‏ایرج حریرچی: برآورد کرونایی وزارت بهداشت تغییر کرد، برای خرداد ۲۰۰ مرگ روزانه پیش‌بینی می‌کنیم | ایران اینترنشنال

‏ایرج حریرچی: برآورد کرونایی وزارت بهداشت تغییر کرد، برای خرداد ۲۰۰ مرگ روزانه پیش‌بینی می‌کنیم

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، از تغییر پیش‌بینی‌های وزارت بهداشت در مورد میزان مرگ و میر ناشی از کرونا خبر داد و گفت که در پیش‌بینی جدید برای خرداد ماه سال آینده حدود ۲۰۰ مرگ روزانه پیش‌بینی شده است.

پیش‌بینی وزارت بهداشت برای جان‌باختن روزانه ۲۰۰ نفر در خرداد ماه سال‌جاری درحالی است که مقام‌های وزارت بهداشت از ۲۱ بهمن ماه اعلام کردند که واکسیناسیون در ایران آغاز شده‌است با این حال تاکنون روند واکسیناسیون به حدی کند بوده است که روزنامه اطلاعات با انتشار یادداشتی آن را «اقدامی برای خالی نبودن» عریضه و نمایشی توصیف کرد.

اگر در عید رعایت دستورالعمل‌ها کاهش پیدا کند، افزایش زیادی در تعداد مبتلایان و فوتی‌های کرونا خواهیم داشت. برای فروردین ماه تعداد مرگ زیر ۱۰ نفر پیش‌بینی شده بود، اما پیش‌بینی‌ها تغییر یافته و برای خرداد ماه حدود ۲۰۰ مرگ روزانه پیش‌بینی شده است.

معاون کل وزارت بهداشت گفت که روز دوشنبه نسبت به یک‌شنبه ۲۳ درصد افزایش بستری داشته‌ایم و همچنین روز دوشنبه نسبت به هفته گذشته ۱۳ درصد بستری در تهران افزایش داشته است، افزود که در برخی از بیمارستان‌های بزرگ بخش‌های کرونایی دوباره راه اندازی شده است و این وضعیت هشدار دهنده است.

حریرچی با بیان اینکه فقط در استان خوزستان هزار و ۷۳۰ بستری داریم که از این تعداد ۷۰۰ نفر در آی‌سی‌یو بستری هستند، تاکید کرد که وضعیت می‌تواند خطرناک باشد.

معاون کل وزارت بهداشت که پیشتر بارها استفاده از «ماسک» را اصلی‌ترین ابزار مقابله با کرونا توصیف کرده بود، گفت: «برخی از مردم فکر می‌کنند که همه چیز ماسک است، اما رعایت سایر دستورالعمل‌ها خیلی مهم است.»

حریرچی همچنین گفت که شهرهای نارنجی در استان‌های دیگر نیز پدید آمده است و همه این موارد هشدار دهنده و نگران دهنده است.

این درحالی است که روز دوشنبه بار دیگر شمار جان‌باختگان روزانه سه رقمی شد و به گفته سیما سادات لاری در شبانه روز منتهی به روز دوشنبه به ۱۰۰ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین آمار رسمی جان‌باختگان کرونا در ایران را تا روز دوشنبه بیست و پنجم اسفند ماه  ۶۱ هزار و ۳۳۰ نفر اعلام کرد.

این درحالی است که روزنامه اعتماد روز شنبه بیست سوم اسفند ماه با انتشار یادداشتی از عباس عبدی و به استناد «چهارمین موج نظرسنجی‌های پژوهشگاه وزارت ارشاد درباره كرونا» كه در نيمه بهمن ماه سال۹۹ انجام شده است، نوشت که می‌توان گفت كه تاکنون «مرگ‌ومير واقعی كرونا حدود ۱۵۰ هزار نفر است كه تقريبا ۲/۴ برابر ارقام رسمی [وزارت بهداشت] است كه اين نسبت بارها اعلام شده است.»

تازه چه خبر؟
علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران گفت با شرایط فعلی در زمینه اعمال محدودیت‌ها، شیوع کرونا کنترل نمی‎شود. زالی روز شنبه با بیان...More
وزارت دفاع اوکراین درباره اقدامات روسیه در منطقه محل‌مناقشه دونباس، در شرق این کشور، هشدار داد. اندری تاران، وزیر دفاع اوکراین، گفت وخیم‌تر کردن...More
فرشته تاجمیری همسر افشین سهراب‌زاده، پناهنده سیاسی کرد، خبر داد که همسرش از سوی نیروهای امنیتی ترکیه بازداشت شده و در معرض دیپورت به ایران قرار دارد...More
عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، خواستار سرعت در روند احیای برجام شد و گفت جمهوری اسلامی باید تا یک ماه و نیم دیگر در این زمینه به نتیجه...More
ترکی الفیصل، رییس پیشین سازمان اطلاعات عربستان سعودی اعلام کرد مذاکرات وین درباره برجام نگرانی‌ کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از خطر برنامه هسته‌ای...More