ادامه اعتصاب کارگران ۳۸ مجموعه صنعتی بزرگ در هشتمین روز | ایران اینترنشنال

ادامه اعتصاب کارگران ۳۸ مجموعه صنعتی بزرگ در هشتمین روز

کارگران نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه در اعتراض به پرداخت نشدن چند ماه حقوق روز شنبه ۱۸ مرداد ماه دست از کار کشیدند. در همین حال کارگران آذران گستر پالایشگاه سنگین قشم هم به اعتصاب خود ادامه دادند.

بنا بر گزارش‌ها، کارگران شرکت‌های پیمانکاری قرارگاه خاتم الانبیا در فازهای ۲و ۳ پارس جنوبی نیز محل کار خود را ترک کردند. شرکت پتروشیمی هنگام نیز همچنان تعطیل است.

پنجاه و پنجمین روز اعتصاب کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه نیز روز شنبه ادامه یافت.

از هفته گذشته اعتصاب کارگران ۳۸ مجموعه بزرگ صنعتی در ایران آغاز شده است. 

شرکت هپکو، پالایشگاه پارسیان، شرکت آسفالت طوس، فولاد سنگان، پالایشگاه اصفهان، میدان نفتی آزادگان شمالی در هویزه، پتروشیمی و پالایشگاه لامرد، پالایشگاه های فازهای ۲۲ و ۲۳ پارس جنوبی کنگان، پتروپالایش کنگان،  پالایشگاه نفت سنگین قشم، پالایشگاه جفیر اهواز، پتروشیمی سبلان،  نیروگاه برق رودشور تهران و نیروگاه ایرانشهر از جمله مراکز صنعتی هستند که کارگرانشان اعتصاب کرده‌اند.

همچنین کارگران شرکت آی.جی.سی در پالایشگاه آبادان، شرکت سینا صنعت در پتروشیمی پارس ، فاز ١٤ پیمانکاری مطوری در پارس جنوبی، پتروشیمی هنگام و پالایشگاه ماهشهر، نیروگاه برق پارس جنوبی، نیروگاه سیکل ترکیبی مپنا بویلر در مشهد،  شرکت ارتو پارت پیمانکاری باقری، پتروشیمی رازی، نیروگاه سیکل ترکیبی تبریز و  پتروشیمی بوعلی نیز اعتصاب کرده‌اند.

حدود ۸۰ سندیکای کارگری در جهان ا از اعتصاب این کارگران حمایت کرده‌اند.

 

سوقصد به جان دستیار رییس جمهوری اوکراین؛ روسیه دست داشتن در حمله را رد کرد

سخنگوی کاخ کرملین هرگونه مداخله روسیه در سوءقصد به جان دستیار ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین را رد کرد و گفت گزارش‌ها درباره دست داشتن احتمالی روسیه در این حمله واقعیت ندارد.

به‌گفته یک مقام حزب حاکم در اوکراین روسیه ممکن است در سوءقصد به جان دستیار اصلی زلنسکی در روز چهارشنبه نقش داشته باشد. او افزود که روسیه سابقه این‌دست اقدامات «تروریستی» را در کشورهای گوناگون داشته است.

زلنسکی خود در بیانیه‌ای که از تلویزیون اوکراین پخش شد گفت که نمی‌داند چه کسانی در این سوءقصد دست داشته‌اند، اما عوامل این حمله می‌توانند نیروهای داخلی یا خارجی باشند.

پلیس اوکراین گزارش داد که صبح روز چهارشنبه به‌وقت محلی، خودروی دستیار زلنسکی مورد سوءقصد قرار گرفته است.

راننده این فرد مجروح شده، اما گزارشی از آسیب به خود او منتشر نشده است. بنا بر جزئیات بیانیه پلیس اوکراین، این خودرو در روستایی در محدوده کی‌یف، پایتخت، هدف شلیک ده گلوله قرار گرفته است.

انجمن حمایت از سلامت روان جامعه: سرانه هزینه بهداشت روانی برای هر ایرانی هزار تومان است

ناصر قاسم‌زاد، مدیرعامل انجمن حمایت از سلامت و بهداشت روان جامعه، اعلام کرد سرانه هزینه بهداشت روانی کشور برای هر فرد، هزار تومان است.

قاسم‌زاده در گفت‌وگو با روزنامه همشهری که روز چهارشنبه منتشر شد، ادامه داد با این میزان سرانه، نه وزارت علوم در دانشگاه‌ها توجهی به این موضوع دارد، نه در سرفصل‌های درس‌های دانشگاه به آن پرداخته شده و نه آموزش و پرورش توجه می‌کند.

او تاکید کرد جز در موارد بسیار اندک و «شاید ۱۰ درصد»، وزارت آموزش و پرورش «هیچ برنامه‌ای» برای مشاوره دانش‌آموزان ندارد.

مدیرعامل انجمن حمایت از سلامت و بهداشت روان جامعه از عملکرد وزارت ورزش و جوانان و نیز مجلس شورای اسلامی انتقاد کرد و گفت: «این سازمان گویا تنها به موضوع ورزش اختصاص پیدا کرده و خدماتی در حوزه سلامت روان به جوانان ارائه نمی‌دهد» و «در مجلس هم شاهد نادیده گرفتن این موضوع هستیم».

قاسم‌زاد با تاکید بر این که حتی پیش از شیوع کرونا، مشکل اصلی در حوزه سلامت روان «شیوع استرس و اضطراب در جامعه» بود، اضافه کرد: «وضعیت سلامت روان در جامعه شرایط مطلوبی ندارد و ما در شرایط بحرانی قرار داریم. اگر وضع به همین منوال ادامه داشته باشد، در آینده وخیم‌تر هم می‌شود.»

با شیوع کرونا در ایران، گزارش‌های مختلفی از افزایش خشونت‌های خانگی، افسردگی و خودکشی به ویژه در میان بیکارشدگان منتشر شده است.

سیاستمداران استرالیا: قرارداد زیردریایی‌های فرانسوی از سال‌ها پیش در خطر بود

 

 

به گفته سیاستمداران استرالیایی، فرانسه نباید از لغو قراردادهای خرید زیردریایی‌هایش از سوی استرالیا شگفت‌زده شود زیرا نگرانی‌ها درباره تاخیرها، افزایش هزینه‌ها و مناسب بودن آنها ازسال‌ها پیش به طور رسمی و عمومی ابراز شده است.

در واکنش به لغو قراردادها، پاریس سفرای خود در کانبرا و واشینگتن را فراخواند و اعلام کرد از تصمیم استرالیا برای ساخت زیردریایی‌های هسته‌ای با مشارکت آمریکا و بریتانیا به جای پایبندی به قرارداد خود با فرانسه شگفت‌زده شده است.

اما بر اساس یک گزارش عمومی در سال ۲۰۲۰ از سوی نهاد «حسابرسی عمومی» که زیر نظر پارلمان استرالیا فعالیت می‌کند، در اوایل سپتامبر ۲۰۱۸، یک هیات نظارت مستقل به سرپرستی دونالد وینتر، فرمانده پیشین نیروی دریایی آمریکا به استرالیا توصیه کرده بود به دنبال گزینه‌های جایگزین زیردریایی‌های فرانسوی باشد و منافع ملی قرارداد میان استرالیا و فرانسه را زیر سوال برده بود.

جلسات پارلمان استرالیا و گزارش‌ها درباره این قرارداد، که هزینه آن در ابتدا ۴۰ میلیارد دلار تخمین زده می‌شد اما اخیرا به ۶۰ میلیارد دلار رسیده بود، حتی پیش از آغاز ساخت آنها بر مشکلات این قرارداد تاکید داشت.

در ماه ژوئن گذشته، وزیر دفاع استرالیا به پارلمان این کشور گفت یک «برنامه‌ریزی پیش‌بینی نشده» (طرحی جایگزین) در این باره در دست بررسی است.

رکس پاتریک، یک سناتور مستقل از ایالت استرالیای جنوبی با اشاره به فرانسه گفت: «آنها [فرانسوی‌ها] مجبور بودند چشمان خود را ببندند تا متوجه خطری که با آن روبه‌رو هستند نشوند.»

دولت استرالیا پیشتر در پاسخ به اعتراض فرانسه اعلام کرده است که کانبرا با پاریس «صادق» بوده و اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا روز دوشنبه هنگام ورود به مقر سازمان ملل متحد در نیویورک گفت کشورش از این که از راه خروج پیش‌بینی شده در قرارداد استفاده کرد راضی است، زیرا استرالیا معتقد است این قرارداد در چارچوب «منافع ملی» این کشور نبود.

همچنین بر اساس اسناد پارلمان فرانسه، یک نماینده فرانسوی نیز در ماه ژوئن پرسش‌هایی درباره نگرانی‌های استرالیا در زمینه تاخیرها و این که اساسا آیا استرالیا ممکن است جایگزینی برای زیردریایی‌های فرانسوی در نظر بگیرد، مطرح کرده بود.

مرکز مقابله با تروریسم آمریکا: تهدید ایران برای انتقام کشته شدن قاسم سلیمانی جدی است

مرکز ملی مقابله با تروریسم آمریکا در توضیحاتی برای کمیته امنیت داخلی سنا با اشاره به تلاش‌های جمهوری اسلامی برای ایجاد یک «قابلیت عملیاتی علیه افراد و سازمان‌ها در آمریکا»، اعلام کرد که با توجه به تلاش ایران برای انتقام کشته شدن قاسم سلیمانی، مقابله با این تهدیدها اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

این گزارش افزود که آمریکا طی پنج سال گذشته چندین نفر، از جمله چند شهروند آمریکایی و ایرانی، را در ارتباط با تلاش آنها برای ایجاد چنین قابلیت‌های عملیاتی علیه افراد و سازمان‌های آمریکایی دستگیر کرده است.

این مرکز با اشاره به اینکه حزب‌الله لبنان توانایی بالایی برای انجام حمله در داخل آمریکا دارد خاطرنشان کرد که حسن نصرالله «با در نظر گرفتن احتمال انتقام‌گیری آمریکا در صورت حمله این گروه، در حال تعدیل دیدگاه‌های حزب‌الله درباره ایالات متحده به عنوان یکی از دشمنان اصلی این گروه است.»

 

با مخالفت برخی دموکرات‌های کنگره، بررسی کمک نظامی آمریکا به اسرائیل به اواخر ۲۰۲۱ موکول شد

در پی مخالفت شماری از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا با ارائه یک میلیارد دلار بودجه نظامی به اسرائیل برای سیستم پدافند هوایی گنبد آهنین این کشور، تصمیم‌گیری درباره کمک نظامی آمریکا به اسرائیل، به بررسی یک بودجه دیگر در اواخر ۲۰۲۱ موکول شد.

این نمایندگان دموکرات، که از طیف پیشروی این حزب هستند، عنوان کردند که وقت کافی برای بررسی این طرح در اختیار نمایندگان قرار نگرفته و همین امر می‌تواند مشکلات کسر بودجه آمریکا را پیچیده کند.

درپی توقف تصویب این بودجه، یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، گفت این وقفه به‌دلیل اختلاف نظرهای «فنی» درباره کسری بودجه بوده و کاخ سفید، سنا و مجلس نمایندگان متعهدند به‌زودی طرح تامین هزینه گنبد آهنین را تصویب کنند.

این بودجه برای مسلح کردن و  رسیدگی به گنبد دفاع آهنین اسرائیل در نظر گرفته شده بود و شرکت آمریکایی ریتون بسیاری از قطعات این سیستم را تامین می‌کند.

رئیسی در مجمع عمومی سازمان ملل: ما به وعده‌های آمریکا اطمینان نداریم

ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری اسلامی به وعده‌های آمریکا گفت ایستادگی ایران جواب داده است.

رئیسی که برای هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کرد گفت: «آمریکا نقض عهد کرده و از برجام خارج شده... ما به وعده‌های آمریکا اطمینان نداریم.»

او درباره تعامل با کشورهای جهان گفت: «من به دنبال تعامل موثر با همه کشورهای جهان به‌خصوص کشورهای همسایه هستم» . رئیسی تاکید کرد به دنبال مذاکره‌ای درباره مسائل هسته‌ای است که به رفع تحریم‌ها منجر شود.

رییس دولت در ایران همچنین انقلاب ۵۷  را «الهام‌بخش» و «حامی آزادی و مانع افراطی‌گرایی» خواند.

رئیسی با اشاره به بحران کرونا و انتقاد از تحریم‌های بین‌المللی اضافه کرد: «امروز به یکی از تولیدکنندگان واکسن کرونا تبدیل شده‌ایم.»

رییس‌ جمهوری ایران در قسمتی دیگر از سخنانش به حمله به ساختمان کنگره و خروج آمریکا از افغانستان اشاره کرد و گفت: «آمریکا از عراق و افغانستان خارج نمی‌شود بلکه اخراج می‌شود.»

رئیسی برای این سخنرانی به نیویورک نرفت و به صورت ویدیوی ضبط‌شده سخنانش را ارائه کرد. 

 

هم‌زمان با نشست مجمع عمومی سازمان ملل، پنج کامیون با تصاویری اعتراضی به رئیسی، غلامحسین اسماعیلی، رییس دفتر او، احمد وحیدی، وزیر کشور و دیگر اعضای کابینه رئیسی در منطقه منهتن شهر نیویورک، در حال چرخش بود. پیام‌های روی این کامیون‌ها، به نقض حقوق بشر و خشونت علیه زنان از سوی رئیسی اعتراض می‌کند.

هند از کشف ۳ میلیارد دلار هروئین با منشا افغانستان که از بندرعباس منتقل شده بود خبر داد

مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام‌ها ارزش این محموله حدود ۲/۷۲ میلیارد دلار است.

به گزارش رویترز، سازمان‌ مربوط به مبارزه با مواد مخدر در هند پس از دریافت اطلاعات در زمینه این محموله آن را در بندر موندرا در ایالت گجرات ضبط کرد و دو تبعه از کشور افغانستان نیز در این رابطه دستگیر شده‌اند. مقام‌های هندی می‌گویند تحقیقات در زمینه این محموله، که یکی از بزرگترین محموله‌های قاچاق در هند بوده است، ادامه دارد.

این محموله تحت عنوان یک محموله از سنگ‌های فرآوری شده طلق و به واسطه یک شرکت تجاری هندی وارد هند شده و قصد حرکت به سمت دهلی را داشته است.

قاچاق چنین محموله‌ای در میانه آشفتگی‌های کنونی در افغانستان پس از تسلط طالبان در این کشور رخ داده است. طالبان پیشتر، بدون ارائه هیچ‌گونه جزئیاتی، گفته بودند تجارت مواد مخدر را ممنوع خواهند کرد.

دو فرمانده نظامی طالبان به معاونت وزارت دفاع و وزارت کشور منصوب شدند

طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد.

به گفته ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، ملا عبدالقیوم ذاکر معاون وزیر دفاع و صدر ابراهیم معاون وزیر کشور خواهند بود. پیش‌تر گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن بود که هر دو نفر در دولت جدید، سمت‌های مهم خواهند داشت اما نام هیچ‌کدام در فهرست اصلی وزرا نیامده بود.

بر اساس گزارش‌های سازمان ملل، این دو فرد از فرماندهان نظامی وفادار به ملا اختر منصور، رهبر پیشین طالبان بودند که بر تشدید جنگ با دولت افغانستان تاکید داشت.

این دو نفر نیز به جمع وزرایی می‌پیوندند که چهره‌هایی مانند سراج‌الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی، را شامل می‌شود. شبکه حقانی به حملات علیه غیرنظامیان افغان متهم است.

بر اساس گزارش شورای امنیت سازمان ملل در ماه ژوئن، ذاکر و صدر فرماندهی گروه فدا محاذ، از شاخه‌های گروه طالبان، را بر عهده داشتند.

ذاکر از افراد نزدیک به ملا عمر، بنیان‌گذار طالبان، بود و در سال ۲۰۰۱ در جریان حمله آمریکا به افغانستان دستگیر شد و تا سال ۲۰۰۷ در زندان گوانتانامو به سر می‌برد.

صدر که رییس سابق کمیسیون نظامی طالبان در ولایت هلمند است، معاون سراج‌الدین حقانی خواهد بود.

بازداشت شش متهم به ربایش و خرید و فروش کودک؛ متهم اصلی فراری است

حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است.

زرقانی روز سه‌شنبه به خبرگزاری ایرنا گفت که متهمان به ربودن ۲۵ نوزاد و سه کودک اعتراف کرده‌اند. 

ماجرای دستگیری یکی از متهمان پرونده به روز ششم شهریور بازمی‌گردد که یک زن تصمیم به ربودن دختربچه سه ساله‌ای از  حیاط خانه‌ در مشهد داشت ولی با صدای فریادهای مادر این کودک و اقدام همسایگان، کودک‌ربا بازداشت شد.

خبرگزاری ایرنا نوشته که پس از بازداشت اولین متهم، پنج متهم دیگر هم در عملیات پلیس بازداشت شده‌اند.

روزنامه خراسان پیشتر در مصاحبه با یکی از متهمان این پرونده به نقل از او نوشته بود که  به طور معمول هر کودک را بین ۸ تا ۲۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌‌‌کردند.

 

پارلمان اروپا قطعنامه‌ای در محکومیت بی‌ثباتی لبنان از سوی حزب‌الله تصویب کرد

پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را بی‌ثبات و انسجام مورد نیاز این دولت را تضعیف می‌کند.

در یکی از بندهای این قطعنامه که همزمان با ارسال سوخت از ایران برای حزب‌الله لبنان به تصویب رسیده، آمده است دولت تازه لبنان در حالی تشکیل شده که در برابر هرگونه دخالت خارجی کشورهای همسایه لبنان یا مناطق دورتر مقاومت کند.

این بیانیه اضافه می‌کند حزب‌الله که از سوی چندین کشور عضو اتحادیه اروپا در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار گرفته، هنوز وزارتخانه‌های کلیدی در دولت لبنان را کنترل می‌کند.

پارلمان اروپا تاکید کرده «بی‌طرفی لبنان کلید ثبات آینده آن است» و «لبنان باثبات، کاملا مستقل،  متحد و دموکراتیک، باری ثبات، امنیت و توسعه مسالمت‌آمیز کل خاورمیانه از اهمیت بالایی برخوردار است.»

پارلمان اروپا که در قطعنامه خود، فهرستی از مشکلات لبنان را ارائه کرده، امیدوار است دولت جدید لبنان که با نخست وزیری نجیب میقاتی پس از بیش از یک سال بن‌بست سیاسی در لبنان تشکیل شد، بتواند به وعده‌های دموکراتیک خود عمل کند.

پارلمان اروپا پیشتر چارچوبی را برای تحریم هدفمند علیه اشخاص و نهادهای تضعیف‌کننده دموکراسی یا حاکمیت قانون در لبنان تعیین کرده که شامل ممنوعیت سفر به اتحادیه اروپا و مسدود شدن دارایی‌های آنان است.

پارلمان اروپا در قطعنامه خود از سرویس اقدام خارجی اروپا خواسته فهرستی از مراجع پاسخگو در لبنان را با همکاری کشورهای عضو اتحادیه اروپا تهیه کند.

این پارلمان تهدید کرده که اگر اشخاص یا نهادهایی همچنان به تضعیف روند سیاسی دموکراتیک در لبنان ادامه دهند، اعمال تحریم‌های هدفمند همچنان یک گزینه است.

پارلمان اروپا از همه کشورهای عضو خود و همچنین شرکای آنها نظیر بریتانیا و سوئیس خواست به تحریم‌ها در این زمینه پایبند باشند.

به تازگی نجیب میقاتی، نخست وزیر جدید لبنان، درباره انتقال سوخت از ایران به این کشور که از سوی حزب‌الله سازماندهی می‌شود، گفت از اینکه حاکمیت لبنان نقض شده ناراحت است.

او با این حال اضافه کرد این اقدام بدون دخالت دولت لبنان انجام گرفته و نگران تحریم آمریکا نیست.

 

ارتش سودان: طرح کودتا را خنثی کردیم

ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است.

یک عضو شورای حکومتی سودان به رویترز گفت مقام‌های سودانی اقدام به کودتا را ناکام گذاشتند و قرار است بازجویی از مظنونان به‌زودی آغاز شود.

در پی  این کودتای نافرجام، عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر سودان، با اشاره به دستگیری عواملی در داخل و خارج از ارتش که در طرح کودتا نقش داشتند، گفت پیش از این نیز اقدام‌های مشابهی برای ایجاد ناامنی به‌ویژه در شرق سودان صورت گرفته بود تا مانع گذار دموکراتیک کشور شوند.

یک منبع آگاه دولتی هم به‌شرط افشا نشدن هویتش گفت در جریان این کودتای نافرجام تلاش شده بود رادیوی دولتی در شهر ام‌ درمان را تصرف کنند.

به گفته یک شاهد عینی، ارتش در نخستین ساعات صبح سه‌شنبه پل میان خارطوم و ام درمان در آن‌ سوی رود نیل را با تانک بسته بود.

در پی سرنگونی دولت عمر البشیر، رییس‌جمهوری سابق، در آوریل ۲۰۱۹، حکومت سودان طی توافقی بین ارتش و غیرنظامیان تقسیم شده است.

مقام‌های دولت انتقالی گفته‌اند تلاش‌های پیشین برای کودتا نیز به گروه‌های وفادار به بشیر مرتبط بوده‌ است.

صدور گواهی تقلبی واکسن آسترازنکا با دو تا پنج میلیون تومان

روزنامه همشهری گزارش داد عده‌ای با دسترسی به سامانه‌های وزارت بهداشت و با گرفتن مبلغ بین ۲ تا ۵ میلیون تومان، گواهی جعلی واکسن آسترازنکا صادر می‌کنند. 

این اولین بار نیست که چنین تخلف‌هایی در سامانه واکسیناسیون کشور چه در مرحله ثبت‌نام، چه در مرحله تزریق واکسن و حالا در صدور کارت واکسن دیده می‌شوند.

پیشتر سازمان غذا و داروی ایران نسبت به وجود واکسن‌های تقلبی و سودجویی با پرکردن ویال‌های خالی هشدار داده بود و هم‌زمان گزارش‌هایی از توزیع و تزریق واکسن‌های چند میلیون تومانی در بازار آزاد منتشر شده بود.

یکی از کسانی که با پرداخت ۳میلیون تومان کارت واکسن سینوفارم خود را به آسترازنکا تغییر داده به همشهری گفته است: «برای سفر به یکی از کشورهای اروپایی باید کارت واکسن آسترازنکا می‌گرفتم اما با توجه به تزریق دو دوز سینوفارم دیگر امکان تزریق واکسن جدید برایم وجود نداشت. یکی از دوستانم شخصی را به من معرفی کرد که می‌توانست تغییراتی در اطلاعات ثبت شده من در تزریق واکسن انجام دهد. با تخفیف، کار من را با سه میلیون تومان انجام دادند و تمام اطلاعات تزریق واکسنم در سامانه حذف شد.» همشهری به نقل از یک شهروند دیگر نوشت که او با مبلغ یک میلیون تومان توانسته کارت جعلی واکسن تهیه کند.

این در حالی است که محمد مهدی گویا، رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درباره درآمدزایی با تغییر اطلاعات واکسن به همشهری گفت: «چنین مواردی به شدت از سوی وزارت بهداشت و دستگاه قضایی پیگیری خواهد شد.»

از سوی دیگر علی شریفی‌زارچی، رییس مرکز آمار و فناوری وزارت بهداشت درباره امکان ایجاد تغییرات در کارت‌های واکسن هم به همشهری گفت:« ما درباره تزریق ۴۵ میلیون واکسن صحبت کنیم و ممکن است خطاهایی در ثبت واکسن‌های تزریق شده وجود داشته باشد.»