گزارش چند سازمان حقوق‌بشری روسیه از «جنایت جنگی» این کشور در سوریه | ایران اینترنشنال

گزارش چند سازمان حقوق‌بشری روسیه از «جنایت جنگی» این کشور در سوریه

چند سازمان غیردولتی حقوق بشری در روسیه در گزارشی مسکو را به ارتکاب جنایت جنگی در سوریه متهم کردند.

این گزارش که اولین گزارش سازمان‌های حقوق بشری روسیه درباره جنگ سوریه است، روز جمعه سیزدهم فروردین و به مناسبت دهمین سالگرد این جنگ منتشر شد.

در این گزارش به موضوع قربانیان عملیات نظامی روسیه در سوریه پرداخته شده که در رسانه‌های رسمی روسیه به آن پرداخته نمی‌شود.

همچنین نتیجه‌گیری این گزارش، با سیاست رسمی اعلام شده از سوی روسیه مغایرت دارد.

مسکو بارها اعلام کرده که حضورش در سوریه برای مبارزه با تروریسم است، اما این گزارش تاکید می‌کند مداخله نظامی روسیه روند جنگ سوریه را به قیمت قربانی کردن بسیاری از غیرنظامیان تغییر داده است.

سازمان غیردولتی «مموریال» و تعداد دیگری از سازمان‌های غیردولتی حقوق بشری روسیه این گزارش ۲۰۰ صفحه‌ای را بر اساس اظهارات بیش از ۱۵۰ شاهد رویدادهای سوریه تهیه و تدوین کرده‌اند.

یکی از ساکنان شهر حمص در مرکز سوریه که در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ در محاصره قرار داشت، در این گزارش گفته است: «قربانیان شش ماه آغازین بمباران روسیه، بیشتر از دو سال بمباران ارتش سوریه بود.»

سازمان‌های حقوق بشری در گزارش خود نوشته‌اند: «اکثریت قریب به اتفاق مصاحبه‌شوندگان ما روسیه را به عنوان یک ناجی نمی‌دانند، بلکه آن را یک نیروی خارجی مخرب می‌دانند که مداخله نظامی و سیاستش به تقویت جنایتکار جنگی در راس کشور [بشار اسد] کمک کرده است.»

در این گزارش آمده «برخی از مصاحبه‌شوندگان اعلام کرده‌اند خودشان یا دیگر نزدیکانشان قربانی بمباران روسیه شدند.»

این گزارش از دولت مسکو خواسته که تحقیقات مستقلی را درباره بمباران ارتش روسیه در سوریه انجام دهد و به خانواده قربانیان غیرنظامی این حملات غرامت بپردازد.

اولگ اورلف، یکی از اعضای سازمان غیردولتی مموریال، در یک نشست خبری، بمباران ارتش روسیه علیه غیرنظامیان سوریه را با شیوه‌های ارتش روسیه در جنگ چچن در دهه‌های ۱۹۹۰ و ۲۰۰۰ مقایسه کرد.

ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران در تیرماه امسال نسبت به ماه مشابه پارسال حدود ۳۵ درصد (۳۴.۹ درصد) افزایش یافت که بالاترین تورم نقطه به نقطه اجاره‌...More
مجتبی ذوالنوری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، مدعی شد که غربی‌ها در مذاکرات جدید خواسته‌اند برد موشک‌های ایران «۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر باشد...More
محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای به حسن روحانی، ضمن دفاع از عملکرد دولت خود، دولت روحانی را «ضعیف‌ترین، فرسوده‌ترین و ناکارآمدترین کابینه بعد از انقلاب»...More
بنابر گزارش‌ها، در جریان تجمع عصر جمعه شهروندان اهواز در بلوار ساحلی این شهر چند نفر بازداشت شدند. پایگاه خبری امتداد تعداد بازداشت‌شدگان را چهار مرد...More
بیش از ۸۰۰ دانشجو در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اعتصاب کارگران صنعت نفت اعلام کردند که نفوذ خصوصی‌سازی ضربات جبران‌ناپذیری به کارگران و بخش‌های گوناگون...More