آمادگی دولت آلمان برای بیشتر کردن کمک ۴۵۰ میلیون یورویی به سیل‌زدگان | ایران اینترنشنال

آمادگی دولت آلمان برای بیشتر کردن کمک ۴۵۰ میلیون یورویی به سیل‌زدگان

اولاف شولتس، وزیر دارایی آلمان اعلام کرد دولت فدرال این کشور آماده افزایش بودجه اختصاص داده شده برای کمک اضطراری به مناطق آسیب‌دیده در سیل هفته گذشته آلمان است.

آلمان پیشتر ۲۰۰ میلیون یورو برای این کمک در نظر گرفته بود.

به گزارش رویترز، این کمک مالی، به کمک ۲۵۰ میلیون یورویی که از سوی ایالات آلمان برای بازسازی ساختمان‌ها و تاسیسات آسیب‌دیده و همچنین کمک به ساکنان این مناطق تامین می‌شود، اضافه خواهد شد.

شولتس روز چهارشنبه همچنین گفت دولت فدرال آلمان می‌تواند در هزینه‌های بازسازی مشارکت داشته باشد.

او یادآور شد که سیل‌های پیشین حدود شش میلیارد یورو هزینه داشت.

وزیر دارایی آلمان تاکید کرد مبالغی که دولت تعهد داده، پیش‌بینی‌های بودجه‌ای دولت را به طور معناداری تغییر نخواهد داد.

همزمان وزیر اقتصاد آلمان، پتر آلتمایر، به یک شبکه رادیویی گفت که بودجه در نظر گرفته شده، شامل پرداخت غرامت برای ضررهای اصناف مثل رستوران‌ها یا آرایشگاه‌ها نیز می‌شود.

در سیل اخیر در غرب آلمان، دست‌کم ۱۷۰ نفر جان خود را از دست دادند. این سیل، بدترین فاجعه طبیعی در آلمان طی بیش از نیم قرن گذشته بود.

در حالی که همچنان هزاران نفر از سیل‌زندگان مفقودند، یک مقام آژانس فدرال امداد فنی آلمان روز چهارشنبه گفت احتمال این که افرادی همچنان زیر آوار روستاهای سیل‌زده زنده مانده باشند، کم است.

نیروهای امداد همچنان در حال پاک کردن جاده‌ها و کشیدن آب از زیرزمین ساختمان‌ها هستند.

وب‌سایت آرگوس مدیا: ۵ یا ۶ ایرانی وارد کشتی «آسفالت پرنسس» شده بودند

وب‌سایت «آرگوس مدیا» گزارش داد به فایل مکالمات میان گارد ساحلی امارات متحده عربی و کارکنان کشتی «آسفالت پرنسس» دسترسی پیدا کرده و بر اساس آن ۵ یا ۶ ایرانی وارد این کشتی که مورد سوقصد برای ربایش قرار گرفت، شده‌ بودند.

بنا بر مکالمات ضبط‌شده، گارد ساحلی امارات از یکی از خدمه‌های «آسفالت پرنسس» می‌پرسد که ایرانی‌های سوار کشتی چه می‌خواهند و این خدمه در پاسخ می‌گوید که «نمی‌داند» و درخواست می‌کند که گارد ساحلی امارات مستقیما با ایرانی‌های سواربر کشتی حرف بزند.

پیش‌تر، گروه عملیات تجارت دریایی بریتانیا اعلام کرده بود که افرادی که سوار «آسفالت پرنسس» شده بودند، از آن پیاده شده‌اند و این کشتی هم‌اکنون در امنیت است.

وزارت خارجه ایران حادثه کشتی «آسفالت پرنسس» را مشکوک خوانده و اعلام کرده که سیاست ایران تامین امنیت و ثبات در «منطقه» است.

هفته گذشته نیز کشتی مرسر استریت در سواحل عمان مورد حمله قرار گرفت. آمریکا، بریتانیا و اسرائیل ایران را در این حمله مقصر دانستند اما ایران هر گونه دست داشتن در این حمله را تکذیب کرد.

ادامه آتش‌سوزی‌ها در ترکیه؛ حریق در نزدیکی یک نیروگاه مهار شد

با ادامه آتش‌سوزی‌ها ترکیه، یک مقام محلی در این کشور گفت که حریق در نزدیکی یک نیروگاه در جنوب غرب این کشور مهار شده و این نیروگاه فعالیتش را از سر گرفته است.

این مقام افزود که عملیات اطفاء حریق باکمک دو هواپیما و چهار بالگرد صورت گرفته است و مسئولان برای جلوگیری از آتش‌سوزی گسترده در این نیروگاه آماده شده بودند.

به‌گفته مقام‌های ترکیه، طی تنها یک هفته، حدود ۱۵۰ آتش‌سوزی در جنوب غرب این کشور رخ داده است.

این سلسله آتش‌سوزی‌ها از شدیدترین حریق‌ها طی چند سال گذشته در این کشور بوده است؛ گرمای هوا، رطوبت کم و بادهای شدید به گسترش آتش‌سوزی‌ دامن زده است.

تاکنون دست‌کم ۸ تن در این حریق‌ها جان باخته‌اند.

ایران، روسیه، آذربایجان، اوکراین، اسپانیا و کرواسی برای کمک به مهار آتش‌سوزی‌ها در ترکیه هواپیمای آب‌پاش اعزام کرده‌اند.

حسن نصرالله: به زودی از ایران سوخت و دارو وارد لبنان می‌کنیم

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، اعلام کرد نیروهای این گروه شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی اکنون در ایران به سر می‌برند تا بنزین، گازوئیل و داروی ایرانی وارد لبنان کنند.

نصرالله در دیدار با جمعی از مداحان با اشاره به این که «تصمیم به وارد کردن سوخت گرفته شده و در حال انجام است» گفت: «برادران حزب‌الله برای وارد کردن بنزین و گازوئیل اکنون در ایران هستند. به زودی از طریق دریا یا زمین وارد خواهیم کرد.»

او درباره کمبود دارو در لبنان نیز گفت: «موضوع دارو هم تمام شد و داروی ایرانی وارد لبنان خواهد شد. کسانی هم که می‌گویند داروی ایرانی سم است از آن استفاده نکنند.»

نصرالله همچنین برگزاری کنفرانس‌ در ابوظبی درباره لبنان را در جهت آماده‌سازی «کودتا علیه حزب‌الله» دانست و درباره درگیری‌های مرگبار اخیر در شهر خلده، در جنوب بیروت نیز گفت: «تله حادثه خلده نتوانست ما را به جنگ داخلی بکشاند.»

این اظهارات دبیرکل حزب‌الله لبنان همزمان با سالگرد انفجار بیروت است که حزب‌الله متهم اصلی آن به شمار می‌رود.

پنج متهم سیاسی از جمله دو شهروند دوتابعیتی به مجموعا ۳۸ سال زندان محکوم شدند

 

مصطفی نیلی، وکیل دادگستری از صدور احکام زندان برای پنج متهم سیاسی از جمله ناهید تقوی و مهران رئوف دو زندانی دوتابعیتی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب خبر داد.

نیلی روز چهارشنبه در حساب توییتر خود نوشت مهران رئوف،‌ فعال کارگری ایرانی-بریتانیایی و همچنین ناهید تقوی، شهروند ایرانی-آلمانی، به اتهام «مشارکت در اداره گروه غیرقانونی به ده سال حبس تعزیری و از بابت فعالیت تبلیغی علیه نظام به هشت ماه حبس تعزیری محکوم شده‌اند.»

به گفته نیلی، سمیه کارگر فارغ‌التحصیل رشته فلسفه دانشگاه تبریز و ساکن ایلام و بهاره سلیمانی نیز به اتهام «مشارکت در اداره گروه غیرقانونی» به شش سال حبس تعزیری و به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به هشت ماه حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

بر اساس این گزارش، نازنین محمدنژاد نیز که در آذر ۹۹ بازداشت شده بود به اتهام «مشارکت در اداره گروه غیرقانونی» به دو سال و هشت ماه حبس تعزیری و برای «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به هشت ماه حبس تعزیری محکوم شد.

جلسات دادگاه این پنج متهم به همراه الهام صمیمی دانشجوی دانشگاه تهران و دیگر متهم این پرونده در تاریخ ۸ اردیبهشت‌ و ۲۳ خردادماه در این شعبه برگزار شده بود.

پیشتر روزنامه گاردین نوشته بود که جمهوری اسلامی قصد دارد با برگزاری دادگاه این متهمان در جریان مذاکرات وین، فشارهای خود در گفت‌وگوها را افزایش دهد.

به گزارش رویترز، یک سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفت این کشور نمی‌تواند به ناهید تقوی کمک کنسولی بکند چرا که تقوی در کشور خودش در حال محاکمه است.

رییس ستاد کرونا در تهران: کمبود سرم جدی است

علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در تهران گفت: «کمبود سرم موضوعی جدی است و در ۴۸ ساعت گذشته فشار زیادی بابت کمبود سرم به بیمارستان‌ها وارد شده است.»

زالی روز چهارشنبه به خبرگزاری ایرنا گفت: «از سرم در کنار سایر مصارف، برای تزریق داروهای کرونایی هم استفاده می‌شود.»

او همچنین از اختلالاتی خبر داد که در روزهای اخیر در زمینه تامین اکسیژن به وجود آمده و گفت: «برخی از بیمارستان‌های تهران اکسیژن‌ساز دارند، اما مصرف اکسیژن در بیماران کرونایی افزایش پیدا می‌کند و این موضوع بار زیادی از لحاظ تامین اکسیژن به بیمارستان‌ها تحمیل می‌شوند.»

رییس ستاد مقابله با کرونا در تهران همچنین آمار کنونی بستری مبتلایان به کرونا در بیمارستان‌ها را «روزانه به طور متوسط ۲ هزار بیمار» اعلام کرد و گفت: «هنوز توازن مثبت به نفع ترخیص به وجود نیامده است.»

در روزهای اخیر همزمان با انتشار آمارهای بی‌سابقه از ابتلای روزانه به کرونا در سراسر کشور، گزارش‌هایی نیز از کمبود شدید داروهای اساسی از جمله سرم و آب مقطر در تهران و شهرهای دیگر نظیر مشهد منتشر شده است

وزارت خارجه آمریکا: برای دور هفتم مذاکرات وین آماده‌ایم

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت این کشور از چند هفته پیش آمادگی‌ خود را برای بازگشت به مذاکرات وین با هدف پایبندی متقابل به برجام اعلام کرده است.

به گزارش وب‌سایت وزارت خارجه آمریکا، پرایس روز سه‌شنبه در یک نشست خبری با اشاره به تغییر دولت در تهران، گفت: «با این حال خیلی واضح است که مقام‌های ایران بر اساس نظام خاص خود درباره راهی که می‌خواهند ادامه دهند، تصمیم می‌گیرند.»

او ادامه داد: «ما همچنان بر این عقیده‌ایم که این [مذاکرات] در چارچوب منافع ملی ماست.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به تداوم تماس‌های نزدیک و هماهنگی‌های آمریکا با شرکایش در گروه پنج به علاوه یک تاکید کرد: «در این گروه اجماع و اعتقاد مشترکی وجود دارد که ایران نباید به سلاح اتمی دست یابد.»

پرایس گفت: «ما در کنار شرکا و متحدان خود خواهیم ایستاد و همچنان آماده‌ایم در این زمینه به طور دیپلماتیک تلاش کنیم.»

شش دور از مذاکرات وین برای احیای احتمالی برجام در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی برگزار شد ولی بدون نتیجه به پایان رسید.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به تازگی اعلام کرده که دولت ابراهیم رئیسی باید از «بی‌اعتمادی به غرب» به عنوان یک تجربه از دوران روحانی استفاده کند.

اسرائیل از شورای امنیت خواست حمله پهپادی ایران به کشتی مرسر استریت را محکوم کند

سفیر اسرائیل در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل خواستار رسیدگی فوری به حوادث دریایی اخیر و محکوم کردن جمهوری اسلامی به دلیل حمله پهپادی مرگبار هفته گذشته به کشتی تجاری مرسر استریت شد.

نماینده اسرائیل در نامه خود به سازمان ملل تاکید کرد: «شورای امنیت نباید در برابر تجاوزهای ایران و سازمان‌های تروریستی نیابتی آن در منطقه سکوت کند.»

او همچنین خواستار رسیدگی فوری به حوادث دریایی اخیر در منطقه شده و از شورای امنیت خواست جمهوری اسلامی ایران را محکوم و تحریم کند.

از سوی دیگر، وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا، در دیداری با مشاور امنیت ملی اسرائیل درباره روابط دو‌جانبه، چالش‌های استراتژیک منطقه و تهدیدهای ایران گفت‌وگو کردند و در بخشی از این دیدار از حمله پهپادی ایران به کشتی مرسر استریت در دریای عرب ابراز نگرانی کردند.

نخست وزیر اسرائیل: می‌توانیم به تنهایی در برابر ایران اقدام کنیم

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، با اشاره به حمله به کشتی مرسر استریت گفت: «درباره کشتی و کلا درباره ایران، ما می‌کوشیم حمایت جهانی را کسب کنیم اما همزمان می‌دانیم و می‌توانیم که به تنهایی نیز دست به اقدام بزنیم.»

این سخنان در حالی است که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، پیشتر ابراز اطمینان کرده بود ایران حمله اخیر به کشتی مرسر استریت در سواحل عمان را انجام داده و گفته بود ایالات‌ متحده با شرکای بین‌المللی خود در حال همکاری است تا این کشورها به این حمله واکنشی مشترک نشان دهند.

نخست‌وزیر اسرائیل روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد بار دیگر ایران را مسئول حمله به این کشتی قلمداد کرد و گفت کشورش فورا پس از حمله ایران، اطلاعات خود را با بریتانیا، آمریکا و دیگر کشورها به اشتراک گذاشته است.

بنت افزود: « ایران می‌داند که تهدید امنیت ما چه بهایی دارد. آنها باید بدانند که نمی‌شود در تهران در آرامش بنشینند و از آنجا در کل خاورمیانه آتش به پا کنند. زمان این موضوع دیگر گذشته است.»

بنت با اشاره به افزایش بودجه دفاعی اسرائیل گفت: «در برابر ایران نمی‌توان به حرف زدن بسنده کرد. نیاز به ارتشی قوی است و برای این موضوع هم سرمایه‌گذاری بالایی نیاز است و این کاری است که ما انجام می‌دهیم.»

او همچنین در سخنانش به قصد اتحادیه اروپا برای فرستادن نماینده در مراسم تحلیف رییس جمهور جدید ایران اشاره کرد و ابراهیم رئیسی را «تندروترین» رییس جمهور تاریخ ایران خواند.

بنت گفت: «از همین جا از اتحادیه اروپا می‌خواهم: نمی‌توان از یک سو از حقوق بشر دم زد و از سوی دیگر، به جلاد و قاتلی که صدها مخالف حکومت را کشته است ادای احترام کرد.»

پیشتر، سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل تصمیم اتحادیه اروپا برای فرستادن یک دیپلمات‌ ارشد خود برای شرکت در مراسم تحلیف رئیسی را«گیج‌کننده» خواند و گفت: «ما قویا به اتحادیه اروپا توصیه می‌کنیم که خیلی سریع حضور شرم‌آور خود را در مراسم تحلیف قصاب تهران لغو کند.»

 

محمدهادی ساروی مدال برنز کشتی فرنگی را به گردن آویخت

محمدهادی ساروی با پیروزی در دیدار رده بندی وزن ۹۷ کیلوگرم رقابت های کشتی فرنگی المپیک توکیو مقابل حریف فنلاندی به مدال برنز دست یافت. ساروی در دور اول به مصاف آدم بودجملین از الجزایر با نتیجه ۹ بر صفر به پیروزی رسید. او در دور بعد و در مرحله یک چهارم نهایی ، ۶ بر صفر کریل میلوف از بلغارستان را شکست داد و به مرحله نیمه نهایی راه یافت.  در این مرحله مقابل آرتور الکسانیان قهرمان جهان و المپیک از ارمنستان  مغلوب شد و به دیدار رده بندی رفت. ساروی در این دیدار مقابل آروی ساوولاینن از فنلاند در یک کشتی زیبا با نتیجه ۹ بر ۲  به پیروزی رسید و به مدال برنز دست یافت.

 

سفیر ایران در لندن: اسرائیل امسال به ۱۱ کشتی تجاری ایرانی حمله کرد

محسن بهاورند، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن، اعلام کرد در سال جاری میلادی اسرائیل به ۱۱ کشتی تجاری ایرانی حمله کرده است.

پیشتر اسحاق جهانگیری، از حمله به ۱۲ نفتکش ایرانی خبر داده بود. 

در حالی که به گفته آمریکا، بریتانیا و اسرائیل، ایران پشت حمله به مرسر استریت بوده، بهاروند روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با روزنامه فایننشال تایمز، واکنش بریتانیا در این زمینه را «بسیار شتاب‌زده» توصیف کرد.

او گفت که تشدید تنش در منطقه «به هیچ کس کمک نمی‌کند».

روز دوشنبه علاوه بر احضار سفرای ایران در بریتانیا و رومانی، بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، اعلام کرد جمهوری اسلامی باید با عواقب حمله «خشونت‌بار» به کشتی مرسر استریت روبه‌رو شود.

پس از آن نیز آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، ابراز اطمینان کرد که ایران حمله اخیر به کشتی مرسر استریت را انجام داده و گفت ایالات‌متحده با شرکای بین‌المللی خود در حال همکاری است تا این کشورها به این حمله واکنشی مشترک نشان دهند.

شامگاه پنجشنبه هفتم مرداد، در پی حمله پهپادی به کشتی مرسر استریت تحت مدیریت شرکت زودیاک، متعلق به خانواده اسرائیلی اوفر، که در مسیر تانزانیا به امارات متحده عربی در آب‌های دریای عمان در حرکت بود، دو خدمه بریتانیایی و رومانیایی این کشتی کشته شدند.

وزارت ارشاد: نقشی در گزینش ۲۳ هزار خبرنگار برای دریافت واکسن کرونا نداشتیم

در واکنش به انتقادها از چگونگی اختصاص سهمیه واکسیناسیون کرونا برای خبرنگاران در ایران، محمد خدادی، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد گفت این معاونت نقشی در گزینش خبرنگاران برای واکسیناسیون نداشته است.

خدادی روز سه‌شنبه به ایرنا گفت: «همه رسانه‌ها بر اساس سقف سهمیه‌ معین، تعدادی خبرنگار را معرفی کرده‌اند و واکسیناسیون کرونا بر همین اساس انجام می‌شود.»

او تعداد خبرنگاران گزینش شده را «۲۳ هزار نفر» اعلام کرد که شامل «خبرنگار، مدیران رسانه، اعضای خانه مطبوعات، صندوق اعتباری هنر، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران و عکاسان» است.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد تاکید کرد: «اطمینان دارم تعداد خبرنگاران کل کشور بیش از این عدد نیست.»

روز دوشنبه خبرگزاری تسنیم تصاویری از واکسیناسیون کرونا در باغ کتاب تهران منتشر کرد که نشانگر شلوغی بیش از حد این مرکز بود.

یکی از خبرنگاران حاضر در باغ کتاب به تسنیم گفت: «وزارت بهداشت اطلاع‌رسانی مناسبی نداشته‌اند و به همین دلیل از ساعت هشت صبح امروز در صف واکسیناسیون هستم.»

همچنین واکسیناسیون کرونا برای خبرنگاران واکنش‌های گسترده‌ای در میان خبرنگاران و سایر کاربران در رسانه‌های اجتماعی داشته است.

برخی با اشاره به این که هنوز گروه‌های دارای اولویت دریافت واکسن کرونا این واکسن را دریافت نکرده‌اند، از اختصاص سهمیه واکسن کرونا به خبرنگاران انتقاد کردند.

همچنین برخی دیگر نیز به این که خبرنگاران «میدانی» در اولویت دریافت واکسن کرونا قرار نگرفته‌اند، اعتراض کرده‌اند.

آمریکا علاوه بر مترجمان ارتش، به هزاران شهروند افغانستانی دیگر نیز ویزای مهاجرت می‌دهد

وزارت خارجه آمریکا برنامه‌ای جدید ارائه کرد که به موجب آن علاوه بر ۵۰ هزار مترجم افغانستانی و خانواده‌های آنها که پیشتر حائز شرایط دریافت ویزای آمریکا بودند، هزاران شهروند افغانستانی دیگر نیز که با آمریکا در ارتباط بوده‌اند می‌توانند برای پرهیز از تهدید طالبان به آمریکا مهاجرت کنند.

کسانی که در پروژه‌های مورد حمایت آمریکا کار کرده و یا در استخدام رسانه‌ها و سازمان‌هایی غیردولتی آمریکایی بوده‌اند، مشمول این طرح می‌شوند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در نشست خبری خود درباره این طرح گفت واشینگتن متعهد است که اطمینان حاصل کند آن دسته از شهروندان افغانستانی که برای کمک به ایالات متحده خود را به خطر انداخته‌اند امنیت دارند.

این طرح درحالی ارائه می شود که با خروج نیروهای آمریکا از افغانستان، فعالان مدنی و نمایندگان کنگره دولت جو بایدن را برای حفظ امنیت شهروندان افغانستان که با ایالات متحده همکاری کرده‌اند تحت فشار گذاشته‌اند.