‏ایرج حریرچی: برآورد کرونایی وزارت بهداشت تغییر کرد، برای خرداد ۲۰۰ مرگ روزانه پیش‌بینی می‌کنیم | ایران اینترنشنال

‏ایرج حریرچی: برآورد کرونایی وزارت بهداشت تغییر کرد، برای خرداد ۲۰۰ مرگ روزانه پیش‌بینی می‌کنیم

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، از تغییر پیش‌بینی‌های وزارت بهداشت در مورد میزان مرگ و میر ناشی از کرونا خبر داد و گفت که در پیش‌بینی جدید برای خرداد ماه سال آینده حدود ۲۰۰ مرگ روزانه پیش‌بینی شده است.

پیش‌بینی وزارت بهداشت برای جان‌باختن روزانه ۲۰۰ نفر در خرداد ماه سال‌جاری درحالی است که مقام‌های وزارت بهداشت از ۲۱ بهمن ماه اعلام کردند که واکسیناسیون در ایران آغاز شده‌است با این حال تاکنون روند واکسیناسیون به حدی کند بوده است که روزنامه اطلاعات با انتشار یادداشتی آن را «اقدامی برای خالی نبودن» عریضه و نمایشی توصیف کرد.

اگر در عید رعایت دستورالعمل‌ها کاهش پیدا کند، افزایش زیادی در تعداد مبتلایان و فوتی‌های کرونا خواهیم داشت. برای فروردین ماه تعداد مرگ زیر ۱۰ نفر پیش‌بینی شده بود، اما پیش‌بینی‌ها تغییر یافته و برای خرداد ماه حدود ۲۰۰ مرگ روزانه پیش‌بینی شده است.

معاون کل وزارت بهداشت گفت که روز دوشنبه نسبت به یک‌شنبه ۲۳ درصد افزایش بستری داشته‌ایم و همچنین روز دوشنبه نسبت به هفته گذشته ۱۳ درصد بستری در تهران افزایش داشته است، افزود که در برخی از بیمارستان‌های بزرگ بخش‌های کرونایی دوباره راه اندازی شده است و این وضعیت هشدار دهنده است.

حریرچی با بیان اینکه فقط در استان خوزستان هزار و ۷۳۰ بستری داریم که از این تعداد ۷۰۰ نفر در آی‌سی‌یو بستری هستند، تاکید کرد که وضعیت می‌تواند خطرناک باشد.

معاون کل وزارت بهداشت که پیشتر بارها استفاده از «ماسک» را اصلی‌ترین ابزار مقابله با کرونا توصیف کرده بود، گفت: «برخی از مردم فکر می‌کنند که همه چیز ماسک است، اما رعایت سایر دستورالعمل‌ها خیلی مهم است.»

حریرچی همچنین گفت که شهرهای نارنجی در استان‌های دیگر نیز پدید آمده است و همه این موارد هشدار دهنده و نگران دهنده است.

این درحالی است که روز دوشنبه بار دیگر شمار جان‌باختگان روزانه سه رقمی شد و به گفته سیما سادات لاری در شبانه روز منتهی به روز دوشنبه به ۱۰۰ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین آمار رسمی جان‌باختگان کرونا در ایران را تا روز دوشنبه بیست و پنجم اسفند ماه  ۶۱ هزار و ۳۳۰ نفر اعلام کرد.

این درحالی است که روزنامه اعتماد روز شنبه بیست سوم اسفند ماه با انتشار یادداشتی از عباس عبدی و به استناد «چهارمین موج نظرسنجی‌های پژوهشگاه وزارت ارشاد درباره كرونا» كه در نيمه بهمن ماه سال۹۹ انجام شده است، نوشت که می‌توان گفت كه تاکنون «مرگ‌ومير واقعی كرونا حدود ۱۵۰ هزار نفر است كه تقريبا ۲/۴ برابر ارقام رسمی [وزارت بهداشت] است كه اين نسبت بارها اعلام شده است.»

تازه چه خبر؟
آمریکا، اتحادیه اروپا و بریتانیا در اقدامی هماهنگ تحریم‌های گسترده‌ای علیه مقام‌ها و نهادهای وابسته به حکومت بلاروس اعمال کردند و از مینسک خواستند به...More
فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست سازوکارهایی را برای نظارت سریع و گسترده بر همه سایت‌های هسته‌ای ایران...More
۱۳ گزارشگر ویژه و کارشناس حقوق بشر سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن ادامه حبس نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر در ایران، خواستار آزادی...More
انجمن خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت برنده اعلام شدن ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری، خواستار همبستگی...More
در پی انتشار گزارش ایران‌اینترنشنال درباره اصرار مذاکره‌کنندگان ایرانی در وین بر لغو تحریم‌های رهبر جمهوری اسلامی و بیت رهبری، سعید خطیب‌زاده سخنگوی...More