یک روز پس از بازگشت سیروس عسگری به ایران؛ آزادی مایکل وایت از سوی ایران، آزادی مجید طاهری در آمریکا | ایران اینترنشنال
ظریف تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا را تایید کرد

یک روز پس از بازگشت سیروس عسگری به ایران؛ آزادی مایکل وایت از سوی ایران، آزادی مجید طاهری در آمریکا

 

مقام‌های آمریکا اعلام کردند مایکل وایت،‌ افسر پیشین نیروی دریایی ایالات متحده که از سال ۲۰۱۸ میلادی در ایران زندانی بود، آزاد شده و در راه بازگشت به کشور خود است.

همزمان محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، با تایید تبادل زندانیان، و اشاره به بازگشت سیروس عسگری به ایران، گفت که همزمان با آزادی مایکل وایت شهروند آمریکایی زندانی در ایران و  مجید طاهری پزشک ایرانی‌آمریکایی متهم به نقض تحریم‌ها نیز در آمریکا آزاد شده  است. ظریف تاکید کرد که  این اتفاق می‌تواند برای همه زندانیان رخ دهد.

 این درحالی است که برایان هوک، رییس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا، با یک پزشک به زوریخ پرواز کرده تا با وایت دیدار کند و او را به آمریکا بازگرداند.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا،‌ در ارتباط با آزادی وایت‌ از سوی ایران نوشت: «خوشحالم اعلام کنم که کهنهسرباز نیروی دریایی،‌ مایکل وایت،‌ که ۶۸۳ روز از سوی ایران بازداشت بوده،‌ در یک هواپیمای سوئیس است که ایران را ترک کرد. ما منتظریم او خیلی زود با خانواده‌اش در آمریکا باشد.»

او افزود:‌ «من هرگز تلاش برای تضمین آزادی تمام آمریکایی‌هایی که در خارج به گروگان گرفته شدند را متوقف نخواهم کرد. متشکرم سوئیس برای کمک بزرگت!»

خبر آزادی وایت و بازگشت او به کشورش با یک هواپیمای دولت سوئیس،‌ کشور حافظ منافع آمریکا در ایران،‌ در حالی منتشر می‌شود که پیشتر مورگان اورتگاس،‌ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا،‌ مساله تبادل زندانی میان تهران و واشنگتن را رد کرده بود.

محمدجواد ظریف،‌ وزیر خارجه جمهوری اسلامی،‌ نیز روز در اردیبهشت‌ماه گفته بود با وجود طرح پیشنهاد مبادله زندانیان میان تهران و واشنگتن از سوی او، هنوز طرف آمریکایی به آن پاسخ نداده است.

با این حال روز چهارشنبه سیروس عسگری،‌ استاد ایرانی که به اتهام نقض تحریم‌ها و سرقت اسرار تجاری آمریکا در بازداشت این کشور بود، به تهران بازگشت.

عباس موسوی،‌ سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز سه‌شنبه در همین زمینه گفته بود: «گمانه‌زنی‌ها درباره تبادل آقای عسگری با فردی دیگر صحت ندارد و آزادی او بر اساس تبرئه از اتهامات بوده است.»

رویترز پیشتر و در پی تایید رسمی برنامه واشینگتن برای آزادی عسگری اشاره کرده بود که ممکن است بازگرداندن او بخشی از یک تبادل زندانی میان تهران و واشنگتن باشد. 

روزنامه نیویورک‌تایمز هم چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت‌ماه به نقل از ابوالفضل مهرآبادی،‌ معاون دفتر حافظ منافع ایران در سفارت پاکستان در واشینگتن، نوشته بود مذاکرات دو کشور با هدف مبادله وایت با یک دکتر ایرانی آمریکایی که نامی از او نبرد، صورت می‌گیرد.

این مذاکرات با میانجی‌گری سوئیس انجام شده بود.

این زندانی آمریکایی در تهران در اسفندماه سال گذشته به دلایل پزشکی و به شرط ماندن در ایران از زندان به مرخصی فرستاده شد.

سال گذشته نیز ایران ژائو وانگ، شهروند آمریكایی را که به اتهام جاسوسی در زندان ایران بود، آزاد کرد. آمریکا نیز در مقابل مسعود سلیمانی، استاد ایرانی متهم به نقض تحریم‌ها، را به ایران بازگرداند.

تازه چه خبر؟
نیکول پاشینیان،‌ نخست‌وزیر ارمنستان، از تلاش ارتش کشورش برای انجام کودتای نظامی خبر داد و گفت کابینه‌اش باید استعفا دهد. نخست‌وزیر ارمنستان روز...More
بنیامین نتانیاهو،‌ نخست‌وزیر اسرائیل و ولیعهد بحرین درباره برنامه هسته‌ای ایران و همچنین مشارکت کشورهای حاشیه خلیج فارس در تاسیس کارخانه واکسن‌سازی...More
دادستانی آلمانی یک شهروند این کشور را به جاسوسی از طریق تحویل نقشه‌ ساختمان پارلمان به روسیه متهم کرد. بر اساس اعلام دادستانی، این فرد که با یک شرکت...More
رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،‌ هشدار داد در صورت دست نیافتن به توافق با ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور، جامعه بین‌الملل با...More