آمریکا دو دیپلمات کوبایی را اخراج کرد | ایران اینترنشنال

آمریکا دو دیپلمات کوبایی را اخراج کرد

آمریکا دستور اخراج دو دیپلمات کوبایی در سازمان ملل را به دلیل «عملیات نفوذ علیه ایالات متحده» و «سواستفاده از مزایای اقامت» صادر کرد.

وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌‌ای به وزارت امور خارجه کوبا اعلام کرد که خواهان خروج فوری این دو دیپلمات به دلیل «سواستفاده از مزایای اقامت» و تلاش برای «انجام عملیات نفوذ علیه ایالات متحده» است.

وزارت خارجه آمریکا جزییاتی درباره این تخلفات ادعا شده ارائه نکرد. وزارت خارجه آمریکا هم‌چنین اعلام کرد: «تردد سایر اعضای هیات نمایندگی کوبا در سازمان ملل محدود به منطقه منهتن خواهد بود.»

نماینده دشت‌آزادگان: سرنوشت اعتبار یک میلیون یورویی مقابله با ریزگردهای خوزستان نامعلوم است

قاسم ساعدی، نماینده دشت آزادگان در مجلس، از سرنوشت نامعلوم یک میلیون یورو تخصیص یافته به مقابله با ریزگردها در خوزستان خبر داد و گفت که در قالب شکایتی به کمیسیون اصل ۹۰ موضوع سرنوشت این اعتبارات را مورد پیگیری قرار می‌دهیم.

ساعدی تاکید کرد که دولت بیش از یک میلیون یورو از صندوق توسعه ملی برای مقابله با ریزگردهای استان خوزستان برداشت کرده اما هیچ گزارشی در رابطه با هزینه‌کرد این اعتبارات ارائه نکرده است. 

نماینده دشت آزادگان همچنین افزود: «پس از تخصیص اعتبار بیش از یک میلیون یورو به دلیل بارندگی خوزستان، بحث ریزگردها به حاشیه رفت اما دولت هیچ گزارشی ارائه نکرد که بودجه تخصیص یافته به این موضوع  را چه کار کرده و در کجا هزینه کرده است.» 

ساعدی در خصوص پیگیری شکایت خود گفت: «اگر سایر نمایندگان خوزستان هم در رابطه با این موضوع همراهی نداشته باشند خودم موضوع را از طریق کمیسیون اصل ۹۰ به طور جد مورد پیگیری قرار خواهم داد.»

بعد از زلزله ۵/۵ بامداد شنبه، طی بیست و چهار ساعت شش زلزله دیگر در هرمزگان رخ داده است

از هنگام وقوع زلزله بامداد شنبه در هرمزگان که بزرگی آن ۵/۵ اعلام شد تاکنون شش زلزله دیگر در این منطقه رخ داده است.

آخرین زلزله در این منطقه ساعت ۶ و ۲۰ دقیقه صبح یک‌شنبه رخ داد که مرکز لرزه‌نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران بزرگی آن را ۴/۵ و مرکز آن را ۳۵ کیلومتری کنگ در عمق ۷ کیلومتری اعلام کرد.

اکنون گزارشی از آسیب‌های ناشی از شش زلزله اخیر منتشر نشده است ولی به گفته مقام‌های مسئول در هرمزگان، در جریان زلزله ۵/۵ بامداد شنبه دست‌کم ۸۰ خانه در روستاهای منطقه بین ۲۰ تا ۸۰ درصد تخریب شدند.

مهرداد حسن‌زاده، مدیرکل بحران استانداری هرمزگان نیز اعلام کرد که در چهار روستا کلاتو، دژگان، سایه خوش و باسعیدو اسکان اضطراری از طریق برپایی چادرهای امدادی اضطراری انجام شده است.

به گفته حسن‌زاده قطعی آب ده روستا در اثر زلزله، ترمیم شده و قطعی آب و برق منطقه اکنون در جریان است و تمامی نیروهای امدادی و عملیاتی در آماده باش کامل هستند.

یک مرد مسلح در شهر واشنگتن‌دی‌سی با مدارک جعلی دستگیر شد

ماموران امنیتی در شهر واشینگتن دی‌سی عصر جمعه یک مرد مسلح را دستگیر کردند که قصد داشت از ایست بازرسی پلیس ساختمان کنگره عبور کند. او می‌خواست برای عبور از بازرسی، از یک مدرک شناسایی جعلی شرکت در مراسم تحلیف جو بایدن استفاده کند. این مرد با یک اسلحه پر و بیش از ۵۰۰ گلوله دستگیر شد.

این مرد که در اوراق رسمی دادگاه با نام وسلی آلن بیلر معرفی شده، در حال رانندگی با یک اتومبیل تراک وانت بود که بر روی آن نوشته شده بود: «اگر آنها برای گرفتن اسلحه شما آمدند، اول گلوله‌های خود را به آنها تقدیم کنید.»

در واکنش به این خبر، دون بیر، نماینده دموکرات مجلس نمایندگان از ایالت ویرجینیا گفت که این یک خطر واقعی بود و با نزدیک شدن به مراسم تحلیف جو بایدن، این شهر در آستانه یک حادثه قرار دارد.

پلیس آمریکا در حال آماده شدن برای راهپیمایی‌ هواداران دونالد ترامپ در واشینگتن و ۵۰ شهر مرکزی ایالت‌های آمریکا است و استفاده از هزاران نیروی گارد ملی یکی از اقداماتی است که سعی می‌شود تا از بروز حوادث مشابه به ساختمان کنگره جلوگیری شود.

رییس دفتر آینده کاخ سفید: لغو محدودیت‌‌های سفر به آمریکا ودیگر اقدامات فوری جو بایدن پس از مراسم تحلیف

رونالد کلین، رییس دفتر آینده کاخ سفید، خبر داد که جو بایدن،رییس‌جمهوری منتخب آمریکا پس از مراسم تحلیف و در اولین ساعات حضور خود به عنوان رییس جمهور، تصمیم دارد اقدامات اجرایی سریعی را برای لغو برخی از بحث‌انگیزترین تصمیمات رییس‌جمهور قبلی و رسیدگی فوری به بیماری کووید-۱۹ انجام دهد.

رییس دفتر آینده کاخ سفید گفت که جو بایدن در همان روز اول حضورش در کاخ سفید، محدودیت‌های سفر به ایالات متحده از برخی از کشورهای مسلمان را پایان می‌دهد، برای پیوستن دوباره به توافق‌نامه آب و هوایی پاریس اقدام می‌کند و استفاده از ماسک در ساختمان‌های فدرال را اجباری خواهد کرد.

رونالد کلین، در یادداشتی برای کارمندان ارشد کاخ سفید نوشت که این اقدامات بخشی از حدود ۱۰ اقدام فوری است که بایدن در اولین روز حضور خود در کاخ سفید انجام خواهد داد.

در آن روز، اقدامات دیگری نیز انجام می‌شود که از آن جمله تمدید توقف در پرداخت وام های دانشجویی و همچنین دستور برای جلوگیری از سلب مالکیت صاحبان خانه‌هایی است که در طول شیوع بیماری دچار بحران شده‌اند.

کلین در این یادداشت «دستیابی کامل» به اهداف بایدن را نیازمند همراهی کنگره دانست و گفت لایحه کمک اقتصادی کرونا با بودجه ۱.۹ تریلیون دلاری یکی از اقداماتی است که نیاز به همراهی کنگره دارد.

او اضافه کرد که بایدن در اولین روزهای ریاست‌جمهوری خود همچنین لایحه‌ای برای اصلاحات گسترده در سیستم مهاجرت به نمایندگان پیشنهاد خواهد کرد.

فرود موشک ایرانی در نزدیکی یک کشتی تجاری و یک ناو آمریکایی

 

شبکه فاکس‌نیوز از منابع خود خبر داد که حداقل یک موشک ایرانی در فاصله ۲۰ مایلی یک کشتی تجاری و در فاصله ۱۰۰ مایلی ناو هواپیمابر نیمیتز آمریکا در اقیانوس هند فرود آمده است.

مقامات آمریکایی جزئیات بیشتری ارائه نداده‌اند اما یک منبع به فاکس‌نیوز گفت گرچه فاصله ۲۰ مایلی برای یک کشتی تجاری نگران کننده است، اما ارتش ایالات متحده این حادثه را یک تهدید نمی‌داند.

مقامات ارشد ارتش آمریكا گفته‌اند که فاصله ۱۰۰ مایلی این موشک با ناو هواپیمابر یو‌اس‌اس نیمیتز فاصله زیادی است.

منبع دیگری هم گفته است که این موشک‌ها خطری ایجاد نمی‌کنند و پرتاب آنها یک تمرین عادی نسبتا استاندارد بوده‌ است. به نوشته فاکس‌نیوز حداقل دو موشک بالستیک دیگر ایرانی در اقیانوس فرود آمده و پاره‌های آن در اثر انفجار به اطراف پرتاب شده است.

یکی از مقامات گفته است که «ما انتظار پرتاب موشک را داشتیم.»

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی: شرایط کرونا، ده‌ها آژانس‌ گردشگری را به تعطیلی کشانده است

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی گفت که به دلیل شرایط کرونایی و تعطیلی تورهای گردشگری دست‌کم ۴۰ آژانس گردشگری در این استان تقاضای تعطیلی کرده‌اند.

احمد حمزه‌زاده با بیان اینکه مجموع آژانس‌های مسافری و گردشگری استان آذربایجان ‌شرقی ۲۴۶ واحد است، گفت که درخواست تعطیلی ۴۰ واحد از این مجموعه رقم بسیار بالایی است که بر اثر تبعات شرایط کرونایی در استان رقم خورده است و احتمال دارد که درخواست‌های تعطیلی روز به روز افزایش یابد.

 مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی  افزود که تمامی تور‌های مسافرتی داخلی و خارجی و فروش و صادرات صنایع دستی هم اکنون متوقف شده که لازم است علاوه بر اعطای تسهیلات، همکاری همه جانبه دستگاه‌ها برای تسهیل فعالیت و جبران خسارات بیشتر شود.

حمزه‌زاده با تاکید براینکه صنعت گردشگری در آذربایجان شرقی با شیوع ویروس کرونا مسیر نابودی را در پیش گرفته است، گفت که هم‌اکنون هتل‌های این استان در بهترین حالت با ۲۵ درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کنند درحالی که بر اساس استاندارد‌های ملی و جهانی این رقم باید حداقل ۴۰ درصد باشد تا سوددهی هتل‌ها و اماکن اقامتی محقق شود.

او گفت که بقیه آژانس‌های گردشگری آذربایجان شرقی و حتی کشور نیز شرایط چندان مناسبی ندارند و همه این واحد‌های صنفی مشکلات عدیده و بسیاری دارند که به دلیل تعطیلی تور‌های مسافرتی بر آن‌ها حاکم شده است.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی در حال حاضر تنها منبع تامین مالی آژانس‌های گردشگری و مسافرتی در آذربایجان شرقی موضوع بلیت فروشی است که آن هم با خرید‌های اینترنتی به شدت در حال افول و نزول است و اگر این منابع مالی نیز از آژانس‌ها گرفته شود، رکود کامل بر صنعت گردشگری و آژانس‌های مسافری حاکم می‌شود.

ساخت بیمارستان ۱۵۰۰ اتاقی طی پنج روز در چین با افزایش دوباره کرونا

چین با شیوع دوباره کرونا، طی کمتر از پنج روز یک بیمارستان با هزار و ۵۰۰ اتاق برای بستری بیماران مبتلا به کووید-۱۹ احداث کرد.

 بیمارستان فوق یکی از شش بیمارستانی است که قرار است در جنوب پکن برای مقابله با افزایش دوباره شیوع کرونا، ساخته شود و در مجموع این بیماستان‌ها شش هزار و ۵۰۰ اتاق خواهند داشت.

چین می‌گوید ورود افراد خارجی دلیل گسترش دوباره کرونا در این کشور است. 

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس گسترش دوباره ویروس کرونا در چین از ماه دسامبر شدت گرفت و در شهر پکن و استان‌های هیلونگ‌جیانگ و لیائونینگ در شمال شرقی و سیچوآن در جنوب غربی پایتخت گسترش یافت.

مرکز بهداشت ملی چین گفته است که بیماری‌ جدید به‌صورتی غیرعادی و با سرعت گسترش می‌یابند. این مرکز اضافه کرد که کنترل شیوع جدید دشوارتر از گذشته است.

مرکز بهداشت ملی چین معتقد است ورود افراد  یا کالاهای خارجی دلیل گسترش دوباره کرونا در این کشور است. 

با ادامه روند افزایشی، شمار بیماران بستری شده کرونا در مازندران از یک‌ هزار و ۴۳۵ نفر گذشت

دو دانشگاه‌ علوم پزشکی مازندران و بابل اعلام کردند که با شدت گرفتن شیوع کرونا و بستری شدن ۱۷۹ بیمار جدید کرونا طی بیست و چهار ساعت گذشته، شمار بیماران بستری شده کرونا در مراکز درمانی و بیمارستان‌های تحت پوشش این دو دانشگاه به یک‌ هزار و ۴۳۵ نفر رسید.

عباس موسوی، رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران،خبر داد که طی بیست و چهار ساعت گذشته ۱۵۲ بیمار کرونا بر اساس تشخیص بالینی در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران در سطح استان بستری شده‌اند.

این درحالی است که به گفته موسوی طی همین مدت ۱۰۹ نفر از بیماران بستری شده کرونا از بیمارستان‌ها درحالی مرخص شدند که باید روند درمانی خود را در منزل ادامه دهند.

به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران هم اکنون یک‌هزار و ۲۰۴ نفر بیمار کرونا در مراکز درمانی تحت پوشش این دانشگاه بستری هستند که از این تعداد، ۲۴۶ بیمار با علائم حاد تنفسی بستری هستند.

همزمان فرزاد جلالی، دانشگاه علوم پزشکی بابل، نیز اعلام کرد که در حال حاضر ۲۳۱ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های بابل بسترى هستند که ۳۹ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و این درحالی است که طی بیست و چهار ساعت ساعت گذشته نیز ۲۷ بیمار جدید بستری در مراکز درمانی تحت پوشش این دانشگاه بستری شده‌اند.

 نایب رییس اول مجلس: دولت در بورس هم کم‌کاری، هم تخلف و هم سوءاستفاده کرده است

امیرحسین قاضی‌زاده ‌هاشمی، نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی، گفت که دولت در بورس هم کم‌کاری، هم تخلف و هم سوءاستفاده کرده است و باید در این زمینه بررسی‌های لازم صورت بگیرد.

نایب رییس اول مجلس یازدهم با بیان اینکه «شرایط فعلی وضعیت طبیعی بازار نیست»، افزود که به دلیل رشد نقدینگی که در کشور وجود دارد، وضعیت دارایی شرکت‌های بورسی بدون هیچ فعالیت اقتصادی به شدت رشد کرده است.

او تاکید کرد که اگر سهام افت پیدا کرده است به خاطر ترس بازار، سیاست‌های غلط و سوءاستفاده شرکت‌های بزرگ است تا بتوانند سهام را با نرخ کمتری خریداری کنند.

قاضی‌زاده ‌هاشمی همچنین گفت که اگر دولت و سازمان بورس به وظایف خود عمل کرده و در این زمینه همت داشته باشند بورس حتما رشد خواهد داشت.

نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی  همچنین گفت که تفاوت نرخ بین ارز  چهار هزار و ۲۰۰ تومانی و ارز آزاد عاملی برای فساد اقتصادی و سوءاستفاده برخی شده است و مجلس به دنبال این است که رانت‌خواری ارزی را از بین ببرد و قیمت‌ها را واقعی کند.

دانشجوی ایرانی در ایتالیا پس از توییت درباره واکسن خارجی کرونا «اعلام برائت» کرد

 

فرزاد بیک‌پور، یک دانشجوی ایرانی در ایتالیا، پس از اظهارنظر درباره واکسن خارجی کرونا در توییتر، توییتش را حذف کرد و نوشت که در سفارت جمهوری اسلامی در رم از کسانی که درصدد «سوءاستفاده» از آن بودند، اعلام «برائت» کرده است.

بیک‌پور که در حساب توییترش خود را «دانشجوی دکترای ویروس‌شناسی» معرفی کرده، روز شنبه در توییتی نوشت به واسطه مسئول امور دانشجویی سفارت ایران در رم عصر جمعه برای «گفت‌وگویی صمیمانه» با معاون سفیر، به سفارت جمهوری اسلامی رفته است.

او اضافه کرد که در این دیدار از «جریان‌هایی که درصدد سوءاستفاده» از توییت‌های او درباره واکسن خارجی کرونا بودند «اعلام برائت» و از اتفاقات پیش‌آمده در فضای مجازی «ابراز تاسف» کرده است.

 

 

این دانشجوی ایرانی ساکن ایتالیا هفته گذشته و پس از دستور علی خامنه‌ای برای ممنوعیت واردات واکسن کرونا ساخت آمریکا، بریتانیا به ایران، در یک رشته توییت از واکسن‌های خارجی کرونا دفاع کرد و دشمنی با آنها را «حماقت و توهم» خواند.

او نوشت که اگر عده‌ای مخالف واکسن خارجی باشند، می‌توانند «از روغن بنفشه و ادرار شتر» برای درمان کرونا استفاده کنند.

در پی واکنش‌های بسیار به این رشته توییت او این توییت‌های خود را حذف کرد.

ارسال یادداشت اعتراضی ایران به سفارت سوئیس درباره محدودیت برای دیپلمات‌ها در آمریکا 

 

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، از ارسال یک یادداشت رسمی «هشدارآمیز» به سفارت سوئیس درباره محدودیت‌های آمریکا برای دیپلمات‌های ایرانی و خانواده آنها در این کشور خبر داد.

خطیب‌زاده گفت که دولت آمریکا «تضییقات زیادی» برای دیپلمات‌های ایرانی و خانواده‌های آنان نزد سازمان‌های بین‌المللی در آمریکا ایجاد کرده است.

او توضیح بیشتری در اینباره نداد و تهدید کرد که اگر آمریکا اقدامات خود را متوقف نکند جمهوری اسلامی به دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت خواهد کرد.

دولت آمریکا سال گذشته دیپلمات‌های ایرانی در این کشور را  مشمول ممنوعیت های سفر و تردد کرد.

طبق این ممنوعیت، دیپلمات‌های ایرانی تنها حق دارند به سازمان ملل متحد، دفتر نمایندگی ایران، محل اقامت نماینده ایران و فرودگاه جان اف کندی تردد کنند.

 مشابه این نوع محدودیت‌ها پیشتر برای نمایندگان دیپلماتیک کره شمالی، سوریه و کوبا در آمریکا اعمال شده است.

امارات و بحرین «شرکای اصلی امنیتی» آمریکا معرفی شدند

 

کاخ سفید اعلام کرد همزمان دو کشور امارات متحده عربی و بحرین را به عنوان «شرکای اصلی امنیتی» آمریکا اعلام می‌کند.

در بیانیه‌ مطبوعاتی کاخ سفید آمده که این یک «وضعیت ویژه»‌ است که از سوی آمریکا برای امارات متحده عربی و بحرین در نظر گرفته شده است.

کاخ سفید با اشاره به حضور سربازان و نیروی هوایی و دریایی آمریکا در این دو کشور، به تعهد آنان در زمینه مبارزه با افراط گرایی خشونت‌بار در منطقه تاکید کرد. 

دفتر ریاست جمهوری آمریکا اضافه کرد: «به طور ویژه، دو کشور [بحرین و امارات] بارها در ائتلاف‌های نظامی به رهبری آمریکا طی سی سال گذشته شرکت کرده‌اند.»

همچنین کاخ سفید نوشت: «تصمیم امروز سطح جدیدی از مشارکت میان آمریکا، امارات متحده عربی و پادشاهی بحرین را نشان می‌دهد و معرف یک تعهد پایدار به همکاری‌های اقتصادی و امنیتی است.»

آمریکا همچنین این تصمیم خود را بازتابی از «جرات، اراده و رهبری فوق‌العاده» این کشورها در رسیدن به توافق با اسرائیل دانسته است.

سخنان متناقض نمایندگان مجلس درباره حذف غربالگری اجباری پیش از زایمان 

در حالی که رییس کمیسیون بهداشت مجلس از حذف «غربالگری اجباری» پیش از زایمان خبر داده، سخنگوی هیات رییسه مجلس گفت که این پیشنهاد تصویب نشده است.

حسینعلی شهریاری، رییس کمیسیون بهداشت مجلس، گفت که در کمیسیون بررسی‌کننده طرح «تعالی جمعیت و خانواده» حذف «غربالگری اجباری» تصویب شده است.

به گفته شهریاری، بر اساس این مصوبه اگر پزشک صلاح بداند غربالگری انجام خواهد داد.

او در عین حال اعلام کرد: «غربالگری به دلیل هزینه‌های زیاد آن باید تحت پوشش بیمه قرار بگیرد.»

این سخنان شهریاری در حالی بیان شده که او روز جمعه گفته بود هنوز این موضوع تصویب نشده است.

در همین حال روز شنبه محمدحسین فرهنگی، سخنگوی هیات رییسه مجلس، گفت که هنوز مصوبه‌‌ای در این باره تصویب نشده است.

به گفته فرهنگی، در روز‌های اخیر حذف غربالگری زنان به عنوان پیشنهاد مطرح شد، اما تصویب نشد.

به گزارش اعتمادآنلاین، نمایندگان مجلس یازدهم پیش از این در جلسه علنی دوازدهم آبان ماه با رسیدگی به طرح «جمعیت و تعالی خانواده» بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی (بررسی و تصویب در کمیسیون تخصصی به نیابت از صحن علنی) موافقت کرده بودند.

در صورتی که این طرح در این کمیسیون تصویب شود نیازی به تصویب در صحن علنی مجلس ندارد و برای تایید به شورای نگهبان ارسال خواهد شد. بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی قوانینی که قرار است به صورت آزمایشی تصویب شوند نیازی به تصویب در صحن علنی مجلس ندارند.

کبری خزعلی، رییس شورای فرهنگی اجتماعی زنان در شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز پنجشنبه در توییتی نوشت با تلاش «نمایندگان انقلابی مجلس اجبار مادران به غربالگری پیش از زایمان» برداشته شده است.

غربالگری از طریق آزمایش خون و سونوگرافی، سلامت جنین را در ماه های مختلف بارداری نشان می دهد و یکی از روش های تشخیص نقص های مادرزادی و آسیب های جنین است. این نوع غربالگری در ایران از اوایل دهه هشتاد آغاز شد.

 

سه سال و نیم زندان برای یک فیلمساز ۱۱ سال پس از ساخت مستندی درباره مسیح علینژاد

 

ندا میهن‌دوست، خواهر نوید میهن‌دوست اعلام کرد برادرش تنها به اتهام ساختن فیلمی درباره فعالیت‌های مسیح علینژاد در یازده سال پیش، زیر فشار قرار گرفته و به زندان محکوم شده است.

ندا میهن‌دوست روز شنبه در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال، تاکید کرد در سال ۱۳۸۸ که برادرش درباره مسیح علینژاد فیلمی ساخته بود، این روزنامه‌نگار به صورت قانونی وارد کشور شده بود و فیلمسازی نوید میهن‌دوست نیز «کاملا قانونی» بود. 

او با محکوم کردن این حکم قضایی و تاکید بر این که نوید میهن‌دوست عضو هیچ گروه سیاسی نبوده، ادامه داد که دستگاه قضایی جمهوری اسلامی مصداق اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» را ساخت این مستند دانسته است.

 

 

مسیح علینژاد نیز در توییتی درباره فیلم مستندی که نوید میهن‌دوست درباره او ساخته، تاکید کرد: «این فیلم نوید میهن‌دوست مربوط به ۱۱سال پیش بود و‌ از روی کتاب «تاج خار» من که مجوز قانونی داشت. اصلا اکران هم نشد. حالا خودم بخش‌هایی از فیلم را منتشر میکنم که معلوم است قدیمی بود و مربوط به روزهایی که هنوز همکاری با من جرم تلقی نشده بود.»

بر اساس حکم صادر شده توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمدرضا عموزاد، نوید میهن‌دوست به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت و همکاری با گروه‌های مخالف نظام به قصد براندازی» به ۳ سال حبس تعزیری و به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران از طریق شعارنویسی» به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

میهن‌دوست آذرماه سال گذشته بازداشت و پس از مدتی با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شده بود. 

پس از اعلام این حکم، مسیح علینژاد در حساب توییتر خود نوشت: «با فشار به نوید میهن دوست و بستگانم فقط یک هدف دارند؛ می‌خواهند مرا دچار عذاب وجدان کنند.»

 

 

علینژاد ادامه داد: «مدام با ایجاد جنگ روانی انگشت اتهام عده‌ای را در چشمم فرو می‌کنند که ببین اگر ساکت نشوی یکی یکی اطرافیانت هم به خاطر فعالیت‌هایت علیه جمهوری اسلامی آسیب می‌بینند. رذالت محض، جنایت محض.»

بورس و اجاره خانه بیشترین سهم در افزایش درآمد سال ۹۸ ایرانیان را داشتند

 

 

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گزارشی اعلام کرد که بیشترین افزایش درآمد خانواده‌های ایرانی در سال گذشته مربوط به بورس و دریافت کرایه خانه بوده است.

بر اساس این گزارش، در سال ۹۸ درآمد متوسط خانواده‌های شهری بیش از ۵۴ میلیون تومان بوده که نسبت به سال قبل ۲۴/۴ درصد افزایش یافته است.

براساس آمارهای بانک مرکزی در این سال نرخ تورم ۴۱/۲ درصد بوده که بالاترین نرخ تورم سالانه کشور بعد از سال ۷۴ است. 

طبق آمار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال ۹۸ درآمد حقوق بگیران دولتی و خصوصی ۲۱/۲،  درآمد مشاغل آزاد و کشاورزی ۱۸/۷ درصد و درآمدهای متفرقه ۲۸/۸ درصد افزایش یافته است.

به گفته این وزارتخانه، به این ترتیب بيشترين افزايش درآمد، در بخش درآمدهای متفرقه بوده است كه می‌توان آن را ناشی از افزايش اجاره خانه دریافت‌شده و تحولات بازار بورس دانست.

بر اساس این آمار همچنین استان تهران با ۵۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بیشترین و سیستان و بلوچستان با ۲۶ میلیون و ۷۰۰ هزار کمترین متوسط درآمد پولی سالانه در خانواده‌های شهرنشین را داشته‌اند.

به این ترتیب متوسط درآمد پولی سالانه يك خانوار شهرنشین در استان تهران حدود دو برابر یک خانواده شهرنشین در استان سیستان و بلوچستان است.

همچنین استان البرز با ۳۵ میلیون تومان بیشترین و استان سیستان و بلوچستان با ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان کمترین درآمد متوسط خانواده‌های روستایی را داشته‌اند.

این به آن معناست که متوسط درآمد خانواده روستایی در استان البرز سه برابر متوسط درآمد یک خانواده روستایی در سیستان و بلوچستان است.

ستاد ملی مقابله با کرونا: در نماز جمعه و مراسم مذهبی قم هیچ پروتکل بهداشتی رعایت نشد

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، اعلام کرد که در برگزاری نماز جمعه و مراسم مذهبی روزهای اخیر در قم «هیچ پروتکل بهداشتی» رعایت نشده است.

او اعلام کرد که فقط ۳۰ درصد از شرکت‌کنندگان از ماسک استفاده کردند.

رئیسی گفت: «کسانی که با بی‌مبالاتی این برنامه‌ها را برگزار می‌کنند مسئول مرگ مردم در پیک بعدی کرونا هستند و باید مجازات شوند.»

نماز جمعه قم پس از شش ماه تعطیلی روز ۲۶ دی در فضای سربسته برگزار شد.

در فیلمی که از جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا منتشر شده است، تصاویر مراسم مذهبی سوگواره حدیث غربت در قم را نشان می‌دهد.

مراسم «حدیث غربت» از ۲۱ دی و به مناسبت مرگ دختر پیامبر اسلام در قم آغاز شده است. سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت که در این مراسم مردم در صف ایستاده و غذا می‌گیرند.

این مراسم در حالی برگزار شده که پیش از این استاندار تهران اعلام کرده که بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا برگزاری مراسم «ایام فاطمیه» ممنوع است.

در همین حال وزیر بهداشت در نامه ای به وزیر کشور اعلام کرد که اگر «برگزاری مراسم عزاداری فاطمیه در چند روز آینده منطبق بر شیوه‌‌نامه‌های» بهداشتی نباشد در افزایش بیماری نقش موثری خواهد داشت.

او همچنین خواستار آن شد که در این مدت ورود خودروهای مسافران به استان‌های شمالی ممنوع شود.

رئیسی همچنین گفت که حدود چهل هزار نفر در یک روز وارد جزیره قشم شدند و این وضعیت «اسفناک» است.

آمار رسمی جان‌باختگان در ایران که به حدود ۵۰۰ نفر رسیده بود پس از محدودیت‌های یک ماهه زیر ۱۰۰ نفر اعلام می‌شود.

با این حال مقام‌های وزارت بهداشت در روزهای اخیر نسبت به موج جدید شیوع کرونا در ایران هشدار داده‌اند.

حدود ۳۰ کارگر هفت‌تپه به دادسرای شوش احضار شدند

 

 

نزدیک به ۳۰ نفر از کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه با شکایت کارفرمای این شرکت به دادسرای شوش احضار شدند.

کانال تلگرام سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه روز شنبه گزارش داد که تاکنون ۲۸ نفر از کارگران هفت‌تپه مورد شکایت قرار گرفته‌اند.

این کانال با انتشار اسامی کارگران احضار شده نوشت پیامکی مبنی بر ارجاع پرونده آنها به شعبه اول دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شوش به این کارگران ارسال شده است.

بر اساس این گزارش، این کارگران به «اخلال در نظم و آسایش عمومی» متهم شده‌اند.

سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه تاکید کرد که این اتهام نشان می‌دهد «هر گونه دفاع از حق‌طلبی در راستای کسب مطالبات پایمال‌شده توسط کارفرمایان و صاحبان قدرت، یعنی اخلال در نظم و آسایش عمومی.»

در حالی که کارخانه کشت و صنعت هفت‌تپه در سال ۱۳۹۴ به بخش خصوصی واگذار شده، کارگران این کارخانه تاکنون بارها نسبت به این خصوصی‌‌سازی اعتراض کرده‌اند.

چند روز پیش حسن درویشیان، رییس سازمان بازرسی کل ایران،‌ اعلام کرد بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد در فرایند واگذاری شرکت نیشکر هفت‌تپه به بخش خصوصی و پس از آن «تخلفاتی» صورت گرفته که قرارداد آن را مشمول فسخ می‌کند.

واکنش عبدالله مومنی به قرار گرفتن نامش در لیست تحریم‌‌های آمریکا

 عبدالله مومنی، فعال سیاسی در واکنش به اتهام‌های وزارت دادگستری آمریکا درباره نقض تحریم‌ها، اعلام کرد که خرید هیچ یک از کالاها و قطعات مورد بحث، مشروط به شرایط و ضوابط خاصی نبوده و معمولا هم خرید آنها از وبسایت‌های فروش معروف انجام شده و هیچگونه کاربرد دوگانه‌ای نداشته اند.

سخنگوی سازمان دانش آموختگان،ادوار تحکیم وحدت، گفته پس از تحمل پنج سال زندان، و بعد از آزادی در سال ۹۳ و به دنبال اخراج از آموزش و پرورش، با شرکتی که فعالیت بازرگانی داشته، همکاری کرده که از جمله فعالیت‌های این شرکت تامین و واردات کالا در چند حوزه محدود از جمله تجهیزات پزشکی و برخی قطعات یدکی مربوط به صنعت حمل و نقل ریلی بوده است.

عبدالله مومنی با انتقاد از تحریم‌های آمریکا، از این که دستگاه قضایی ایالات متحده، قوانین داخلی خود را به اتباع دیگر کشورها تعمیم داده، ابراز تاسف کرده است.

او همچنین تاکید کرده که شفافیت و مبارزه با فساد در هر سطحی از جمله اولویت‌های امروز کشور است.

آرمین لاشت دبیرکل حزب حاکم آلمان شد 

آرمین لاشت، دبیرکل حزب دموکرات مسیحی، حزب حاکم در آلمان شد. آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان پیش از این رهبر این حزب بود.

۹۹۱ نفر از ۱۰۰۱ نماینده این حزب در این رای‌گیری شرکت کردند. لاشت ۵۲۱ رای و فریدرش مرتس ۴۶۶ رای به دست آوردند. مرتس یکی از رهبران قدیمی این حزب است که بار دیگر به عرصه سیاست بازگشته است.

این انتخابات به دلیل شرایط  کرونا به صورت الکترونیکی برگزار شد و نمایندگان حزب باید رای خود را بار دیگر به صورت کتبی ارسال کنند.

لاشت ۵۹ سال دارد و پیش از این رییس ایالت نوردراین وستفالن بود.

آنه‌گرت کرامپ-کارن‌باوئر در سال ۲۰۱۸ میلادی به عنوان دبیرکل حزب دموکرات مسیحی آلمان جانشین مرکل شده بود، اما محبوبیت او در میان هواداران این حزب کاهش یافته بود.

تحلیلگران شرایط سختی را برای لاشت پیش‌بینی کرده‌اند.

مرکل از سال ۲۰۰۵ صدر اعظم آلمان است و  در انتخابات سال ۲۰۲۱ نامزد نخواهد بود.

هر حزبی که اکثریت انتخابات پارلمانی را کسب کند صدر اعظم را انتخاب خواهد کرد.

رییس اتاق ایران و کره جنوبی از احتمال رفع توقیف نفتکش کره‌ای تا دو هفته دیگر خبر داد 

 

 

حسین تنهایی، رییس اتاق بازرگانی ایران و کره‌جنوبی، از احتمال رفع توقیف نفتکش کره جنوبی در ایران تا دو هفته دیگر خبر داد و اعلام کرد: «اخبار مثبتی در این باره شنیده‌ایم. باید تا دو هفته دیگر صبر کنیم.»

در پی توقیف یک نفتکش کره جنوبی در آب‌های خلیج فارس از سوی نیروی دریایی سپاه پاسداران، یک هیات از کره برای تلاش در جهت آزادسازی این نفتکش به ایران سفر کرد.

نفتکش کره جنوبی در حالی توقیف شده که حدود ۷ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا در کره جنوبی مسدود است.

تنهایی روز شنبه به خبرگزاری ایلنا گفت: «جلسات با هیات کره‌ای توسط وزارت امور خارجه برگزار می‌شود و تمام اطلاعات از این جلسات در اختیار اتاق بازرگانی قرار ندارد.»

به گفته او، وزارت امور خارجه ایران برای حضور در جلسات مذاکرات با هیات کره جنوبی، از اعضای اتاق بازرگانی دو کشور دعوت نکرد. 

رییس اتاق بازرگانی ایران و کره‌جنوبی ادامه داد: «این در حالی بود که پیش از توقیف کشتی کره جنوبی، تمام مذاکرات با حضور بخش خصوصی جلو می‌رفت» و در جلسه مشترک اتاق بازرگانی ایران و کره با اسحاق جهانگیری، معاون روحانی، نیز قرار شده بود «تمام اقدامات برای تهاتر پول‌های بلوکه‌شده توسط بخش خصوصی انجام شود».

بازگشت «۸۵۰ هزار نفر» از شهروندان افغان از ایران به دلیل شیوع کرونا 

سخنگوی وزارت امور مهاجرین افغانستان اعلام کرد که در سال میلادی گذشته ۸۵۰ هزار نفر از شهروندان افغان به دلیل شیوع کرونا به صورت داوطلبانه از ایران به کشورشان بازگشته‌اند.

محمدرضا باهر در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا در عین حال گفت که اکثر این افراد به علت ناامنی و نبود شغل در افغانستان دوباره به ایران مهاجرت کرده‌اند.

به گفته باهر، در بهار ۹۹، هر روز حدود ۱۵ هزار مهاجر به دلیل ترس از کرونا به افغانستان بازگشتند.

در اسفند ۹۸ نیز رسانه‌های افغانستان خبر داده بودند که روزانه حدود ۱۵ هزار نفر از مهاجران افغان از ایران به این کشور بازمی‌گردند.

مرکز پژوهش‌های مجلس ایران ۱۷ فروردین در گزارشی از اجبار مهاجران افغان فاقد مدرک هویتی به پرداخت هزینه‌های درمان بیماری کرونا در بیمارستان‌های ایران خبر داده بود.

براساس آمار وزارت امور مهاجرین افغانستان، دو میلیون و ۵۰۰ هزار مهاجر افغان در ایران زندگی می‌کنند.

ادامه ریزش شاخص بورس تهران؛ افت ۳۸ هزار واحدی در آغاز معاملات تهران

 

 

شاخص بورس تهران بار دیگر افت کرد و شاخص کل در ابتدای معاملات روز شنبه با افت ۳۸ هزار و ۸۷۸ واحدی به یک میلیون و ۱۹۱ هزار و ۹۵۷ واحد رسید.

 شاخص کل بازار بورس در روز چهارشنبه ۲۴ دی نیز ۳۰ هزار و ۸۴۳ واحد افت داشت و در نهایت این شاخص به عدد یک میلیون و ۲۲۹ هزار واحد رسید.

همچنین به گزارش روزنامه دنیای اقتصاد، شاخص بورس در هفته گذشته حدود ۲۰ درصد کمتر از ۲۲ آذر بود.

درباره دلایل افت شاخص بورس نظرات متفاوتی بیان شده است. برخی از کارشناسان دلیل افت بورس را تحولات بازار ارز در ایران و کاهش قیمت دلار پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا دانسته‌اند.

در مقابل، برخی اقدام شرکت‌های وابسته به دولت و دیگر نهادهای حکومت موسوم به سهامداران حقوقی را دلیل افت شاخص بورس عنوان کرده‌اند. 

پیش از این شماری از کارشناسان اقتصادی با اشاره به حبابی بودن برخی سهم‌ها یا حتی حبابی بودن بورس، نسبت به پیامدهای ترکیدن این حباب هشدار داده بودند.

شلیک «موشک‌های بالستیک ۱۸۰۰کیلومتری» به ناوهای فرضی در رزمایش سپاه پاسداران 

 

سپاه پاسداران اعلام کرد که در رزمایش خود به ناوهای فرضی در اقیانوس هند «موشک‌های بالستیک ۱۸۰۰کیلومتری» شلیک کرده است.

به گزارش رسانه‌های ایران، صبح روز شنبه ۲۷ دی ماه «موشک‌های بالستیک دوربرد کلاس‌های متنوع» از فاصله ۱۸۰۰ کیلومتری «اهداف منظور رزمایش در شمال اقیانوس هند را با موفقیت مورد اصابت قرار داده و منهدم کردند».

تلویزیون ایران نیز فیلمی از شلیک این موشک‌ها پخش کرد.

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، هم گفت: «یکی از هدف‌های مهم ما این است که بتوانیم ناوهای جنگی دشمن اعم از ناوهای هواپیمابر و رزم ناوها را با استفاده از موشک‌های بالستیک دوربرد هدف قرار دهیم.»

سپاه پاسداران روز جمعه اعلام کرد که مرحله اول رزمایش «پیامبر اعظم ۱۵» را با «شلیک انبوه موشک‌های بالستیک زمین به زمین و اجرای عملیات توسط پهپادهای تهاجمی بمب‌افکن» آغاز کرده است.

در سال‌‌های اخیر و در پی افزایش تنش‌ها با آمریکا، سپاه و ارتش چندین مانور در خلیج فارس برگزار کرده‌اند.

بازداشت یک شهروند کرد در مهاباد و احضار تعدادی از شهروندان در سنندج و مریوان

 همزمان با گزارش‌ها درباره بازداشت یک شهروند کرد در مهاباد، گزارش‌هایی نیز از احضار تعداد دیگری از شهروندان در سنندج و مریوان منتشر شده است.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو و شبکه حقوق بشر کردستان خبر دادند که سوران محمدی، شهروند ساکن مهاباد، روز پنجشنبه ۲۵ دی پس از احضار تلفنی به ستاد خبری اداره اطلاعات مهاباد بازداشت و به ارومیه منتقل شد.

شبکه حقوق بشر کردستان از احضار تعدادی از شهروندان و فعالان کرد در سنندج و مریوان خبر داد.

گزارش‌هایی نیز درباره انتقال تعدادی از شهروندان بازداشت‌شده در هفته گذشته به ارومیه منتشر شده است. 

پیش از این گزارش‌هایی درباره بازداشت ۲۷ نفر شهروند کرد در استان‌های آذربایجان غربی و کردستان و شهر کرج در یک هفته گذشته منتشر شده بود.

به گفته کاوه کرمانشاهی، عضو هیات مدیره شبکه حقوق بشر کردستان، بازداشت‌شدگان در حوزه‌های مختلف مدنی، فرهنگی، محیط زیست و دانشجویی فعال بوده‌اند و تعدادی از آنها نیر شهروندان عادی‌اند.

وکیل احمدرضا جلالی: موکلم اجازه ملاقات و تماس تلفنی ندارد

 وکیل احمدرضا جلالی، پژوهشگر ایرانی- سوئدی زندانی، خبر داد که موکلش از اوایل آذر ماه در بند ۲۰۹ زندان اوین است، اما اجازه ملاقات و تماس تلفنی را ندارد.

هلاله موسویان به خبرگزاری ایلنا گفت: «شرایط تغییر نکرده است. متاسفانه فعلا اجازه ملاقات و تماس تلفنی با آقای جلالی را نداریم.»

او اعلام کرد که برای روشن شدن وضعیت موکلش باید منتظر «نتیجه مذاکرات دیپلماتیک» ایران و سوئد بود.

وکیل جلالی روز ۱۲ آذر از به تعویق افتادن اجرای حکم اعدام موکلش خبر داده و گفته بود که تنها راه لغو حکم اعدام موکلش مذاکره دولت سوئد با جمهوری اسلامی است.

پس از انتشار گزارش‌ها درباره احتمال اعدام جلالی، آن لینده، وزیر خارجه سوئد در توییتی از تماس خود با محمدجواد ظریف خبر داد، اما سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، این توییت وزیر خارجه سوئد را «ناقص و غلط» خواند.

احمدرضا جلالی اردیبهشت ۹۵ بازداشت شد و به اتهام «محاربه از طریق جاسوسی برای اسرائیل» به اعدام محکوم شده و این حکم در دیوان عالی کشور به تایید رسید. 

او سال ۹۶ در زندان همه اتهامات را رد کرد و گفت که توسط سازمان پدافند غیرعامل برای سخنانی درباره تسریع سیستم بهداشتی علیه حملات تروریستی رادیواکتیو، شیمیایی و بیولوژیکی دعوت شده بود.

وزارت علوم: امتحانات پایان نیم‌سال اول همه دانشگاه‌ها مجازی برگزار می‌شود

 

 

علی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزارت علوم ایران، اعلام کرد امتحانات پایان نیم‌سال اول همه دانشگاه‌ها مانند نیم‌سال گذشته، مجازی و غیرحضوری برگزار می‌شود.

خاکی صدیق روز شنبه ۲۷ آبان همچنین گفت که برگزاری  حضوری امتحانات در مناطق زرد و آبی به تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا برای بازگشایی دانشگاه‌ها در این مناطق بستگی دارد.

او ادامه داد: «تا جایی که من اطلاع دارم این موضوع در ستاد کرونا مطرح نشده است، بنابراین امتحانات در همه مناطق حتی شهرهای آبی و زرد به صورت مجازی و غیرحضوری برگزار می‌شود.»

به نوشته خبرگزاری مهر، پیشتر احتمال برگزاری حضوری امتحانات پایان نیم‌سال اول سال تحصیلی جاری در استان‌های دارای وضعیت زرد و آبی شیوع کرونا مطرح شده بود.

قرار است پروتکل‌های بهداشتی جدید ستاد ملی مقابله با کرونا تا ابتدای هفته آینده اعلام شود.

کانون صنفی فرهنگیان گیلان: اصرار مقام‌های حکومتی بر محروم کردن مردم از واکسن مطلوب، کشتار عامدانه است

کانون صنفی فرهنگیان گیلان با انتشار بیانیه‌ای به مقام‌های جمهوری اسلامی هشدار داد که «جان مردم را وجه‌المصالحه نگرش‌ ایدئولوژیک و دعواهای سیاسی» خود قرار ندهند و تاکید کرد که هرگونه اصراری بر محروم کردن مردم از واکسن مطلوب،  مشارکت در مرگ و میر ناشی از کرونا و «کشتار عامدانه» محسوب می‌شود.

این بیانیه پس از آن منتشر شد که هفته گذشته علی خامنه‌ای در یک سخنرانی ویدیویی به صراحت تاکید کرد که خرید و واردات واکسن‌های کرونای ساخت آمریکا و انگلیس به ایران ممنوع است.

کانون صنفی فرهنگیان گیان در بیانیه خود تاکید کرد که خرید و تهیه و تامین «واکسن کرونا و نحوه استفاده آن امری تخصصی است و نمی‌توان به سلیقه شخص خاصی و یا نهاد خاصی، مردم رنجور و بیمار را از حق استفاده قانونی، شرعی و عرفی از برخورداری واکسن برای درمان محروم» کرد.

در این بیانیه، کانون صنفی فرهنگیان گیلان تاکید کرد که «به حاکمیت هشدار می‌دهیم جان مردم را وجه‌المصالحه نگرش‌ ایدئولوژیک و دعواهای سیاسی قرار ندهد.»

این کانون افزود که هرگونه اصراری بر محروم کردن مردم از واکسن مطلوب،مطابق با استاندارهای جهانی و سازمان بهداشت جهانی، مشارکت در مرگ و میر ناشی از کرونا و «کشتار عامدانه» محسوب می‌شود.

کانون صنفی فرهنگیان گیلان در بیانیه خود با اشاره به اینکه «حسن روحانی به عنوان رییس جمهور موظف است شفاف و صریح مسیر تهیه واکسن معتبر را با تسریع بپیماید»، افزود: کارنامه هشت ساله روحانی پر از عهدشکنی‌ها و از یاد بردن تمام وعده‌های انتخابی است و اکنون در معرض این آزمون قرار گرفته تا بلکه آخرین‌ مسئولیتش را به درستی انجام دهد.

پلمب ۳۰ واحد مشاور املاک فقط در یک شهر لرستان

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دلفان در استان لرستان گفت که ۳۰ واحد صنفی مشاور املاک نورآباد به علت اخلال در نظم اجاره‌ بهای مسکن و جابجایی غیرقانونی پلمب شده است.

رضا رضایی با اشاره به دلیل گرانی قیمت مسکن و افزایش بهای رهن و اجاره در نورآباد مرکز شهرستان دلفان، کنترل و نظارت بر فعالیت مشاوران املاک در طرحی ویژه با همکاری و مشارکت بازرسان اداره صنعت،معدن و تجارت، اداره نظارت بر اماکن نیروی انتظامی، سازمان تعزیرات، بازرسان اتاق اصناف و نماینده دادستانی، در دستور کار قرار گرفت.

رضایی گفت که در جریان اجرای این طرح ۱۲۰ بازدید انجام شد که منجر به پلمب ۳۰ واحد مشاور املاک شد.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت دلفان با تاکید بر تعطیل شدن واحدهای معاملات املاک فاقد مجوز گفت: به دنبال گران شدن غیرمتعارف نرخ اجاره‌ بها، تعداد گشت‌های بازرسی اداره صمت افزایش یافته است.

نهادهای امنیتی آمریکا: «افراطیون داخلی» مهم ترین تهدید برای امنیت مراسم تحلیف جو بایدن هستند

اف‌بی‌آی، وزارت امنیت داخلی و هشت نهاد امنیتی دیگر آمریکا در یک گزارش امنیتی مشترک با تاکید بر لزوم جلوگیری از حمله «افراطیون داخلی» به مراسم تحلیف جو بایدن، این گروه از افراد را «بزرگ‌ترین تهدید محتمل» نسبت به امنیت این مراسم خواندند.

گزارش نهادهای امنیتی آمریکا همچنین خاطرنشان کرد: اگرچه درپی درگیری های هفته گذشته کنگره، عوامل ایران، چین و روسیه «لحن خود را برای پیشبرد منافع سیاسی‌شان تشدید کرده‌اند»، اما اطلاعات موثق و خاصی در دست نیست که نشان دهد آنها قصد ایجاد خشونت در مراسم تحلیف را دارند.  

در این بیانیه همچنین نسبت به احتمال استفاده از پهپادهای غیرمجاز برای مقاصد خشونت‌آمیز در روزهای منتهی به مراسم تحلیف ابراز نگرانی شده است.

طبق ارزیابی این گزارش، ماموران امنیتی، مکان‌های عمومی و رهگذارنی که در نزدیکی کاخ سفید و پارک نشنال مال در مرکز واشینگتن‌دی‌سی حضور دارند هدف‌های احتمالی اقدامات خشونت‌آمیز خواهند بود.

زلزله‌ای به بزرگی ۵/۵ مناطقی از استان هرمزگان را لرزاند

ساعت یک و یک دقیقه بامداد شنبه ۲۷ دی ماه زلزله‌ای به بزرگی ۵/۵ مناطقی از استان هرمزگان را لرزاند.

مرکز لرزه‌نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مرکز این زلزله را ۲۸ كيلومتری بندر كنگ و ۳۵ کیلومتری بندر لنگه در عمق ۱۹ کیلومتری عمق آب‌های خلیج فارس اعلام کرد.

دقیایقی بعد از وقوع این زلزله سخنگوی اورژانس کشور گفت که به بیمارستان‌های این استان آسیب نرسیده است و بیمارستان‌های بندر خمیر، بندر لنگه و جزیره قشم در آماده‌باش کامل و آماده پذیرش مصدومین احتمالی زلزله هستند.

مجتبی خالدی افزود که در هنگام وقوع زلزله، به خاطر بدی آب و هوا، تمام بنادر هرمزگان به غیر از بندر پل برای شناورهای سبک بسته بوده و تیم‌های ارزیاب گزارشی از تلفات زلزله گزارش نکرده‌اند اما ارزیابی‌های دقیق‌تر در مناطقی که زمین‌لرزه بیشتر در آنها احساس شده همچنان ادامه دارد.

مهرداد حسن‌زاده، مدیرکل بحران استانداری هرمزگان گفت: با گذشت چند ساعت از زلزله، تاکنون خسارت جانی گزارش نشده است و با توجه به اینکه کانون زلزله در دریا و عمق زیاد بوده، خسارت مالی در حد ترک خوردگی دیوارهای قدیمی برخی منازل و اماکن بوده است.

از سوی دیگر، فریدون همتی، استاندار هرمزگان با بیان اینکه دستور اعزام تیم‌های امداد و نجات سریعا صادر شد، گفت که تیم‌های امداد و نجات در محل‌های زلزله‌زده مستقر شده‌اند.

 استاندار هرمزگان همچنین گفت که خسارات احتمالی زلزله کنگ، در روستای گورزین و سایر روستاهای قشم درحال پیگیری است و پس از جمع‌بندی و بررسی‌های لازم، اعلام خواهد شد.

همزمان منابع محلی گزارش دادند که بر اثر این زلزله در برخی از منازل دیوارها دچار ترک‌خردگی شده و ريزش کوه نیز بخشی از جاده‌ بندرخمير به بندرلنگه را برای ساعاتی مسدود کرد.

کمیسیون آزادی بین‌المللی مذهبی آمریکا سرکوب بهاییان در ایران را محکوم کرد

کمیسیون آزادی بین‌المللی مذهبی آمریکا اقدام جمهوری اسلامی در «افزایش نگران کننده» فشار به جامعه بهایی ایران را محکوم کرد و از ایالات متحده خواست با همکاری سایر کشورها با رویکرد جمهوری اسلامی در سرکوب آزادی مذهبی مقابله کنند.

این کمیسیون روز جمعه در بیانیه‌ای از دولت جو بایدن خواست در هر گونه تعامل با ایران «نقض فاحش آزادی مذهبی» در این کشور را مطرح کنند.

این بیانیه افزود: «آمریکا باید مقامات دولت ایران را که به جای تقبیح آزار شرورانه یک اقلیت مذهبی مسالمت‌آمیز، آن را کاری پسندیده می‌دانند، پاسخگو کند.»

همچنین در روز جمعه، مارکوس گروبل، نماینده آلمان در امور آزادی‌های مذهبی، خواستار به رسمیت شناختن آیین بهائی و آزادی تغییر مذهب در ایران شد.

گروبل، با اشاره به سرکوب و تبعیض سیستماتیک بهائیان در ایران تاکید کرد که آنان نمی‌توانند مذهب خود را آزادانه اعلام کنند و بازداشت و شکنجه می‌شوند.

اتحادیه اروپا فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه را تحریم کرد

اتحادیه اروپا فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه را به فهرست کسانی که مشمول تحریم‌های این اتحادیه درباره سوریه می‌شوند، اضافه کرد.

فیصل مقداد دو ماه پیش و به دنبال مرگ ولید معلم، وزیر خارجه پیشین سوریه به مقام وزارت خارجه این کشور رسید.

شورای اتحادیه اروپا روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای نوشت که این تصمیم تعداد کسانی را که مشمول محدودیت‌های سفر به اتحادیه اروپا می‌شوند به ۲۸۹ نفر رساند.

همچنین بر اساس تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه دارایی‌های ۷۰ شرکت نیز مسدود شده است.

این تحریم‌ها پس از سرکوب غیرنظامیان سوریه از سوی رژیم این کشور در سال ۲۰۱۱ وضع شده است.

شرکت‌ها و تاجرانی که از ارتباط خود با رژیم سوریه بهره‌مند می‌شوند، هدف این تحریم‌ها قرار گرفته‌اند.

شورای اتحادیه اروپا تاکید کرده که تحولات جنگ داخلی سوریه را از نزدیک زیر نظر دارد و این شورا هرگونه تصمیم درباره تمدید تحریم‌ها را به صورت سالانه بررسی می‌کند.

در این بیانیه همچنین آمده که اتحادیه اروپا در یافتن یک راه حل سیاسی پایدار و معتبر و همچنین مبتنی بر قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد و بیانیه سال ۲۰۱۲ در ژنو برای جنگ سوریه مصمم است.

درخواست آلمان برای به رسمیت شناخته شدن آیین بهائی در ایران 

 

مارکوس گروبل، نماینده آلمان در امور آزادی‌های مذهبی، خواستار به رسمیت شناختن آیین بهائی و آزادی تغییر مذهب در ایران شد.

او گفت که جمهوری اسلامی باید جامعه بهائی را به عنوان یک مذهب به رسمیت بشناسد.

گروبل، با اشاره به سرکوب و تبعیض سیستماتیک بهائیان در ایران تاکید کرد که آنان نمی‌توانند مذهب خود را آزادانه اعلام کنند و بازداشت و شکنجه می‌شوند.

نماینده آلمان در امور آزادی‌های مذهبی یادآوری کرد که مراکز آموزشی و مذهبی بهائیان مورد حمله قرار گرفته و تخریب می‌شوند.

او همچنین خواستار آن شد که جرم بودن تغییر دین در ایران و همچنین تهدید به اعدام افراد با این اتهام لغو شود.

گروبل تاکید کرد که مسیحیان، یهودیان، زرتشتیان و دیگر مذاهب باید در ایران آزادی‌های مذهبی خود را داشته باشند.

این سخنان در آستانه روز جهانی آزادی مذهب بیان شده که سومین یکشنبه ماه اول سال میلادی است.