گسترش اعتصاب‌ها کارگری در مجتمع‌های پالایشگاهی،‌ پتروشیمی و صنعتی ایران | ایران اینترنشنال

گسترش اعتصاب‌ها کارگری در مجتمع‌های پالایشگاهی،‌ پتروشیمی و صنعتی ایران

با ادامه اعتصاب‌های کارگری در شهرهای مختلف ایران، ‌گزارش‌ها حاکی از شکل‌گیری تجمع اعتراضی کارگران در پارس جنوبی،‌ ماشین‌سازی هپکو، پتروپالایش‌ کنگان و پالایشگاه جفیر است.

از سوی دیگر هم‌زمان پنجاهمین روز اعتصاب کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه،‌ رانندگان اتوبوس درون‌شهری ارومیه نیز دست به اعتصاب زدند.

کارگران بخش‌های مختلف مجتمع صنعتی هفت‌تپه روز دوشنبه ۱۳ مردادماه در ادامه اعتصاب روزهای گذشته، نسبت به ادامه بی‌توجهی به مطالبات و حقوق خود و همچنین عدم تعیین تکلیف این کارخانه اعتراض کردند.

کارگران در این اعتصاب با حمل پلاکاردی خواستار لغو خصوصی‌سازی کارخانه شدند و همچنین شعارهایی علیه مدیرعامل این کارخانه و فرماندار شوش سر دادند.

مطالبات دیگر کارگران هفت‌تپه در دور جدید اعتصاب «پرداخت حقوق معوق»،‌ « تمدید دفترچه بیمه»، «بازگشت به کار همکاران اخراجی»، «بازداشت امید اسدبیگی،‌ مدیرعامل شرکت»،‌ «خلع ید کارفرما و بخش خصوصی» و «بازگرداندن ثروت‌های اختلاس‌شده به کارگران» بوده است.

دور جدید اعتصاب کارگران روز دوشنبه ۲۶ خردادماه آغاز شد که طی آن حدود ۸۰۰ کارگر درباره عدم پرداخت حقوق و بلاتکلیفی وضعیت خود اقدام به اعتصاب کردند.

هم‌زمان با این اعتصابات،‌ خبرگزاری ایسنا گزارش داد شماری از رانندگان اتوبوس‌های درون‌شهری در ارومیه در اعتراض به مشکلات مربوط به بیمه خود با دست کشیدن از کار در مقابل ساختمان شهرداری تجمع کردند.

در اراک نیز اعتصاب کارگران ماشین‌سازی هپکو به سومین روز خود رسیده است.

مطالبات این کارگران در زمینه بلاتکلیفی وضعیت کار در شرکت،‌ عزل مدیران و بازگشت کارگران به کارخانه است.

 

اعتصاب در پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌‌های جنوب

گزارش‌های دیگر حاکی از ادامه اعتصاب از سوی کارگران پالایشگاه نفت سنگین قشم،‌ پالایشگاه آبادان، پالایشگاه پارسیان، پتروپالایش کنگان و پتروشیمی لامرد است.

همچنین خبرگزاری ایلنا گزارش داد کارگران فازهای ۲۲ و ۲۴ پارس جنوبی در اعتراض به میزان حقوق و دستمزد دریافتی و همچنین شرایط کار خود دست به اعتصاب زدند.

عدم پوشش قانون کار و در این منطقه و نبود امنیت شغلی نیز از جمله دیگر موضوعات اعتراض این کارگران بوده است.

رسانه‌ها تصاویری هم از اعتصاب کارگران پتروپالایش کنگان در استان بوشهر منتشر کرده‌اند. کارگران این مجتمع در اعتراض به حقوق پایین و مشکلات معیشتی خود دست به اعتصاب و برگزاری تجمع اعتراضی زده‌اند.

از پالایشگاه جفیر در نزدیکی اهواز نیز گزارش‌هایی مبنی بر اعتصاب کارگران نسبت به وضعیت حقوق و شرایط کاری منتشر شده است.

شکل‌گیری این اعتصاب‌ها در شرایطی است که روزهای گذشته نیز شماری دیگر از اعتصابات کارگری در مجتمع‌های صنعتی،‌ پتروشیمی و دولتی نقاط مختلف کشور برگزار شده بود.

روز یکشنبه کارگران شرکت هپکو، دفاتر سهام عدالت، مجتمع هفت‌تپه و پالایشگاه نفت سنگین قشم اعتصاب کرده و تجمع اعتراضی برگزار کردند.

روز شنبه نیز پالایشگاه‌های آبادان،‌ پارسیان، قشم،‌ پتروشیمی لامرد و پارس جنوبی شاهد اعتصاب کارگری بود.

تازه چه خبر؟
کاخ کرملین در بیانیه‌ای خبر داد ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، در گفت‌وگو با نیکول پاشینیان ، نخست وزیر ارمنستان، از طرفین درگیری در ناگورنو قره‌...More
نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا گفت پس از پنجاه دقیقه گفت‌وگو با استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا و برنامه‌ریزی برای گفتگوی بیشتر در روز...More
بریتانیا و کانادا اعلام کردند تحریم‌هایی را علیه الکساندر لوکاشنکو، رییس‌جمهور بلاروس، و همچنین فرزند و شش مقام ارشد دولت او اعمال می‌کنند. دومینیک...More
دولت کویت روز سه‌شنبه اعلام کرد ولیعهد این کشور، نواف احمد جابر الصباح، به عنوان امیر جدید کویت منصوب شد. به این ترتیب، نواف جابر الصباح جانشین...More
«قرارگاه قدس» نیروی زمینی سپاه پاسداران روز سه‌شنبه از کشته شدن ۳سه پاسدار در نیکشهر، واقع در استان سیستان و بلوچستان، خبر داد. بنابر اطلاعیه این...More