۱۴ تن از کارگران هفت‌تپه بازداشت شدند | ایران اینترنشنال

۱۴ تن از کارگران هفت‌تپه بازداشت شدند

سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه خبر داد که دست‌کم ۱۴ تن از کارگران ساعتی پیش از سوی پلیس امنیت بازداشت شدند.

بنابر اعلام سندیکای کارگران هفت‌تپه، سه  تن از کارگران هفت‌تپه عصر یک‌شنبه چهاردهم مهر ماه از سوی پلیس امنیت شهرستان شوش بازداشت شدند.

همزمان ۱۱ تن از کارگران نیز در مسیر رفتن به تهران برای ملاقات با نمایندگان کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی بودند که در عوارضی بزرگراه خرام‌آباد‌-تهران، بازداشت شدند.

«یوسف بهمنی، محمود خدایی و ایمان اخضری» سه کارگری هستند که روز یک‌شنبه در هفت‌تپه از سوی ماموران پلیس امنیت  شهرستان شوش بازداشت شدند.

همچنین «محمد خنیفر، ابراهیم عباسی منجزی، امید آزادی، حسن جوادی کهنگی، مهدی داوودی، محمد امیدوار، عماد کثیر، علی بنی سعد» هشت تن از ۱۱ کارگری هستند که در عوارضی خرم‌آباد به تهران بازداشت شدند و اسامی سه تن از کارگران بازداشت شده هنوز اعلام نشده است.

سندیکای کارگران هفت‌تپه با اشاره به این‌که بازداشت ۱۱ کارگری که در عوارضی بزرگراه خرم‌آباد به تهران درحالی انجام شده است که آن‌ها برای ملاقات با اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی عازم تهران بودند، تاکید کرد که بازداشت‌ این کارگران با هماهنگی پلیس امنیت شوش و از سوی ماموران نیروی انتظامی انجام شده است.

تاکنون دلیل بازداشت کارگران هفت‌تپه از سوی مقام‌های قضایی و نیروی انتظامی اعلام نشده است.

سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه با تاکید براین‌که «بازداشت کارگران عملی به غایت ناپسند، زشت و ضد کارگری» است، این بازداشت‌ها را محکوم کرد و خواهان آزادی بی‌قید و شرط  تمامی بازداشت شدگان شد.

هفته گذشته نیز دست‌کم ۴۰ تن از کارگران هفت‌تپه به پلیس امنیت شوش احضار شده بودند. بازداشت‌های یک‌شنبه چهاردهم مهر و احضار گروهیکارگران در دوشنبه گذشته پس از آن صورت گرفت که کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه در ادامه اعتراضات خود طی هفته گذشته چندبار در اعتراض به اخراج شماری از همکاران‌شان دست به اعتصاب زدند.

سندیکای کارگران هفت‌تپه، هفته گذشته همچنین «احضار و تهدید کارگران را شدیدا محکوم کرد و خواهان بازگشت به کار» تمامی کارگران اخراجی شد.

غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان، اما روز یک‌شنبه هفتم مهر در خصوص اخراج شماری از کارگران نیشکر هفت‌تپه گفت: «قرارداد کارفرما با کارگران تمام شد و کارفرما بنا به اختیارات  قرارداد این ۲۰ نفر را تمدید نکرد. این‌ها بیشتر در بخش تجهیزاتی هستند. بعضی از کارگران معترض بودند برای این‌که می‌خواستند از همکاران دفاع کنند» اما «حق کارفرما است که تمدید کند یا خیر.»

احضار، بازداشت و برخوردهای امنیتی و قضایی با کارگران هفت‌تپه از اعتصاب چند هفته‌ای کارگران معترض در پاییز سال گذشته اوج گرفت و علاوه بر بازداشت ده‌ها تن از کارگران و شماری از حامیان کارگران هفت‌تپه از جمله سپیده قلیان، پس از آن‌که اسماعیل بخشی فاش کرد که تحت شکنجه قرار گرفته است، ابعاد ملی به خود گرفت.

با این حال، برخوردهای امنیتی و قضایی با کارگران هفت‌تپه همچنان ادامه دارد و آن‌گونه که سندیکای کارگران هفت‌تپه ساعتی پیش اعلام کرد نیروهای امنیتی و پلیس امنیت نیروی انتظامی اقدام به بازداشت گروهی شماری از کارگران هفت‌تپه در بزرگراه خرم‌اباد به تهران کرده‌اند در حالی که کارگران برای ملاقات با نمایندگان کمیسیون اجتماعی مجلس، عازم تهران بودند.

تازه چه خبر؟
دولت آمریکا روز دوشنبه مجوز نقل‌ و ‌انتقال‌های مالی در ارتباط با شبه‌نظامیان حوثی‌ یمن را تا یک ماه آینده صادر کرد. دولت بایدن پیشتر از احتمال...More
مهدی علی‌حسینی، کشتی‌گیر ۳۰ساله اهل اندیمشک، صبح دوشنبه ششم بهمن‌ماه در زندان دزفول اعدام شد. او در سال ۹۴ به اتهام ارتکاب قتل در جریان یک نزاع،...More
حسنعلی اصغری، مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین، با تایید تنبیه بدنی یک دانش‌آموز سوم ابتدایی در یکی از روستاهای این استان توسط معلمش گفت ادعای معلم...More
اورزولا فن در لاین، رییس کمیسیون اروپا، از شرکت آسترازنکا خواست تا همه ابزارهای ممکن را برای تسریع در ارسال واکسن کرونا ساخت این شرکت به اتحادیه...More
شرکت تامین‌کننده ماشین‌های رای‌گیری در انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر آمریکا از رودی جولیانی،‌ وکیل دونالد ترامپ، رییس‌جمهور سابق این کشور، به دلیل افترا...More