بابک پاک‌نیا: حال جسمانی امیرحسین مرادی، محمد رجبی و سعید تمجیدی مناسب نیست | ایران اینترنشنال

بابک پاک‌نیا: حال جسمانی امیرحسین مرادی، محمد رجبی و سعید تمجیدی مناسب نیست

 

 

بابک پاک‌نیا، وکیل امیرحسین مرادی، با هشدار نسبت به وضعیت جسمی این زندانی سیاسی، از قطع ارتباط میان موکلش با خانواده و او خبر داد.

پاک‌نیا روز شنبه در حساب توییتر خود نوشت: «امروز روز چهارمی است که امیرحسین مرادی با خانواده و من تماسی نداشته است.»

او با تاکید بر این‌که «طبق پیگیری من، حال جسمانی امیرحسین، محمد [رجبی] و سعید [تمجیدی] مناسب نیست»، ادامه داد: «بیشترین نگرانی ما بیماری قبلی امیرحسین است که سیستم ایمنی او را درگیر کرده است.»

این وکیل دادگستری از مسئولان زندان خواست تا به وظیفه خود در زمینه مراقبت از سلامتی زندانیان عمل کنند.

امیرحسین مرادی در اعتراض‌های آبان ۹۸ بازداشت شد و دادگاه انقلاب او و دو نفر دیگر، سعید تمجیدی و محمد رجبی، را به اعدام محکوم کرد.

پیشتر پایگاه خبری هرانا گزارش داده بود ۱۳ تن از زندانیان در «زندان تهران بزرگ» با وجود بروز نشانه‌های ابتلا به کرونا از رسیدگی پزشکی محروم مانده‌اند.

براساس این گزارش، این زندانیان از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ هستند و از روز پنج‌شنبه با علائمی همچون تب‌ولرز، سرگیجه، بدن‌درد و سردرد روبه‌رو شده‌اند.

این وب‌سایت حقوق بشری نام برخی از این زندانیان را محمد رجبی، امیرحسین مرادی، محمد آدم، خالد پیرزاده، امیرحسین کشاورزی، ایمان مرزان‌بخش، محمدباقر صوری، سعید اسدی و حمید جهانگیری گزارش کرد.

بنا بر همین گزارش، امیرحسین مرادی از روز پنج‌شنبه با تشدید علائم به بهداری تیپ ۲ این زندان منتقل شده است.

سازمان غذا و داروی آمریکا، مجوز اضطراری واکسن کرونای تک دُزی شرکت جانسون‌اند‌جانسون را صادر کرد

سازمان غذا و داروی آمریکا، روز شنبه ۲۷ فوریه، مجوز استفاده اضطراری از واکسن کووید تولید شرکت جانسون‌اند‌جانسون را صادر کرد.

این سومین واکسن کووید-۱۹ است که در آمریکا مجوز می‌گیرد، و بر خلاف دو واکسن ساخت شرکت‌های مدرنا و فایزر که در دو مرحله تزریق می‌شوند، تک‌دُزی است.

سازمان غذا و داروی آمریکا گفت که واکسن جانسون‌اندجانسون در جلوگیری از ابتلا به نوع شدید کووید-۱۹، از جمله انواع نوظهور ویروس، بسیار موثر است.

جو بایدن، رییس‌جمهور آمریکا در بیانیه‌ای این خبر را برای مردم آمریکا «هیجان‌انگیز» توصیف کرد و آن را مایه دلگرمی در تلاش‌ها برای پایان دادن به بحران خواند.

او در عین حال ضمن تاکید بر وجود انواع جدید و جهش‌یافته ویروس کرونا، تاکید کرد که مردم باید کماکان تمهیداتی چون فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

رسانه‌های آمریکا پیش‌بینی کرده بودند که چهار میلیون دُز از این واکسن روز دوشنبه توزیع شود.

آزمایش‌های بالینی واکسن جانسون‌اندجانسون رود حدود ۴۴ هزار نفر صورت گرفته ‌و نتایج ‌نشان می‌دهد که در ایالات متحده در جلوگیری از ابتلا به نوع شدید بیماری، حدود ۸۶ درصد موثر بوده، در آفریقای جنوبی حدود ۸۲ درصد اثرگذار بوده، و در برزیل بیش از ۸۷ درصد.

کیهان: حمله به کشتی اسرائیلی پاسخ حملات آمریکا و اسرائیل به نیروهای تحت حمایت ایران در سوریه بود

روزنامه کیهان که تحت نظر نماینده علی خامنه‌ای منتشر می‌شود، اعلام کرد که حمله اخیر به یک کشتی اسرائیلی در دریای عمان از سوی نیروهای تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران انجام شده است.

این روزنامه در شماره یک‌شنبه خود اعلام کرد انفجار یک کشتی اسرائیلی در دریای عمان نتیجه حمله نیروهای تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران است و با اشاره به اینکه این حمله پاسخ حمله آمریکا و اسرائیل به پایگاه‌های شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه، است، نوشت: «شرارت در سوریه و عراق پاسخش را در یمن و دریای عمان گرفت.»

این کشتی که هلیوس ری نام دارد و متعلق به شرکت کشتیرانی ری واقع در تل‌آویو است صبح جمعه به وقت محلی از بندر دمام عربستان سعودی عازم سنگاپور بود که این انفجار رخ داد.

کیهان با اشاره به اینکه آمریکا و اسرائیل طی ماه‌های اخیر، حملات خود علیه «محور مقاومت» را به شکل محسوسی افزایش داده‌اند و به همین دلیل گروه‌های مقاومت یک کشتی اسرائیلی را در دریای عمان هدف قرار دادند.

این روزنامه که تحت نظرنماینده خامنه‌ای منتشر می‌شود همچنین در سرمقاله شماره یک‌شنبه خود درباره حمله ارتش آمریکا با دستور جو بایدن به پایگاه‌های شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در سوریه، نوشت: «فرماندهی نظامی آمریکا با این حمله در معرض انتقام سخت قرار می‌گیرد و باید منتظر باشد تا دست انتقام دامن آن را بگیرد».

 

مقام‌های اسرائیلی یک‌شنبه درباره نحوه پاسخ‌ به حمله اخیر به یک کشتی اسرائیلی در دریای عمان تصمیم‌ می‌گیرند

بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل می‌گوید ارزیابی‌‌های اولیه نشان می‌دهد که ایران مسئول انفجار در یک کشتی متعلق به اسرائیل در دریای عمان است. 

به گزارش شبکه خبری «کان» مقام‌های ارشد اسرائیلی روز یک‌شنبه درباره این مساله و نحوه پاسخگویی به حمله، مذاکره خواهند کرد.

گانتز در مصاحبه با شبکه خبری کان گفت که فاصله میان محل واقعه و نیروهای جمهوری اسلامی، این نگرانی را برانگیخته که آنان مسئول حمله باشند، اما تحقیقات هنوز تکمیل نشده است.

کانال ۱۳ اسرائیل گفت که مقام‌های امنیتی معتقدند حمله کار سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران بوده و سپاه دو موشک به کشتی اسرائیلی «هلیوس‌ری» شلیک کرده است.

مقام‌های ارشد اسرائیلی به روزنامه یدیعوت‌آخرونوت گفته‌اند که در حال تصمیم‌گیری درباره پاسخ مناسب هستند و در مقابل آن سکوت نخواهند کرد.

همزمان، آلون بن‌داوید، خبرنگار امور دفاعی کانال ۱۳ تلویزیون اسرائیل، نیز در توییتی نوشت  پس از  آنکه نیروی دریایی ایران دو موشک را به کشتی باری اسرائیلی شلیک کرد، تیمی از مقام‌های اسرائیل برای مشارکت در تحقیقات درباره این حمله به دبی رفته است. 

پیش از این نیز درپی قوع انفجار در یک کشتی متعلق به یک شرکت اسرائیلی در دریای عمان، شبکه ۱۳ اسرائیل گزارش داد ه بود که مقامات این کشور ایران را مسئول این حمله می‌دانند.

سازمان تجارت دریایی بریتانیا نیز روز جمعه از وقوع انفجار در این کشتی خبر داد و افزود کشتی و خدمه‌اش سالم‌اند و تحقیقات در جریان است.

در اثر این انفجار،  دو سوراخ  در دو طرف این کشتی ایجاد شده  است. 

 

نیروی انتظامی: با تیراندازی فردی ناشناس در پل گاومیشان دره شهر دو مامور انتظامی کشته شدند

نیروی انتظامی اعلام کرد در اثر تیراندازی فردی ناشناس به ماموران این نیرو مستقر در پل گاومیشان شهرستان دره شهر در استان ایلام، دو نفر از ماموران این نیرو کشته شدند.

در گزارش نیروی انتظامی عنوان شده است که این تیراندازی، شامگاه شنبه نهم اسفند ماه، از سوی فردی ناشناس انجام شده است و طی آن ماموران نیروی انتظامی مستقر در پل گاومیشان شهرستان دره شهر، حد فاصل استان ایلام و استان لرستان، هدف حمله قرار گرفتند.

بنابراین گزارش، در جریان این تیراندازی محمدمهدی دریکوند سرباز نیروی انتظامی بلافاصله جان‌باخت و روح الله باصره ستوان یکم نیروی انتظامی نیز زخمی شد که پس از انتقال به بیمارستان بر اثر جراحات ناشی از تیراندازی کشته شد.

پل گاومیشان در شهرستان دره شهر و در حد فاصل بین دو استان ایلام و لرستان در ۱۳۰ کیلومتری مرکز استان ایلام قرار دارد.

دانشمندان روس: واکسن اسپوتنیک‌وی بر گونه‌های جهش‌یافته کرونا موثر است

 

محققان روس از نتایج مثبت یک آزمایش درباره تاثیرگذاری واکسن روسی اسپوتنیک‌وی علیه گونه‌های جدید کرونا خبر داده‌اند.

به گزارش رویترز، دنیس لوگونوف، معاون مدیر مرکز تحقیقات همه‌گیرشناسی و میکروبیولوژی گامالیا، سازنده واکسن اسپوتنیک‌وی گفت: «تحقیق اخیر انجام شده از سوی مرکز گامالیا نشان می‌دهد تزریق مجدد واکسن اسپوتنیک‌وی خیلی خوب علیه گونه‌های جهش‌یافته جدید، از جمله گونه‌های ثبت شده در بریتانیا و آفریقای جنوبی عمل می‌کند.»

هنوز جزئیات بیشتری از این آزمایش منتشر نشده و قرار است نتایج آن به زودی منتشر شود.

واکسن اسپوتنیک‌وی، همچون واکسن آسترازنکا، از ویروس‌های غیرفعال برای انتقال اطلاعات ژنتیکی کرونا به بدن برای ایجاد مصونیت در مقابل این ویروس ساخته شده است.

در واکسیناسیون مجدد صورت گرفته، از همان دوز واکسن اسپوتنیک‌وی که حاوی ویروس‌های غیرفعال هستند، استفاده شد.

معاون مرکز گامالیا به رویترز گفت آزمایش نشان داد که هیچ تاثیری بر کارآیی واکسن به وجود نیامد.

برخی از محققان این احتمال را مطرح کرده بودند که ممکن است بدن واکسینه شده در مقابل ویروس‌های غیرفعال نیز مصون باشند و با آنان مثل ویروس اصلی مقابله کنند.

ماه گذشته ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه دستور داده بود تا نیمه ماه مارس تاثیرگذاری واکسن‌های تولید شده از سوی این کشور علیه گونه‌های جدید کرونا آزمایش شوند.

ظریف حمله آمریکا به پایگاه شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در سوریه را محکوم کرد

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در دیدار با همتای عراقی‌اش، حملات هوایی آمریکا به پایگاه شبه نظامیان تحت حمایت تهران در مرز سوریه و عراق را محکوم کرد. 

ظریف روز شنبه نهم اسفندماه در دیدار با فواد حسین همچنین «برخی حملات و اتفاقات اخیر در داخل خاک عراق» را مشکوک خواند.

وزارت دفاع آمریکا، شامگاه پنج شنبه گذشته اعلام کرد که در واکنش به حملات اخیر به مواضع آمریکا و نیروهای ائتلاف ضد داعش در عراق، نیروهای نظامی ایالات متحده به دستور جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، و پس از هماهنگی با شرکای خود، تاسیسات مورد استفاده نیروهای مورد حمایت ایران در شرق سوریه را هدف قرار دادند.

طبق اعلام پنتاگون، در این حمله ها به طور مشخص چندین ساختمان مورد استفاده کتائب حزب الله و کتائب الشهدا، دو گروه شبه نظامی مورد حمایت ایران، در نزدیکی یک پست بازرسی مرزی منهدم شدند. 

در این حال وزیر خارجه عراق در دیدار با ظریف گفت که «بغداد اجازه سوءاستفاده از اتفاقات عراق برای برهم زدن روابط عالی دو کشور را نخواهد داد.»

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، نیز در دیدار با فواد حسین این حملات را «حمله وحشیانه به نیروهای ضد تروریستی مقاومت» و «آغاز دور جدیدی از تروریسم سازمان‌یافته» خواند.

 

استرالیا به شرایط قبل از کرونا نزدیک شده است

 

شرایط زندگی  در سراسر استرالیا به مرحله بازگشت به روزهای عادی قبل از شیوع ویروس کرونا و همه‌گیری جهانی نزدیک می‌شود.

شهروندان ایالت‌های «استرالیای جنوبی» و ایالت «نیوساوت ولز» می‌توانند در گرو‌ه‌های ۳۰ نفری در مراسم عروسی و جشن با یکدیگر به رقص و پایکوبی بپردازند و در ایالت «ویکتوریا» شهروندان اجازه دارند تا به تماشای دیدارهای ورزشی بروند.

به گزارش رویترز، روز شنبه ۹ اسفند در این سه ایالت نشانه‌ای از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ ثبت نشده است.

استرالیا به دلیل اعمال سریع محدودیت‌ها و بستن مرزها در کنترل شیوع ویروس کرونا عملکردی موفق داشته است.

ماریس پاین وزیر خارجه استرالیا نیز اعلام کرده که روز شنبه اولین دوز از واکسن کووید را دریافت کرده است.

از آغاز شیوع ویروس کرونا در دنیا، کمتر از ۲۹ هزار نفر مبتلا به کووید ۱۹ در این کشور ثبت شده است و ۹۰۹ نفر در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

گسترده‌ترین سرکوب علیه معترضان به کودتا در میانمار؛ یک نفر کشته و چندین نفر بازداشت شدند

 

در پی ادامه تظاهرات اعتراضی علیه دولت نظامی در میانمار، پلیس این کشور روز شنبه ۹ اسفند، اقدام به سرکوب گسترده معترضان به کودتا کرد.

بر اساس گزارش‌ها، اقدام‌های پلیس علیه معترضان در روز شنبه، گسترده‌ترین سرکوب علیه آنها طی سه‌هفته اخیر است. 

گزارش‌ها حاکی است که یک زن بر اثر شلیک پلیس کشته و ده‌ها نفر از جمله چندین خبرنگار بازداشت شدند.

به گفته یکی از معترضان، پلیس این کشور برای متفرق کردن آنها از خودروی آب ‌پاش استفاده کرده است.

سرکوب معترضان علیه کودتا پس از اینکه کیاو موتون سفیر میانمار در سازمان ملل از معترضان علیه کودتا حمایت کرد، افزایش یافت.

 کیاو موتون، روز جمعه  از جامعه جهانی خواست که کودتای نظامی در این کشور را محکوم کرده و در راستای توقف آن اقدام کنند.

نرگس محمدی، فعال حقوق‌بشر: قطعا از حکم دادگاه درباره پرونده جدیدم سرپیچی خواهم کرد

 

نرگس محمدی، سخنگو و نایب‌رییس کانون مدافعان حقوق بشر، در دادگاه پرونده‌ای که در دوران حبس برای او گشوده شد، حضور نیافت.

محمدی روز شنبه با انتشار نامه‌ای سرگشاده نوشت در ۱۱ آذر و مدت کوتاهی پس از آزادی از زندان، دوباره برای محاکمه در روز ۱۵ آذر به دادگاه احضار شد، اما در پی حضور نیافتن در آن جلسه دادگاه، احضاریه دیگری به دستش رسید.

بر اساس این احضاریه، محمدی باید روز شنبه ۹ اسفند برای محاکمه در دادگاه حاضر می‌شد.

محمدی در این پرونده به «برگزاری تحصن در اوین، افترا به رییس زندان بابت ضرب و شتم، شکستن شیشه‌های ساختمان و توهین به مامورین خدمت (رییس زندان) و اخلال در نظم زندان از طریق برپایی مجلس بزم و رقص پس از خاموشی و در ایام سوگواری امام حسین» متهم شده است.

این زندانی سیاسی پیشین تاکید کرد: «به هیچ عنوان در هیچ مرحله‌ای از این رسیدگی شرکت نکرده و از رای صادره از سوی محاکم قوه قضائیه در این پرونده تبعیت نکرده و قطعا سرپیچی خواهم کرد.»

محمدی روز شنبه ۳۰ آذرماه ۹۸ همراه با ۷ زندانی سیاسی دیگر در بند زنان زندان اوین، به مناسبت چهلمین روز اعتراضات سراسری آبان و در همراهی با خانواده‌های داغدار این اعتراضات، تحصن چند روزه خود را آغاز کردند.

در پی این تحصن، مسئولان زندان اوین، نرگس محمدی را با خشونت از زندان اوین به زندان زنجان منتقل کردند.

افزایش تعرفه واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار به ۱۲ درصد 

انجمن واردکنندگان تلفن همراه اعلام کرد که مصوبه‌ مجلس درباره افزایش عوارض واردات گوشی تلفن همراه، باعث گرانی این کالا خواهد شد.

بر اساس مصوبه مجلس در بودجه ۱۴۰۰ تعرفه واردات گوشی تلفن همراه بالای ۶۰۰ دلار، از پنج درصد به ۱۲ درصد افزایش خواهد یافت.

پیش از این نیز اعلام شده بود که به گوشی‌های بالای ۳۰۰ دلار ارز دولتی تعلق نخواهد گرفت.    

رضا قربانی، رییس کمیسیون تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل، روز ۱۸ تیر گفته بود که دولت سال گذشته دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو برای واردات گوشی تلفن همراه اختصاص داد اما اعلام شده امسال تنها حدود یک میلیارد یورو اختصاص داده خواهد شد.

 

دادگاه گواهی فوت ۹ خدمه سانچی را باطل اعلام کرد

روزنامه شرق خبر داد که شعبه ۱۱۵ دادگاه عمومی حقوقی مجتمع شهید باهنر تهران گواهی فوت ۹ خدمه کشتی سانچی را باطل کرده است.

بر اساس این گزارش، دادگاه دلایل شرکت ملی نفت‌کش ایران، سازمان ثبت‌احوال کل کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای فوت این افراد را مردود اعلام کرده است.

اعضای خانواده این ۹ نفر خواستار آن شده اند که آنان مفقودالاثر اعلام شوند. 

دلیل این خانواده‌ها برای احتمال زنده بودن آنان بیش از هزارو ۲۰۰ تماسی است که فرد تماس‌گیرنده  از شرق آسیا «اسم خصوصی یا مستعار خانواده‌ها را بیان کرده و می‌گفت فرد ایرانی‌تباری این شماره‌ها را به آنها داده و درخواست کرده به صاحب شماره‌ها اطلاع دهند که ما زنده‌ایم». 

شهرام فرحبد، مدیر بازرگانی شرکت ملی نفتکش ایران، پیش از این گفته بود که بررسی مساله تماس های تلفنی از شرق آسیا در صلاحیت نهادهای امنیتی است.

مقام های جمهوری اسلامی اعلام کرده‌اند که هر ۳۲ سرنشین این کشتی «در همان ساعت اول بعد از حادثه» کشته شده اند.

 نفتکش «سانچی» در دی ماه ۱۳۹۶پس از تصادف با یک کشتی چینی به نام «کریستال» به تدریج سوخت و ۹ روز بعد از سانحه، در آب های شرقی چین غرق شد.

علی ربیعی: حتی همسایگان ما به علت تبعات اف‌ای‌تی‌اف حاضر به همکاری نیستند

 

علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرد علاوه بر کشورهای قدرتمند، حتی همسایگان ایران که شرکای اقتصادی این کشورند، به علت پیامدهای قرار داشتن جمهوری اسلامی در فهرست سیاه اف‌ای‌تی‌اف، حاضر به «همکاری صریح و روشن» با تهران نیستند.

ربیعی روز شنبه نهم اسفند در یادداشتی که در روزنامه ایران وابسته به دولت منتشر شد، به گزارش‌های دولتی در این زمینه استناد و اضافه کرد: «هزینه مبادله برای ایران بسیار بیش از حد معمول شده است.»

او پس از تحریم‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی، قرار گرفتن ایران در لیست سیاه ‌اف‌ای‌تی‌اف را «از اساسی‌ترین مسایل بین‌عرصه‌ای در ایران» دانست.

سخنگوی دولت ایران تاکید کرد پس از رفع احتمالی تحریم‌ها، پیامدهای قرار داشتن در فهرست سیاه اف‌ای‌تی‌اف «بیشتر نمایان خواهد شد».

ربیعی نوشت: «حتی در بدبینانه‌ترین حالت و با ادامه تحریم‌های غیرقانونی آمریکا هم، لزوم حمایت از اقتصاد مقاومتی و بی‌اثر کردن تحریم‌ها، دلیل منطقی دیگری برای تصویب این لوایح و کاستن از موانعی است که می‌تواند به صادرات و واردات دشوار کشور تحت تحریم‌ها کمک کند.»

به تازگی لوایح ‌اف‌ای‌تی‌اف به درخواست حسن روحانی و موافقت علی خامنه‌ای در مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بررسی دوباره مطرح شده است.

چند روز پیش، عبدالناصر همتی رییس بانک مرکزی ایران برای دفاع از تصویب این لوایح در یک جلسه مجمع حضور یافت.

سفر وزیر خارجه عراق به تهران پس از وقوع حملات راکتی به اربیل و منطقه سبز بغداد

فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق، امروز شنبه نهم اسفند ماه در دومین سفر خود طی یک ماه‌ گذشته به تهران با محمدجواد ظریف و چند مقام سیاسی و امنیتی جمهوری اسلامی دیدار می‌کند.

سفر وزیر خارجه عراق به تهران درحالی صورت گرفته است که طی در ده روز گذشته طی دو مرحله به فرودگاه اربیل در اقلیم کردستان عراق و همچنین منطقه سبز بغداد محل استقرار سفارت آمریکا و سفارتخانه برخی کشورهای دیگر حملات راکتی صورت گرفت.

مسئولیت این حملات را یک گروه شبه نظامی بر عهده گرفت که از آن به عنوان یک گروه تازه تاسیس و نزدیک به نیروی قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران» نام برده می‌شود.

ایالات متحده آمریکا در پاسخ به این حملات، با دستور جو بایدن، رییس جمهوری ایالات متحده پایگاه‌های شبه نظامیان تحت حمایت ایران را در شرق سوریه هدف قرار داد که بنابر اعلام دیدبان حقوق بشر سوریه طی آن ۲۲ نفر از شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران کشته شدند.

محتوا و محور گفت‌وگوهای وزیر خارجه عراق به تهران اعلام نشده است اما فواد حسن در جریان این سفر با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی  دیدار می‌کند.

دادستان دنا: در اعتراضات شهر زلزله‌زده سی‌سخت، افراد معدودی خدمات نظام را زیر سوال بردند

علی‌اکبر غریب‌پور، دادستان شهرستان دنا، درباره اعتراضات مردم در شهر زلزله‌زده سی‌سخت، گفت که اعتراضات مردم زلزله‌زده سی‌سخت طیبعی است، فقط تعدادی محدودی خدمات نظام را زیر سوال بردند که تحت پیگرد قرار می‌گیرند.

دادستان دنا شمار مردم معترض را بسیار عنوان کرد اما گفت برخی افراد که به اندازه انگشتان یک دست هستند اخلال ایجاد کردند و خدمات نظام را زیر سوال بردند که در وقت مقتضی آنها را تعقیب کیفری خواهیم کرد.

دادستان شهرستان دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد گفت که به دلیل تخریب گسترده منازل در شهر زلزله زده سی‌سخت و نارضایی مردم از نحوه توزیع چادر، معترضان برخی مسیرها را این شهر بستند.

غریب‌پور افزود با اشاره به آنچه «برخی درخواست‌ها برای برخورد» با مردم معترض عنوان کرد، گفت که من به این درخواست‌های برخورد با مردم جواب منفی دادم و رفتم بین آن‌ها و گفتیم اسامی را بدهند و بعد در مناطقی که اعتراض بود چادر تقسیم کردیم.

دادستان دنا با بیان اینکه برخی آمارها به هم نمی‌خوردند گفت که وقتی تعداد بالایی چادر توزیع شده چرا مردم باید اعتراض دارند که متوجه شدیم کسانی که چادرها را گرفته‌اند بعضی‌ها اصولا سی‌سختی نیستند، بعضی‌ها چند چادر گرفته‌اند و بعضی هم در اولویت نبودند.

وزیر خارجه آمریکا از روسیه خواست به اشغال شبه‌جزیره کریمه اوکراین پایان دهد

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، اقدام روسیه در حمله به شبه جزیره کریمه اوکراین و اشغال آن را «توهین به نظم بین‌الملل» خواند و از مسکو خواست فورا به اشغال کریمه پایان دهد.

بلینکن در پیامی به مناسبت هفتمین سالگرد اقدام روسیه در اشغال شبه جزیره کریمه اوکراین تاکید کرد آمریکا هیچ‌گاه الحاق کریمه به روسیه را به رسمیت نخواهد شناخت.

بلینکن با تاکید بر حمایت آمریکا بر تمامیت ارضی اوکراین گفت: تلاش روسیه برای «بازنویسی تارخی و تغییر مرزها بی‌اثر بوده و خواهد ماند.»

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به «هزینه‌های سرکوبگرانه اشغالگری روسیه و ایجاد ترس فرهنگی» در این منطقه اشاره کرد و گفت نیروهای روسی به مساجد و کلیساها حمله کرده‌اند و دارایی‌های مردم را مصادره کرده‌اند.

بلینکن با تاکید بر اینکه پیامدهای اشغال کریمه از مرزهای اوکراین فراتر رفته و تهدیدی مشترک علیه امنیت بقیه کشورها ایجاد کرده، با مردم اوکراین اعلام همبستگی کرد و از روسیه خواست به اشغال کریمه پایان داده و همه نیروهای خود را از این منطقه خارج کند.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌غربی: یک کانون آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در بوکان شناسایی و مهار شد

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌غربی از شناسایی یک کانون آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در بوکان خبر داد و گفت طی کمتر بیست و چهار ساعت این کانون با معدوم‌سازی طیور توسط اکیپ‌های واکنش سریع مهار شد.

امید خلیل‌زاده گفت که با اعلام تلفات طیور در یکی از خانوارهای روستای ترکمان کندی در شهرستان بوکان، بلافاصله با اعزام تیم‌های واکنش سریع دامپزشکی اقدامات قرنطینه و تشخیص بیماری در کمتر از یک روز انجام شد.

خلیل‌زاده افزود که در این واحد روستایی پنج مورد تلفات مشاهده شد که تمام ۳۲ مورد طیور در حال نگهداری در محل نگهداری آنها، معدوم سازی شد.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه موارد مبتلا شده به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از میدان دواب بوکان خریداری شده بودند، گفت که طی هماهنگی‌های لازم مقرر شده میادین دواب و مراکز زنده فروشی ماکیان و مرغ در استان آذربایجان غربی تعطیل شود.

خلیل زاده همچنین گفت که طی پایش‌های انجام شده در شعاع یک و سه کیلومتری این کانون مرغداری صنعتی وجود نداشته ولی در شعاع ۱۰ کیلومتری ۱۴ واحد وجود دارد که هفت واحد آن فعال است و هشدارهای لازم در زمینه رعایت و دقت در موارد امنیت زیستی به متولیان داده شده است.

واکسن کرونای جانسون اند جانسون به مرحله نهایی دریافت مجوز استفاده در آمریکا رسید

کمیته مشاوران واکسن سازمان غذا و داروی آمریکا به این نهاد پیشنهاد داد که به واکسن کرونای ساخت جانسون اند جانسون مجوز استفاده اضطراری بدهد.

درصورت صدور این مجوز، این واکسن که در یک دُز تزریق می‌شود سومین واکسن کرونایی خواهد بود که در آمریکا مجوز می‌گیرد.

به گزارش رسانه‌های آمریکا، انتظار می‌رود مجوز استفاده اضطراری از واکسن جانسون اند جانسون روز شنبه صادر شده و چهار میلیون دُز از این واکسن روز دوشنبه توزیع شود.

آزمایش‌های بالینی واکسن جانسون اند جانسون بر روی ۴۴ هزار نفر صورت گرفته که همه آنها بالای ۱۸ سال بوده‌اند. نتایج این آزمایش‌ها نشان می‌دهد این واکسن ۲۸ روز پس از مصرف در جلوگیری از بیماری شدید ۸۵ درصد موثر بوده و در جلوگیری از مرگ و بستری شدن ۱۰۰ درصد موثر است.

 

معاون دانشگاه علوم پزشکی اهواز: مراکز درمانی اهواز توان پاسخگویی به حجم زیاد بیماران کرونا را ندارند

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز: مراکز درمانی اهواز توان پاسخگویی به حجم زیاد بیماران کرونا را ندارند

فرهاد سلطانی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز، روز جمعه هشتم اسفند ماه گفت که مراکز درمانی اهواز توان پاسخگویی به حجم زیاد بیماران کرونا را ندارند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز با تاکید براینکه با کمبود پرستار به نسبت بیماران کرونا و همچنین کمبود تخت آی‌سی‌یو مواجهیم، افزود: در چند روز اخیر تعدادی تخت آی‌سی‌یو به بیمارستان امام اضافه کردیم اما همچنان تعداد تخت‌ها در مقایسه با مراجعین کمتر است.

سلطانی همچنین گفت که هنوز هم با کمبود پرسنل مواجهیم و شمار بیماران مبتلا به کرونا از ظرفیت تعداد پرستاران حاضر در بیمارستان‌ها بیشتر است و مراکز درمانی نمی‌توانند این حجم بیمار را پاسخگو باشند.

ارتش عراق نقش خود را در حمله آمریکا علیه شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران رد کرد 

 

ارتش عراق در واکنش به حمله هوایی آمریکا علیه مواضع شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در شرق سوریه، تبادل اطلاعات با آمریکا در این زمینه را انکار کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق، ارتش این کشور اعلام کرد همکاری‌اش با نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا محدود به مقابله با داعش است.

همزمان، دولت سوریه این حمله را محکوم کرد و آن را پیامی منفی درباره سیاست‌های دولت جدید آمریکا دانست.

وزارت خارجه سوریه روز جمعه اعلام کرد این حمله خلاف قوانین بین‌المللی و آیین‌نامه‌های سازمان ملل متحد است. همچنین این وزارت نسبت به افزایش تنش در منطقه هشدار داد.

در حمله هوایی شامگاه پنج‌شنبه آمریکا علیه مواضع شبه‌نظامیان عراقی تحت حمایت ایران در شرق سوریه، به گفته رامی عبدالرحمان، مدیر سازمان ناظران حقوق بشر سوریه، دست‌کم ۲۲ شبه‌نظامی کشته شدند.

وقوع انفجار در یک کشتی باری متعلق به اسرائیل در دریای عمان

مرکز عملیات تجارت دریایی بریتانیا اعلام کرد انفجاری در یک کشتی باری متعلق به اسرائیل در دریای عمان و نزدیکی تنگه هرمز رخ داده است. 

به گزارش آسوشیتدپرس، این مرکز روز جمعه اضافه کرد این انفجار به هیچ کدام از خدمه کشتی آسیبی نرساند، اما موجب شد که کشتی به سمت نزدیکترین بندر تغییر جهت دهد.

بر اساس اطلاعات وب‌سایت مارین ترافیک که بر پایه تصاویر ماهواره‌ای گردآوری می‌شود، این کشتی باری با نام MV Helios Ray در ساعت شش صبح به وقت گرینویچ وارد دریای عمان شده بود که ناگهان به سمت تنگه هرمز تغییر جهت داد. مقصد این کشتی سنگاپور اعلام شده بود. 

مالک این کشتی که در تل‌آویو مستقر است هنوز در این زمینه توضیحی نداده است.

آسوشیتدپرس تاکید کرد وقوع این انفجار پس از حمله شب گذشته آمریکا به مواضع نیروهای شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در سوریه نگرانی‌هایی را ایجاد می‌کند.

کمتر از دو سال پیش نیز رشته انفجارهایی در این منطقه، تنش‌ها میان ایران و آمریکا را افزایش داده بود.

 

اعتراض کمیسر حقوق بشر سازمان ملل به «کارزار هماهنگ» علیه اقلیت‌ها در ایران

 کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد به اقدامات جمهوری اسلامی علیه گروه‌های اقلیت در استان‌های کردنشین، خوزستان و سیستان و بلوچستان اعتراض کرد.

میشل باچله اعلام کرد که جمهوری اسلامی از سه ماه پیش در «یک کارزار ظاهرا هماهنگ» گروه‌های اقلیت را از جمله در استان‌های سیستان و بلوچستان، خوزستان و استان‌های کردنشین مورد هدف قرار داده است.

او به  دستگیری‌های گسترده، ناپدید شدن‌های اجباری و همچنین افزایش تعداد اعدام ها در این استان‌ها اشاره کرد.

 کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد همچنین گفت که در سراسر ایران نیز آزادی‌های مدنی و سیاسی به بهانه «امنیت ملی» نقض می‌شوند.

او نگرانی خود را «مصونیت مداوم» نقض کنندگان حقوق بشر از مجازات از جمله نقض‌کنندگان حقوق بشر در اعتراضات دی ماه ۹۶ و آبان ۹۸ اعلام کرد.

در روزهای گذشته نیروهای امنیتی با معترضان به شلیک به سوخت‌بران در استان سیستان و بلوچستان برخورد کرده‌اند. کمپین فعالین بلوچ از گزارش‌هایی درباره کشته شدن ۱۵ نفر خبر داده، اما مقامات جمهوری اسلامی گزارشی درباره تعداد افراد کشته شده منتشر نکرده‌اند.

در دی و بهمن نیز دست کم ۱۹ شهروند بلوچ در شهرهای مشهد و زاهدان اعدام شدند که دست کم چهار نفر آنان با اتهامات سیاسی و امنیتی به اعدام محکوم شده بودند.