یک شاهد عینی: نیروهای سپاه پاسداران حتی به مردم داخل خانه‌ها تیراندازی کردند | ایران اینترنشنال
جزییات تازه از کشتار شهروندان در ماهشهر

یک شاهد عینی: نیروهای سپاه پاسداران حتی به مردم داخل خانه‌ها تیراندازی کردند

یک شاهد عینی از ماهشهر درباره کشتار شهروندان در شهرک‌های مختلف این شهر در جریان اعتراض‌های اخیر به ایران‌اینترنشنال گفت سپاه پاسداران «یک تیپ ویژه تک‌آور به همراه دو تانک و شش نفربر و سلاح سنگین و نیمه‌سنگین، حتی هلی‌کوپتر نظامی» به ماهشهر فرستاده بود.

در حالی که شهرک‌های چمران، رجایی و طالقانی از مناطق اصلی درگیری معترضان با نیروهای امنیتی در ماهشهر بود، این شاهد عینی ادامه داد نیروهای امنیتی «به محض ورود به ماهشهر، اول به شهرک چمران وارد شدند و مردم را به گلوله بستند. با تیربار دوشکا و همچنین با هلی‌کوپتر.»

به گفته این شاهد عینی، نیروهای سپاه پاسداران در شهرک چمران به مردم عادی تیراندازی کردند، «حتی به مردمی که داخل خانه بودند و اصلا در راهپیمایی اعتراضی شرکت نکرده بودند.»

این شاهد عینی که نامش فاش نشده، افزود: «در همان اولین ساعت حدود ۱۷ نفر از جمله دو کودک ۴و ۸ ساله و یک پیرزن هفتاد و چند ساله با تیر مستقیم پاسدارها کشته شدند. اما آمار بقیه کشته‌ها، به علت فرار جوانان به بیشه‌ها خیلی مشخص نیست. همچنین این که پاسداران به صورت کور تیراندازی می‌کردند، یعنی به هر جا که می‌رسیدند، تیراندازی می‌کردند.»

بر اساس گزارش‌های مختلف، در جریان این اعتراض‌ها نزدیک به ۱۰۰ نفر از معترضان پناه‌گرفته در نیزارهای ماهشهر جان باخته‌اند.

این شهروند ساکن ماهشهر با تاکید بر این که هنوز آمار کشته‌شدگان این منطقه مشخص نیست، دلیل آن را «مجهول» بودن اجساد خیلی از معترضان دانست و گفت: «اجساد را هم خودشان جمع کردند و با یک سری کامیون بردند. چند کشته نیز از میان زخمی‌هایی بودند که بیمارستان شهر به دستور پاسداران از پذیرش‌شان امتناع کردند.»

او اضافه کرد: «عصر همان روز [نیروهای سپاه پاسداران] وارد شهرک رجایی و دهکده گاما و شهرک مدنی شدند و آنجا را هم از کشته‌ها بی‌نصیب نگذاشتند. بخشی از ساکنین این شهر که از عشایر عرب خوزستان هستند طبیعتا مسلح هستند. سپاه به عمد یک حمام خون راه انداخت تا درگیری به شهرک طالقان هم کشیده شود و مردم این شهر طبیعتا مقابله به مثل کردند. از ساعت شش، هفت عصر سه‌شنبه تا یک بامداد چهارشنبه، حتی یک ثانیه هم صدای رگبار قطع نشد. با تانک وارد شهرک شدند، اما مردم مقابله کردند در این شهرک‌ها. غائله جمع نشد و پاسدارها کشتند و خودشان هم کشته‌ها و زخمی‌های زیادی داشتند. ولی با وساطت شیوخ و ریش سفیدها و بزرگان منطقه تیراندازی قطع شد و شهرک طالقانی محاصره شد.»

این شاهد عینی درباره بازداشت‌ها هم گفت: «بعد از این وقایع تا سه روز متوالی از این شهرک‌ها هر کسی، هر جوانی را که گیر می‌آوردند، دستگیر می‌کردند. می‌شود گفت که فعلا غائله ساکت شده اما نمی‌شود گفت که جو کاملا آرام است.»

او با اشاره به حضور پرشمار نیروهای امنیتی و لباس شخصی در شهر و هراس مردم از آن‌ها، تاکید کرد: «فاجعه انسانی که اینجا اتفاق افتاده، خیلی بیشتر از آن چیزی است که رسانه‌ها به آن پرداختند. تنها دلیلش این بود که مردم این شهر پایشان را روی شاهرگ اقتصادی کشور گذاشتند و با این شکل وحشیانه سرکوب شدند و این سرکوب را در هیچ شهر دیگر ندیدیم که با تانک وارد شوند یا نیروی کماندو ویژه بفرستند.»

اظهارات این شاهد عینی در حالی است که محمود واعظی رییس دفتر حسن روحانی و امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، یک عضو هیات رییسه مجلس، روز چهارشنبه ۲۰ آذر، گزارش‌ها درباره کشتار معترضان آبان ماه در ماهشهر را تایید کردند. 

قاضی‌زاده هاشمی با این ادعا که برخی از افراد کشته شده قصد داشته‌‌اند «به خطوط اصلی انتقال انرژی کشور صدمه بزنند»، با دفاع تلویحی از به رگبار بستن معترضان در ماهشهر گفت: «آیا کسی نمی‌داند وقتی می‌خواهد به خطوط اصلی انرژی کشور حمله کند چه اتفاقی رخ می‌دهد؟»

بندر ماهشهر که در نزدیکی متجمع‌های پتروشیمی عظیم قرار دارد، از مناطق محروم استان خوزستان است.

 

تازه چه خبر؟
به گزارش دانشگاه جانز هاپکینز، تعداد جان‌باختگان بر اثر کرونا در سراسر جهان از مرز یک میلیون نفر گذشت و تعداد مبتلایان نیز به بیش از ۳۳ میلیون و ۲۸۰...More
حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رییس جمهوری اسلامی، از مخالفت ستاد ملی مدیریت کرونا با حضور حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی برای جلسه رای اعتماد به...More
حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رییس جمهوری اسلامی، از مخالفت ستاد ملی مقابله کرونا با حضور حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی برای نشست رای اعتماد به...More
خبرگزاری رویترز از قول مقام‌های عربستان سعودی از دستگیری اعضای یک گروه تروریستی خبر داد که آموزش‌های خود را از سپاه پاسداران جمهوری اسلامی دریافت...More
چند روز پس از آنکه وزیر کشاورزی ایران قیمت هر شانه تخم مرغ را حدود ۲۶ هزار تومان اعلام کرد، خبرگزاری‌ها از تهران گزارش داده‌اند که ‌بهای هر شانه از...More