی اوین دریافت کرده است.

محمدی نوشت بر اساس ابلاغیه‌های رسمی ارسالی به او و همچنین منابع غیررسمی، «طی ۱۰ ماه آزادی از زندان، چندین پرونده امنیتی در شعبه‌های امنیتی اوین» علیه او گشوده شده است.

این فعال مدنی در این مدت، پنج بار توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده که با اعمال زور و ضرب و شتم همراه بوده است.

 

رئیسی به سفیر جدید بریتانیا: زیر بار زورگویی نمی‌رویم

ابراهیم رئیسی رییس قوه‌ مجریه هنگام دریافت استوارنامه سایمون شرکلیف سفیر جدید بریتانیا در تهران گفت ایران هروقت احساس کند کشورهای دیگر «زورگویی» می‌کنند، زیر بار زور نمی‌رود و «عکس‌العمل» نشان می‌دهد.

رئیسی روز یکشنبه در دیدار با سفیر بریتانیا از او خواست «با توجه به آشنایی خوبی که به زبان فارسی» دارد، «مفهوم واقعی» استقلال در ایران را برای دولتمردان خود «تبیین» و «حقایقی را که در ایران مشاهده» می‌کند «به درستی و واقعی به کشور خود منعکس و منتقل» کند.

رییس جمهوری اسلامی گفت: «جمهوری اسلامی هیچ حرف نادرست و برخلاف حق را نمی پذیرد و اروپا و غرب بر اساس تجربیات خود باید به ایران به عنوان یک کشور مستقل نگاه کنند.»

در حالی که جمهوری اسلامی تعدادی از اتباع بریتانیایی را به اتهام‌های سیاسی زندانی کرده، رئیسی خطاب به سفیر بریتانیا گفت: «امروز حقوق‌بشر به یک حربه سیاسی برای ضربه زدن به کشورها تبدیل شده» و «شما می‌دانید خیلی از مدعیان حقوق بشر، چه رفتاری با ملت خود دارند.»

چند روز پیش، حسین امیرعبداللهیان،‌ وزیر امور خارجه ایران، در دیدار با لیز تراس وزیر خارجه بریتانیا در نیویورک گفته بود بازسازی روابط دوجانبه دو کشور نیازمند اقدامات جدی است.

همچنین وزیر خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای به مناسبت دوهزارمین روز بازداشت نازنین زاغری شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران، جدایی او از خانواده‌اش را «بی‌رحمانه» خواند و گفت در دیدار چهارشنبه‌اش با همتای ایرانی خود بر این موضوع تاکید کرده و به فشار بر ایران برای بازگرداندن زاغری ادامه می‌دهد.

 

 

 

تجمع هزاران نفر از زائران مراسم اربعین در شلمچه و مهران با وجود بسته بودن مرزها

 بر اساس گزارش‌ خبرگزاری‌های رسمی ایران، چند هزار نفر از زائران مراسم اربعین در مرز شلمچه و مهران تجمع کرده‌ و چند صد زائر نیز پس از عبور از گیت ایران در مرز شلمچه، ساعت‌ها در گیت عراق معطل مانده‌اند.

 با وجود تاکید مقام‌ها بر ممنوع بودن تردد از مرزهای زمینی به عراق، مرزهای شلمچه و مهران در روز شنبه چند ساعت باز شدند. در همین حال خبرگزاری مهر خبر داد که مرز مهران در روز یکشنبه نیز چند ساعت باز شده است.

مجید کاکی، فرماندار مهران، گفته بود که چهار هزار نفر از زائران مراسم اربعین بازگردانده شدند و هشت هزار نفر هنوز در انتظار باز شدن مرز هستند.

در همین حال جمال شاکرمی، فرمانده سپاه استان ایلام گفت که این نهاد هنگام بازگشت زائران از مرز مهران، روزانه بین پنج تا ۱۰ هزار وعده غذا بین آنان توزیع خواهد کرد.

همچنین خبرگزاری صدا و سیما خبر داد که به دلیل نبود امکانات رفاهی برای زائران تجمع کرده در مرز شلمچه، «شش موکب» به صورت اضطراری در مسیر شلمچه تا پایانه مرزی برپا شده است.

روز گذشته نیز رسانه‌ها خبر داده بودند که ۴۰ نفر از زائران در مرز شلمچه به دلیل تجمع پشت در گیت اول این مرز و شکسته شدن در مجروح شده بودند. همچنین فیلم‌هایی از کنده شدن حفاظ‌ها در این مرز به دلیل تجمع افراد منتشر شده است.

مراسم اربعین فردا برگزار می‌شود و برای سفر ۶۰ هزار زائر ایرانی با هواپیما به عراق ویزا صادر شده است.

 

همه‌پرسی قانونی شدن ازدواج همجنسگرایان در سوئیس آغاز شد

 رای‌دهندگان در سوئیس به پای صندوق‌های رای می‌روند تا در همه‌پرسی درباره ازدواج همجنسگرایان و پذیرش فرزند از سوی آنان شرکت کنند.

در حالی که رای‌گیری برای این همه‌پرسی ساعت ده صبح روز یکشنبه (به وقت محلی) آغاز شد، نظرسنجی‌ها حاکی از نظر موافق اکثریت رای‌دهندگان سوئیسی با ازدواج همجنسگرایان است.

سوئیس آخرین کشور غرب اروپا است که همچنان ازدواج همجنسگرایان در آن ممنوع است.

پیشتر دولت فدرال و پارلمان قانونی را در این زمینه به تصویب رسانده‌اند، اما راست‌گرایان مخالف این قانون در حزب مردمی سوئیس، در چارچوب دموکراسی مستقیم سوئیس، خواستار برگزاری همه‌پرسی در این زمینه شدند.

رویترز نوشت با وجود رای اکثریت مردم در موافقت با قانونی شدن ازدواج همجنسگرایان در سوئیس، کارزار نه به این ازدواج نیز در هفته‌های اخیر شدت گرفت.

در صورت رای آری به این همه‌پرسی، زوج‌های مرد همجنسگرا می‌توانند فرزندهایی را که ارتباط پدری با آنها ندارند، به فرزندی بپذیرند.

همچنین زوج‌های زن همجنسگرا مجاز می‌شوند که از طریق اهدای اسپرم دارای فرزند شوند.

 

عضو کمیسیون انرژی مجلس: پول محموله‌های سوخت ایران به لبنان پرداخت شده است

هادی بیگی‌نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس درباره ارسال محموله‌های سوخت ایران به گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان گفت: «پول محموله‌ها پرداخت شده و می‌شود و قطعا رایگان نیست.»

در حالی که ایران تحت تحریم‌های بانکی قرار دارد، بیگی‌نژاد روز یکشنبه در گفت‌وگو با ایلنا هیچ توضیح بیشتری درباره چگونگی پرداخت این پول ارائه نکرد.

او با تکرار موضع پیشین جمهوری اسلامی، ارسال این محموله‌های سوخت را «تجارت» با بخش خصوصی لبنان توصیف کرد.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: «با انجام این تجارت قانونی دولت لبنان هم در حوزه تامین سوخت دچار مشکل نخواهد شد و از لحاظ اقتصادی هم به نفع ما و هم به نفع لبنان بوده و درواقع یک همکاری دوجانبه برد-برد است.»

این در حالی است که نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان ارسال محموله‌های سوخت ایران برای حزب‌الله لبنان را «نقض حاکمیت ملی لبنان» خوانده است.

بیگی‌نژاد همچنین درباره ارسال محموله‌های سوخت ایران برای ونزوئلا گفت: «باید راه همکاری با کشورهای همسایه و همفکر مثل ونزوئلا و یا لبنان را طی کنیم و آن را تداوم ببخشیم.»

او ادامه داد: «اگر این کشورها با ما همراه شوند هیچ‌یک تنها نمی‌مانیم و هم این‌که به نفع اقتصاد کشورها است.»

روز شنبه، رویترز به نقل از منابع آگاه از امضای یک توافق میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت دولتی نفت ونزوئلا با وجود تحریم‌های آمریکا علیه این دو کشور خبر داد که بر اساس آن، نفت سنگین ونزوئلا در برابر میعانات گازی ایران مبادله می‌شود.

 

هلال‌ احمر ایران: اولین محموله واکسن تک دوز سینوفارم برای سنین ۳ تا ۱۷ سال وارد کشور شد

سازمان هلال‌ احمر اعلام کرد که اولین محموله «واکسن تک دوز» برای ۳ تا ۱۷ ساله‌ها را وارد کشور کرده است.

بنابر اعلام هلال احمر این محموله شامل ۶ میلیون واکسن تک دوز سینوفارم است که روز یک‌شنبه چهارم مهر ماه پس از ورود به «فرودگاه بین‌الملل امام خمینی»، تحویل وزارت بهداشت شد

دبیرکل هلال احمر ایران گفت که این محموله ۶ میلیونی واکسن تک دوز کرونا بخشی از مجموع ۱۲ میلیون دوز توصیه شده برای سنین ۳ الی ۱۷ سال است که وارد کشور شد.

با ورود این محموله واکسن تک دوز، سازمان هلال احمر ایران از اردیبهشت ماه تاکنون ۴۶ میلیون و ۳۹۰ هزار دوز واکسن به کشور وارد کرده که همه واکسن‌ها به وزارت بهداشت تحویل شده است.

جانباختن روزانه ۱۹ بیمار کرونا در قم با وجود اعلام تغییر وضعیت از قرمز به نارنجی

درحالی که وزارت بهداشت وضعیت قم را از قرمز به نارنجی تغییر داده است دانشگاه علوم پزشکی قم از جانباختن ۱۹ بیمار کرونا طی شبانه روز گذشته خبر داد.

محمدرضا قدیر، رییس دانشگاه علوم پزشکی قم، گفت که در شبانه روز گذشته ۱۹ نفر بر اثر ابتلا به کرونا در قم جان‌باختند و در حال حاضر ۵۹۸ بیمار کرونا در بیمارستان‌های قم بستری هستند که ۱۹۱ نفر از بیماران بدحال هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم همچنین با اشاره به آخرین وضعیت  کرونا در قم، افزود که طی شبانه روز گذشته  ۷۸ بیمار با علائم ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان‌های این استان پذیرش شدند.

شمار جان‌باختگان کرونا در قم طی دو هفته گذشته کاهش محسوسی نداشته است تا آنجا که فوتی‌های کرونا در بیست و ششم شهریور ماه در این شهر ۱۸ نفر اعلام شده بود و روز سوم مهر ماه نیز آمار رسمی دانشگاه علوم پزشکی قم شمار جان‌باختگان را ۱۹ نفر اعلام کرده است.

 

روسیه: تاخیر در ازسرگیری مذاکرات برجام فضا را برای موفقیت گفت‌وگوها نامساعد می‌کند

میخاییل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، در توییتی نوشت که تاخیر بیشتر در از سرگیری مذاکرات احیای برجام، ممکن است به زودی فضای گفت‌وگو‌ها در وین را برای رسیدن به موفقیت و کامل شدن روند مذاکرات «نامساعد» کند.

پیش از آن در روز جمعه، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، نیز ابراز امیدواری کرده بود که مذاکرات برجام «در اسرع وقت» از سر گرفته شود.

لاوروف در عین حال گفت که به‌نظر می‌رسد آمریکا باید «در حل همه مسائل مربوط» رویکرد فعال‌تری اتخاذ کند.

در همین حال، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، در پایان سفر خود به نیویورک، گفت: «خط قرمز دولت رئیسی این است که نمی‌خواهیم کشور را به برجام و مذاکرات وین گره بزنیم، اگر در این مسیر، مذاکرات وین و برجام هم به نتیجه‌ای رسید، فبهاالمراد.»

 

حسن حسن‌زاده آملی، از روحانیان بلندپایه حوزه علمیه قم، در ۹۲ سالگی درگذشت

حسن حسن‌زاده آملی، از روحانیان بلندپایه حوزه علمیه قم، شامگاه شنبه سوم مهر ماه در ۹۲ سالگی درگذشت. 

شبکه بهداشت لاریجان با اشاره به اینکه حسن‌زاده آملی از صبح شنبه در بیمارستان امام رضای بابل بستری بود، اعلام کرد که او ساعت ده شب شنبه سوم مهر ماه به دلیل «کهولت سن» درگذشت.

حسن حسن‌زاده طبری آملی که مشهور به «حسن‌زاده آملی» متولد سال ۱۳۰۷ در روستای ایرا بخش لاریجان شهرستان آمل بود و تحصیلات علوم دینی خود را در آمل، تهران و قم سپری کرده بود.

بیش از پنج دهه حسن‌زاده آملی از مدرسان حورزه علمیه قم بود و آثار متعددی در زمینه فقه، فلسفه، اخلاق، عرفان، حکمت دینی، کلام، حدیث و رجال، تفسیر قرآن از او منتشر شده است و شماری از روحانیان بلندپایه جمهوری اسلامی از جمله چند عضو فعلی شورای نگهبان از شاگردان او به شمار می‌روند.

او در سال‌هاس پس از انقلاب در شمار روحانیان دارای سمت‌های سیاسی در جمهوری اسلامی نبود ولی روابط نزدیکی با روح‌الله خمینی و علی خامنه‌ای داشت.

همچنین باقر لاریجانی چهارمین فرزند میرزا هاشم آملی و برادر علی لاریجانی و صادق لاریجانی، داماد حسن‌زاده آملی است.

نفتالی بنت: حکومت ایران به جای تمرکز بر اسرائیل، باید به نیاز مردم کشور خود رسیدگی کند

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت که جمهوری اسلامی به جای تمرکز بر اسرائیل، باید به نیازهای مردم کشور خود رسیدگی کند.

بنت پیش از عزیمت به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل در جمع خبرنگاران گفت که اسرائیل سیاست‌های خود را «با خواسته‌های ایران و فلسطین تعریف نمی‌کند.»

به گزارش تایمز اسرائیل، قرار است بخش عمده سخنرانی بنت در مجمع عمومی سازمان ملل بر لزوم جلوگیری از برنامه هسته‌ای ایران متمرکز باشد.

سفر بنت به نیویورک در حالی صورت می‌گیرد که طبق گزارش پایگاه خبری آکسیوس، مقام‌های اسرائیلی هفته گذشته با همتایان آمریکایی خود نشستی محرمانه داشتند تا درصورت شکست گفت‌وگوهای احیای برجام، «طرحی جایگزین» ارائه کنند که براساس بخشی از آن در صورتی که ایران به زودی مذاکرات را از سرنگیرد با تحریم‌های جدید ایالات متحده مواجه خواهد شد.

 

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی دو پهپاد انفجاری و دو موشک بالستیک حوثی‌ها را رهگیری کرد

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی اعلام کرد که دو پهپاد انفجاری و دو موشک بالستیک حوثی‌های یمن را رهگیری و از طریق حمله‌ هوایی یک سایت پرتاب پهپادهای انفجاری حوثی‌های مورد حمایت ایران را در استان الجوف یمن منهدم کرده است.

به گفته این ائتلاف، این دو موشک بالستیک به سوی شهر نجرانعربستان سعودی پرتاب شده بودند.

در همین حال همزمان با تلاش حوثی‌ها برای پیشروی در مارب، ارتش دولت رسمی یمن اعلام کرد که این شبه‌نظامیان دو موشک بالستیک به شهر مارب شلیک کردند که هر دو موشک به مناطق مسکونی اصابت کردند. درپی این حمله به ساختمان یک بیمارستان خسارت وارد شد.

 

پیمان کیا، یک سوئدی ایرانی تبار به اتهام جاسوسی در سوئد بازداشت شد

رسانه‌های سوئد از بازداشت پیمان کیا، یک شهروند سوئدی ایرانی تبار به اتهام جاسوسی از سوی پلیس امنیت سوئد در هفته گذشته خبر داده‌اند.

بر اساس گزارش این رسانه‌ها، این متهم اکنون در یک سازمان دولتی سوئد دارای مسئولیت است و سابقه کار در ارتش سوئد و همچنین پلیس امنیت این کشور را نیز دارد.

پیمان کیا ۴۰ ساله و متولد تهران است و سال ۱۹۸۵ به سوئد مهاجرت کرد.

او روز دوشنبه گذشته با اتهام جاسوسی بازداشت شد، اما این اتهام در جریان دادگاه او که روز شنبه برگزار شد تغییر کرد و به سوءاستفاده از اطلاعات محرمانه که نمی‌بایست در سال‌های ۲۰۱۱ تا۲۰۱۵ در اختیار می‌داشت، متهم شد.

بر اساس قوانین سوئد، برای چنین جرمی، مجازات حداکثر چهار سال زندان در نظر گرفته شده است.

بر اساس گزارش‌ها، این متهم یک بار نیز در انتخابات شهرداری‌ها در سوئد نامزد شده بود، اما رای لازم را به دست نیاورد.

روابط ایران و سوئد اکنون به دلیل زندانی بودن احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهشگر ایرانی - سوئدی در تهران به اتهام جاسوسی و صدور حکم اعدام برای او و همچنین برگزاری دادگاه حمید نوری، معاون دادیار سابق زندان گوهردشت در سوئد به اتهام مشارکت در کشتار زندانیان سیاسی زندان‌های ایران در سال ۶۷ پرتش است.

 

درخواست گروهی از رهبران محلی عراق برای عادی سازی روابط این کشور با اسرائیل

بیش از سیصد نفر از جمله رهبران شیعه و سنی محلی عراق برای اولین بار با برگزاری کنفرانسی خواستند کشورشان با پیوستن به موافقتنامه‌ ابراهیم، روابط خود با اسرائیل را عادی‌سازی کند.

این کنفرانس شامگاه جمعه با همکاری یک سازمان آمریکایی با عنوان «مرکز ارتباطات صلح» در اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق برگزار شد.

اندیشکده «مرکز ارتباطات صلح» که در نیویورک مستقر است، در زمینه پرونده عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و کشورهای عربی فعالیت می‌کند.

جوزف براود، کارشناس یهودی‌ عراقی‌تبار این مرکز اعلام کرد سیصد شرکت‌کننده‌ای که در کنفرانس اربیل حضور داشتند از شش استان عراق، شامل بغداد، موصل، صلاح‌الدین، الانبار، دیالی و بابل بودند. به گفته او همچنین رهبران قبایل در این استان‌ها، روشنفکران و نویسندگان در این کنفرانس حضور داشتند.

بر اساس بیانیه‌ پایانی این کنفرانس که از سوی مدیر بخش تحقیقات وزارت فرهنگ عراق قرائت شد، آمده است: «ما خواستار پیوستن به توافق ابراهیم هستیم. همانطور که در این توافق روابط دیپلماتیک میان امضاکنندگان و اسرائیل پیش‌بینی شده، ما نیز خواستار روابط عادی با اسرائیل هستیم.»

در حالی که جمهوری اسلامی، اصلی‌ترین «دشمن» اسرائیل در منطقه، از شبه‌نظامیان شیعی در عراق حمایت می‌کند، این بیانیه تاکید کرد که «هیچ نیروی محلی یا خارجی حق ندارد مانع ما برای طرح چنین درخواستی شود.» خمی پرز، پسر شیمون پرز رئیس جمهوری پیشین اسرائیل که ریاست بنیادی را برعهده دارد که پدرش تاسیس کرده، در یک ارتباط ویدئویی در این کنفرانس سخنرانی کرد.

سال گذشته، پس از امارات متحده عربی و بحرین، مراکش و سودان نیز جزو کشورهای عربی بودند که به توافق ابراهیم پیوستند.

چند روز پیش و در سالگرد امضای توافق عادی‌سازی روابط اسرائیل با امارات متحده عربی و بحرین، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در دیدار مجازی با همتایان اماراتی، بحرینی و مراکشی خود از سایر کشورهای عربی نیز خواسته بود تا اسرائیل را به رسمیت بشناسند.

به گزارش خبرنگار ایران اینترنشنال در اسرائیل، خبر طرح درخواست عادی‌سازی روابط عراق و اسرائیل، در این کشور «غافلگیرانه» بوده است.

اسرائیل از دهه‌ها پیش با منطقه خودمختار کردستان عراق در شمال این کشور ارتباطاتی به صورت غیررسمی داشته، اما هیچ وقت با دولت بغداد رابطه نداشته و اکنون نیز دولت مرکزی عراق در واکنش به برگزاری این کنفرانس مخالفت خود را با برقراری چنین رابطه‌ای اعلام کرده است.

 

اجازه تردد زائران مراسم اربعین از مرز زمینی شلمچه داده شد؛ کنده شدن حفاظ‌های مرزی بر اثر هجوم زائران

با وجود تاکید مقام‌های جمهوری اسلامی بر ممنوعیت تردد زائران مراسم اربعین از مرزهای زمینی، تلویزیون ایران با انتشار فیلمی خبر داد که مرز شلمچه در استان خوزستان روز شنبه و دو روز پیش از این مراسم باز شده است. 

بر اساس فیلم‌های منتشر شده، انبوهی از زائران در سالن گمرک این مرز حضور دارند و در حال تلاش برای ورود به عراق هستند. فیلمی نیز از هجوم زائران به حفاظ‌های مرزی و کنده شدن این حفاظ‌ها منتشر شده است.

ساعاتی پیش از باز شدن این مرز، ستاد مرکزی اربعین تاکید کرده بود که مرز‌های زمینی «با توجه به سیاست‌های دولت عراق همچنان بسته است و امکان بازگشایی مرز‌ها به هیچ وجه وجود ندارد.»

در همین حال خبرگزاری فارس جمعه شب دوم مهرماه نوشت که یک زائر ایرانی که قصد شرکت در مراسم اربعین را داشت با عبور از بی‌راهه‌های مرز مهران، به مین جنگی برخورد کرد و پای راستش قطع شد. به نوشته فارس این فرد در بیمارستان شهر کوت عراق بستری شده و وضع مناسبی ندارد.

پیش از این اعلام شده که عراق برای ۶۰ هزار زائر ایرانی ویزا صادر کرده و آنان تنها مجاز به سفر با هواپیما هستند. در روزهای گذشته گزارش هایی درباره سفر گروهی از زائران ایرانی به اقلیم کردستان عراق و عبور آنان از این اقلیم و حضور در شهرهای زیارتی عراق منتشر شده بود. با این حال ایرج مسجدی، سفیر ایران در عراق، گفته بود که این اقدام تخلف محسوب می‌شود.

قرار است مراسم اربعین دو روز دیگر در عراق برگزار شود.

 

سفیر جمهوری اسلامی در باکو: روابط ایران و آذربایجان مستحکم است

به دنبال افزایش تنش نظامی در مرز ایران و جمهوری آذربایجان، عباس موسوی، سفیر جمهوری اسلامی در باکو گفت: «روابط ایران و جمهوری آذربایجان تا حدی مستحکم است که محافل بیگانه نمی‌توانند خللی به روابط دو کشور وارد کنند.»

به گزارش ایرنا، موسوی روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران، روابط ایران و آذربایجان را «بسیار خوب و نزدیک و صمیمانه» توصیف کرد و افزود: «هم ما و هم مقامات جمهوری آذربایجان می‌دانیم که این روابط دوستی، دشمنان و بدخواهانی دارد.»

به تازگی و پس از آن که اداره گمرک جمهوری آذربایجان اعلام کرد یک محموله ۵۲۷ کیلوگرمی هروئین را از یک خودرو که از ایران به جمهوری لتونی می‌رفت توقیف کرده، تنش‌ها میان ایران جمهوری آذربایجان افزایش یافت.

اما سفیر جمهوری اسلامی در باکو درباره ورود کامیون‌های ایرانی به قره‌باغ، با تاکید بر «تمامیت ارضی آذربایجان» گفت: «این مساله بررسی و مشخص شد که برخی از شرکت‌های حمل‌ونقل به صورت خودسرانه در این زمینه اقدام کردند.»

همزمان با افزایش تنش‌ها میان ایران و جمهوری آذربایجان، محمد کاظم سجادپور معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی به باکو رفت و روز جمعه با ‌حکمت حاجی‌اف، مسئول بخش سیاست‌خارجی دفتر ریاست جمهوری آذربایجان گفت‌وگو کرد.

این مقام جمهوری اسلامی همچنین در یک نشست سه‌جانبه میان جمهوری آذربایجان، ایران و ترکیه شرکت کرد.

سفیر جمهوری اسلامی در این باره نیز بدون ذکر نام کشور خاصی گفت: «در این نشست همه این مسایل را بررسی کردیم و همه ما متوجه شدیم که پای اشخاص ثالثی در میان است.»

چند روز پیش، سپاه پاسداران با اعزام تجهیزات جنگی به مناطق مرزی ایران و آذربایجان، در این منطقه مانور نظامی برگزار کرد و حسن عاملی، امام جمعه اردبیل، اسرائیل را به طرح «توطئه علیه ایران» در آذربایجان متهم کرد.

 

معاون سابق ستاد امر به‌معروف: از وزیر کشور بابت حکم غیرقانونی شهرداری زاکانی شکایت کردم

محمد صالح مفتاح، معاون سابق ستاد امر به معروف و نهی از منکر، در توییتر خبر داد که از وزیر کشور به دلیل صدور «غیرقانونی» حکم شهرداری تهران برای علیرضا زاکانی به دیوان عدالت اداری شکایت کرده است.

او نوشت که سازمان بازرسی کل کشور پیش از صدور حکم برای علیرضا زاکانی خواستار آن شده بود که آیین‌نامه انتخاب شهرداران مد نظر قرار گیرد اما به این تذکر اعتنا نشده است.

به گفته مفتاح، عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور دولت حسن روحانی، از صدور حکم زاکانی امتناع کرده بود و احمد وحیدی، وزیر کشور دولت ابراهیم رئیسی، نیز از هیات دولت خواسته بود آیین‌نامه را اصلاح کنند و «حتی در نامه دیگری خواسته بود تفسیر جدیدی بدهد که این انتصاب را مشروع کند.»

با وجود اعتراض ها به منطبق نبودن رشته تحصیلی و سوابق علیرضا زاکانی با آیین نامه انتخاب شهرداران روز ۱۱ شهریور حکم او توسط وزیر کشور صادر شد و آیین نامه انتخاب شهرداران نیز تاکنون اصلاح نشده است.

در واکنش به اعتراض‌ها پرویز سروری، نایب‌رییس شورای شهرتهران، گفته بود که مدرک زاکانی «پزشکی هسته ای» است و با نیازهای شهر تهران متناسب است.

نرجس سلیمانی، دیگر عضو شورای شهر تهران، نیز گفته بود که «رفع آلودگی شهر تهران از رادیواکتیو آلودگی‌ها» نیازمند مدیریت زاکانی است.

 عبدالناصر همتی در مناظره‌های انتخابات ریاست جمهوری از زاکانی به عنوان «نامزد سوپرپوششی» نام برد و او در نهایت به نفع ابراهیم رئیسی انصراف داد.