استرالیا استفاده از واکسن کرونای شرکت فایزر را تایید کرد | ایران اینترنشنال

استرالیا استفاده از واکسن کرونای شرکت فایزر را تایید کرد

سازمان تنظیم مقررات دارویی استرالیا استفاده از واکسن کرونای شرکت فایزر را تایید کرد. این سازمان روز دوشنبه اعلام کرد واکسن فایزر استانداردهای ایمنی بالا، کیفیت و کارایی را دارد و به همین دلیل برای ایجاد ایمنی فعال در برابر کووید-۱۹ در افراد بالای ۱۶ سال مورد تایید قرار گرفته است.

اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا گفت که تایید این واکسن گامی مهم در مبارزه با ویروس کرونا محسوب می‌شود. او افزود: «اولویت ما همیشه این بوده که از سلامت و جان شهروندان‌مان محافظت کنیم. تایید واکسن فایزر، اقدامی مهم برای جامعه ما به ویژه برای افراد آسیب‌پذیر است.»

رسانه‌های استرالیا نیز اعلام کردند که انتقال اولین دوزهای واکسن کرونای ساخت شرکت فایزر برای  واکسیناسیون در این کشور  از اواخر فوریه آغاز خواهد شد.

همزمان بیانیه دفتر نخست وزیر استرالیا اعلام کرده است که اگر تاخیر در حمل و نقل یا تولید این واکسن وجود داشته باشد، ممکن است واکسیناسیون در اوایل ماه مارس، اواسط اسفند ماه، اجرا شود. 

دبیر انجمن راهنمایان گردشگری خراسان رضوی: بیش از ۳۰۰ آژانس مسافرتی در مشهد ورشکست شدند

حمیدرضا میلانی‌نژاد، دبیر انجمن صنفی راهنمایان گردشگری خراسان رضوی، از ورشکستگی بیش از ۳۰۰ آژانس مسافرتی در مشهد در سال‌جاری خبر داد.

دبیر انجمن صنفی راهنمایان گردشگری خراسان رضوی افزود که با شیوع کرونا و بسته شدن سفرها داخلی و خارجی و عدم بازگشت هزینه رزرو آژانس‌های مسافرتی در سال‌جاری بیش از ۳۰۰ آژانس در مشهد ورشکست شده‌اند.

میلانی‌نژاد در خصوص آسیب‌های وارد شده به راهنمایان گردشگری گفت که مشکلات راهنمایان گردشگری از زمان هدف قرار دادن هواپیمای اوکراینی[با موشک‌های سپاه پاسداران] آغاز شد.

 دبیر انجمن صنفی راهنمایان گردشگری خراسان رضوی افزود که با آغاز شیوع کرونا هم قرنطینه‌ شهرها آغاز و ورودی تمام شهرها بسته شد. هتل‌ها مسافری نداشتند.

میلانی‌نژاد گفت که  حتی آژانس‌هایی که بلیت مسیرهای اروپایی را رزرو کرده بودند به دلیل کرونا، لغو شد و کشورهای همسایه که ادعای دوستی دارند هیچ یک از هزینه‌های آژانس‌های مسافرتی را بازنگرداندند و به همین دلیل از ۴۸۰ آژانس مسافرتی در مشهد بیش از ۳۰۰ آژانس ورشکست شده‌اند.

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس: دولت توان ایجاد یک میلیون اشتغال مورد نیاز در سال را ندارد

احمد مرادی، نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، گفت که دولت توان ایجاد یک میلیون شغل مورد نیاز در سال را ندارد.

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با توجه به ضرورت ایجاد یک میلیون شغل در کشور، این مهم از عهده و توان دولت خارج است بنابراین باید از ظرفیت‌های نهادهای دیگر برای ایجاد اشتغال استفاده کرد.

رییس مجمع نمایندگان هرمزگان در مجلس شورای اسلامی بر توانمند سازی زنان، جوانان و دانش آموختگان دانشگاه ها اشاره کرد و افزود که یکی از انتظارات نمایندگان دارند این است که مشاغل خود و کوچک و متوسط جدی گرفته شود و حمایت‌های جدی برای خود اشتغال شدن فراهم شود.

مرادی با بیان اینکه اشتغال در بخش صنعت مثل حوزه پتروشیمی هزینه بسیار بالایی را می‌طلبد گفت این درحالی است که مشاغل کوچک با آموزش‌ها و توانمند سازی مخاطبان می‌تواند شرایط بسیار مناسبتری را باهزینه ارزان فراهم کند.

میزان واکسن کرونای تزریق شده به شهروندان آمریکا از ۸۷ میلیون و ۹۱۲ هزار دوز گذشت

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا اعلام کرد تا صبح شنبه شانزدهم اسفند، ۸۷ میلیون و ۹۱۲ هزار و ۳۲۳ دوز واکسن به شهروندان ایالات متحد‌ه تزریق شده است که دربرگیرنده واکسن‌های مدرنا و فایزر‌-بیونتک است و بیش از ۵۷ میلیون نفر تاکنون یک یا هر دو دوز واکسن را دریافت کرده‌اند.

این مرکز همچنین گفت که تا ساعت شش صبح شنبه به وقت شرق آمریکا، ۱۱۶ میلیون و ۳۵۵ هزار و ۴۰۵ دوز واکسن در سطح کشور به مراکز واکسیناسیون تحویل داده شده است.

آمار فوق دربرگیرنده واکسن‌های مدرنا و فایزر-بیونتک است.

مرگز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا گفت که تاکنون حدود ۵۷ میلیون و ۳۵۹ هزار نفر، یک یا هر دو دوز واکسن را دریافت کرده‌اند و طبق آمار روز شنبه، حدود ۳۰ هزار نفر تاکنون هر دو دز واکسن را دریافت کرده‌اند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا می‌گوید، در مجموع حدود هفت میلیون و ۳۵۰ هزار دوز واکسن، در آسایشگاه‌های پرستاری از بیماران، توزیع شده است.

محمد قمی: فضای مجازی ناسالم است، سازمان تبلیغات اسلامی باید مولد هوای پاک مجازی باشد

محمد قمی، رییس سازمان تبلیغات اسلامی، با تاکید بر «لزوم اعمال حاکمیت و الزام شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌‎های خارجی به اجرای قوانین جمهوری اسلامی ایران»، گفت: در فضای مجازی ناسالم و پرمخاطره تنفس می‌کنیم و سازمان تبلیغات اسلامی باید مولد هوای پاک در فضای مجازی باشد.

رییس سازمان تبلیغات اسلامی افزود که هم اکنون شاخص‌های سلامت در فضای مجازی اوضاع خوبی را تصویر نمی‌کنند و نباید در این فضا مخاطرات و دشمنی‌ها را دست کم بگیریم.

قمی با اشاره به حضور کاربران ایرانی در اینستاگرام، گفت که این پلتفرم آمریکایی هم اکنون بالاترین سهم از ترافیک اینترنت کشور را به خود اختصاص داده است و فضای پلتفرمی اینستاگرام، آزاد و بدون مدیریت و کنترل در اختیار کودکان قرار دارد درحالی که ما حتی در خصوص اینکه چگونه کودکان‌مان به شبکه آموزشی «شاد» دسترسی داشته باشند، باید بیشتر می‌اندیشیدیم.

قمی همچنین با بیان اینکه «یک خواننده مستهجن» بیشترین مخاطب کودک و نوجوان را در ایران به خود اختصاص داده و محتوای ناسالم را در اختیار این قشر قرار می‌دهد، گفت که سازمان تبلیغات اسلامی باید از کاربران «صیانت» کند و مولد «هوای پاک مجازی» باشد.

چاپ اسکناس یک میلیون بولیواری در ونزوئلا به ارزش حدود نیم دلار

 

بانک مرکزی ونزوئلا سه اسکناس جدید ۲۰۰ هزار، ۵۰۰ هزار و یک میلیون بولیواری چاپ می‌کند که از دو روز دیگر توزیع می‌شوند. 

اقتصاد ونزوئلا برای چهارمین سال پیاپی دچار ابرتورم است و نرخ آن در ماه ژانویه ۲۶۶۵ درصد بود. 

ارزش مجموع این سه اسکناس به یک دلار آمریکا که اکنون برابر با ۱/۸۸ میلیون بولیوار است، نمی‌رسد. ارزش اسکناس یک میلیون بولیواری با نرخ رسمی تبدیل ارز در ونزوئلا حدود نیم دلار است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اکنون در ونزوئلا با یک اسکناس یک میلیون بولیواری می‌توان یک کیلوگرم گوجه، هشت عدد نان، یک نوشابه ۲۵۰ میلی‌لیتر یا یک صابون ارزان خرید.

یک اقتصاددان به این خبرگزاری گفت مشکل ابرتورم این است که سرعت بانک مرکزی و نظام مالی هرگز به سرعت تورم نمی‌رسد.

در این شرایط، اسکناس‌های دلار آمریکا عملا جایگزین بولیوار، واحد پول ملی ونزوئلا شده است به طوری که در فروشگاه‌ها قیمت‌ها به دلار نمایش داده می‌شود و پرداخت‌ها با ارزهای خارجی صورت می‌گیرد.

برای پرداخت با پول ملی نیز مردم اغلب از کارت‌ها یا واریزهای بانکی استفاده می‌کنند.

اسکانس‌های بولیوار بیشتر در سیستم حمل‌ونقل عمومی رایج است.

آخرین باری که اسکانس‌های جدید در ونزوئلا چاپ شد، مربوط به دو سال پیش است.

 

جهانگیری: باید تحریم‌ها لغو شوند تا ایران پای مذاکره بیاید

 

 

معاون اول رییس جمهوری ایران اعلام کرد که مذاکره با آمریکا تابع سیاست‌های تعیین‌شده از سوی رهبر جمهوری اسلامی، اما برای مذاکره باید ابتدا تحریم‌ها لغو شوند.

اسحاق جهانگیری گفت: «قطعا آمریکا در این باره کوتاه خواهد آمد.»

او همچنین گفت که نباید اعتبار موضع‌گیری وزیر خارجه را «با اظهارنظرهای غیرکارشناسی و غیرمسئولانه مخدوش کرد».

روز گذشته نیز مقامات دولت به سخنان محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، واکنش نشان دادند.

او در مصاحبه با فایننشال تایمز گفته که آمریکا باید در مدت یک سال تحریم‌ها را رفع کند و در این شرایط، مذاکرات می‌تواند آغاز شود اما بعد از سخنانش عقب‌نشینی کرد.

خبرگزاری ایرنا به نقل از تحلیلگران سیاسی پیام گفته‌های رضایی را این دانسته که هرگونه توافقی با اصولگراها راحت‌تر است و مذاکرات باید تا پس از انتخابات ریاست جمهوری به تعویق بیفتد.

ابراز بی‌اطلاعی همسر نازنین زاغری از سرنوشت او پس از پایان دوران محکومیت

 

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران اعلام کرد هنوز نمی‌داند وقتی روز یکشنبه دوران محکومیت او تمام شود، آزاد خواهد شد یا نه. 

رتکلیف به شبکه اسکای نیوز گفت همچنان در تلاش است تا مطمئن شود همسرش قادر خواهد بود به لندن بازگردد و به دختر خردسالش که برای آزادی مادرش روزشماری می‌کند، بپیوندد.

این شهروند بریتانیا که اجازه سفر به ایران و دیدار با همسرش را نداشته، تاکید کرد: «معلوم است که ما مشتاقانه اینجا نشسته‌ایم و او مشتاقانه در ایران منتظر نشسته است.»

رتکلیف ادامه داد: «فردا آخرین روز است و او باید آزاد شود، اما سازوکار [آزادی نازنین زاغری] مشخص نشده است.»

همسر زاغری گفت وکیلش در ایران به دفتر دادستانی مراجعه کرده تا از آنچه قرار است اتفاق بیفتد، مطلع شود.

پیشتر دفتر عفو بین‌الملل در وست‌مینیستر و بیزواتر و شرکت فیلم‌سازی هاول پروداکشن در همراهی با کمپین آزادی نازنین زاغری به مناسبت نزدیک شدن زمان آزادی او در روز ۱۷ اسفند، روز شمار برپا کردند.

نازنین زاغری در سال ۲۰۱۶، هنگامی که همراه با دخترش گابریلا برای دیدن خانواده‌اش به ایران سفر کرده بود بازداشت شده و به اتهام «جاسوسی» زندانی شده است. زاغری، اعضای خانواده‌اش و مقام‌های بریتانیایی اتهامات مطرح‌شده علیه او را بی‌اساس خوانده‌اند.

افزایش قیمت اینترنت در سال آینده بر اساس مصوبه مجلس 

مجلس ایران افزایش ۱۰ درصدی حق‌السهم پرداختی شرکتهای اینترنتی را تصویب کرد. در مصوبه مجلس همچنین بندی که هرگونه افزایش قیمت اینترنت را ممنوع اعلام کرده بود، حذف شد.

سه هزار میلیارد تومان درآمد افزایش حق‌السهم پرداختی شرکتهای اینترنتی به صدا و سیما،مخابرات ایران و تولید محتوا در فضای مجازی اختصاص خواهد یافت.

تخریب ساختمان‌های «باستی هیلز» کلاک از جمله ۶ ساختمان متعلق به متهم فراری پرونده اکبر طبری

 

 

حوزه قضایی لواسانات اعلام کرد که تعدادی از ساختمان‌های مجموعه کلاک از جمله شش ساختمان متعلق به حسن نجفی، متهم فراری پرونده اکبر طبری، معاون اجرایی سابق قوه قضاییه، تخریب شده است.

بر اساس این اطلاعیه، پروانه ساخت‌وساز صادر شده برای ۶۲ ساختمان ساخته‌شده در این شهرک باطل و دستور تخریب آنها صادر و توسط دیوان عدالت اداری تایید شده است.

حوزه قضایی لواسانات اعلام کرد: «در مرحله اول ساخت‌ ساز‌های مازاد تخریب می‌شود.» در این اطلاعیه تاکید شده که تخریب این ساختمان‌ها تا زمانی که اراضی این منطقه به کاربری کشاورزی بازگردد، ادامه دارد.

اعمال نفوذ برای «تخلف» صدور پروانه ساخت شهرک لوکس در کلاک که «باستی هیلز» خوانده می‌شود، یکی از اتهامات طبری بود.

پیشتر، برخی گزارش‌ها، علی اکبر ناطق نوری، رییس بازرسی سابق دفتر رهبر جمهوری اسلامی را متهم به اعمال نفوذ در صدور مجوز ساخت‌‌وساز برای ویلاهای کلاک کرده بودند.

چهار کشته و بیش از ۲۰ زخمی در حملات موشکی به پالایشگاه‌های شمال سوریه

 

 

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد در حملات موشکی به پالایشگاه‌های نفت در شمال سوریه دست‌کم چهار نفر کشته و ۲۴ نفر دیگر زخمی شدند.

این سازمان غیردولتی که در لندن مستقر است گزارش داد این حملات موشکی شامگاه جمعه توسط ناوهای جنگی روسیه و نیروهای متحد حکومت اسد علیه پالایشگاه‌های نفت در استان حلب و نزدیکی شهر جرابلس در نزدیکی مرز ترکیه صورت گرفت و منجر به آتش‌سوزی بزرگی در مناطق تحت کنترل نیروهای ترکیه و شبه‌نظامیان سوری متحد این کشور شد.

رامی عبدالرحمان، مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفت دست‌کم یکی از شبه‌نظامیان سوری تحت حمایت ترکیه در این حملات کشته شده است.

همچنین ساعت‌ها طول کشید تا نیروهای امداد آتش‌سوزی را که به حدود سی مخزن سرایت کرده بود، مهار کنند.

در ماه‌های اخیر، تاسیسات نفتی در مناطق تحت کنترل ترکیه در استان حلب تاکنون بارها هدف حملات قرار گرفته، هرچند که مسکو و دمشق مسئولیت این حملات را رسما برعهده نمی‌گیرند.

جنگ سوریه که به زودی ده ساله خواهد شد، تاکنون میلیاردها دلار به صنعت نفت این کشور ضربه زده است.

پیش از جنگ سوریه، تولید نفت سوریه روزانه تقریبا ۴۰۰ هزار بشکه بود.

آتش گرفتن سه مخزن سوخت در گمرک افغانستان در مرز ایران

 

 

سخنگوی گمرک ایران خبر داد که سه مخزن سوخت در گمرک «ابو نصر فراهی» افغانستان ساعت ۱۱ روز شنبه دچار حریق شد.

روح‌الله لطیفی گفت که هر یک از این مخازن ۱۲۰ هزار لیتر گنجایش داشتند.

به گفته لطیفی، گمرک مرز ماهیرود ایران چهار خودرو به محل آتش‌سوزی اعزام و درهای گمرک را برای ورود کامیون‌های طرف افغانستان باز کرده است.

او اعلام کرد که کامیون‌های محوطه گمرکی ماهیرود ایران هم به سرعت تخلیه و به سمت مناطق  دورتر هدایت شدند.

روز ۲۶ بهمن نیز در پی آتش‌سوزی گسترده گمرک «اسلام قلعه» در هرات افغانستان، در نزدیکی مرز ایران، دو هزار و ۵۰۰ وسیله نقلیه از آن تخلیه و ۵۰۰ تانکر نیز دچار حریق شدند.

رییس سازمان زندان‌های ایران: زندانی نیروی کار ارزان‌قیمت است

 

 

رییس سازمان زندان‌ها در ایران خواستار استفاده بخش خصوصی از زندانیان به عنوان نیروی کار شد و گفت که «زندانی نیروی کار ارزان‌قیمت» است.

محمدمهدی حاج‌محمدی با اشاره به طرح‌های اشتغالزایی در زندان‌های ایران گفت: «زندانی نیروی کار ارزان‌قیمت بوده و استفاده بخش خصوصی از این نیرو امتیاز برد بردی را نصیب آنان و زندانیان می‌کند.»

رحیم مطهرنژاد، مدیرعامل بنیاد تعاون زندان‌های ایران پیش از این گفته بود که حقوق زندانیان فعال در کارگاه‌های تولیدی زندان‌ها حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد حداقل حقوق کارگران است.

وزیر خارجه ایرلند با روحانی درباره برجام دیدارمی‌کند

به گزارش رویترز، قرار است سایمون کوونی، وزیر خارجه ایرلند، به‌عنوان واسطه و تسهیل‌کننده شورای امنیت در ارتباط با برجام، روز یکشنبه با حسن روحانی دیدار کند.

ایران تاکنون از شرکت در جلسه‌ برای احیای برجام امتناع کرده است. اما به گفته منابع آگاه اروپایی، پس از انصراف بریتانیا، فرانسه و آلمان از طرح قطعنامه علیه تهران در جلسه اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تهران برای آغاز گفت‌و‌گوهای غیررسمی چراغ سبز نشان داده است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، نیز که قرار است با کوونی دیدار کند، روز جمعه گفت کشورش به‌زودی «برنامه اقدام سازنده‌اش» را اعلام خواهد کرد.

کوونی در این زمینه گفت ایرلند حامی جدی برجام است و در نقش رابط و تسهیل‌کننده، مایل است گفت‌وگویی نزدیک با تمام طرف‌ها داشته باشد و آن‌ها را به بازگشت به برجام تشویق کند.

دیدار کوونی پس از آن صورت می‌گیرد که وزارت خارجه ایرلند اعلام کرد در نظر دارد سفارت این کشور در تهران را تا سال ۲۰۲۳ بازگشایی کند. سفارت ایرلند در تهران در سال ۲۰۱۲ تعطیل شد.

روحانی: در ایام نوروز سفر به شهر‌های قرمز و نارنجی ممنوع است

 

 

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، اعلام کرد که در ایام نوروز سفر به شهر‌های قرمز و نارنجی ممنوع است و نیروی انتظامی به این مقررات و اجرای آن توجه دارد.

او روز شنبه ۱۶ اسفند گفت که سفر به سایر شهرها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ممنوع نیست.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، شهرهای استان خوزستان در وضعیت قرمز و ۳۱ شهر در دیگر استان‌ها در وضعیت نارنجی قرار دارند.

در همین حال روحانی اعلام کرد که در مشهد، استان‌های شمالی و جنوبی و شهر‌های بزرگی مانند اصفهان و شیراز که مقصد سفرند باید «یک بسیج عمومی» انجام شده و فاصله‌‌گذاری و دستورالعمل‌های بهداشتی رعایت شود.

آزاد بودن سفر به این شهرها در حالی است که استان‌های شمالی ایران و مشهد در یک سال گذشته در دفعات مختلف در وضعیت قرمز قرار داشته‌اند.

ادامه اعتراض‌ها در میانمار؛ فرستاده سازمان ملل خواستار اقدام شورای امنیت شد

نیروهای امنیتی میانمار روز شنبه برای متفرق کردن معترضان در یانگون به شلیک گاز اشک‌آور و بمب‌های صوتی متوسل شدند. این در حالی است که ساعاتی پیش، فرستاده ویژه سازمان ملل از شورای امنیت خواست علیه شورای نظامی حاکم بر میانمار وارد عمل شود. 

تظاهرات‌های پراکنده در سراسر میانمار برگزار شده اما هنوز گزارشی از میزان تلفات در دست نیست.

از زمان کودتای ارتش میانمار در ۱ فوریه و بازداشت آنگ ‌سان سوچی، رهبر میانمار، این کشور صحنه اعتراض‌های مردمی بوده است. به‌گزارش سازمان ملل، از آغاز اعتراض‌های ضد‌کودتا تاکنون، بیش از ۵۰ معترض کشته شده‌اند‌، دست‌کم ۳۸ نفر در روز چهارشنبه کشته شدند. در اعتراض‌های روز جمعه، دست‌کم یک مرد به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته شد و به گزارش رسانه‌های محلی، یکی از مسئولان حزب اتحادیه ملی برای دموکراسی، حزب آنگ‌ سان سوچی، و برادرزاده نوجوانش به ضربات چاقوی حامیان ارتش کشته شدند.

به دلیل کمبود پرستار و افزایش بیماران کرونا، مرخصی پرستاران خوزستان لغو شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اعلام ادامه روند افزایشی مراجعه بیماران کرونا به بیمارستان‌های خوزستان، از کمبود پرستار در این مراکز درمانی این استان خبر داد و گفت که همه مرخصی‌های پرسنل و پرستاران لغو شده است.

فرهاد ابول‌نژادیان گفت که طی یک هفته اخیر ۱۲۳ نفر از پرستاران استان خوزستان به کرونا مبتلا شدند و پنج نفر آن‌ها در بیمارستان بستری شده‌اند و قطعا اگر این سرمایه‌ها را از دست بدهیم در ارائه خدمات دچار مشکل می‌شویم.

 ابول‌نژادیان در پایان نشست قرارگاه عملیاتی و نظارتی ستاد استانی مدیریت کرونا، تاکید کرد که همچنان بار مراجعه به بیمارستان‌ها بالا است و روز گذشته ۲ هزار و ۵۰۰ بیمار به بیمارستان‌ها و ۴ هزار نفر به مراکز منتخب بهداشتی مراجعه کرده‌اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز با بیان اینکه به دلیل بار  زیاد مراجعه به بیمارستان‌ها، بخش‌های ویژه‌ای ایجاد و همه ظرفیت‌های خالی دانشگاه علوم پزشکی را به کار گرفته‌ایم، تاکید کرد که برای کنترل بحران در خوزستان به اقدامات بیشتری نیاز است.

آتش‌نشانی تهران: انفجار یک واحد اداری در خیابان سپهبد قرنی دست‌کم یک مصدوم برجا گذاشت

جلال ملکی، سخنگوی آتش‌نشانی تهران از وقوع  انفجار در یک واحد اداری واقع در خیابان سپهبد قرنی تهران خبر داد و گفت که این انفجار دست‌کم یک مصدوم برجا گذاشته است.

ملکی افزود که این انفجار صبح شنبه شانزدهم اسفند به دلیل نشت گاز شهری یک واحد از یک ساختمان اداری ۵ طبقه ۱۰ واحدی رخ داد و در پی این انفجار در و پنجره‌ها و دیواره کوچه این ساختمان و دو خودروی که در کوچه پارک شده بودند، آسیب دیده و دچار خسارت شدند.

سخنگوی آتش‌نشانی تهران گفت که یک مرد ۳۴ ساله در واحدی حضور داشت که دچار انفجار شد و در اثر انفجار مصدوم و در چند ناحیه از بدن دچار سوختگی شد که نیروهای آتش‌نشانی او را تحویل نیروهای اورژانس دادند.

ملکی افزود که در حال حاضر نیروهای آتش‌نشانی و امداد در محل انفجار حضور دارند و مشغول ایمن‌سازی ساختمان هستند.

بایدن بر عزم دولت خود بر احیای روابط اروپا و آمریکا تاکید کرد

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، در تماسی با اورزولا فن در لاین، رییس کمیسیون اروپا، بر عزم دولت خود بر احیای روابط ایالات متحده و اروپا تاکید کرد.

دو طرف در این تماس توافق کردند به مدت چهار ماه اعمال تعرفه‌های مربوط به مناقشه‌های سازمان تجارت جهانی را متوقف کنند و در جهت حل اختلافات موجود همکاری کنند.

همچنین بایدن و فن در لاین همکاری در زمینه مقابله با کرونا و تقویت امنیت بهداشت را مورد بررسی قرار دارند.

دو طرف همچنین بر ضرورت رسیدن به راه‌های احیای پایدار اقتصاد جهانی، مقابله با تغییرات اقلیمی و تقویت دموکراسی تاکید کردند.

بایدن و فن در لاین همچنین توافق کردند آمریکا و اروپا در زمینه‌ موضوعات مشترک مورد علاقه، از جمله روابط با چین، روسیه، بلاروس، اوکراین و غرب بالکان سیاستی هماهنگ داشته باشند.

 

 

مدیرعامل آتش‌نشانی ماهشهر: دو کارگر ساختمانی در ماهشهر جان‌باختند

 بهروز محسنی، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری ماهشهر از جان‌باختن دو کارگر ساختمانی بر اثر ریزش آوار خبر داد.

 مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری ماهشهر گفت که در پی اعلام ریزش آوار یک ساختمان روی چند کارگر ساختمانی، آتش‌نشانان به محل حادثه در خیابان مطهری بندر ماهشهر اعزام شدند و امدادرسانی به مصدومان و نجاتشان از زیر آوار را آغاز کردند.

محسنی افزود که از دست‌کم سه کارگری که زیر آوار مانده بودند، دو نفر جان‌باختند و یکی از کارگران نیز مصدوم شد.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری ماهشهر افزود که این حادثه که بر اثر تخریب غیر اصولی و ریزش آوار رخ داد.

به گفته مدیر آتش‌نشانی شهرداری ماهشهر، کارگر مصدوم در این حادئه به بیمارستان منتقل شد و حال او مساعد گزارش شده است.

مریخ‌نورد استقامت ناسا برای اولین بار در سطح مریخ حرکت کرد

مریخ‌نورد استقامت ناسا دو هفته پس از فرود موفق بر سطح مریخ، به مدت نیم ساعت برای اولین بار به صورت آزمایشی بر سطح این سیاره حرکت کرد.

این مریخ‌نورد که از مرکزی در لس‌آنجلس هدایت می‌شود پس از چهار متر پیشروی، ۱۵۰ درجه به چپ چرخید و دوونیم متر به عقب برگشت.

کارشناسان ناسا این آزمایش را بسیار موفقیت ارزیابی کرده‌اند و آن را «نقطه عطفی» در ماموریت مریخ‌نورد استقامت خواندند.

طبق اعلام ناسا، مریخ‌نورد استقامت قادر است روزانه ۲۰۰ متر در سطح مریخ حرکت کند، اما پیش از آغاز ماموریت‌های طولانی باید بساری از تجهیزات آن مورد آزمایش قرار گیرد.

کاوشگر، استقامت، روز جمعه اول اسفند، ۱۹ فوریه، پس از طی ۴۸۰ میلیون کیلومتر در حدود هفت ماه طی با موفقیت برسطح مریخ فرود آمد تا به جستجو در مورد نشانه‌های گذشته حیات میکروبی در این سیاره بپردازد.

رییس اداره راه و شهرسازی شاهرود: جاده شاهرود - آزادشهر به دلیل بارش برف شدید بسته شد

رییس اداره راه و شهرسازی شهرستان شاهرود خبر داد که جاده شاهرود - آزادشهر به علت بارش برف بسته شده است.

امیر تیموری بامداد شنبه شانزدهم اسفند ماه گفت که به دلیل بارش شدید برف و وزش شدید باد و کولاک امکان رفت و آمد در جاده شاهرود - آزادشهر وجود ندارد.

رییس اداره راه و شهرسازی شهرستان شاهرود افزود که که عملیات بازگشایی مسیر توسط راهداران در حال انجام است و مسافران پیش از حرکت اطلاعات جاده‌ای را کسب کرده و از سلامت خودروی خود مطمئن بلشند و وسایل گرمایشی و آذوقه به همراه داشته باشند. 

جاده شاهرود به آزادشهر گلستان حدود۱۲۰ کیلومتر است که از گردنه خوش ییلاق می گذرد و مسیر شاهرود - گرگان نیز که از مسیر توسکستان عبور می‌کند ۱۱۰ کیلومتر است.

شهرستان شاهرود از سه مسیر خوش ییلاق، توسکستان و اولنگ به استان گلستان راه دارد که در حال حاضر با بسته شدن دو مسیر اولنگ و خوش ییلاق، تردد فقط از مسیر توسکستان ممکن است.

نماینده ایران در آژانس: جمهوری اسلامی کشته شدن محسن فخری‌زاده را بی‌پاسخ نمی‌گذارد

با گذشت بیش از سه ماه از کشته شدن عضو ارشد سپاه پاسداران و چهره کلیدی برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین المللی در وین و آزاتس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت: جمهوری اسلامی ایران کشته‌ شدن محسن فخری‌زاده را بی‌پاسخ نمی‌گذارد.

غریب‌آبادی روز جمعه پانزدهم اسفند ماه با بیان اینکه در حالی که «جمهوری اسلامی قویا متعهد به تعقیب یک برنامه صلح آمیز هسته‌ای است، یک دانشمند هسته‌ای دیگر ایران نیز ترور شد»، افزود: شواهد حاکی از این است که اسرائیل پشت کشته شدن محسن فخری‌زاده قرار دارد و می‌باید به خاطر آن پاسخگو شود.

او اضافه کرد که با در نظر گرفتن «پیامدهای ناگوار چنین اقدام وحشتناک و پیامدهای تحریک برانگیز و خطرناک آن بر صلح و امنیت بین المللی»، ما کشورهای عضو و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را فرا می‌خوانیم تا چنین اقدامی را «به شدیدترین حالت» محکوم کنند.

سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین المللی در وین البته همزمان گفت که لازم است یادآوری کنم که جمهوری اسلامی ایران کشته شدن محسن فخری‌زاده را بی‌پاسخ نمی‌گذارد.