گسترش اعتصاب‌ها در پالایشگاه‌ها و مراکز صنعتی ایران؛ فرهنگیان هم تجمع کردند | ایران اینترنشنال

گسترش اعتصاب‌ها در پالایشگاه‌ها و مراکز صنعتی ایران؛ فرهنگیان هم تجمع کردند

اعتصاب‌های کارگری در صنایع، پالایشگاه‌ها و سازمان‌های دولتی ایران با تجمع و اعتصاب فرهنگیان در تهران، کارگران پالایشگاهی در خوزستان، و شاغلان صنعت خودروسازی در استان مرکزی ادامه یافت.

خبرگزاری ایلنا، یکشنبه ۱۹ مرداد گزارش داد ده‌ها نفر از معلمان خرید خدمت از شهرستان‌های مختلف با سفر به تهران در مقابل وزارت آموزش و پرورش تجمع کردند. این معلمان خواستار رسیدگی به وضعیت استخدامی خود شده‌اند.

هم‌زمان با این تجمع در تهران، در شماری از استان‌ها نیز معلمان با مشکلات مشابه در مقابل استانداری‌ها تجمع کردند.

این معلمان به نداشتن امنیت شغلی، استخدام نشدن و پرداخت نشدن حق معیشت هم معترض هستند. 

هم‌زمان شماری از آموزش‌یاران نهضت سوادآموزی نیز در اعتراض به بازماندن از تبدیل وضعیت استخدامی در مقابل ساختمان مجلس تجمع کردند.

 

ادامه اعتصاب‌های پالایشگاهی

بر اساس گزارش‌های منتشرشده در رسانه‌های اجتماعی، جمعی از کارگران پیمانکار شاغل در پالایشگاه «بید بلند» بهبهان در استان خوزستان در اعتراض به محرومیت از امنیت شغلی دست به اعتصاب و تجمع زدند.

اعتصاب این کارگران در پی نگرانی از احتمال اخراج خود و همچنین در اعتراض به وجود «رانت» و «لابی» در استخدام نیروها بوده‌ است.

روز شنبه نیز هشتمین روز اعتصاب‌های گسترده در شماری از پالایشگاه‌های جنوب ایران برگزار شد.

در موج جدید اعتصابات این بخش پالایشگاه نفت سنگین قشم و پالایشگاه‌های آبادان، اصفهان،‌ پارس جنوبی، پارسیان، پتروشیمی لامرد، پتروپالایش‌ کنگان و پالایشگاه جفیر شاهد دست‌ از کار کشیدن کارگران بوده‌اند.

 

ادامه اعتصاب صنایع: هفت‌تپه و هپکو همچنان معترض

کانال تلگرام «سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه» نوشت پنجاه و ششمین روز از اعتصاب کارگران این مجتمع در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات معوق و تعیین تکلیف وضعیت کارخانه برگزار شد.

در دور جدید اعتصاب کارگران که روز ۲۶ خردادماه آغاز شد «پرداخت حقوق معوق»،‌ « تمدید دفترچه بیمه»، «بازگشت به کار همکاران اخراجی»، «بازداشت امید اسدبیگی،‌ مدیرعامل شرکت»،‌ «خلع ید کارفرما و بخش خصوصی» و «بازگرداندن ثروت‌های اختلاس‌شده به کارگران» از جمله مطالبات مطرح‌شده بوده است.

هم‌زمان در اراک نیز کارگران هپکو در داخل این شرکت دست به تجمع اعتراضی و اعتصاب زدند.

ایلنا به نقل از این كارگران نوشته است: «تیم مدیریتی سازمان خصوصی‌سازی که اکنون یک‌سال است در شرکت مستقر شده،‌نتوانسته شرکت را به بهره‌وری و رونق برساند و همچنان تولید در این کارخانه صنعتی قدیمی متوقف است.»

کارگران هپکو دور اخیر اعتراضات خود را از یک هفته پیش آغاز کرده بودند.

تازه چه خبر؟
مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، از تصمیم مقامات زندان تهران بزرگ برای انتقال زندانیان سیاسی از جمله معترضان آبان ماه و تهدید به استفاده از گارد زندان خبر...More
آمریکا ۱۳ نهاد سوری و شش نفر از جمله رییس بانک مرکزی سوریه را در لیست جدید تحریم‌های خود قرار داد. در همین راستا مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، هشدار...More
عربستان سعودی اعلام کرد جامعه بین‌الملل باید در برابر ایران موضعی قاطع اتخاذ کند. کابینه این کشور روز چهارشنبه ۹ مهرماه اعلام کرد از موضع پادشاهی این...More
در حالی که تنش‌های بین‌المللی به دلیل درگیری میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان شدت گرفته است، فرانسه و ترکیه، دو کشور متحد ناتو، بر اثر این مساله...More
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نسبت به روابط اقتصادی ایتالیا با چین ابراز نگرانی کرده و فناوری مخابرات تلفن همراه چین را تهدیدی برای امنیت ملی...More