رهبر ایران: جنگ نخواهد شد و مذاکره نمی‌کنیم | ایران اینترنشنال

رهبر ایران: جنگ نخواهد شد و مذاکره نمی‌کنیم

 

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، روز دوشنبه ۲۲ مردادماه، در جریان یک سخنرانی عمومی گفت که درمورد موضوع مذاکرات برجام «اشتباه کرده» و درضمن، «خط قرمزهای» او هم در مذاکرات رعایت نشده است. او همچنین گفت که اکنون وقت مذاکره با آمریکا نیست و خلاصه حرف این است که «جنگ نخواهد شد و مذاکره نمی‌کنیم».

رهبر جمهوری اسلامی ایران، در بخشی از سخنرانی خود، به مسأله مذاکره با آمریکا و برجام پرداخت. او با اشاره به این‌که پیشنهاد مذاکره ازسوی آمریکا «مسأله جدیدی» نیست و از اول انقلاب اتفاق افتاده، گفت ایران با آمریکا مذاکره نمی‌کند؛ چرا که به گفته او، آمریکا در مذاکره «مطالبه امتیاز نقد» می‌کند، اما «چیز نقدی نمی‌دهد؛ فقط وعده‌ قرص و محکم می‌دهد و با وعده، دلِ طرف مقابل را خوش می‌کند» و درنهایت، «زیر همین وعده‌ها می‌زند».

خامنه‌ای در سخنانش در رابطه با برجام، با «متقلب» توصیف کردن دولت آمریکا گفت که در جریان گفت‌وگوهای هسته‌ای «خیلی سخت‌گیری می‌کردم»، با این حال «خطوط قرمزی هم که مشخص کردیم، رعایت نشد». در برخی رسانه‌ها به نقل از آیت‌الله خامنه‌ای آمده که او گفته است: «در موضوع مذاکرات بنده اشتباه کردم و به اصرار آقایان اجازه تجربه را دادم که البته از خطوط قرمز معین‌شده هم عبور کردند. رییس‌جمهور اعتراف کرد اگر محدودیت‌های شما نبود، ما امتیازات بیشتری می‌دادیم».

رهبر جمهوری اسلامی ایران همچنین در سخنان خود، گفت ایران زمانی‌که «به آن اقتداری برسد که فشار و هوچی‌گری آمریکا رویش تأثیری نگذارد، می‌تواند با آمریکا مذاکره کند. امروز چنین چیزی نیست. بنابراین امام مذاکره با آمریکا را ممنوع کرد و من هم ممنوع می‌کنم». او اضافه کرد: «جنگ نخواهد شد و مذاکره نمی‌کنیم؛ این خلاصه حرف است که مردم ایران بدانند.»

 

انتقاد از «بی‌تدبیری» در مسأله ارز : «نمی‌گوییم خیانت، اما خطای بزرگی بوده»

آیت‌الله علی خامنه‌ای، در بخش دیگری از سخنان خود به مسأله افزایش قیمت ارز و بحرانی‌شدن اوضاع اقتصادی کشور در نتیجه آن پرداخت. او از «بی‌تدبیری و بی‌توجهی» در مسأله ارز انتقادکرد و گفت که این موضوع باعث شد «ارز کشور» در اختیار کسانی قرار گرفت که از آن سوءاستفاده کردند. او همچنین به انتقاد از عملکرد دولت در جریان گفت‌وگوها بر سر برجام پرداخت و گفت «خط قرمزهای» او در مذاکرات، رعایت نشد.

خامنه‌ای گفت مشکل بازار ارز مربوط‌به «نحوه‌ مدیریت و سیاست‌گذاری اجرایی» است. او گفت که در «توزیع غلط» ارز و سکه، «تقصیر عمده متوجه کسی است که آن را داد» و افزود: «نمی‌گوییم خیانت، اما خطای بزرگی کرده است.»

دولت حسن روحانی در چند ماه گذشته و به‌دنبال افزایش قیمت ارز در بازار، اقدام به محدودکردن خرید و فروش ارز و عرضه آن با قیمت دولتی کرد. مسأله‌ای که انتقادهایی در پی داشت و اخباری درباره سوءاستفاده از «ارزهای دولتی» منتشر شد.

رهبر جمهوری اسلامی ایران در عین حال اضافه کرد مردم ایران امروز «مشکلات معیشتی» را احساس می‌کنند و بخشی از آن‌ها «واقعاً زیر فشارند».

او با اشاره به «کاهش ارزش پول ملی» و مشکلات اقتصادی، اضافه کرد که به عقیده «کارشناسان اقتصادی و بسیاری از مسؤولان» دلیل ین اتفاق‌ها «مسأله خارجی نیست، درونی است. نه اینکه تحریم‌ها اثر نداشته باشد، اما عمده‌ تأثیر مربوط به عملکردهاست».

هنوز متن کامل صحبت‌های آیت‌الله خامنه‌ای منتشر نشده، اما براساس خلاصه‌ای که رسانه‌ها در حال حاضر از حرف‌های رهبر جمهوری اسلامی منتشر کرده‌اند، او گفته است: «اگر عملکردها بهتر و باتدبیرتر و به‌هنگام‌تر و قوی‌تر باشد، تحریم‌ها اثر زیادی نمی‌گذارد و می‌شود ایستاد.»دولت باید سر کار بماند

آیت‌الله خامنه‌ای همچنین در واکنش به موضع‌گیری‌ها مبنی‌بر کناره‌گیری روحانی گفت:«آن‌ها که می‌گویند دولت باید برکنار شود، در نقشه دشمن نقش‌آفرین هستند. دولت باید سرکار بماند و با قدرت، وظایف خود را در حل مشکلات انجام دهد.»

محمود احمدی‌نژاد، هفته گذشته با انتشار یک پیام ویدیویی خواهان کناره‌گیری روحانی شده بود.

 

تازه چه خبر؟
رسانه‌های محلی خبر دادند که قدرت الله نوروزی، شهردار اصفهان به کرونا مبتلا شده است. ایمان حجتی، مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری اصفهان، با...More
مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، هشدار داد نمایندگان چین در ایالات متحده فرمانداران آمریکایی را تحت نظارت قرار داده‌اند. اورتگاس روز سه‌...More
رویترز به نقل از سازمان غیر دولتی دیده‌بان مناقشات اجتماعی ونزوئلا خبر داد از روز شنبه تاکنون در ۱۹ ایالت از ۲۳ ایالت ونزوئلا بیش از ۱۰۰ تظاهرات ضد...More
پایگاه خبری هرانا، ارگان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، از بازداشت تعدادی از شهروندان ساکن اردبیل خبر داد که برای حمایت از جمهوری آذربایجان در تجمع...More
حسن نصرالله ، دبیرکل حزب‌الله لبنان روز سه‌شنبه گفت که اظهارات بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل درباره سایت‌های موشکی این گروه کذب است. نصرالله...More