اعتصاب غذای سراسری ۳۴ زندانی سیاسی ایران علیه «ظلم‌‌های» حکومت | ایران اینترنشنال

اعتصاب غذای سراسری ۳۴ زندانی سیاسی ایران علیه «ظلم‌‌های» حکومت

 

با پیوستن شش تن از زنان زندانی در اوین به اعتصاب غذای زندانیان سیاسی ایران علیه «ظلم ستمگران»، تعداد زندانیان اعتصاب‌کننده به ۳۴ نفر رسید. 

کانال تلگرام کانون مدافعان حقوق بشر گزارش داد از روز یکشنبه اول فروردین‌ماه عالیه مطلب‌زاده، حدیث صبوری، رضوانه احمدخان‌بیگی، زینب همرنگ، شکیلا منفرد، و گیتی پورفاضل همراه با سایر زندانیان سیاسی اعتصاب غذا می‌کنند.

پیش از این ۲۸ زندانی سیاسی در کشور با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند «به یاد و احترام رنج‌های مشترکمان و در اعتراض به ظلم‌های ستمگران» سال جدید را با اعتصاب غذا آغاز خواهند کرد. امضاکنندگان مدت اعتصاب غذا را سه روز اعلام کرده‌اند.

اکنون با پیوستن شش زن فعال مدنی و سیاسی زندانی در اوین به این اعتصاب،‌ شمار زندانیان سیاسی اعتصاب‌کننده به ۳۴ نفر می‌رسد.

زندانیان سیاسی معترض در بیانیه خود همچنین جان باختن زندانیان از جمله بهنام محجوبی و همچنین اعدام شماری از زندانیان دیگر از جمله نوید افکاری، مصطفی صالحی و محمد ثلاث را هم مورد اشاره قرار داد‌ه‌اند.

حکومت ایران اخیرا و بدون اطلاع قبلی و توضیح دلیل، اقدام به جابه‌جایی و تبعید شماری از زندانیان سیاسی در شهرهای مختلف کرده است.

چشم‌انداز ۲۰۲۱ سازمان بین‌المللی پول؛ ۶ درصد رشد اقتصادی اما نه به صورت متوازن

صندوق بین‌المللی پول با تایید پیش‌بینی سابق این سازمان، در بیانیه‌ای اعلام کرد که اقتصاد جهان، طی سال جاری میلادی ۶ درصد رشد خواهد یافت.

با این حال این سازمان تاکید کرد که وضعیت برای برخی کشورهای در حال توسعه درگیر با شیوع کوویدـ۱۹ متفاوت خواهد بود و این کشورها در مسیر در بهبود اقتصاد، عقب خواهند ماند.

این سازمان، دسترسی به واکسن کرونا و حمایت مالی دولت‌های کشورهای ثروتمند را از مهم‌ترین دلایل شکاف میان وضعیت آتی کشورهای پیشرفته و در حال توسعه دانسته است.

بنا بر گزارش این سازمان، در حالی که ۴۰ درصد مردم در کشورهای پیشرفته به‌طور کامل واکسینه شده‌اند، تنها ۱۱ درصد جمعیت کشورهای در حال توسعه به واکسن کرونا دسترسی داشته‌اند.

بنا بر گزارش این سازمان، آمریکا در سال جاری میلادی تا ۷ درصد رشد اقتصادی را تجربه خواهد کرد، در حالی که وضعیت هند، به‌شکل مشخصی، رو به پسرفت است.

در بیانیه این سازمان، درباره امکان تغییر این چشم‌انداز در جهان، در صورت پیدایش احتمالی انواع جهش‌یافته کرونا هشدار داده شده است و تاکید شده است که چنین عاملی تولید ناخالص داخلی را بار دیگر با کاهش روبه‌رو خواهد کرد.

 

بهبودیافتگان کرونا احتمالا در آزمون هوش نمره کمتری می‌گیرند

نتایج پژوهشی جدید در بریتانیا نشان می‌دهد که بهبودیافتگان کرونا احتمالا نمره پایین‌تری در آزمون سنجش هوش کسب می‌کنند.

یافته‌های این تحقیق که در نشریه پزشکی لانست منتشر شده است، بار دیگر بر گزارش‌ها درباره تاثیر کرونا بر توانایی شناختی مبتلایان صحه می‌گذارد.

نتایج این پژوهش بر سنجش هوش بیش از ۸۱ هزار نفر از ژانویه تا دسامبر سال ۲۰۲۰ استوار است؛ حدود ۱۳ هزار نفر از شرکت‌کنندگان به کرونا مبتلا شده بودند.

بر اساس این پژوهش، ضریب هوش (آی‌کیو) مبتلایانی که در دوره بیماری، به استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی نیاز پیدا کرده بودند بیش از سایر بیماران افت کرده بود و تا ۷ امتیاز کاهش داشت.

در این پژوهش آمده است که نتایج به‌دست‌آمده، گزارش‌ها درباره عوارض معمول «کووید‌ـ‌۱۹ مزمن» از جمله «مه‌آلودگی مغز»، مشکلات مربوط به تمرکز و کاهش توانایی در یافتن واژگان صحیح، را تایید می‌کند.

پژوهشگران این تحقیق اشاره کرده‌اند که عوامل دیگری جز ابتلا به کرونا نیز می‌تواند در نتایج به‌دست‌آمده دخیل باشد.

پیش‌تر، نتیجه برخی پژوهش‌های دیگر نشان داده بود که افراد مبتلا به کرونای مزمن ۲۰۰ علامت گوناگون که در عملکرد ده عضو بدن اختلال ایجاد می‌کرد، گزارش کرده بودند.

علایم رایج گزارش‌شده شامل مواردی مانند توهم دیداری، خارش پوست، تغییر عادت ماهانه، ناتوانی در برقراری رابطه جنسی، بی‌اختیاری ادرار، اسهال، تپش قلب و وزوز گوش بوده است.

نخست‌وزیر مکلف لبنان رایزنی با احزاب برای تشکیل دولت را آغاز می‌کند

نجیب میقاتی، نخست‌وزیر مکلف لبنان، قرار است روز سه‌شنبه ۲۷ ژوییه (۵ مرداد) رایزنی با احزاب سیاسی این کشور را به‌منظور تشکیل دولت، آغاز کند.

میقاتی، که پیش‌تر نیز دو دوره نخست‌وزیر لبنان بوده است، روز گذشته مکلف به تشکیل دولت جدید در این کشور شد.

سعد حریری، نخست‌وزیر پیشین لبنان، پس از گذشت ده ماه از مکلف شدن برای تشکیل دولت، در نهایت به‌دلیل اختلاف نظر با میشل عون، رییس‌جمهوری، نتوانست این امر را محقق کند و استعفا داد. حریری از نخست‌وزیری میقاتی حمایت کرده است.

دولت حسان دیاب، نخست‌وزیر اسبق لبنان، در پی انفجار سال گذشته در بندر بیروت، استعفا داد و از آن زمان تاکنون، تلاش‌ها برای تشکیل دولت جدید در این کشور، بی‌ثمر مانده است.

میقاتی ثروتمندترین فرد لبنان و ۶۵ ساله است. نخست‌وزیری میقاتی با توجه به وضعیت مالی او و در کشوری با وضعیت اقتصادی لبنان، با تردید عمومی روبه‌رو شده است.

روز دوشنبه، ده‌ها معترض در بیروت، با تجمع روبه‌روی خانه میقاتی، او را به فساد و خویشاوندسالاری متهم کردند.

واکنش کیمیا علیزاده به توهین‌های صداوسیما: سال‌هاست بلندگوی عادی‌سازی تبعیض جنسیتی شده‌اند

کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی که با تیم پناهندگان در المپیک توکیو حاضر شد، از کسانی که از او حمایت کردند سپاسگزاری کرد و در واکنش به توهین‌های مجری صداوسیما، گفت این مردان «سال‌هاست بلندگوی عادی‌سازی تبعیض جنسیتی شده‌اند».

علیزاده روز سه‌شنبه ۵ مرداد در پستی در صفحه اینستاگرامش، حملات علیه خود در صداوسیما را «جریان‌سازی غیراخلاقی صداوسیما» توصیف کرد و درباره دستگاه تبلیغاتی جمهوری اسلامی نوشت: «آخر آن‌ها تحقیر زنانِ خود را در خانه کافی نمی‌دانند و در رسانه به‌اصطلاح ملی هم به زن‌ستیزی‌شان ادامه می‌دهند.»

علیزاده روز یکشنبه به‌رغم درخشش در بازی‌های المپیک توکیو، به مقام چهارمی تکواندو زنان در ۵٧ کیلوگرم دست یافت.

او در این بازی‌ها توانست ناهید کیانی، تکواندوکار تیم جمهوری اسلامی ایران، را با نتیجه ١٨ بر ٩ شکست دهد و او را از ادامه رقابت‌ها بازدارد.

پیروزی علیزاده از تیم پناهندگان بر ورزشکار تیم جمهوری اسلامی ایران موجی از واکنش‌ها را برانگیخت و گزارشگر تلویزیون جمهوری اسلامی در گزارش مسابقه تکواندو حتی یک بار هم از کیمیا علیزاده نام نبرد.

علیزاده نوشت می‌داند مقام‌های جمهوری اسلامی «چه فشار سنگینی» را به کیانی «تحمیل کردند».

این تکواندوکار پناهنده، که اکنون ساکن آلمان است، همچنین درباره اعتراض‌های اخیر در ایران نوشت: «از راه دور، به خاک خوزستان بوسه می‌زنم که هرچه داریم از همان خاکِ خشکیده است.»

در حالی که هواداران جمهوری اسلامی علیزاده را «بی‌وطن» خوانده‌اند، او در پایان تاکید کرد: «من زنم. فرزند ایرانم. تکواندوکارم. با مبارزه بزرگ شده‌ام و به مبارزه ادامه می‌دهم.»

کیمیا علیزاده، تنها ورزشکار زن ایرانی دارنده مدال المپیک، اوایل سال ۲۰۲۰ به آلمان پناهنده شد و درباره ترک ایران گفت از این‌که به‌عنوان ابزاری تبلیغاتی مورد استفاده قرار بگیرد، خسته شده بود.

تعداد بستری‌های کرونا در تهران به رقم بی‌سابقه ۱۰ هزار مبتلا رسید

بحران شیوع کرونا در تهران به گفته نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در این استان، به حدی بی‌سابقه رسیده است، به‌طوری که اکنون حدود ۱۰ هزار مبتلا در بیمارستان‌های تهران بستری‌اند و بیمارستان‌ها برای پذیرش بیماران جدید با «محدودیت شدید» مواجه‌اند.

توکلی روز سه‌شنبه ۵ مرداد، به ایسنا گفت ستاد کرونا در تهران در حال بررسی اضافه کردن حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ تخت از ظرفیت تخت‌های نیروهای مسلح و تامین اجتماعی است تا در یکی دو روز آینده از آن‌ها استفاده شود.

او با اشاره به این‌که اگر این تخت‌ها نیز پر شود «برپایی بیمارستان‌های صحرایی» ضروری است، ادامه داد: «پیک پنجم از تمام پیک‌ها بدتر بوده است، زیرا در پیک‌های قبلی در بیشترین حالت ابتلا، ۹ هزار بیمار بستری کردیم.»

هم‌زمان محمد طالب‌پور، رییس بیمارستان سینای تهران، نیز با اشاره به پذیرش «بی‌وقفه» مبتلایان به کرونا در این بیمارستان در یک سال و نیم اخیر در این بیمارستان، از «مراکز دیگر مانند مراکز ارتش و شهرداری» خواست «به داد بیماران و بیمارستان‌ها برسند».

طالب‌پور تاکید کرد: «اگر تعداد بیماران مقداری بیشتر شود، دیگران پشت در بیمارستان می‌مانند.»

به گفته رییس بیمارستان سینا، روزانه «حدود ۱۰۰ یا ۱۵۰ نفر برای دریافت دارو» به این بیمارستان می‌روند و «لود بیماری نسبت به پیک قبلی حدود ۳ یا ۴ برابر بیشتر شده است».

او همچنین به مشکلات بیمارستان‌ها در زمینه اکسیژن اشاره کرد و گفت: «خرید اکسیژن الان یک چالش است چون هم گران است و هم به‌سرعت تمام می‌شود.»

محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران، از عبور آمار روزانه فوتی‌های مبتلایان به کرونا در این شهر از مرز ۱۵۰ نفر خبر داد.

در حالی که از سه‌شنبه هفته گذشته تا یکشنبه هفته جاری اداره‌های دولتی در استان‌های تهران و البرز تعطیل بود، هاشمی گفت: «تعطیلات ۶ روزه در پایتخت نه تنها اثربخش نبوده، بلکه اثر منفی نیز داشته است.»

ادارات زابل در استان سیستان و بلوچستان به دلیل طوفان شدید گرد و خاک تعطیل شد

فرمانداری زابل اعلام کرد که با توجه به طوفان شدید گرد و خاک، تمامی ادارات شهرستان زابل در استان سیستان و بلوچستان روز سه‌شنبه پنجم مرداد ماه تعطیل شد.

بنابر اعلام اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان، بیشینه سرعت وزش باد در زابل روز دوشنبه نیز به ۸۶ کیلومتر بر ساعت رسید و گردوغبار حاصل شعاع دید افقی در محدوده فرودگاه این شهر را به سه هزار و ۵۰۰ متر کاهش داد.

اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان عنوان کرد که وزش باد پیش رو موجب اختلال در برخی مسیرهای ارتباطی شمال این استان از جمله محور زابل‌نهبندان، زاهدان‌نهبندان و زاهدان‌بم، می‌شود.

در هشدار اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان تاکید شده است که رفت و آمدهای غیر ضروری در این جاده‌ها به بعد از طوفان موکول شود.

رییس اتحادیه مشاوران املاک مشهد از گسترش پدیده انبارخوابی در این شهر خبر داد

علی مرادزاده، رییس اتحادیه مشاوران املاک مشهد، از پدیده «انبارخوابی» خبر داد و دلیل آن را افزایش روز افزون کرایه‌خانه و بیکاری‌های ناشی از کرونا عنوان کرد.

رییس اتحادیه مشاوران املاک مشهد گفت که به دلیل فشار‌های اقتصادی، بسیاری که با افزایش اجاره‌خانه و بیکاری‌های ایام کرونا در حاشیه شهر مشهد نیز توان اجاره‌خانه‌ ندارند، به ناچار انبارها را به دلیل اجاره‌ کمتر به جای واحد مسکونی اجاره می‌کنند.

روزنامه شهرآرای مشهد در گزارشی با اشاره به پدیده‌های چادرخوابی، پشت بام خوابی و گورخوابی، نوشت که حالا مستاجران درمانده به «انباری خوابی» پناه آورده اند و انبارهای کالای ۳۰، ۴۰  و حتی ۲۰ متری حاشیه‌ با مرکز مشهد را برای سکونت خانواده‌های خود اجازه می‌کنند.

این روزنامه افزود که این انبارهای کوچک و غیر مسکونی را تعدادی از خانواده‌های مشهدی که دیگر توان پرداخت کرایه خانه ندارد با اجاره ۵۰۰  تا ۷۰۰ هزار تومان در ماه برای زندگی خانواده‌هایشان اجازه می‌کنند.

وزیر خارجه آمریکا در تماس با رییس‌جمهوری تونس گفت واشینگتن تحولات این کشور را رصد می‌کند

در پی اقدام قیس سعید، رییس‌جمهوری تونس، در برکنار کردن نخست‌وزیر و تعلیق پارلمان این کشور، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در تماسی با سعید گفت که واشینگتن تحولات تونس را رصد می‌کند.

بلینکن با تاکید بر حمایت ایالات‌متحده از مردم تونس و اصول مردم‌سالاری و حقوق بشر در قانون اساسی این کشور، از سعید خواست برای برقراری گفت‌وگوی آزاد میان تمامی بازیگران سیاسی تونس تلاش کند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین خاطرنشان کرد که واشینگتن برای کمک به حل بحران اقتصادی تونس و مقابله با شیوع کرونا، از مردم این کشور حمایت خواهد کرد.

برکناری دولت و تعلیق پارلمان در پی ماه‌ها بن‌بست و اختلاف بین قیس سعید به‌عنوان سیاستمداری مستقل، و هشام المشیشی، نخست‌وزیر برکنار‌شده، و پارلمان از‌ هم‌گسیخته این کشور صورت گرفت، کشوری که بحران‌های عمیق اقتصادی‌اش با بحران همه‌گیری کرونا تشدید شده است.

طبق قانون اساسی تونس، رییس‌جمهوری فقط حق دخالت مستقیم در امور خارجه و ارتش را دارد، اما هفته گذشته، پس از شکست دولت در مدیریت بحران کرونا در مراکز واکسیناسیون، سعید به ارتش دستور داد مسئولیت رسیدگی به بحران همه‌گیری را بر عهده بگیرد.

دست‌کم ۵۷ نفر در حادثه غرق شدن کشتی مهاجران در آب‌های لیبی کشته شدند

سازمان بین‌المللی مهاجرت اعلام کرد در اثر واژگون شدن قایق مهاجران در سواحل شهر خمس لیبی، دست‌کم ۵۷ نفر، از جمله ۲۰ زن و دو کودک، کشته شدند.

طبق این گزارش، بقیه سرنشینان را ماهیگیران و گارد ساحلی نجات دادند.

هنوز علت غرق شدن این کشتی مشخص نیست، اما کشتی‌های دیگر حامل مهاجران که پیشتر در این منطقه غرق شده‌اند، بیش از ظرفیت خود مسافر سوار کرده و در شب اقدام به حرکت می‌کردند.

در سال‌های اخیر، صدها هزار مهاجر برای گریز از جنگ و فقر در آفریقا و خاورمیانه، از مسیر آب‌های لیبی و تونس در دریای مدیترانه به سمت ایتالیا رفته‌اند تا از آنجا خود را به نقاط دیگر اتحادیه اروپا برسانند.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس: عمده واکسن‌های اسپوتنیک تولیدی در ایران سهم روسیه است

مرتضی خاتمی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس، اعلام کرد برخلاف انتظار ایران، سهم عمده محصولات خط تولید واکسن اسپوتنیک در این کشور برای روسیه است.

خاتمی روز دوشنبه در گفت‌وگو با ایلنا درباره قرارداد ایران و روسیه برای تولید واکسن اسپوتنیک در ایران گفت: «اشکالی که به وجود آمده این است که محاسبه نشده این ۶۰ میلیون دوز به چه صورت، طبق چه زمان‌بندی و چگونه تحویل خواهد شد.»

این نماینده مجلس قراردادها با روسیه درباره واکسن کرونا را به نوعی از سر ناچاری دانست و تاکید کرد روسیه به تعهدات خود درباره میزان واکسن‌های ارسالی به ایران عمل نکرده است.

این اظهارات در حالی است که علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا، چند روز پیش در کلاب‌هاوس گفت خط تولید واکسن اسپوتنیک که از شهریور در ایران راه‌اندازی می‌شود «به درد ما نمی‌خورد».

واردات واکسن روسی اسپوتنیک و همچنین برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی خط تولید آن در ایران عمدتا از طریق شرکت دارویی «اکتوورکو» صورت می‌گیرد که سعید نمکی پیش از تصدی وزارت بهداشت مدیرعامل آن بود.

پس از آن که علی خامنه‌ای دی‌ماه گذشته ورود «واکسن آمریکایی و انگلیسی» به ایران را ممنوع اعلام کرد، مقام‌های جمهوری اسلامی بر واردات واکسن‌های چینی و روسی تبلیغات و تمرکز کردند.

با این حال در ماه‌های اخیر چندین مقام جمهوری اسلامی از «بدقولی‌های چین و روسیه» سخن گفته‌اند

 

عضو کمیسیون اقتصادی: قیمت سیمان پنج برابر شده است

ناصر موسوی لارگانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از پنج برابر شدن قیمت سیمان خبر داد.

به گفته نماینده فلاورجان، دلیل افزایش ۵ برابری قیمت سیمان، قطعی برق عنوان می‌شود.

در هفته‌های اخیر، شورای عالی امنیت ملی برای مدیریت بحران خاموشی‌ها و قطع برق، میزان برق کارخانه‌های سیمان و فولاد را کاهش داد که منجر به توقف تولید در این کارخانه‌ها شد که از آن به عنوان دلیل افزایش قیمت سیمان و مقاطع فولادی در بازار نام برده می‌شود.

رضا جمارانیان، رییس انجمن صنفی صنعت سیمان پیشتر گفته بود: «سال گذشته۷۰ درصد سیمان خریداری شده در اختیار پانزده نفر بوده است.»

به گفته رییس انجمن صنفی صنعت سیمان، نه فقط یک سلطان که سلاطین سیمان داریم و مشخص است چه کسانی هستند. البته این فعال صنعت سیمان نام این افراد را اعلام نکرد.

رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان که در یک برنامه تلویزیونی شرکت کرده بود، از سازمان بازرسی کل کشور و وزارت اطلاعات درخواست کرد تا به این موضوع ورود کنند تا به گفته او مشخص شود در ۱۵ سال گذشته چه اتفاقی در صنعت سیمان افتاده و چه کسانی از این صنعت بهره‌مند شده‌اند.

این فعال صنعت سیمان تاکید کرد: «هرجا از نظام عرضه و تقاضا خارج شدیم و قوانین دستوری را جایگزین کردیم، به غیر از رانت و فساد برای عده خاص، هیچ عایدی نه برای تولیدکننده و نه برای مصرف کننده نداشت، گفت: «عده‌ای با استفاده از این رانت و ایجاد فساد، سیمان ۱۶ هزار تومانی را به مصرف‌کننده به قیمت ۶۰ هزار تومان فروختند.»

بر اساس گزارش برخی رسانه‌ها، قیمت هر پاکت سیمان در روزها گذشته به بیش از ۱۰۰ هزار تومان رسیده است.

 

ترکیب دوزهای واکسن آسترازنکا و فایزر میزان پادتن را شش برابر افزایش می‌دهد

یافته‌های پژوهشی در کره جنوبی نشان داده است ترکیب یک دوز واکسن آسترازنکا و یک دوز واکسن فایزر در مقایسه با دو دوز واکسن آسترازنکا میزان پادتن بدن را شش برابر افزایش می‌دهد.

در این پژوهش که ۴۹۹ نفر از کارکنان بخش درمان کره جنوبی در آن شرکت کرده بودند، ۱۰۰ نفر دوزهای ترکیبی دریافت کردند، ۲۰۰ نفر دو دوز واکسن فایزر و باقی شرکت‌کنندگان دو دوز واکسن آسترازنکا زدند.

نتایج آزمایش‌ها حاکی از تولید پادتن‌های خنثی‌کننده در بدن همه این افراد بود، که مانع ورود و تکثیر ویروس در سلول می‌شود، و میزان پادتن حاصل از تزریق دو دوز ترکیبی مشابه دو دوز واکسن فایزر بود. 

بر اساس یافته‌‌های پژوهشی که ماه گذشته در بریتانیا انجام شد، ترکیب دوز اول آسترازنکا و دوز دوم فایزر در مقایسه با دوز اول فایزر و دوز دوم آسترازنکا واکنش پادتنی بیشتری ایجاد می‌کند.

پیش‌تر، به‌دنبال گزارش مواردی از لختگی نادر خون در پی تزریق واکسن آسترازنکا، برخی کشورها تصمیم گرفتند در دوز دوم واکسنی جایگزین به شهروندان ارائه دهند، که یافته‌های جدید بر درستی این تصمیم صحه می‌گذارد.

نماینده سردشت از تدوین طرحی برای تعیین معبرها و کالاهای مجاز برای کولبران خبر داد

کمال حسین‌پور نماینده سردشت و پیرانشهر از طرح چند نماینده مناطق مرزی با نام «ساماندهی کولبران» خبر داد که در آن، «ایجاد بازارچه‌های مرزی و تعیین معبرهای خاص» برای کولبران پیش‌بینی شده است.

در حالی که پیشتر نیز معابری برای کولبران مشخص شده بود، حسین‌پور روز دوشنبه به خبرگزاری برنا گفت این معابر «این روزها تعطیل شده، بنابراین درنظر داریم یک سری معابر رسمی را مشخص کنیم.»

او همچنین اضافه کرد که این نمایندگان قصد دارند فقط «چند قلم کالا» را به عنوان کالای مجاز «تعیین کرده تا کولبر به صورت قانونی به حمل کالا بپردازد».

به گفته این نماینده، این طرح هنوز «نه به صحن علنی آمده و نه به کمیسیون‌های تخصصی ارجاع شده» و فعلا در نوبت اعلام وصول است.

او گفت با اعلام وصول طرح، درباره جزییات آن تصمیم‌گیری و نظر سایر ارگان‌ها پرسیده خواهد شد.

مسئولان جمهوری اسلامی بارها از قصد خود برای حل مشکلات اقتصادی کولبران خبر داده‌اند، اما تاکنون کولبران فقط با خشونت مرگبار نیروهای نظامی و انتظامی مواجه شده‌اند.

چند روز پیش، بهزاد رحیمی، نماینده سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی، از کشته شدن چهار کولبر طی دو هفته خبر داد و گفت نیروهای نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی همچنان «مستقیم به قلب و سر» کولبران شلیک می‌کنند.

به گزارش مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هەنگاو، طی ماه ژوئن، دست‌کم ۱۹ کولبر در مرزهای کردستان کشتە و زخمی شدەاند کە نود درصد این موارد ناشی از شلیک مستقیم نیروهای مسلح بوده است.

 

اولین برد بدمینتون تاریخ زنان ایران در المپیک

ثریا آقایی، ملی پوش بدمینتون زنان که بعد از ۱۳ سال بار دیگر این رشته را برای ایران المپیکی کرده، در گام نخست المپیک توکیو به مصاف رقیبی از مالدیو رفت. او در ست اول موفق شد با نتیجه ۲۱ بر ۱۴ و در ست دوم و نتیجه ۲۱ بر ۷ مقابل حریف مالدیوی خود به برتری رسید. ثریا آقایی ، روز چهارشنبه به مصاف رقیبی ازچین می‌رود.او اولین زن بدمینتون باز ایران در بازی‌های المپیک است و این اولین برد برای زنان بدمینتون باز ایرانی در تاریخ بود.