یک مقام آگاه آمریکایی: پدافند هوایی جمهوری اسلامی در وضعیت هشدار بالا قرار گرفته است | ایران اینترنشنال

یک مقام آگاه آمریکایی: پدافند هوایی جمهوری اسلامی در وضعیت هشدار بالا قرار گرفته است

 

یک مقام آگاه آمریکایی اعلام کرد که این کشور به «چندین» نشانه اطلاعاتی دست یافته که بر اساس آنها ایران، پس از انفجارهایی که در تاسیسات مرتبط با فعالیت‌های اتمی و موشکی این کشور روی داده، بخش‌هایی از سیستم پدافند هوایی خود را در روزهای اخیر در حالت «هشدار بالا» قرار داده است.

شبکه خبری آمریکایی سی‌ان‌ان، نوشت تغییر حالت هشدار سیستم دفاع هوایی ایران به این معنی است که سامانه‌های پرتاب موشک‌های زمین به هوای جمهوری اسلامی آماده شلیک به اهدافی است که تهدید در نظر گرفته می‌شوند.

این مقام آگاه آمریکایی که نامش فاش نشده، درباره چگونگی دست یافتن به این شواهد اطلاعاتی توضیحی نداد، اما به نوشته سی‌ان‌ان آمریکا از طریق ماهواره‌ها، هواپیماهای جاسوسی و ناوهای خود به طور دائم فعالیت‌های نظامی ایران را دنبال می‌کنند.

بر اساس اظهارات این منبع آگاه، آمریکا بر این عقیده است که افزایش وضعیت هشدار سیستم دفاع هوایی ایران به دلیل انجام یک مانور آموزشی نیست، بلکه در واکنش به وقایع اخیر است که جمهوری اسلامی توضیحی مشخصی نیز برای آنها ارائه نکرده است.

همچنین مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه فاکس نیوز، در پاسخ به پرسشی درباره عوامل اصلی انفجارهای اخیر ایران گفت نمی‌خواهد در این زمینه گمانه‌زنی کند. پمپئو گفت: «ما می‌خواهیم تیم‌های اطلاعاتی کار خود را انجام دهند و به نتیجه برسند.»

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: «آنچه به ایران مربوط است، فارغ از این که این حوادث چگونه روی داد، این است که آمریکا سیاست بسیار شفافی در دوران رییس جمهوری ترامپ دارد. ما اجازه تامین منابع برای ایران را نمی‌دهیم تا بزرگترین حامی تروریسم در جهان باشد  و هزینه‌هایی را به رژیم وارد خواهیم کرد تا این که آنها به این نتیجه برسند که می‌خواهند یک کشور عادی باشند. این ماموریت ماست.»

پمپئو همچنین پرسش خبرنگار فاکس نیوز درباره تاثیر انفجارهای اخیر در به تعویق انداختن  برنامه هسته‌ای ایران را بی‌پاسخ گذاشت و گفت که جوابی برای آن ندارد.

در هفته‌های گذشته آتش‌سوزی و انفجارهایی در چندین نیروگاه و تاسیسات نظامی و اتمی در ایران رخ داده است. 

چند تن از مقاماتی که در مورد انفجار نطنز اطلاعات دارند در گفت‌وگو با روزنامه نیویورک‌تایمز ابعاد انفجار در مرکز مونتاژ سانتریفیوژ در نطنز را از لحاظ پیچیدگی با حمله سایبری استاکس‌نت مقایسه کرده‌اند. طراحی حملات سایبری به تاسیسات هسته‌ای ایران یک سال به طول انجامیده بود.

نیویورک تایمز به نقل از دو مقام امنیتی آگاه، گزارش داد دو سال طول می‌کشد تا ایران بتواند برنامه هسته‌ای خود را به شرایط پیش از انفجار نطنز بازگرداند.

تازه چه خبر؟
نیکول پاشینیان،‌ نخست‌وزیر ارمنستان، از تلاش ارتش کشورش برای انجام کودتای نظامی خبر داد و گفت کابینه‌اش باید استعفا دهد. نخست‌وزیر ارمنستان روز...More
بنیامین نتانیاهو،‌ نخست‌وزیر اسرائیل و ولیعهد بحرین درباره برنامه هسته‌ای ایران و همچنین مشارکت کشورهای حاشیه خلیج فارس در تاسیس کارخانه واکسن‌سازی...More
دادستانی آلمانی یک شهروند این کشور را به جاسوسی از طریق تحویل نقشه‌ ساختمان پارلمان به روسیه متهم کرد. بر اساس اعلام دادستانی، این فرد که با یک شرکت...More
رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،‌ هشدار داد در صورت دست نیافتن به توافق با ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور، جامعه بین‌الملل با...More