رضا پهلوی: جمهوری اسلامی موجودیت ایران را به خطر انداخته | ایران اینترنشنال

رضا پهلوی: جمهوری اسلامی موجودیت ایران را به خطر انداخته

رضا پهلوی، فرزند آخرین شاه ایران، در یادداشتی که هم‌زمان در روزنامه وال‌استریت ژورنال (به انگلیسی) و وب‌سایت رادیو فردا (به فارسی) منتشر شد، نوشت که هدف او این نیست که «رهبر» مردم ایران باشد، بلکه هدف او زمانی به نتیجه می‌رسد که «برای اولین بار ایرانیان بتوانند رهبرانی را که تمایل دارند، انتخاب کنند».

رضا پهلوی در یادداشت خود با اشاره به این‌که «جمهوری اسلامی اصلاح‌پذیر نیست» و در عین حال «خطری برای موجودیت ایران و ایرانیان» است، نوشت که راه تغییر حکومت در ایران از «تظاهرات، اعتصاب و نافرمانی مدنی» می‌‌گذرد تا در نهایت ایران به یک دموکراسی سکولار برسد.

در برخی تظاهرات دی‌ماه - که به گفته وزیر کشور در صد شهر ایران اتفاق افتاد - و همچنین تظاهرات مرداد ماه سال جاری، شعارهایی در حمایت از رضا شاه - پدربزرگ رضا پهلوی و موسس سلسله پهلوی در ایران - سر داده شد.

ولیعهد سابق ایران در یادداشت خود نوشت که برخلاف تبلیغات حامیان حکومت ایران، این تظاهرات فقط ریشه‌های اقتصادی ندارد و اعتراض‌ها «نابرابری‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در جمهوری اسلامی را محکوم می‌کند».

تظاهرات ماه جاری در بعضی از شهرهای ایران در اعتراض به بالا رفتن قیمت ارز و گرانی آغاز شد، اما حاضران در تظاهرات شعارهایی علیه حکومت هم سر دادند که یکی از مشهورترین آنها شعار «رضاشاه، روحت شاد» بود. در این تظاهرات ده‌ها نفر در شهرهای مختلف ایران بازداشت شدند و دست‌کم یک نفر در کرج کشته شد.

رضا پهلوی در یادداشت خود با اشاره به مرگ «رضا اوتادی» در کرج، نوشت که اوتادی در تظاهرات شرکت کرده و علیه حکومت شعار سر داده بود، اما از سوی نیروهای امنیتی شناسایی شد و با شلیک گلوله از سوی آن‌ها، کشته شد.

 

 

تازه چه خبر؟
جواد مفیدی، رییس اتحادیه پوشاک مشهد از ورشکستگی حدود ۸۰ درصد صنف پوشاک در دوره شیوع کرونا خبر داد و گفت که هیچ حمایتی از این صنف انجام نشده است...More
علی رسولیان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی، اعلام کرد که ۴۸۰ معدن راکد در استان خراسان رضوی به دستور وزارت صنعت، معدن و تجارت به...More
محمد لطفی، سرپرست شهرداری الیگودرز، به دلیل برگزاری و شرکت در مراسم ترحیم یکی از بستگانش، از سمت خود عزل شد. محمود ثمینی، معاون سیاسی‌امنیتی استاندار...More
عین‌الله جهانی، معاون اجتماعی پلیس راهور نیروی انتظامی گفت که براساس آمارهای ترددشمارها، بیش از ۸۵ درصد مردم مقررات و محدودیت‌های کرونایی مرتبط با...More