یک مقام آمریکایی: سوخت توقیف شده ایران به آمریکا منتقل می‌شود | ایران اینترنشنال

یک مقام آمریکایی: سوخت توقیف شده ایران به آمریکا منتقل می‌شود

 

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام دولت آمریکا اعلام کرد که پس از مذاکرات میان این کشور و صاحبان کشتی‌های حامل سوخت توقیف‌شده ایران، محموله این کشتی‌ها به کشتی‌های دیگری منتقل شده و سپس به سمت آب‌های آمریکا برده خواهد شد.

پیشتر روزنامه وال‌استریت ژورنال روز پنج‌شنبه ۲۳ مرداد، اعلام کرده بود که دولت آمریکا برای نخستین‌بار چهار کشتی حامل سوخت ایران را به‌دلیل نقض تحریم‌ها توقیف کرده است.

اما براساس حکم توقیف که ماه گذشته از سوی دستگاه‌ قضایی آمریکا صادر شده، این حکم فقط شامل محموله‌ها می‌شود و خود کشتی‌ها را در برنمی‌گیرد.

این محموله‌ها در حال رسیدن به ونزوئلا بودند و شکایتی که دادستان‌های فدرال آمریکا روز چهارشنبه ۱۱ تیرماه ارایه داده‌ بودند، در راستای جلوگیری از رسیدن سوخت ایران به ونزوئلا و فرستادن محموله‌های دیگر و همچنین قطع درآمد تهران از این راه بوده است.

ایران و ونزوئلا هر دو تحت تحریم‌های شدید اقتصادی آمریکا قرار دارند و همچنین آمریکا صاحبان کشتی‌ها را تهدید کرده که در صورت ایفای نقش در تجارت میان ایران و ونزوئلا، آنان را نیز تحریم می‌کند.

در حالی که این چهار کشتی به نام‌های لونا، پندی، برینگ و بلا متعلق به شرکت‌های یونانی (Vienna و Palermo) هستند، رویترز به نقل از این مقام آمریکایی نوشت اقدام جمهوری اسلامی ایران علیه یک کشتی در روز چهارشنبه در خلیج فارس، واکنشی به توقیف محموله‌های سوخت ایران از سوی آمریکا بوده است.

کشتی که برای ساعاتی از سوی نیروهای نظامی ایران توقیف شد نیز متعلق به شرکت یونانی (آی‌ام‌اس) بوده است. خبرگزاری رویترز اضافه کرده هنوز وزارت‌های خارجه، دادگستری، امنیت داخلی آمریکا و همچنین دولت ونزوئلا در این زمینه اظهارنظر نکرده‌اند.

همچنین این شرکت‌های یونانی نیز در این‌باره تاکنون واکنشی نشان نداده‌اند.

اما پایگاه خبری نورنیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران، به نقل از یک مقام مسئول جمهوری اسلامی که نامش فاش نشده، اعلام کرد: «هیچ‌یک از کشتی‌های ایرانی یا محموله‌های متعلق به ایران توقیف نشده‌اند.»

این مقام جمهوری اسلامی، انتشار خبر توقیف محموله سوخت این چهار کشتی را «تلاشی برای فضاسازی غیرواقعی و قدرت‌سازی دروغین برای آمریکا» اعلام کرد و گفت: «جمهوری اسلامی ایران همان‌گونه که بارها اعلام کرده است به هرگونه اقدام خصمانه برای محدودسازی حقوق قانونی خود واکنش متقابل نشان خواهد داد و تاکنون به هیچ کشوری اجازه اقداماتی از این دست را نداده است.»

پیشتر حجت سلطانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ونزوئلا، نیز خبر وال‌استریت ژورنال را رد کرده بود.

تازه چه خبر؟
محمد الوندی، رییس پارک ملی کرخه در استان خوزستان، از آتش‌سوزی بخشی از این جنگل در شهرستان شوش خبر داد و گفت آتش‌سوزی هنوز ادامه دارد. الوندی دوشنبه...More
یائیر لاپید، وزیر خارجه جدید اسرائیل، سیاست‌های خود را در مسئولیت جدیدش تشریح کرد و درباره برجام گفت که پیش از این نیز با این توافق مخالفت کرده بود و...More
سران پیمان نظامی ناتو در پایان نشست خود در بروکسل ضمن انتقاد از جاه‌طلبی‌های چین، رفتار جسورانه این کشور را چالشی جدی در برابر نظام جهانی خواندند...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، اعلام کرد مجوز مصرف اضطراری واکسن ایرانی «کووایران برکت» صادر شده است. نمکی روز دوشنبه در استان مرکزی گفت: «امروز می‌...More
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در واکنش به وعده‌های برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: «فکر می‌کنند واکسن بستنی است.» رئیسی...More