گسترش خاموشی‌ها به مناطق وسیعی از مشهد و تبریز: قطع برق دو هزار و ۳۰۰ واحد صنعتی در تهران | ایران اینترنشنال

گسترش خاموشی‌ها به مناطق وسیعی از مشهد و تبریز: قطع برق دو هزار و ۳۰۰ واحد صنعتی در تهران

درحالی که شامگاه سه‌شنبه و بامداد چهارشنبه قطع برق علاوه بر پایتخت، به مناطق مختلف کشور و کلانشهرها گسترش یافت و بخش‌های گسترده‌ای از مشهد و تبریز را در خاموشی فرو برد، مدیرعامل شهرک‌های صنعتی  تهران با اعلام قطع ناگهانی بیش از دو هزار و ۳۰۰ واحد صنعتی، گفت که استخراج رمز ارز و بیت کوین دلیل قطع برق است.

در پی قطع چند ساعته و بدون اعلام قبلی برق در مناطق وسیعی از مشهد در شامگاه سه‌شنبه، سخنگوی شرکت توزیع نیروی برق مشهد اعلام کرد که با آغاز مدیریت بار توزیع برق با دستور کشوری از صبح‌ سه‌شنبه،  قطع برق مناطق مختلف غیرقابل پیش‌بینی است.

علیرضا کاشی، سخنگوی شرکت توزیع نیروی برق مشهد، تاکید کرد که مدیریت بار توزیع برق اقدامی ناگزیر است و چاره‌ای جز آن نداریم، اگر این قطعی‌های مقطعی صورت نگیرد با قطعی برق به نحو گسترده مواجه خواهیم شد.

او گفت که هم‌اکنون مدیریت بار با تصمیم‌گیری تهران و براساس میزان مصرف هر منطقه اتفاق می‌افتد و قطعی برق مناطق مختلف غیرقابل پیش‌بینی است.

 سخنگوی شرکت توزیع نیروی برق مشهد همچنین گفت که «بابت این قطعی برق شرمنده مردم هستیم» اما تقاضا داریم تا حد امکان در مصرف برق صرفه‌جویی کنند.

به گفته کاشی تا دوشنبه شب قطع برق برای مدیریت بار صرفا مربوط به معابر و خیابان‌ها در مناطق مختلف کشور بود اما از صبح سه‌شنبه به برق خانگی و منطقه‌ای نیز گسترش یافته است.

هم‌زمان مناطق گسترده‌ای در شهر تبریز نیز عصر و شامگاه سه‌شنبه با قطع ناگهانی و اعلام‌نشده برق برای چند ساعت در خاموشی فرو رفت.

افشین روشن‌میلانی، مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای آذربایجان شرقی، گفت که تولید برق کاهش یافته و «به‌ناچار در سطح کشور، به میزان مشخص‌شده برای هر منطقه، سهمیه خاموشی داده شده است».

او دلیل کاهش تولید برق را «افزایش مصرف گاز» عنوان کرد و اضافه کرد که گاز نیروگاه‌های کشور قطع شده و نیروگاه‌ها به سمت مصرف سوخت مایع رفته‌اند و نیروگاه تبریز هم در حال حاضر سوخت مایع مصرف می‌کند اما برخی از نیروگاه‌های کشور نیز سوخت مایع ذخیره خود را تمام کرده‌اند.

مدیرعامل شهرک‌های صنعتی تهراناستخراج رمز ارز دلیل قطع برق است

هم‌زمان صادق پرنیان، مدیرعامل شهرک‌های صنعتی تهران، با انتقاد شدید از قطع ناگهانی برق، خبر داد که برق دو هزار و ۳۱۳ واحد صنعتی بدون اطلاع قبلی در روز سه‌شنبه بیست و سوم دی‌ماه در شهرک‌های صنعتی تهران قطع شده است.

صادق پرنیان دلیل قطع برق را استخراج بیت کوین عنوان کرد و گفت: «کم کردن دغدغه تولیدکنندگان و حفظ اشتغال مهم‌تر از استخراج رمز ارز در شهرک‌هاست.»

او تاکید کرد که قطع بدون اطلاع برق در شهرک‌های صنعتی، به خطوط تولیدی آسیب وارد کرده و محصولات و مواد اولیه از بین رفته است.

پرنیان افزود در حالی که تولیدکنندگان‌ و صنعتگران از بی‌برنامگی صنعت برق نارضایتی شدید دارند، مقام‌های مسئول در خصوص قطعی برق بدون برنامه پاسخگو نیستند.

قطع برق تعدادی از وزارتخانه‌ها و ادارات در تهران

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ نیز شامگاه سه‌شنبه با اشاره به تشکیل تیم مشترک این شرکت و شرکت گاز برای پایش مصرف اعلام کرد که «برق تعدادی از وزارتخانه‌های پرمصرف قطع شده است».

حسن صبوری مشترکان اداری را از جمله مهم‌ترین و بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان انرژی در این کلانشهر معرفی کرد و افزود که برق وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت نفت، وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان آب به علت مصرف بیش از حد مجاز، قطع شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ، شامگاه سه‌شنبه اعلام کرد که تیم ارزیابی مشترک با شرکت گاز استان تهران، رصد و پایش چگونگی مدیریت مصرف انرژی در همه  اداره‌ها، دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی شهر تهران را بر عهده دارد.

او اضافه کرد نیروهای ارزیاب مشترک دو سازمان در حوزه تامین برق و گاز پایتخت، روزانه وضعیت عملکرد حدود یک هزار مشترک اداری پایتخت در حوزه مدیریت مصرف انرژی به شکل دقیق و حضوری، بررسی خواهند کرد و گزارش آن را به صورت کارشناسی‌شده به استانداری تهران ارائه خواهند کرد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در سخنان خود با اشاره به برنامه‌ریزی‌ها برای کنترل کاهش مصرف برق و برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده به طور ضمنی به تداوم خاموشی‌ها در زمستان اشاره کرد. او گفت که تیم‌های مشترک تشکیل‌شده با توجه به افزایش قابل ملاحظه مصرف گاز در سراسر کشور در «زمستان سال ‌جاری» و با هدف جلوگیری از ایجاد وقفه در فرایند تامین برق و گاز مصرفی و توزیع عادلانه انرژی تشکیل شده است.

تازه چه خبر؟
کایلی مورگیلبرت،‌ محقق بریتانیایی-استرالیایی که دو ماه قبل و پس از دو سال زندان در ایران آزاد شده بود، خواستار حمایت از زندانیان «بی‌گناه» در زندان‌...More
ترکیه در ادامه اجرای برنامه واکسیناسیون عمومی کرونا، شش میلیون و ۵۰۰ هزار دوز دیگر واکسن «سینوواک» چین را دریافت کرد. شبکه دولتی «تی‌آر‌تی خبر» روز...More
سلمان گلپور، پدر رضا گلپور، نویسنده نزدیک به طیف‌هایی از جمهوری اسلامی که پیشتر صادق لاریجانی، حسین‌طائب رییس سازمان اطلاعات سپاه و محمدی گلپایگانی...More
معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با ابلاغ قانون تنظیم برخی مقررات مالی این وزارتخانه، مجوز فروش املاک مازاد و همچنین مجوز «اجاره...More
ایالات متحده به طور رسمی فعالیت خود را در رابطه با مبارزه جهانی علیه تغییرات آب و هوایی از روز دوشنبه با حضور جان کری، نماینده ویژه رییس‌جمهوری...More