۲۴۰ مورد آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع ایران طی۷۴ روز | ایران اینترنشنال

۲۴۰ مورد آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع ایران طی۷۴ روز

 

همزمان با وقوع دو آتش‌سوزی جدید در کوه‌های استان‌ خوزستان و بوشهر، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌های ایران اعلام کرد که در ۷۴ روز گذشته، ۲۴۰ مورد آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع ۱۱ استان ایران رخ داده است. 

علی عباس‌نژاد روز شنبه گفت که به دلیل وسعت زیاد آتش، صعب‌العبور بودن برخی از مناطق و نبود امکانات مناسب، در این آتش‌سوزی‌ها «صدمات قابل توجهی به بخش عظیمی» از طبیعت ایران وارد شده است.

طی روزهای اخیر بسیاری از مناطق جنگلی زاگرس در استان‌های لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر و خوزستان دچار آتش‌سوزی شدند و این آتش‌سوزی‌ها چند روز ادامه یافت.

 

دلیل آتش‌سوزی‌ها چیست؟

نبود امکانات از جمله بالگرد آب‌پاش نیز از جمله دلایل عدم موفقیت در خاموش کردن این آتش‌سوزی‌ها اعلام شده است.

در همین حال عباس‌نژاد ابراز امیدواری کرد که با حمایت دولت نسبت به تامین تجهیزات مدرن و اختصاص بالگرد بومی‌سازی شده با قابلیت حمل سبد آب، بخشی از کمبودها برای اطفای سریع آتش‌سوزی در مناطق صعب‌العبور برطرف شود.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها چندین بار اعلام کرده بود که وزارت دفاع از دو سال گذشته و به دلیل تامین نشدن بودجه، بالگردهای اطفای حریق را در اختیار این سازمان قرار نمی‌دهد.

عباس‌نژاد روز شنبه گفت وزارت دفاع ۳۰ میلیارد تومان به دلیل اطفای هوایی حریق در سال‌های گذشته، از سازمان برنامه و بودجه و سازمان جنگل‌ها طلبکار بود و با اعتباری که اخیرا سازمان برنامه و بودجه در اختیار ما قرار داده است توانسته‌ایم ۱۰ میلیارد تومان از این بدهی را پرداخت کنیم.

سازمان برنامه و بودجه ۱۰ خرداد اعلام کرده بود که ۱۵ میلیارد تومان بودجه به سازمان جنگل‌ها برای اطفای حریق اختصاص داده است.

در همین حال به گفته عباس نژاد، پنج میلیارد تومان از این مبلغ برای اطفای هوایی حریق اختصاص یافته و ۱۰ میلیارد اعتبار جاری سازمان برای حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی است که با درصدی از آن تجهیزات اطفای حریق خریداری می‌شود.

او در عین حال نگفت که پنج میلیارد تومان دیگری که بابت بدهی سازمان جنگل‌ها به وزارت دفاع پرداخت شده از چه بودجه‌ای تامین شده است.

 

آتش‌‌ همچنان می‌تازد

روز جمعه ۱۶ خرداد اعلام شد که آتش‌سوزی در جنگل‌های اندیکا در استان خوزستان، پس از چهار روز مهار شده است.

با این حال، روز شنبه رییس اداره منابع طبیعی ایذه در استان خوزستان خبر داد که کوه رباط ایذه از صبح شنبه بار دیگر دچار آتش‌سوزی شده‌است.

فرزاد حسین‌پور گفت که عصر دیروز آتش‌سوزی در این کوه مهار شده بود اما بار دیگر آتش شعله‌ور شده است.

همزمان،کوه‌های بهمرد بوشکان در شهرستان دشتستان در استان بوشهر هم آتش گرفته و این آتش‌سوزی هنوز ادامه داد.

حسین طهماسبی،  بخشدار بوشکان، گفت که چند نفر از مظنونان آتش‌سوزی در هفته‌های اخیر در این منطقه دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.

تازه چه خبر؟
حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی، گفت که «همکاران ما دو بار تا محل سکونت محمود خاوری که در خارج از یکی از شهرهای کاناداست، رفتند و حتی به پلیس آنجا...More
باشگاه خبرنگاران، وابسته به صدا و سیما، با اشاره به سخنان نیکولاس مادورو درباره تشکیل شورای برای تامین تسلیحات ونزوئلا از روسیه، چین و ایران، از...More
ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که ابومحسن المصری ، رهبر ارشد القاعده که در لیست تروریست‌های تحت تعقیب پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی بود، به...More
یک منبع آگاه به واشنگتن‌پست گفت که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا در یک جلسه جمع‌آوری کمک‌های مالی که در آستانه انتخابات برگزار شده بود، به یکی از...More
پس از انتشار گزارش‌ها و ویدئوهایی درباره استقرار تجهیزات نظامی ایران در مرز خداآفرین، یک فرمانده سپاه پاسداران اعلام کرد که اعزام یگان‌های این نیرو...More