ادامه شکایت‌ها از افشاگری درباره ثامن‌الحجج | ایران اینترنشنال

ادامه شکایت‌ها از افشاگری درباره ثامن‌الحجج

 

هم‌زمان با اعلام شکایت مهران مدیری، مجری تلویزیون، و منوچهر متکی، وزیر امورخارجه دولت اول احمدی‌نژاد و توضیحات احسان علیخانی، مجری تلویزیون، در رابطه با گزارش روزنامه شرق پیرامون پول‌هایی که آن‌ها از مؤسسه مالی ثامن‌الحجج دریافت کرده‌اند، حسام‌الدین آشنا،‌ مشاور حسن روحانی، در صفحه توییتر خود از شورای نظارت بر صداوسیما خواست که «موضوع رابطه مالی و تبلیغاتی گذشته و حال سازمان، شبکه‌ها و برنامه‌های مختلف با مؤسسات مالی و اعتباری و پروژه‌های ساخت‌وساز متخلف یا غیرمجاز»، را در دستور کار قرار دهد.

 

 

 

 

آشنا خود از اعضای این شورا و یکی از دو نماینده قوه‌مجریه در این نهاد است. دیگر اعضای این شورا، محمدجواد لاریجانی و غلام‌حسین محسنی‌اژه‌ای ازسوی قوه‌قضاییه، عبدالرضا رحمانی‌فضلی (به‌همراه حسام‌الدین آشنا) از طرف قوه مجریه و احسان قاضی‌زاده هاشمی و غلام‌رضا کاتب از مجلس‌اند.

این توییت آشنا پس از آن نوشته شد که روزنامه شرق در گزارشی به بخشی از پرداخت‌های مؤسسه مالی و اعتباری ثامن‌الحجج به چهره‌های مشهور و ازجمله «سلبریتی»‌ها پرداخت.

روزنامه شرق در گزارش خود، البته نام این دو مجری تلویزیونی را به‌صورت اختصاری آورده بود، اما نوشته بود که «م.م» در دو نوبت مختلف «۱۸۰ میلیون‌ تومان و ۴۰۰ میلیون‌ تومان» به‌عنوان «هدیه» از این مؤسسه گرفته و علاوه‌بر آن، «وامی دومیلیارد‌ و ۹۰۰ میلیون‌تومانی دریافت کرده که تنها ۸۰۰ میلیون تومان آن را بازگردانده است». براساس این گزارش، «ا.ع» هم از این مؤسسه ۳میلیارد تومان «در قالب هزینه تبلیغات» دریافت کرده است.

علاوه‌بر منوچهر متکی که ضمن تکذیب گزارش روزنامه شرق و اعلام خبر تعقیب قضایی،‌ مدعی شده است که این گزارش با فشار «مسؤولان بانک مرکزی» منتشر شده، مهران مدیری هم اعلام کرده که از این روزنامه شکایت می‌کند.

احسان علیخانی هم در کانال تلگرام خود نوشت که مؤسسه ثامن‌الحجج «در سال ۹۱ تقاضای همکاری با گروه برنامه‌ساز ما را داشته و شبکه، بعد از بررسی و استعلام از مراجع ذی‌صلاح و دریافت مجوز تبلیغات از مؤسسه، بنده را به‌عنوان تهیه‌کننده به این موسسه معرفی کرد». او اضافه کرده است که این مؤسسه، درمجموع اسپانسر شش برنامه در صداوسیما بود (دو‌نیمه سیب، ماه عسل ۹۲، ماه عسل ۹۳، سه ستاره، ویژه‌برنامه تحویل سال ۹۳ و بهارنارنج) و پس از پخش و تولید این برنامه‌ها و برآورد هزینه ازسوی «کارشناسان مربوطه شبکه»، این مبلغ پرداخت شده است.

هم‌زمان برخی روزنامه‌نگاران محلی در سبزوار، اخبار بیشتری درباره این مؤسسه منتشر کرده‌اند. ازجمله امیر مسکنی، از روزنامه‌نگاران محلی، در حساب توییتر خود، نوشته است که سال ۹۴، به‌خاطر شکایت وکیل ثامن الحجج از سایت «رصدسبزوار»، مدیران همه سایت‌های سبزواری به پلیس فتای سبزوار دعوت شده‌اند تا به نوشته او، «توجیه شوند و دیگر کاری به کار ثامن‌الحجج نداشته باشند».

او اضافه کرده وب‌سایتی به‌نام «رصد سبزوار» نیز که «اولین افشاکننده فسادهای ثامن بود»، در اثر آن‌چه که «فشارهای شدید ازطرف مسئولان سبزواری» خوانده، مسدود شده است.  

 

 

 

 

تازه چه خبر؟
احمد جباری، نماینده بندر لنگه در مجلس، با اشاره به «سهمیه‌بندی کپسول گاز» در روستاهای هرمزگان از وزارت نفت انتقاد کرد. جباری روز دوشنبه با اشاره به...More
ابراهیم سلمانی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد، اعلام کرد که استان یزد نسبت به جمعیت خود، بیشترین آمار مبتلایان به کرونا را در میان استان‌های ایران...More
۲۴ نفر از نویسندگان، مترجمان، استادان دانشگاه و روشنفکران ایرانی، از انجمن جهانی قلم و سازمان‌های مدافع حقوق بشر خواستند برای آزادی سه نویسنده و یک...More
در ادامه تقابل روسای جمهور ترکیه و فرانسه پس از ترور یک معلم فرانسوی از سوی یک مسلمان، رجب طیب اردوغان از شهروندان ترکیه خواست خرید کالاهای ساخت...More
مقام‌های اقلیم کردستان عراق روز دوشنبه از «شناسایی و خنثی کردن» طرح حمله به یک کنسولگری و دیپلمات‌های این کنسولگری در اربیل خبر دادند. در اطلاعیه...More