۴۸ تشکل دانشجویی: حکومت بدون خرافه و خودرایی، سریعتر واکسن را تامین کند | ایران اینترنشنال

۴۸ تشکل دانشجویی: حکومت بدون خرافه و خودرایی، سریعتر واکسن را تامین کند

ده‌ها تشکل دانشجویی از دانشگاه‌های سراسر ایران با صدور بیانیه‌ای مشترک ضمن انتقاد از «پنهان‌کاری» حکومت درباره بحران کرونا خواستار شفاف‌سازی در زمینه اقدامات و سازوکار تامین واکسن‌ برای شهروندان شدند.

۴۸ تشکل‌ روز چهارشنبه هشتم بهمن‌ماه در بیانیه خود نوشتند «عدم شفاف‌سازی» درباره جزئیات اقدامات صورت گرفته برای تهیه واکسن‌های معتبر و مشخصات آن‌ها موجب «نارضایتی و تردید در افکار عمومی» شده است.

این بیانیه به انتقاد از سیاست «اعمال محدودیت در خرید واکسن‌ها»  پرداخته است.

تشکل‌های دانشجویی سراسر کشور همچنین با تاکید بر حق «درمان رایگان همگانی» و ضمن انتقاد از «خودرایی و خرافه‌پرستی» حق تعیین سرنوشت از سوی مردم را اصلی خدشه‌ناپذیر خوانده‌اند.

اخیرا علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی، ضمن زیر سوال بردن واکسن‌های ساخته‌شده از سوی کشورهای آمریکا و بریتانیا ورود آن‌ها را به کشور ممنوع کرده بود.

پس از آن نیز رسانه‌ها و مقام‌های حکومت گزارش‌هایی منتشر کرده و ضمن حمایت از این دستور کارکرد و تاثیر واکسن‌های خارجی را با سوال مواجه کردند.

در قسمتی از بیانیه تشکل‌‌های دانشجویی به اقدام کشورهای جهان و همسایه ایران در آغاز واکسیناسیون عمومی کرونا اشاره شده و درباره تبدیل این مساله حیاتی به «بازیچه جنجال‌ها و گروکشی‌های سیاسی» در داخل و خارج و همچنین «تصمیمات غیرکارشناسی» ابراز نگرانی کرده‌اند.

این تشکل‌ها همچنین خواستار رفع محدودیت‌های «غیر عقلانی» در زمینه تامین واکسن شده‌اند و بر آغاز هرچه سریع‌تر واکسیناسیون رایگان همگانی و توزیع عادلانه آن تاکید کرده‌اند.

بیانیه در انتها به امکان نظارت عمومی بر نحوه تهیه،‌ توزیع و تخصیص واکسن‌ها به افراد و گروه‌های اجتماعی مختلف بدون «رانت و تبعیض» نیز اشاره کرده‌اند.

پیش از این انجمن‌های صنفی کارگری،‌ معلمان و بازنشستگان به حرکت سراسری برای مطالبه واکسیناسیون کرونا پیوستند و با صدور بیانیه‌هایی «ممنوعیت خرید بریتانیایی و آمریکایی را مورد انتقاد قرار دادند. آن‌ها حکومت ایران را مسئول عواقب تاخیر در تامین و تهیه واکسن عنوان کردند.

تازه چه خبر؟
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، رنگ‌بندی سیاه درباره وضعیت شیوع این ویروس در برخی از شهرهای ایران را تکذیب کرد. او در عین حال گفت که...More
به گزارش فارن پالیسی به نقل از منابع آگاه، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، قرار است به جمهوری اسلامی نقشه‌راهی را پیشنهاد کند که طبق...More
عفو بین‌الملل، با ارسال نامه‌ای به ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، گفت جمشید شارمهد، شهروند ایرانی-آلمانی که از هشت ماه پیش به دلیل...More
یک کمیته متشکل از نمایندگان حزب اتحاد ملی برای دموکراسی میانمار به رهبری آنگ سان سو چی به شرکت حقوقی ولترا فیتا در لندن وکالت داده تا در جمع‌آوری...More
پنتاگون اعلام کرد از تصمیم خود برای اعزام دو ناوشکن آمریکایی به سواحل اوکراین در دریای سیاه منصرف شده است. به گزارش پولیتیکو به نقل از منبعی در...More