انتقال احمدرضا جلالی به «انفرادی برای اجرای حکم اعدام» | ایران اینترنشنال

انتقال احمدرضا جلالی به «انفرادی برای اجرای حکم اعدام»

ویدا مهران‌نیا، همسر احمدرضا جلالی، پژوهشگر زندانی و محکوم به اعدام در ایران به یک نشریه سوئدی گفت که همسرش برای اجرای حکم اعدام به انفرادی منتقل شده است.

آن لینده، وزیر خارجه سوئد نیز در توییتی با اشاره به گزارش‌هایی درباره احتمال اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی، پژوهشگر دوتابعیتی ایرانی و سوئدی به این موضوع واکنش نشان داد.

لینده نوشت: درباره اینکه ممکن است حکم جلالی، شهروند سوئدی اجرا شود، با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه صحبت کردم، سوئد مجازات اعدام را محکوم می‌کند و تلاش می‌کند تا مانع اجرای این حکم شود.

شبکه خبری ان‌بی‌سی: بازداشت چهارمین شهروند آمریکایی در ایران کار دولت بایدن را سخت خواهد کرد

شبکه ان‌بی‌سی با انتشار گزارشی درباره بازداشت عماد شرقی، شهروند دو تابعیتی ایرانی- آمریکایی در ایران، نوشت: «زندانی شدن چهارمین شهروند آمریکایی می‌تواند تلاش دولت بایدن برای نجات توافق‌نامه هسته‌ای با ایران را ناکام کند.»

شبکه ان‌بی‌سی از قول یک دوست خانوادگی عماد شرقی، شهروند دوتابعیتی ایرانی- آمریکایی گفت: «تنها دو هفته پس از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریكا و سه روز پس از کشته شدن محسن فخری‌زاده‌، مقامات ایرانی عماد شرقی را به اتهام جاسوسی بازداشت كردند.»

دوست خانوادگی عماد شرقی، به ان بی سی گفت: «عماد شرقی، شهروند ۵۶ ساله آمریکایی در تاریخ ۳۰ نوامبر به دادگاهی در تهران احضار شده و بدون محاکمه به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.»

خانواده عماد شرقی، در بیانیه‌ای اعلام کردند که «خانواده شرقی بیش از شش هفته است که از او خبری ندارند.»

پیش از این عماد شرقی، با قرار وثیقه آزاد شده بود اما پاسپورت های ایرانی و آمریکایی او را تحویل نداده بودند.

رسانه های ایرانی گزارش دادند که شرقی در تاریخ، شانزدهم آذر، ششم  دسامبر در استان آذربایجان غربی ایران، در نزدیکی مرز شمالی عراق دستگیر شده و از آن زمان تاکنون در زندان است.

 بجز عماد شرقی، سه شهروند ایرانی-آمریکایی دیگر نیز در ایران زندانی هستند. سیامک نمازی ، که از سال ۲۰۱۵ دستگیر شد و پدر پیرش ، باقر نمازی و همچنین مراد طاهباز، فعال محیط زیست ایرانی-آمریکایی ، که تابعیت بریتانیا را هم دارد.

درگذشت شيده لالمی، روزنامه‌نگار و نویسنده گزارش‌های جریان‌ساز اجتماعی در مطبوعات ایران

شيده لالمی، روزنامه‌نگار، نویسنده گزارش‌های میدانی و تحقیقی و  سردبیر ماهنامه «زنان و زندگی» روز یک‌شنبه درگذشت.

او متولد سال ۱۳۶۰ و دانش‌آموخته روزنامه‌نگاری بود و به تازگی مدرک دکترای روزنامه‌نگاری را دریافت کرده بود.

لالمی هنگام درگذشت دبير اجتماعی روزنامه همشهری بود و نزدیک بیست سال سابقه خبرنگاری و روزنامه‌نگاری داشت. او طی بیش از یک دهه گذشته بر گزارش‌های میدانی و تحقیقی اجتماعی تمرکز داشت که در روزنامه‌ها و نشریات مختلف از جمله روزنامه شهروند منتشر کرد.

از جمله گزارش‌های میدانی و تاثیرگذار او گزارش سال ۹۳ او با عنوان «نان را از هر طرف که بخوانی نان نیست» درباره «خرید نان نسیه در جنوب تهران»، «آب‌فروشان کوچک گورستان» درباره امرار معاش کودکان آب‌فروش آرامستان شهر زنجان از جمله این گزارش‌ها هستند.

 او همچنین از سوی همکارانش به عنوان خالق واژه «گورخواب» معرفی شده است، تیتر گزارشی که سال ۹۵ درباره وضعیت تکان دهنده زندگی  بیش از ۵۰ زن، مرد و کودک  در گورستان نصیرآباد در روزنامه شهروند منتشر شد و واکنش‌های بسیار گسترده‌ای را در پی داشت.

لالمی همچنین بعد از اعتراضات آبان ۹۸  در گزارشی با عنوان « ایران تکان خورد، رسانه نه»، از تحلیل محتوای ۲۰ روزنامه و ۴ خبرگزاری در نحوه پوشش اخبار مرتبط با افزایش قیمت ینزین و اعتراضات در فاصله ۲۵ آبان تا ۵ آذر انجام داد و آن در انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران آن را ارائه کرد.

او در این پژوهش نشان داد که از کل مطالبی که رسانه‌های ایران به هنگام اعتراضات آبان منتشر کردند، سهم واقعی صدای مردم معترض فقط «یک درصد» بود و در عوض بیشتر روزنامه‌ها و مطبوعات پیرو محتوای ‏تولیدی چند خبرگزاری‌ و روابط عمومی‌ها بوده‌اند.

شیده لالمی همچنین سردبیر مجله «زنان و زندگی» بود كه در دوره کوتاه انتشارش، گزارش‌های مهمی درباره موقعیت زنان در ایران از جمله خشونت‌های خانگی در آن منتشر شد.

رسانه‌های ایران روز یک‌شنبه دلیل درگذشت شیده لالمی را «گازگرفتگی» اعلام کردند اما از جزییات و دلایل آن خبری منتشر نشده است.

پیکر شیده لالمی، روز یک‌شنبه و ساعتی پس از درگذشت در قطعه ۳۲۶ بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد.

واکنش‌های جهانی به بازداشت الکسی ناوالنی، مخالف سرشناس پوتین، پس از بازگشت به روسیه

الکسی ناوالنی، منتقد دولت روسیه پس از ورود به فرودگاه شرمتیوو مسکو، توسط پلیس این کشور بازداشت شد.

پس از انتشار خبر بازداشت ناوالنی بود که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن رییس‌جمهوری منتخب آمریکا، خواستار آزادی فوری الکسی ناوالنی، منتقد دولت روسیه شد.

همزمان دولت فرانسه نیز از روسیه خواست که ناوالنی را فورا آزاد کند. 

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز در توییتی از «تصمیم روسیه برای دستگیری الکسی ناوالنی» ابراز نگرانی کرد و نوشت: «رهبران سیاسی که اعتماد به نفس دارند از صدای رقیبان نمی‌ترسند و نیازی به اعمال خشونت علیه مخالفان سیاسی یا بازداشت نادرست آنها ندارند.»

بنابر گزارش رویترز،  هواپیمای ناوالنی قرار بود در فرودگاه وینوکوف مسکو، جایی که هزاران هوادار ناوالنی منتظر بودند، بر زمین بنشیند، اما در آخرین لحظه کاپیتان پرواز اعلام کرد که به دلیلی «مشکلات فنی» به سمت فروگاه شرمتیوو خواهد رفت.

الکسی ناوالنی، متهم است که شرایط حبس تعلیقی‌اش را که در یک پرونده با اتهام اختلاس صادر شده بود، نادیده گرفته است. او این اتهامات را رد کرده است اما امکان دارد که برای این پرونده سه سال و نیم حبس دریافت کند.

ناوالنی پس از ورود به سالن فرودگاه گفت که او هرگز به این مساله فکر نکرده است که به روسیه بازنگردد.

او در گفت‌وگو با خبرنگاران، از پرستارها و پزشکان آلمانی که او را بعد از مسمومیت با سم درمان کردند، تشکر کرد. ناوالنی گفت که این روز، بهترین روز پنج ماه گذشته برای او است و تاکید کرد: «اینجا خانه من است. من نمی‌ترسم.» ناوالنی سپس در فرودگاه بازداشت شد.

یولیا همسر ناوالنی در بیرون از فرودگاه، خطاب به جمعیتی که در این فاصله جمع شده بود گفت: « امروز الکسی گفت که نمی‌ترسد. من هم نمی ترسم. و از همه شما می‌خواهم که نترسید.»

الکسی ناوالنی، از رهبران مخالف دولت روسیه، پس از ورود به فرودگاه شرمتیوو مسکو، توسط پلیس این کشور  بازداشت شد. الکسی ناوالنی، اصلی‌ترین مخالفان پوتین، پس از مسمومیت با یک سم اعصاب به آلمان منتقل شده بود و پس از طی دوره درمان روز یک‌شنبه از آلمان به کشورش بازگشت.

مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان: هر استانی سقف مصرف برق را رعایت نکند بازهم خاموشی اعمال می‌شود

فریدون خودنیا، مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان با اشاره به قطعی برق اعمال شده در این استان، خاموشی‌ها را در جهت «مصرف بهینه» توصیف کرد و گفت: «اگر سقف تعیین شده مصرف برق برای هر استان را رعایت نکنیم به طور حتم در اولین کمبود تولید برق، استان جز خاموشی‌ها قرار می‌گیرد.»

خودنیا افزود که شرکت توانیر یک سهمیه را برای هر استان در نظر گرفته است و اگر شرکت توزیع هر استان بتواند با روش‌هایی که دارد در راستای کاهش مصرف اقدام و ذخیره انرژی را انجام دهد به طور قطع خاموشی به آن تعلق نمی‌گیرد اما در غیر این صورت قطع برق اجرا می‌شود.

او همچنین گفت که با اقداماتی که در راستای «تعدیل روشنایی معابر، کاهش یک ساعت زمان فعالیت ادارات» و موارد مشابه انجام شده است در حال حاضر مشکل آن چنانی در تامین برق مشترکین نخواهیم داشت.

مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان، همزمان گفت که عمده صنایع بدهکار شرکت توزیع برق هستند، برخی بیشتر و برخی هم کمتر که بیشترین بدهی هم مربوط به شرکت نساجی بروجرد به میزان ۱۲ میلیارد تومان است.

خودنیا تاکید کرد که کارخانه‌های فولاد نیز همه به شرکت برق بدهکارند و بدهی زیادی هم دارند اما به جزییات این بدهی‌ها اشاره نکرد.

در آستانه انتقال قدرت، تعداد سربازان آمریکایی در واشینگتن از مجموع سربازان مستقر در افغانستان، عراق و سوریه بیشتر است

دونالد ترامپ در حالی کاخ سفید را ترک می‌کند که تعداد سربازان آمریکایی که برای حفظ امنیت مراسم سوگند ریاست‌جمهوری جو بایدن، در واشینگتن دی‌سی، پایتخت، مستقر شده‌اند بیشتر از مجموع تعداد سربازان آمریکایی در افغانستان، عراق و سوریه است.

کریس میلر، سرپرست وزارت دفاع آمریکا، روز جمعه اعلام کرد که ارتش ایالات متحده اکنون دو هزار و ۵۰۰ سرباز در افغانستان و دو هراز و ۵۰۰ سرباز دیگر در عراق دارد . میلر اشاره‌ای به سوریه نکرد، اما بنابر آمار رسمی حدود ۹۰۰ سرباز آمریکایی نیز در سوریه حضور دارند.

با این وصف، تعداد حدود شش هزار سرباز آمریکایی حاضر در سه کشور بحران‌زده خاورمیانه است که در مقایسه با تقریبا ۲۱ هزار سرباز گارد ملی که برای محافظت از مراسم تحلیف جو بایدن رییس‌جمهور منتخب در ۲۰ ژانویه فراخوانده شده‌اند، بسیار اندک محسوب می‌شود.

امارات: برای تمامی شهروندان بالای ۱۶ سال واکسن تهیه شده است 

امارات متحده عربی شرط سنی دریافت واکسن کرونا را دو سال کاهش داد و اعلام کرد برای تمامی شهروندان بالای ۱۶ سال این کشور واکسن تهیه شده است. 

امارات متحده عربی که شامل هفت امارات است، شهروندان و ساکنان بزرگسال خود را به طور رایگان با واکسن کرونا ساخت شرکت سینوفارم چین واکسینه می‌کند.

با این حال، در دبی، افراد می‌توانند بین واکسن کرونا ساخت شرکت‌های فایزر بیون‌تک و واکسن سینوفارم، یکی را انتخاب کنند.

خبرگزاری رویتزر نوشت اکنون مشخص نیست کاهش شرط سنی، در مورد دریافت کدام یک از این واکسن‌ها اعمال می‌شود.

بایدن در اولین روز ریاست جمهوری چند فرمان اجرایی ترامپ را لغو می‌کند

رییس جدید دفتر جو بایدن اعلام کرد رییس جمهور منتخب آمریکا در اولین ساعات پس از ادای سوگند و آغاز دوران ریاست جمهوری‌اش، چند فرمان جنجالی دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا را لغو می‌کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، این فرمان‌ها که برای اجرا نیاز به تایید کنگره آمریکا ندارند، برای سرعت بخشیدن به رهبری کشور است.

یکی از این فرمان‌های بایدن، لغو فرمان مهاجرتی ترامپ خواهد بود که مسافرت برخی از کشورهای با اکثریت مسلمان  از جمله ایران به آمریکا را محدود کرده بود.

بازگشت به توافق پاریس درباره تغییرات اقلیمی و اجباری کردن ماسک در اماکن فدرال و سفرهای بین ایالتی از دیگر فرمان‌های بایدن در اولین روز کاری‌اش به عنوان رییس جمهور جدید آمریکا خواهد بود.

او قرار است در اولین روز کار خود در کاخ سفید حدود ده فرمان اجرایی را امضا کند.

واکنش ظریف به وزیر خارجه فرانسه: از بیان حرف‌های پوچ دست بردارید

 

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در واکنش به اظهارات اخیر ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه درباره ایران، او را به حمایت از کسانی که آنان را «جنایتکاران جنگی عربستان سعودی» خواند، متهم کرد.

ظریف روز یکشنبه ۲۸ دی‌ماه در توییتی نوشت: «همکار محترم: شما دوران کاری‌ خود در کابینه را با فروش اسلحه به جنایتکاران جنگی عربستان سعودی آغاز کردید. از بیان حرف‌های پوچ در مورد ایران دست بردارید. این «شما» هستید که منطقه ما را بی‌ثبات می‌کنید. از حمایت از جنایتکارانی که منطقه را تکه تکه کرده‌اند دست بردارید.»

این توییت ظریف در واکنش به اظهارات اخیر وزیر خارجه فرانسه است که در گفت‌وگو با نشریه ژورنال دو دیمانش، نسبت به افزایش فعالیت‌های هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کرده و گفته است: «ایران در حال ایجاد ظرفیت‌ تسلیحات هسته‌ای است.»

ظریف همچنین روز یکشنبه در توییتی دیگری نوشت: «رهبران سه کشور اروپایی که برای اجرای تعهدات برجام بر اجازه کارگزاران اوفک (دفتر کنترل دارایی‌های خارجی خزانه‌داری آمریکا) متکی هستند، هیچ کاری برای حفظ برجام انجام نداده‌اند.»

فرانسه، بریتانیا و آلمان سه کشور اروپایی امضاکننده برجام روز شنبه ۲۷ دی ماه با انتشار بیانیه‌ای به ایران درباره فعالیت‌ برای تولید اورانیوم فلزی به عنوان سوخت برای راکتور تحقیقاتی تهران هشدار دادند و این اقدام را نقض برجام خواندند.

پیشتر آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کرده بود که جمهوری اسلامی فعالیت تحقیق و توسعه برای تولید اورانیوم فلزی به عنوان سوخت راکتور تحقیقاتی تهران را آغاز کرده است.

جنگل‌های پارک ملی گلستان آتش گرفت

محمدرضا کنعانی، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گلستان، از وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌های پارک ملی گلستان خبر داد.

به گزارش ایسنا، کنعانی روز یکشنبه ۲۸ دی ‌ماه به خبرنگاران گفت این آتش‌سوزی عصر روز شنبه در منطقه «دره شمالی» پارک ملی گلستان گزارش شد.

او از وقوع حریق در سه نقطه این پارک خبر داد و اضافه کرد: «دو حریق به ‌صورت محدودتر در مناطق پایین‌دست و یک حریق نیز به شکل گسترده‌تر به عرض ۱۰۰ متر و طول ۳۰۰ متر، از کف دره به سمت یال روی داد.»

به گفته این مقام محیط زیستی، «آتش در دو نقطه پایین‌دست مهار شد و در نقطه دیگر نیز جلوی گسترش آتش‌سوزی گرفته شد»، اما «از نیمه‌شب با شدت گرفتن وزش باد در منطقه مجددا حریق از کنترل خارج شد.»

کنعانی تاکید کرد: «آتش‌سوزی از نوع کف‌سوز است و در مواردی درختان خشک را نیز درگیر کرده است.»

تاکنون گزارشی از خسارات آتش‌سوزی به حیات‌وحش پارک ملی گلستان گزارش نشده است.

در روزهای اخیر گزارش‌های متعددی درباره آتش‌سوزی در جنگل‌های شمال ایران منتشر شده است.

ناوالنی با وجود احتمال بازداشت، به روسیه بازمی‌گردد

 

الکسی ناوالنی، اصلی‌ترین رهبر مخالفان دولت روسیه، پس از درمان مسمومیت با یک سم اعصاب، روز یکشنبه از آلمان به کشورش بازگردد. 

ناوالنی روز چهارشنبه اعلام کرده بود که قصد دارد با وجود تمام هشدارهای مقامات روسیه مبنی بر احتمال دستگیری‌اش به این کشور بازگردد.

به گزارش رویترز، هواپیمای حامل او از برلین به مقصد مسکو پرواز خواهد کرد. 

روز پنج‌شنبه اداره زندان‌های روسیه اعلام کرد که او احتمالا به محض ورود به فرودگاه بازداشت خواهد شد.

گزارش‌ها در روز یکشنبه حاکی است که فضای فرودگاه ونوکووا روسیه به شدت امنیتی شده است.

ناوالنی که در تابستان گذشته با یک سم اعصاب مسموم شده بود، مسئولیت این مسمومیت را متوجه دولت روسیه دانسته و پوتین را متهم کرده با طرح پرونده‌های قضایی علیه ناوالنی در صدد جلوگیری از بازگشت او به کشورش است.

روسیه نقش داشتن در مسمومیت ناوالنی را رد کرده است.

احتمال تاخیر در صدور مجوز واکسن چینی کرونا در هنگ‌کنگ

 

هنگ‌کنگ به دلیل در اختیار نداشتن اطلاعات کافی درباره نتایج آزمایش‌های بالینی واکسن کرونا ساخت شرکت سینواک چین، احتمالا صدور مجوز برای این واکسن را به تاخیر می‌اندازد.

به گزارش فایننشال تایمز، در حالی که چین قصد دارد واکسن کرونا ساخت شرکت سینواک را در سراسر جهان به فروش برساند، نگرانی‌ها درباره شفافیت نتایج آزمایش‌های بالینی این واکسن افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، هرگونه تردید درباره واکسن سینوواک، تنش‌های سیاسی در هنگ‌کنگ درباره سیاست واکسیناسیون رایگان کرونا از سوی دستگاه اجرایی این منطقه را افزایش می‌دهد.

کری لم، رییس اجرای هنگ‌کنگ برای متقاعد کردن بسیاری از شهروندان در زمینه استفاده از واکسن ساخت چین دچار مشکل است.

او پیشتر اعلام کرده بود واکسن‌های ساخت سینوواک در ماه ژانویه به هنگ‌کنگ خواهد رسید و تزریق آنها به افراد آسیب‌پذیر آغاز خواهد شد، اما یک مقام مسئول در حوزه واکسن روز جمعه اعلام کرد بعید است که استفاده از این واکسن در این ماه در هنگ کنگ به تصویب برسد.

سینوواک به این دلیل مورد انتقاد قرار گرفته که به اندازه کافی اطلاعات اساسی برای توضیح نتایج موقت متفاوت آزمایش‌های فاز سوم این واکسن را منتشر نکرده است.

میزان کارایی آزمایش‌های بالینی این واکسن در برزیل حدود ۵۰/۴ درصد اعلام شده که دقیقا کمی بیشتر از میزان کارایی ۵۰ درصد مورد نظر سازمان بهداشت جهانی است. همچنین این میزان بسیار کمتر از آن چیزی است که در ابتدا اعلام شد.

ابهام درباره میزان‌های متفاوت اعلام شده درباره کارایی واکسن چینی کرونا، موجب شده که کشورهایی چون مالزی و سنگاپور که برای خرید این واکسن با دولت چین در حال مذاکره هستند، به شهروندان خود اطمینان دهند که بررسی‌ها درباره این واکسن را افزایش می‌دهند.

یک کشتی باری روسیه در سواحل ترکیه غرق شد

 

استاندار بارتین، در شمال ترکیه از غرق ‌شدن یک کشتی باری روسیه در سواحل این استان در دریای سیاه خبر داد.

سینان گونر، استاندار بارتین روز یکشنبه ۲۸ دی ماه  به رسانه‌های ترکیه گفت عملیات نیروهای امداد برای نجات نجات ۱۵ خدمه این کشتی در حال انجام است.

هنوز گزارشی از تلفات احتمالی این حادثه گزارش نشده و علت غرق شدن این کشتی نیز مشخص نیست.

استاندار بارتین گفت که خدمه‌های کشتی باری روسیه در سه قایق نجات گیر کرده‌اند و گزارشی در این لحظه درباره غرق شدن این قایق‌های نجات موجود نیست.

او اضافه کرد شرایط آب و هوایی نامناسب است و به همین دلیل عملیات امداد سخت‌تر می‌شود، با این حال، نیروهای امداد به دریا اعزام شده‌اند.

دو سال پیش، شش ملوان در حادثه غرق شدن یک کشتی باری با پرچم پاناما در سواحل ترکیه در دریای سیاه کشته شدند.

روحانی: راهپیمایی ۲۲ بهمن به صورت موتوری و خودرویی برگزار شود

 

حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران،‌ می‌گوید راهپیمایی «مراسم ۲۲ بهمن» باید به صورت خودرویی و موتوری برگزار شود.

روحانی روز شنبه ۲۷ دی‌ماه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: «بازگشایی‌ها به ویژه در مسائل فرهنگی و مذهبی می‌تواند انجام گیرد به شرط اینکه ۱۰۰ درصد دستورالعمل‌های بهداشتی رعایت شود.»

او در زمینه راهپیمایی روز ۲۲ بهمن‌ماه اشاره کرد: «به دلیل شرایط خاصی که داریم این مراسم امسال باید عمدتا به صورت نمادین خودرویی و موتوری برگزار شود تا هم برگزاری مراسم را داشته باشیم و هم به گونه‌ای نباشد که مشکلی برای مردم اتفاق بیفتد.»

رییس‌جمهور در ارتباط با زمان آغاز واکسیناسیون کرونا گفت: «همه تلاش ما این است که واکسیناسیون با اولویت کادر درمانی و افراد دارای شرایط پرخطر در همین ماه‌های باقیمانده در سال ۹۹ آغاز شود.»

آتش‌سوزی در ۵۶ هکتار از جنگل‌های گیلان طی سه روز گذشته 

 

حامد اختری، مدیرکل منابع طبیعی گیلان، اعلام کرد طی ۷۲ ساعت گذشته ۵۶ هکتار از عرصه‌های جنگلی این استان درگیر آتش‌سوزی بوده است.

اختری روز یکشنبه به ایسنا گفت در این مدت «۶۱ فقره آتش سوزی در سطح جنگل های استان گیلان به وقوع پیوسته است.»

او ادامه داد: «آسیب جدی به تنه های درختان موجود در جنگل ها و تاج آنها وارد نشده و تنها شاهد سوختن درختان افتاده و شکسته و کنده ها و لاش برگ ها بودیم.»

این مقام استانی علت اصلی وقوع این آتش‌سوزی‌ها را «وزش باد گرم» اعلام کرد و گفت: «در شرایط وزش بادهای گرم شدید استفاده از بالگرد اطفا کاربرد خاصی ندارد، پرواز بالگرد اجازه خالی کردن آب در نقاط موثر آتش را نمی دهد.»

در روزهای اخیر گزارش‌هایی نیز از وقوع آتش‌سوزی در دیگر استان‌های شمالی گلستان و مازندران منتشر شده است.

همچنین دادستان اردبیل صبح یک‌شنبه از ادامه آتش‌سوزی در جنگل‌های مرزی ایران و جمهوری آذربایجان خبر داد و گفت که بخش عمده آتش‌سوزی در خاک آذربایجان است اما بخشی از جنگل‌ها در خاک ایران نیز دچار حریق شده است.

نماینده مجلس: آلودگی امروز کلانشهرها نتیجه کوتاهی دستگاه‌های دولتی است

 

علی حدادی، سخنگوی کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس، می‌گوید آلودگی هوای کلانشهرها نتیجه «کوتاهی و کارشکنی» دستگاه‌های دولتی در سال‌های گذشته است.

حدادی روز یکشنبه ۲۸ دی‌ماه در همین زمینه به خبرگزاری ایسنا گفت: «نقش و سهم دولت در تولید آلودگی هوا بسیار قابل توجه‌تر و بیشتر از مردم است. متاسفانه در طول سالیان گذشته دولت و به ویژه سازمان حفاظت محیط زیست به وظایف خود آن‌طور که باید و شاید در این حوزه عمل نکرده و نظارت جدی‌ نداشته‌اند.»

این نماینده مجلس افزود «کوتاهی» دستگاه‌های مسئول موجب شده از نظر اقتصادی و سلامت برای مردم مشکل ایجاد شود.

حدادی در زمینه وظایف دولت و سازمان حفاظت محیط زیست به «ارتقای کیفیت سوخت»، «تولید خودروهای استاندارد»، «از رده خارج کردن خودروهای فرسوده»، «توسعه فضای سبز» و «گسترش  سیستم حمل و نقل عمومی» اشاره کرد.

او گفت: «وضعیت امروز آلودگی هوا نتیجه کارشکنی در طول سالیان گذشته است.»

عضو کمیسیون داخلی و شوراها اضافه کرد: «اگر در طول شش سال گذشته هر یک از دستگاه‌ها به وظایف قانونی که برای آنان در بحث کنترل آلودگی هوا تعریف شده است، عمل می‌کردند با این وضعیت در کلانشهرها مواجه نمی‌شدیم.»

مشاهده پرواز بمب‌افکن‌های بی-۵۲ آمریکا در آسمان اسرائیل به سمت خلیج فارس

 

رسانه‌های اسرائیل از مشاهده پرواز دو بمب‌افکن غول‌پیکر بی-۵۲ آمریکا بر فراز آسمان این کشور و به سوی خلیج فارس خبر می‌دهند.

روزنامه جروزالم‌پست به نقل از پایگاه خبری «وای‌نت» نوشت دو فروند بمب‌افکن بی-۵۲ ایالات متحده بامداد روز یکشنبه ۲۸ دی‌ماه در حالی که بر فراز آسمان اسرائیل به سمت خلیج فارس در حال پرواز بودند، مشاهده شده‌اند.

بر اساس این گزارش، این پنجمین پرواز بمب‌افکن‌های آمریکا در منطقه به شمار می‌رود. 

پیش از این در آستانه سالگرد مرگ قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس،‌ و همزمان با افزایش تحرکات نظامی در منطقه نیز بمب‌افکن‌های غول‌پیکر آمریکا به پرواز در  آسمان خلیج فارس پرداخته بودند.

مقام‌های آمریکا هدف از این اقدام را اعلام آمادگی در زمینه پاسخ به حمله احتمالی ایران به اهداف متحد و منافع این کشور در منطقه و همچنین «نمایش قدرت» در زمینه بازدارندگی در آسمان خلیج فارس عنوان کرده بودند.

فرانک مک‌کنزی، رییس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (‌سنتکام)، می‌گوید این کشور آماده رویارویی با هر تهدید احتمالی از سوی دشمنانش است.

شناسایی ویروس کرونا در بستنی‌های یک شرکت چینی

 

دولت چین اعلام کرد که ویروس کرونا را در بستنی‌های یک شرکت بستنی‌سازی در شهر تیانجین در شرق این کشور شناسایی کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، این شرکت پلمب شده و کارکنان آن نیز مورد آزمایش کرونا قرار گرفته‌اند. با این حال، هیچ نشانه‌ای مبنی بر سرایت ویروس از بستنی‌ها وجود ندارد.

دولت چین اعلام کرد که ۲۹ هزار کارتن از این بستنی‌ها هنوز به فروش نرفته و ۳۹۰ کارتنی که در شهر تیانجین به فروش رسیده در حال ردیابی است و همچنین به مقام‌های دیگر مناطق نیز در این باره اطلاع‌رسانی شده است.

به گفته دولت پکن، بستنی‌های این شرکت از شیر خشک ساخت نیوزلند و همچنین پودر «پروتئین وی» ساخت اوکراین بوده است.

 چین که برای اولین بار از شناسایی ویروس کرونا در شهر ووهان در دسامبر ۲۰۱۹ خبر داده، اعلام کرده که این ویروس از خارج از چین به این کشور وارد شده است. ادعایی که از سوی پژوهشگران خارجی مورد تردید قرار گرفته است.

مینو محرز: هر واکسن تایید‌شده‌ای را باید تزریق کرد

مینو محرز،‌ عضو ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران، می‌گوید هر کشوری «هر نوع» واکسن تایید‌شده‌ای که دارد موثر است و باید تزریق کند.

محرز روز یکشنبه ۲۸ دی‌ماه به خبرگزاری برنا گفت: «هیچ کدام از این واکسن‌ها با یکدیگر فرقی ندارند و باید بیش از ۷۰ درصد سطح تاثیرگذاری داشته باشند.»

او افزود: «هر کشوری هر نوع واکسن‌ تایید‌شده‌ای که دارد موثر است و باید تزریق کرد، چرا که باید سطح ایمنی دنیا بالا برود. این واکسن‌ها اگرچه انواع مختلفی دارد، اما همگی باعث افزایش سطح ایمنی در برابر کرونا می‌شوند.»

به تازگی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، طی دستوری واردات واکسن‌های «انگلیسی و آمریکایی» کرونا، که تاثیر حدود ۹۵ درصدی آن‌ها اثبات شده است، را ممنوع اعلام کرد.

مینو محرز در ادامه در ارتباط با امکان وقوع پیک بعدی شیوع کرونا هشدار داد: «زمستان سختی در پیش داریم و باید مراقب باشیم چون موج‌های بعدی می‌آید.»

این عضو ستاد ملی مقابله با کرونا در زمینه نتایج آزمایش انسانی واکسن کرونای ساخت ایران گفت: «فعلا تعداد تست‌های انجام‌شده کافی نیست که ارتباط خاصی بتوانیم در خصوص میزان تاثیرگذاری آن بدهیم،‌ چون در حال حاضر تنها ۱۴ نفر از این واکسن تزریق کردند که باید به ۵۶ نفر برسند.»

سخنگوی ستاد مقابله با کرونای خوزستان: طی سه روز اخیر مراجعه بیماران مبتلا به کرونا افزایش یافته است

رضا نجاتی، سخنگوی ستاد مقابله با کرونای استان خوزستان، از افزایش شمار مراجعه بیماران مبتلا به کرونا به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی این استان خبر داد.

نجاتی گفت که طی سه روز اخیر آمار مراجعه بیماران کرونا به مراکز درمانی خوزستان افزایش یافته است و اگر این روند افزایش یابد قطعا موقعیت ناشی از تلاش مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی تداوم نخواهد یافت و به دوران پیک کرونا باز می‌گردیم.

 سخنگوی ستاد مقابله با کرونای استان خوزستان همچنین گفت که ستاد ملی و استانی مقابله با کرونا در روز شنبه تشکیل و درخصوص اعمال محدودیت‌ها تصمیم‌‌گیری خواهد شد.

به گفته نجاتی  برای خوزستان نیز بر اساس وضعیت زردی که بنا بر اعلام دانشگاه علوم پزشکی اعلام شده، تصمیم‌گیری خواهد شد.

اعتراض سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران به احضار ۲۸ تن از کارگران نیشکر هفت‌تپه

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران با انتشار بیانیه‌ای به «پرونده‌سازی و احضار ۲۸ تن از کارگران نیشکر هفت‌تپه» اعتراض کرد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در بیانیه خود تاکید کرد که هرگونه پرونده‌سازی، تهدید و تعقیب قضایی کارگران هفت‌تپه را محکوم می‌کند و خواستار شنیده شدن فریاد دادخواهی کارگران است.

در بیانیه این سندیکا همچنین بر لزوم «خلع ید از بخش خصوصی و رسیدگی به فساد مدیریت هفت‌تپه» به عنوان خواسته‌های کارگران معترض هفت‌تپه تاکید شده است.

نزدیک به ۳۰ نفر از کارگران نیشکر هفت‌تپه با شکایت کارفرمای این شرکت به دادسرای شوش احضار شدند.

کانال تلگرامکارگران مستقل هفت‌تپه روز شنبه ۲۷ دی ماه گزارش داد که تاکنون ۲۸ نفر از کارگران هفت‌تپه مورد شکایت قرار گرفته‌اند.

این کانال با انتشار اسامی کارگران احضار شده نوشت پیامکی مبنی بر ارجاع پرونده آنها به شعبه اول دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شوش به این کارگران ارسال شده است.

بر اساس این گزارش، این کارگران به «اخلال در نظم و آسایش عمومی» متهم شده‌اند.

نماینده دشت‌آزادگان: سرنوشت اعتبار یک میلیون یورویی مقابله با ریزگردهای خوزستان نامعلوم است

قاسم ساعدی، نماینده دشت آزادگان در مجلس، از سرنوشت نامعلوم یک میلیون یورو تخصیص یافته به مقابله با ریزگردها در خوزستان خبر داد و گفت که در قالب شکایتی به کمیسیون اصل ۹۰ موضوع سرنوشت این اعتبارات را مورد پیگیری قرار می‌دهیم.

ساعدی تاکید کرد که دولت بیش از یک میلیون یورو از صندوق توسعه ملی برای مقابله با ریزگردهای استان خوزستان برداشت کرده اما هیچ گزارشی در رابطه با هزینه‌کرد این اعتبارات ارائه نکرده است. 

نماینده دشت آزادگان همچنین افزود: «پس از تخصیص اعتبار بیش از یک میلیون یورو به دلیل بارندگی خوزستان، بحث ریزگردها به حاشیه رفت اما دولت هیچ گزارشی ارائه نکرد که بودجه تخصیص یافته به این موضوع  را چه کار کرده و در کجا هزینه کرده است.» 

ساعدی در خصوص پیگیری شکایت خود گفت: «اگر سایر نمایندگان خوزستان هم در رابطه با این موضوع همراهی نداشته باشند خودم موضوع را از طریق کمیسیون اصل ۹۰ به طور جد مورد پیگیری قرار خواهم داد.»

بعد از زلزله ۵/۵ بامداد شنبه، طی بیست و چهار ساعت شش زلزله دیگر در هرمزگان رخ داده است

از هنگام وقوع زلزله بامداد شنبه در هرمزگان که بزرگی آن ۵/۵ اعلام شد تاکنون شش زلزله دیگر در این منطقه رخ داده است.

آخرین زلزله در این منطقه ساعت ۶ و ۲۰ دقیقه صبح یک‌شنبه رخ داد که مرکز لرزه‌نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران بزرگی آن را ۴/۵ و مرکز آن را ۳۵ کیلومتری کنگ در عمق ۷ کیلومتری اعلام کرد.

اکنون گزارشی از آسیب‌های ناشی از شش زلزله اخیر منتشر نشده است ولی به گفته مقام‌های مسئول در هرمزگان، در جریان زلزله ۵/۵ بامداد شنبه دست‌کم ۸۰ خانه در روستاهای منطقه بین ۲۰ تا ۸۰ درصد تخریب شدند.

مهرداد حسن‌زاده، مدیرکل بحران استانداری هرمزگان نیز اعلام کرد که در چهار روستا کلاتو، دژگان، سایه خوش و باسعیدو اسکان اضطراری از طریق برپایی چادرهای امدادی اضطراری انجام شده است.

به گفته حسن‌زاده قطعی آب ده روستا در اثر زلزله، ترمیم شده و قطعی آب و برق منطقه اکنون در جریان است و تمامی نیروهای امدادی و عملیاتی در آماده باش کامل هستند.

یک مرد مسلح در شهر واشنگتن‌دی‌سی با مدارک جعلی دستگیر شد

ماموران امنیتی در شهر واشینگتن دی‌سی عصر جمعه یک مرد مسلح را دستگیر کردند که قصد داشت از ایست بازرسی پلیس ساختمان کنگره عبور کند. او می‌خواست برای عبور از بازرسی، از یک مدرک شناسایی جعلی شرکت در مراسم تحلیف جو بایدن استفاده کند. این مرد با یک اسلحه پر و بیش از ۵۰۰ گلوله دستگیر شد.

این مرد که در اوراق رسمی دادگاه با نام وسلی آلن بیلر معرفی شده، در حال رانندگی با یک اتومبیل تراک وانت بود که بر روی آن نوشته شده بود: «اگر آنها برای گرفتن اسلحه شما آمدند، اول گلوله‌های خود را به آنها تقدیم کنید.»

در واکنش به این خبر، دون بیر، نماینده دموکرات مجلس نمایندگان از ایالت ویرجینیا گفت که این یک خطر واقعی بود و با نزدیک شدن به مراسم تحلیف جو بایدن، این شهر در آستانه یک حادثه قرار دارد.

پلیس آمریکا در حال آماده شدن برای راهپیمایی‌ هواداران دونالد ترامپ در واشینگتن و ۵۰ شهر مرکزی ایالت‌های آمریکا است و استفاده از هزاران نیروی گارد ملی یکی از اقداماتی است که سعی می‌شود تا از بروز حوادث مشابه به ساختمان کنگره جلوگیری شود.

رییس دفتر آینده کاخ سفید: لغو محدودیت‌‌های سفر به آمریکا ودیگر اقدامات فوری جو بایدن پس از مراسم تحلیف

رونالد کلین، رییس دفتر آینده کاخ سفید، خبر داد که جو بایدن،رییس‌جمهوری منتخب آمریکا پس از مراسم تحلیف و در اولین ساعات حضور خود به عنوان رییس جمهور، تصمیم دارد اقدامات اجرایی سریعی را برای لغو برخی از بحث‌انگیزترین تصمیمات رییس‌جمهور قبلی و رسیدگی فوری به بیماری کووید-۱۹ انجام دهد.

رییس دفتر آینده کاخ سفید گفت که جو بایدن در همان روز اول حضورش در کاخ سفید، محدودیت‌های سفر به ایالات متحده از برخی از کشورهای مسلمان را پایان می‌دهد، برای پیوستن دوباره به توافق‌نامه آب و هوایی پاریس اقدام می‌کند و استفاده از ماسک در ساختمان‌های فدرال را اجباری خواهد کرد.

رونالد کلین، در یادداشتی برای کارمندان ارشد کاخ سفید نوشت که این اقدامات بخشی از حدود ۱۰ اقدام فوری است که بایدن در اولین روز حضور خود در کاخ سفید انجام خواهد داد.

در آن روز، اقدامات دیگری نیز انجام می‌شود که از آن جمله تمدید توقف در پرداخت وام های دانشجویی و همچنین دستور برای جلوگیری از سلب مالکیت صاحبان خانه‌هایی است که در طول شیوع بیماری دچار بحران شده‌اند.

کلین در این یادداشت «دستیابی کامل» به اهداف بایدن را نیازمند همراهی کنگره دانست و گفت لایحه کمک اقتصادی کرونا با بودجه ۱.۹ تریلیون دلاری یکی از اقداماتی است که نیاز به همراهی کنگره دارد.

او اضافه کرد که بایدن در اولین روزهای ریاست‌جمهوری خود همچنین لایحه‌ای برای اصلاحات گسترده در سیستم مهاجرت به نمایندگان پیشنهاد خواهد کرد.

فرود موشک ایرانی در نزدیکی یک کشتی تجاری و یک ناو آمریکایی

 

شبکه فاکس‌نیوز از منابع خود خبر داد که حداقل یک موشک ایرانی در فاصله ۲۰ مایلی یک کشتی تجاری و در فاصله ۱۰۰ مایلی ناو هواپیمابر نیمیتز آمریکا در اقیانوس هند فرود آمده است.

مقامات آمریکایی جزئیات بیشتری ارائه نداده‌اند اما یک منبع به فاکس‌نیوز گفت گرچه فاصله ۲۰ مایلی برای یک کشتی تجاری نگران کننده است، اما ارتش ایالات متحده این حادثه را یک تهدید نمی‌داند.

مقامات ارشد ارتش آمریكا گفته‌اند که فاصله ۱۰۰ مایلی این موشک با ناو هواپیمابر یو‌اس‌اس نیمیتز فاصله زیادی است.

منبع دیگری هم گفته است که این موشک‌ها خطری ایجاد نمی‌کنند و پرتاب آنها یک تمرین عادی نسبتا استاندارد بوده‌ است. به نوشته فاکس‌نیوز حداقل دو موشک بالستیک دیگر ایرانی در اقیانوس فرود آمده و پاره‌های آن در اثر انفجار به اطراف پرتاب شده است.

یکی از مقامات گفته است که «ما انتظار پرتاب موشک را داشتیم.»

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی: شرایط کرونا، ده‌ها آژانس‌ گردشگری را به تعطیلی کشانده است

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی گفت که به دلیل شرایط کرونایی و تعطیلی تورهای گردشگری دست‌کم ۴۰ آژانس گردشگری در این استان تقاضای تعطیلی کرده‌اند.

احمد حمزه‌زاده با بیان اینکه مجموع آژانس‌های مسافری و گردشگری استان آذربایجان ‌شرقی ۲۴۶ واحد است، گفت که درخواست تعطیلی ۴۰ واحد از این مجموعه رقم بسیار بالایی است که بر اثر تبعات شرایط کرونایی در استان رقم خورده است و احتمال دارد که درخواست‌های تعطیلی روز به روز افزایش یابد.

 مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی  افزود که تمامی تور‌های مسافرتی داخلی و خارجی و فروش و صادرات صنایع دستی هم اکنون متوقف شده که لازم است علاوه بر اعطای تسهیلات، همکاری همه جانبه دستگاه‌ها برای تسهیل فعالیت و جبران خسارات بیشتر شود.

حمزه‌زاده با تاکید براینکه صنعت گردشگری در آذربایجان شرقی با شیوع ویروس کرونا مسیر نابودی را در پیش گرفته است، گفت که هم‌اکنون هتل‌های این استان در بهترین حالت با ۲۵ درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کنند درحالی که بر اساس استاندارد‌های ملی و جهانی این رقم باید حداقل ۴۰ درصد باشد تا سوددهی هتل‌ها و اماکن اقامتی محقق شود.

او گفت که بقیه آژانس‌های گردشگری آذربایجان شرقی و حتی کشور نیز شرایط چندان مناسبی ندارند و همه این واحد‌های صنفی مشکلات عدیده و بسیاری دارند که به دلیل تعطیلی تور‌های مسافرتی بر آن‌ها حاکم شده است.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی در حال حاضر تنها منبع تامین مالی آژانس‌های گردشگری و مسافرتی در آذربایجان شرقی موضوع بلیت فروشی است که آن هم با خرید‌های اینترنتی به شدت در حال افول و نزول است و اگر این منابع مالی نیز از آژانس‌ها گرفته شود، رکود کامل بر صنعت گردشگری و آژانس‌های مسافری حاکم می‌شود.

ساخت بیمارستان ۱۵۰۰ اتاقی طی پنج روز در چین با افزایش دوباره کرونا

چین با شیوع دوباره کرونا، طی کمتر از پنج روز یک بیمارستان با هزار و ۵۰۰ اتاق برای بستری بیماران مبتلا به کووید-۱۹ احداث کرد.

 بیمارستان فوق یکی از شش بیمارستانی است که قرار است در جنوب پکن برای مقابله با افزایش دوباره شیوع کرونا، ساخته شود و در مجموع این بیماستان‌ها شش هزار و ۵۰۰ اتاق خواهند داشت.

چین می‌گوید ورود افراد خارجی دلیل گسترش دوباره کرونا در این کشور است. 

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس گسترش دوباره ویروس کرونا در چین از ماه دسامبر شدت گرفت و در شهر پکن و استان‌های هیلونگ‌جیانگ و لیائونینگ در شمال شرقی و سیچوآن در جنوب غربی پایتخت گسترش یافت.

مرکز بهداشت ملی چین گفته است که بیماری‌ جدید به‌صورتی غیرعادی و با سرعت گسترش می‌یابند. این مرکز اضافه کرد که کنترل شیوع جدید دشوارتر از گذشته است.

مرکز بهداشت ملی چین معتقد است ورود افراد  یا کالاهای خارجی دلیل گسترش دوباره کرونا در این کشور است. 

با ادامه روند افزایشی، شمار بیماران بستری شده کرونا در مازندران از یک‌ هزار و ۴۳۵ نفر گذشت

دو دانشگاه‌ علوم پزشکی مازندران و بابل اعلام کردند که با شدت گرفتن شیوع کرونا و بستری شدن ۱۷۹ بیمار جدید کرونا طی بیست و چهار ساعت گذشته، شمار بیماران بستری شده کرونا در مراکز درمانی و بیمارستان‌های تحت پوشش این دو دانشگاه به یک‌ هزار و ۴۳۵ نفر رسید.

عباس موسوی، رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران،خبر داد که طی بیست و چهار ساعت گذشته ۱۵۲ بیمار کرونا بر اساس تشخیص بالینی در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران در سطح استان بستری شده‌اند.

این درحالی است که به گفته موسوی طی همین مدت ۱۰۹ نفر از بیماران بستری شده کرونا از بیمارستان‌ها درحالی مرخص شدند که باید روند درمانی خود را در منزل ادامه دهند.

به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران هم اکنون یک‌هزار و ۲۰۴ نفر بیمار کرونا در مراکز درمانی تحت پوشش این دانشگاه بستری هستند که از این تعداد، ۲۴۶ بیمار با علائم حاد تنفسی بستری هستند.

همزمان فرزاد جلالی، دانشگاه علوم پزشکی بابل، نیز اعلام کرد که در حال حاضر ۲۳۱ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های بابل بسترى هستند که ۳۹ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و این درحالی است که طی بیست و چهار ساعت ساعت گذشته نیز ۲۷ بیمار جدید بستری در مراکز درمانی تحت پوشش این دانشگاه بستری شده‌اند.