بازداشت یک شهروند پس از اعتراض به کشتار سوخت‌بران سراوان در چهارراه طالقانی کرج | ایران اینترنشنال

بازداشت یک شهروند پس از اعتراض به کشتار سوخت‌بران سراوان در چهارراه طالقانی کرج

یک شهروند معترض به کشتار سوخت‌بران و سرکوب اعتراضات سیستان و بلوچستان، ظهر پنج‌شنبه چهاردهم اسفند ماه در چهارراه طالقانی کرج به دست نیروهای امنیتی بازداشت شد.

ویدیوی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که این شهروند در کرج با بالا رفتن از یک صندوق صدقات به سرکوب معترضان و کشتار سوخت‌بران در سراوان اعتراض کرد و نیروهای لباس شخصی و ماموران نیروی انتظامی با پایین کشیدن او از روی این صندوق، اقدام به بازداشت او کردند.

 

پایگاه خبری هرانا در این باره گزارش داد که بازدشت این شهروند به دست «ماموران نظامی و نیروهای لباس شخصی» با اعتراض مردم حاضر در صحنه روبه‌رو شده و یکی از ماموران «بدون اینکه با خشونت و یا خطری مواجه باشد بر خلاف قوانین به‌کارگیری سلاح و صرفا به جهت ایجاد ارعاب اقدام به تیراندازی هوایی در منطقه پر تردد شهر کرج» کرده است.

ماموران و نیروهای لباس شخصی پس از آنکه بازداشت این شهروند معترض با اعتراض مردم مواجه شد، او را آزاد کردند اما دقایقی بعد باردیگر این شهروند معترض را بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل کردند.

بنابرگزارش پایگاه خبری هرانا تاکنون از هویت، سرنوشت و محل نگهداری این شهروند معترض اطلاعی در دست نیست.

ذوالنوری: غربی‌ها از ایران خواسته‌اند برد موشک‌هایش را به ۲۰۰ کیلومتر کاهش دهد

 

مجتبی ذوالنوری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، مدعی شد که غربی‌ها در مذاکرات جدید خواسته‌اند برد موشک‌های ایران «۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر باشد.»

او روز شنبه به خبرگزاری مهر گفت: «می‌خواهند دوربین‌هایی مثل دوربین‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی که در تاسیسات هسته‌ای مستقر است، در مراکز نظامی و دفاعی وصل کنند تا بر مراکز نظامی و موشکی نظارت داشته باشند.»

ذوالنوری اشاره‌ای به جزییات و زمان مطرح شدن این موضوع نکرد.

او همچنین چشم‌انداز مذاکرات وین را مثبت توصیف کرد و گفت که در دولت رئیسی «۱+۵ مطمئنا به توافق گردن خواهند نهاد و یقینا شرایط از وضع موجود بهتر خواهد شد.»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، سه روز پیش در آخرین دیدارش با دولت حسن روحانی گفته بود که آمریکا توافق جدید را مشروط به گنجاندن بندی در توافق کرده تا بعد از این بتواند با ایران درباره موضوعاتی چون برنامه موشکی مذاکره کند.

یک روز بعد نیز کاظم غریب آبادی، نماینده جمهوری اسلامی نزد سازمان‌های مستقر در وین، گفت که آمریکا حاضر به پذیرش لغو تحریم بیش از ۵۰۰ شخص حقیقی و حقوقی و لغو دستور اجرایی دولت ترامپ درباره تحریم تسلیحاتی ایران نشده و خروج نام سپاه پاسداران از فهرست گروههای تروریستی را به گنجاندن یک بند درباره امنیت منطقه و مذاکرات موشکی مشروط کرده است.

نامه احمدی نژاد به روحانی: حمایت دولت شما از طالبان و قرارداد مخفی با چین امنیت کشور را در خطر قرار داد

 

محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای به حسن روحانی، ضمن دفاع از عملکرد دولت خود، دولت روحانی را «ضعیف‌ترین، فرسوده‌ترین و ناکارآمدترین کابینه بعد از انقلاب» خواند که هزینه‌ای بسیار سنگین برای کشورداشت.

او در این نامه خطاب به روحانی نوشت: حمایت علنی دولت شما از طالبان و دعوت آنان به ایران «خدشه اساسی به حیثیت ملت ایران وارد کرد» و در «عقد قرارداد مخفی با دولت چین که هیچ‌گونه اطلاعاتی از مفاد آن به مردم داده نشد» نیز حتی روند صوری و تصویب در مجلس هم طی نشد.

احمدی‌نژاد با تاکید بر اینکه حمایت خامنه‌ای از دولت روحانی «کم‌سابقه و یا بی‌سابقه» بود، از اینکه دولت روحانی «دوستان وفادار» جمهوری اسلامی و رابطه با کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین را به تمسخر گرفت انتقاد کرده است.

حسن روحانی و مقامات دولت او بارها از محمود احمدی‌نژاد انتقاد کرده و عملکرد دولت او را دلیل بسیاری از مشکلات فعلی ذکر کرده‌اند.

در تجمع اعتراض به انتقال آب خوزستان، دست‌کم ۶ نفر در اهواز بازداشت شدند

بنابر گزارش‌ها، در جریان تجمع عصر جمعه شهروندان اهواز در بلوار ساحلی این شهر چند نفر بازداشت شدند.

پایگاه خبری امتداد تعداد بازداشت‌شدگان را چهار مرد و دو زن گزارش کرده و هویت چهار تن از آنان را ابراهیم الحایی، سالم انواری، ولید بدوی، سعید هلیچی اعلام کرده است.

هویت دو نفر دیگر هنوز مشخص نشده است.

در تجمعات استان خوزستان که با اعتراض به نبود آب در تالاب هورالعظیم و مسیر آن آغاز شد و به اعتراض علیه حکومت و مقام‌های جمهوری اسلامی گسترش یافت حدود ۱۰ نفر کشته و صدها تن بازداشت شدند.

سازمان حقوق بشر اهواز تعداد بازداشت‌شدگان این اعتراضات را حدود ۲۰۰ نفر گزارش کرده و پایگاه خبری هرانا نیز نام ۱۰۲ تن از بازداشتی‌ها را منتشر کرده است.

حمایت ۸۰۰ دانشجو از اعتصاب کارگران صنعت نفت: خصوصی‌سازی حیات جمعی را به خطر انداخته است

 

بیش از ۸۰۰ دانشجو در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اعتصاب کارگران صنعت نفت اعلام کردند که نفوذ خصوصی‌سازی ضربات جبران‌ناپذیری به کارگران و بخش‌های گوناگون جامعه زده و «حیات جمعی را به خطر انداخته است».

این دانشجویان تاکید کردند که دانشگاه نیز از «گزند این هجوم در امان نبوده» و پولی‌سازی آموزش و محیط‌های وابسته به آن، حق آموزش همگانی و رایگان را «به طور جدی خدشه‌دار کرده است.»

نویسندگان این بیانیه خواستار «مهار گسترش هولناک» خصوصی‌سازی، حق داشتن تشکل مستقل و افزایش دستمزدها به شکلی که با واقعیت زندگی مطابقت داشته باشد، شدند.

کارگران پیمانی صنعت نفت و پتروشیمی از ۲۹ خرداد در نقاط مختلف ایران دست به اعتصاب زده‌اند و تاکنون کارگران دست‌کم ۱۰۵ واحد صنعتی در استان‌های مختلف به این اعتصاب پیوسته‌اند.

هیات منصفه دادگاهی در آمریکا یک فرد کانادایی-ایرانی را به صادرات غیرقانونی به ایران متهم کرد

هیات منصفه دادگاهی در آمریکا، علیه یک شهروند کانادایی-ایرانی‌ به اتهام صادرات غیرقانونی به ایران اعلام جرم کرد.

هیات منصفه یک دادگاه فدرال در واشینگتن‌ دی‌سی روز جمعه هشتم مرداد ماه، علیه یک شهروند کانادایی به نام رضا سرهنگ‌پور به اتهام صادرات غیرقانونی تجهیزات آزمایشگایی آمریکایی از طریق کانادا و امارات به ایران اعلام جرم کرد.

تاریخ محاکمه سرهنگ‌پور متعاقبا از سوی دادگاه اعلام خواهد شد.

طبق بیانیه وزارت دادگستری آمریکا، برخی از تجهیزات آزمایشگاهی که این فرد در خریدار و صادرات آن به ایران نقش داشته و به موجب الزامات مربوط به مقابله با منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، محدودیت فروش دارند و برای باز فروش آنها به امارات و ایران، اجازه آمریکا مورد نیاز بوده است.

در حمله مهاجمان مسلح به دفتر سازمان ملل در افغانستان یک نگهبان کشته شد

نمایندگی کمک‌رسانی سازمان ملل در افغانستان اعلام کرد در حمله نیروهای «ضد دولتی» به دفتر این نمایندگی در هرات، دست‌کم یک نگهبان کشته شد.

این حمله که روز جمعه با نارنجک و مسلسل صورت گرفت چند ساعت بعد از ورود نیروهای طالبان به هرات رخ داد و به درگیری شدید مهاجمان و نیروهای امنیتی منجر شد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن قاطع این حمله، خواستار کاهش فوری خشونت‌ها در افغانستان شد و از «تمام بازیگران منطقه‌ای» خواست که طرفین درگیر در این کشور را به شرکت در مذاکرات صلح تشویق کنند.

سالیوان همچنین در توییتی از رایزنی با همتای پاکستانی خود درباره مسائل امنیتی منطقه، ضرورت کاهش سطح خشونت‌ها در افغانستان و کمک به یافتن یک راه حل سیاسی خبر داد.

 

پرسپولیس برای پنجمین سال متوالی قهرمان لیگ‌برتر فوتبال ایران شد

تیم فوتبال پرسپولیس با پیروزی ۲-۰ مقابل پیکان برای پنجمین بار متوالی قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران شد. مهدی ترابی (۹) و احمد نورالهی در دقیقه ۲۲ گل‌های شاگردان یحیی گل‌محمدی را به ثمر رساندند. 

معصومه ابتکار: هورالعظیم با مصوبه شورای عالی امنیت ملی خشک شد

 

معصومه ابتکار، رییس پیشین سازمان حفاظت محیط زیست، اعلام کرد با اینکه این سازمان مخالف خشک کردن هورالعظیم برای استخراج نفت بود اما در سال ۸۹ آب به روی این تالاب بسته شد.

ابتکار روز جمعه در توییتر خود فیلمی منتشر کرد که در آن از جمله به سخنان معاون سازمان محیط زیست و معاون وزیر رفاه درباره مجوز شورای عالی امنیت ملی به چینی‌ها برای خشکاندن هورالعظیم اشاره شده است.

احمدرضا لاهیجان زاده، معاون دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، چندی پیش در برنامه‌ای تلویزیونی گفته بود که ژاپنی ها تا دهه ۱۳۸۰ برای استخراج نفت در حوزه های آزادگان و یادآوران از تکنولوژی سطح بالایی استفاده می کردند اما چینی‌ها حاضر به استفاده از فناوری‌های نوین نشدند و سرانجام توانستند در سال ۸۹ مجوزی از شورای عالی امنیتی ملی به نفع خود بگیرند.

با انتشار این سخنان، شماری از کارشناسان به جزییات بیشتری از عملکرد شرکت‌های چینی پرداختند و گفتند که این شرکت‌ها «به خاطر ارزان‌تر شدن پروژه‌شان پیشنهاد خشک کردن هورالعظیم را دادند.»

احمد میدری، معاون وزیر رفاه، نیز گفته است که خشک کردن تالاب هورالعظیم بدون اجازه سازمان حفاظت محیط زیست بود و آنها از «شوراهای بالادستی» مجوز گرفته بودند.

واکنش‌ها به سخنان نقدی درباره محدودسازی اینترنت: به اظهارنظر مردم می‌گویند کامنت‌گذاری منافقان

 

سخنان محمدرضا نقدی،‌ معاون سپاه پاسداران،‌ که منتقدان طرح محدودسازی اینترنت را «یک مشت منافق کامنت‌گذار» خوانده بود،‌ با اعتراض‌ها و واکنش‌هایی روبه‌رو شده است.

امیر ناظمی،‌ معاون وزیر ارتباطات،‌ در توییتی نوشت: «به اظهارنظر مردم و مشارکت‌جویی‌شان می‌گویند کامنت‌گذاری منافقان. به محدودیت و مانع‌گذاری هم می‌گویند صیانت. شما در کدام سرزمین زندگی می‌کنید؟»

علی مجتهدزاده،‌ وکیل دادگستری،‌ نیز نوشت که سخنان نقدی «مصداق روشن» جرم است اما «امیدی به رسیدگی شکایت از او در محاکم قضایی نیست.»

سخنان نقدی در رسانه‌های اجتماعی نیز با واکنش کاربران روبه‌رو شده و حتی برخی هواداران جمهوری اسلامی نیز به آن اعتراض کرده‌اند.

آمار جان‌باختگان و مبتلایان کرونا در ایران نسبت به ماه قبل دو برابر شد

 

آمار رسمی وزارت بهداشت در روز جمعه هشتم مرداد نشان می‌دهد که شمار جان‌باختگان و مبتلایان کرونا نسبت به هشتم تیر تقریبا دو برابر شده است.

بر اساس آمار رسمی، در شبانه‌روز اخیر ۲۷۰ نفر بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند و ۲۴ هزار و ۷۱۵ مبتلای جدید نیز ثبت شد.

تعداد جان‌باختگان در هشتم تیرماه ۱۴۲ نفر و تعداد مبتلایان ۱۲ هزار و ۷۱۷ نفر بود.

مقام‌های پزشکی در استان‌های مختلف ایران از شرایط بسیار وخیم بیمارستانی گزارش می‌دهند و قاسم جان‌بابایی،‌ معاون وزیر بهداشت،‌ نیز شمار بستری‌ها در تهران را بیش از ۸۵۰۰ ‌بستری و تقریبا چهارهزار بستری موقت اعلام کرد.

به رغم هشدارهای گسترده کارشناسان مبنی بر وارد کردن واکسن، مقام‌های جمهوری اسلامی همچنان بر تولید انواع مختلف واکسن داخلی تمرکز داشتند و موج پنجم کرونا از چندی پیش در ایران آغاز شده است.

روز پنجشنبه نیز شمار جان‌باختگان بر اثر کرونا به ۲۹۲ نفر رسید و مقام‌های بهداشت و درمان از شناسایی ۳۴ هزار و ۴۳۳ بیمار جدید مبتلا به کرونا خبر دادند.

در حال حاضر ۲۸۵ شهر ایران در وضعیت قرمز، ۱۱۰ شهر در وضعیت نارنجی و ۵۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

بنابر گزارش‌ها، چند تن از مادران داغدار آبان که در میدان آزادی تجمع کرده بودند بازداشت شدند

 

حساب توییتری ۱۵۰۰ تصویر و برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی از بازداشت تعدادی از مادران داغدار آبان پس از تجمع آنها در میدان آزادی خبر داده‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها، مادران میلاد محققی، ابراهیم کتابدار، پژمان قلی‌پور، فرهاد مجدم و وحید دامور از جمله بازداشت‌شدگان هستند.

هنوز جزییاتی از این خبر منتشر نشده است.

این مادران معترض به جمهوری اسلامی که فرزندانشان را در اعتراضات سراسری سال ۹۸ از دست داده‌اند روز جمعه در همراهی با اعتراضات خوزستان در میدان آزادی تهران تجمع کردند.

آنها با در دست داشتن تصاویری از فرزندان‌شان که از سوی جمهوری اسلامی کشته شدند، شعارهایی مانند «از تهران تا خوزستان، اتحاد» سر می‌دادند.

همچنین بنابر ویدیوهای منتشرشده، مادر پژمان قلی‌پور در این تجمع گفت: «بردگی بس است. ما نمی‌گوییم از ما حمایت کنید، از خودتان حمایت کنید، از جوانان خودتان حمایت کنید.»

معاون دفتر روحانی: تاخیر رییس جمهور در دیدار با خامنه‌ای عمدی نبود

 

علیرضا معزی، معاون ارتباطات دفتر رییس جمهور ایران، گزارش‌ها درباره تاخیر عمدی حسن روحانی در دیدار اخیر خامنه‌ای با اعضای دولت را تکذیب کرد.

او نوشت که روحانی ۱۵ دقیقه پیش از موعد به محل جلسه رفت اما «وقوع برخی ناهماهنگی‌ها» باعث شد که جلسه «پیش از زمان رسمی اعلام‌شده به دفتر رییس جمهوری آغاز شود».

برخی از کاربران هوادار خامنه‌ای و فعالان اصولگرا در شبکه‌های اجتماعی نوشته بودند که حسن روحانی با ۲۰ دقیقه تاخیر در این جلسه حاضر شد و حاضران منتظر او بودند.

خامنه‌ای در دیدار روز چهارشنبه‌اش در جمع اعضای دولت تنها ۱۷ دقیقه سخن گفت. با این حال معزی دلیل کوتاه بودن این سخنرانی را موضوع کرونا دانست.

معزی همچنین درباره اینکه خامنه‌ای به روال گذشته به اعضای دولت قرآن نداد نوشت که دلیل این موضوع نیز کرونا بود و قرآن‌ها را بعدا دست‌اندرکاران دفتر خامنه‌ای به وزرا دادند.

خامنه‌ای در سخنانش در آخرین دیدار با اعضای هیات دولت، از «اعتماد» دولت روحانی به غرب انتقاد کرد و همچنین گفت برخی عملکردهای دولت روحانی «طبق انتظارات بود اما در برخی موارد این‌گونه نبود.»

شمار زیادی از تحلیلگران به سخنان خامنه‌ای در این جلسه را تحقیر دولت روحانی دانسته‌اند.

نامه اساتید دانشگاه علوم پزشکی مشهد: همین امروز مشهد را به طور کامل تعطیل کنید، فردا دیر است

جمعی از اساتید دانشگاه علوم پزشکی و پزشکان شهر مشهد در نامه‌ای خطاب به استاندار خراسان رضوی و تولیت آستان قدس رضوی، خواهان تعطیل فوری و کامل مشهد به دلیل وضع فاجعه‌آمیز کرونا شدند.

اساتید دانشگاه علوم پزشکی و پزشکان شهر مشهد در نامه خود با بیان اینکه «مدت‌هاست هشدار می‌دهیم که اگر ‌شهر به صورت کامل تعطیل نشود، فاجعه‌ای در راه است»، نوشتند: «چطور باید بگوییم که ظرفیت تخت‌های بیمارستانی مشهد در حال اتمام است و به زودی حتی فضای بستری و بیمارستانی کافی برای پذیرش سیل عظیم بیماران را نخواهیم داشت.»

آنها در نامه خود با تاکید براینکه «کادر درمان خسته و فرسوده شده‌اند و رمقی ندارند»، افزودند: «چرا همه فکر می‌کنند که تنها باید با فشار بر سیستم درمان در آخرین حلقه از این زنجیره معیوب کار را مدیریت» کرد.

اساتید دانشگاه علوم پزشکی و پزشکان شهر مشهد در نامه خود با اشاره به اینکه از زمان شیوع کرونا «بسیار آموخته‌ایم و بسیار آزموده‌ایم»، تاکید کردند که «آزموده را آزمودن خطاست، تا کی باید شاهد از دست دادن عزیزان و همکاران‌مان باشیم.»

آنها نوشتند که «سکوت مسئولین به قدری عمیق است که گویی شنیدن خبر درگذشت روزانه بیش از ۳۰۰ نفر از مردم عزیزمان، جزیی از اخبار روزانه‌ای است که دیگر هیچ حساسیتی در ایشان ایجاد نمی‌کند.»

اساتید دانشگاه علوم پزشکی و پزشکان شهر مشهد با بیان اینکه «تاکی باید نظاره‌گر داغ و ضجه‌های فرزند و مادر و پدر و خواهر و برادر و همسرانی باشیم‌ که می‌شد امروز در کنار عزیزان‌شان باشند»، به مقام‌های خراسان رضوی و مشهد هشدار داد که «فاجعه در راه است، اگر امروز شهر را تعطیل نکنید، فردا خیلی دیر است.»

دومین محموله واکسن کرونای اهدایی ژاپن بامداد جمعه به تهران رسید

دومین محموله واکسن کرونای اهدایی کشور ژاپن بامداد جمعه هشتم مرداد ماه پس از ورود به ایران تحویل وزارت بهداشت شد.

این محموله که دومین محموله واکسن کرونای اهدایی کشور ژاپن به ایران است شامل یک میلیون و ۹۸ هزار و ۳۰۰ دوز واکسن آسترازنکا است که ساعت چهار بامداد جمعه هشتم مرداد ماه پس از ورود به ایران، تحویل نمایندگان وزارت بهداشت شد.

ژاپن پیشتر نیز یک محموله واکسن اهدایی خود به ایران را جمعه هفته گذشته به تهران ارسال کرده بود که شامل یک میلیون دوز واکسن آسترازنکا بود.

به این ترتیب تاکنون ژاپن بیش از دو میلیون و ۹۸ هزار دوز واکسن کرونای آسترازنکا به ایران اهدا کرده است.

پیشتر کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درباره محموله‌های اهدایی واکسن کشورهای دیگر به ایران، گفت که «با توجه به ظرفیت فعلی تزریق واکسن در کشور، محموله‌های این‌چنینی می‌تواند واکسن مورد نیاز کشور را تا زمان کفایت واکسن‌های تولید داخل» تامین کند.

روند واکسیناسیون در ایران کند و از بسیاری از کشورهای منطقه و جهان عقب است و مردم ایران اکنون با موج پنجم کرونا با مرگ روزانه بیش از ۳۰۰ نفر سپری می‌کنند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، ۱۹ بهمن سال۹۹ طی یک سخنرانی واردات واکسن ساخت آمریکا و انگلیس به ایران را ممنوع کرد.