۳۳۵ شاعر و نویسنده در نامه‌ای خواهان آزادی فوری نویسندگان زندانی و دیگر زندانیان سیاسی شدند | ایران اینترنشنال

۳۳۵ شاعر و نویسنده در نامه‌ای خواهان آزادی فوری نویسندگان زندانی و دیگر زندانیان سیاسی شدند

سیصد و سی و پنج  نویسنده، شاعر و فعال فرهنگی در نامه‌ای مقام‌های قضایی و اجرایی جمهوری اسلامی را مسئول حفظ جان و سلامت زندانیان سیاسی از جمله بکتاش آبتین، رضا خندان مھابادی، کیوان صمیمی، کیوان باژن دانستند و خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط آنها و همه دگراندیشان و آزادی‌خواهان زندانی شدند.

نویسندگان این نامه با تاکید براینکه «آزادی بیان و آزادی قلم جرم نیست»، خطاب به مقام‌های قضایی و اجرایی، نوشتند: با توجه به اخبار موحشی که از شیوع بیماری کرونا در زندان اوین و ابتلای برخی از ھمکاران در بندمان به این بیماری منتشر شده است، مسئولیت تام و تمام حفظ جان و سلامتی آنها را بر عھده شما می‌دانیم.

امضاکنندگان این نامه خطاب به مقام‌های قضایی و اجرایی افزودند که در این شرایط وخیم، به مرخصی فرستادن زندانیان سیاسی و عقیدتی، خصوصا نویسندگان در بند، کمترین اقدامی بود که شما در راستای صیانت از جان ارزشمند ھمکاران ما می‌توانستید انجام دھید.

نویسندگان این نامه تاکید کردند که «اکنون که متاسفانه بکتاش آبتین درگیر بیماری مھلک کرونا شده است، با یقین بدین موضوع که درمان او باید حتما در خارج از محیط زندان پیگیری و انجام شود، از شما قوه قضاییه، دولت و سازمان زندان‌ھا می‌خواھیم تا پیش از وقوع فاجعه‌ای جبران ناپذیر، او و دیگر یاران اھل قلم در بندمان را به فوریت آزاد کنید.»

آنها افزود که «ما نویسندگان، شاعران و اھالی مستقلِ قلم و فرھنگ، مصرانه خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط بکتاش آبتین، رضا خندان مھابادی، کیوان صمیمی، کیوان باژن و سایر نویسندگان و فعالان فرھنگی در بند ھستیم.»

۳۳۵ نویسنده، شاعر و فعال فرهنگی در نامه خود همچنین تاکید کردند که امیدواریم ھمه دگراندیشان، فعالان فرھنگی مستقل و نویسندگان آزادی‌خواه، که جرمی جز باور راسخ به آزادی بیان و آزادی قلم ندارند، ھر چه زودتر از حبس و بند ناروا رھایی یابند و به آغوش خانواده‌ھا و دوستداران‌شان بازگردند.

بکتاش آبتین و رضا خندان (مهابادی) از اعضای هیات دبیران کانون نویسندگان ایران و کیوان باژن عضو پیشین هیات دبیران این کانون، از روز شنبه پنجم مهرماه ۱۳۹۹ برای اجرای احکام صادره از سوی دادگاه انقلاب تهران به زندان اوین منتقل شدند.

این سه نویسنده به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» که مصادیق این اتهام‌ها «انتشار نشریه‌ داخلی کانون، مشارکت در تدوین کتاب تاریخچه‌ کانون و صدور بیانیه‌ها و حضور در مراسم سالگرد محمدجعفر پوینده، محمد مختاری و احمد شاملو» عنوان شده، با حکم دادگاه انقلاب تهران به زندان محکوم شده‌اند.

کانون نویسندگان در بیانیه خود، این اتهام‌های وارد شده به این سه نویسنده را «بی‌اساس»، خواند و افزود که با همین «اتهام‌های بی‌اساس رضا خندان (مهابادی) و بکتاش آبتین هرکدام به شش سال و کیوان باژن به سه سال و شش ماه زندان محکوم شده‌اند.

کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار و  سردبیر نشریه ایران فردا نیز از آذر ماه گذشته پس از حضور در واحد اجرای احکام دادسرای اوین بازداشت و برای تحمل دوران محکومیت خود به زندان اوین منتقل شد. دادگاه انقلاب صمیمی را به خاطر شرکت در تجمع روز جهانی کارگر سال ۹۸ به سه سال زندان محکوم کرده است.

کانون نویسندگان ایران ششم مهر ماه سال گذشته در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن انتقال سه عضو خود،  بکتاش آبتین، رضا خندان مھابادی، کیوان باژن به زندان اوین، اعلام کرد که زندانی کردن سه نویسنده و سایر متهمان عقیدتی و سیاسی در شرایط شیوع کرونا معنایی جز این ندارد که مسئولان امنیتی و قضایی می‌خواهند معترضان و مخالفان را به قربانگاه بفرستند.

تازه چه خبر؟
دو هواپیمای سبک پس از آنکه بر فراز آسمان دنور در آمریکا با هم برخورد کردند، بدون هیچ تلفاتی در یک فرودگاه محلی بر زمین نشستند. به گزارش اسوشیتدپرس و...More
مارکو مندچینو، وزیر مهاجرت کانادا، اعلام کرد دولت این کشور به خانواده کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین که با شلیک سپاه پاسداران ساقط شد، امکان دریافت...More
سازمان عدالت برای ایران در نامه‌ای به رییس دانشگاه اُبرلین در آمریکا خواستار اخراج محمدجعفر محلاتی از این دانشگاه به دلیل «اختفای» کشتار هزاران...More
بانک مرکزی ایران اعلام کرد که با حکم دادگاه لوکزامبورگ دارایی‌های این بانک در موسسه «کلیر استریم» به آمریکا منتقل نمی‌شود. بر اساس این گزارش، دادگاه...More
کیانوش جهان‌پور، سخنگوی سازمان غذا و دارو، یک روز پس از تایید تخلف درباره مفقود شدن تعدادی از واکسن‌های وارداتی کرونا اعلام کرد: «هیچ واکسنی گم نشده...More