۵۵ سال حبس برای سه زن معترض به حجاب اجباری | ایران اینترنشنال

۵۵ سال حبس برای سه زن معترض به حجاب اجباری

دادگاه انقلاب تهران با صدور احکامی جداگانه یاسمن آریانی، منیره عربشاهی و مژگان کشاورز،‌ سه فعال مدنی معترض به حجاب اجباری، را مجموعا به تحمل بیش از  ۵۵ سال حبس محکوم کرد. این سه نفر هم‌اکنون در زندان قرچک ورامین تحت بازداشت هستند.

به گزارش وبسایت خبری هرانا، ارگان فعالان حقوق بشر،‌ ریاست دادگاه این سه فعال مدنی را قاضی مقیسه بر عهده داشته است. بر اساس احکام صادر شده،‌ این سه زندانی با اتهام‌هایی از جمله «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام» و «تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد و  فحشا» محکوم شده‌اند.

احکام این سه زندانی بدون حضور وکیل به آن‌ها ابلاغ شده است.

این سه فعال مدنی در روز جهانی زن،‌ هشتم مارس، اقدام به پخش گل و شیرینی در متروی تهران کرده بودند که ویدیوهای آن در فضای مجازی منتشر شده بود. بعضی از رسانه‌ها بازداشت این سه نفر را مرتبط با همین موضوع می‌دانند.

در صورتی که این احکام تایید و قطعی شود،‌ با استناد به قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد برابر ۱۰ سال حبس تعزیری برای این سه نفر اجرا خواهد شد.

 

عدم اجازه حضور وکلا در دادرسی و دادگاه

امیر رئیسیان که وکالت یاسمین آریانی و منیره عربشاهی را برعهده داشته اعلام کرده است که «در جریان این پرونده، نه در مرحله بازپرسی در دادسرا و نه در جلسات دادگاه به هیچ عنوان اجازه ورود به وکلا داده نشده است».

محمد مقیمی، وکیل مژگان کشاورز، نیز از عدم صدور اجازه حضور در مراحل دادسرا و دادگاه خبر داده است.

مقیمی اعلام کرد که علاوه بر سه اتهام یاد شده، خانم کشاورز به اتهام «توهین به مقدسات» هم به هفت سال و شش ماه حبس محکوم شده است.

آریانی، روز چهارشنبه ۲۱ فروردین‌ماه توسط نیروی انتظامی بازداشت و به بازداشتگاه وزرا در تهران منتقل شده بود. عربشاهی، مادر این زندانی سیاسی نیز یک روز پس از او بازداشت شد و هم اکنون در زندان قرچک ورامین نگه داشته می‌شود. کشاورز در روز پنجم اردیبهشت‌ماه بازداشت شده بود.

پیشتر اخباری درباره فشار به آریانی برای اعتراف اجباری منتشر شده بود.

در ماه‌های اخیر نیروی انتظامی و دستگاه قضایی طرح‌های برخورد با بدحجابی را تشدید کرده‌اند. امامان جمعه نیز در خطبه‌های نماز جمعه خواستار افزایش برخورد حکومت با بدحجابی شده‌اند. 

تازه چه خبر؟
دو دختر نوجوان در دزفول، استان خوزستان، به صورت همزمان اقدام به خودکشی کرده و جان خود را از دست دادند. علی قمیشی،‌ رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول، روز...More
معصومه ابتکار، معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده از مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس درباره پرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی ازدواج به پسران ۲۵ ساله و...More
هادی حق‌شناس، استاندار گلستان با تاکید بر تکمیل مجتمع‌های میگوی گمیشان اعلام کرد سرمایه گذارانی از ویتنام علاقمند به فعالیت در حوزه میگو و پرورش آبزی...More
کیانا و علی، دو فرزند نرگس محمدی و تقی رحمانی، با انتشار ویدئویی به ممنوع‌الخروج بودن غیر قانونی مادرشان اعتراض کردند. آنان در این ویدئو اعلام کردند...More
سعید نمکی،‌ وزیر بهداشت ایران، می‌گوید هفتمین مورد از ابتلا به ویروس جهش‌یافته کرونا در این کشور شناسایی شد. نمکی روز چهارشنبه هشتم بهمن‌ماه اعلام...More