گزارش پزشکی قانون ایران از افزایش آمار کودک‌آزاری و مرگ‌ومیر ناشی از خودکشی و مصرف الکل تقلبی | ایران اینترنشنال

گزارش پزشکی قانون ایران از افزایش آمار کودک‌آزاری و مرگ‌ومیر ناشی از خودکشی و مصرف الکل تقلبی

 

عباس مسجدی آرانی، رییس سازمان پزشکی قانونی ایران، با تاکید بر رشد آمارهای مربوط به مرگ‌ومیر ناشی از مصرف الکل تقلبی، تصادفات و خودکشی، از افزایش ۱۲/۵ درصدی کودک‌آزاری در این کشور خبر داد. 

او  روز شنبه ۳۱ خرداد، در یک نشست خبری، با اعلام این که تعداد پرونده‌های کودک‌آزاری در ایران در سال گذشته به ۲۴۸۸ پرونده افزایش یافته، شایع‌ترین نوع کودک‌آزاری را «غفلت» دانست.

مسجدی آرانیگفت آزار ناشی از وضعیت خود کودک، بیش‌فعالی، مشکلات اقتصادی و عدم دسترسی به بهداشت و آموزش، از دیگر عوامل کودک‌آزاری در ایران است.

این آمار در حالی است که به تازگی اخبار خشونت علیه کودکان و قتل آنها به دست بستگان نزدیک در ایران واکنش‌های گسترده‌ای داشته است. 

رییس پزشکی قانون همچنین با اعلام «۸۵ هزار و ۴۲۰ مورد همسرآزاری در سال گذشته»، گفت: «داد زدن، فحش دادن، انداختن بار زندگی روی دوش همسر، حصار کشیدن دور همسر، تحقیر، بداخلاقی و انعطاف‌ناپذیری… از جمله مصادیق همسرآزاری است.»

پیشتر خبرهایی درباره افزایش خشونت‌های خانگی علیه زنان و دختران در ایران در ماه‌های اخیر و همزمان با شیوع کرونا منتشر شده بود. در هفته‌های گذشته هم دست‌کم پنج زن به دست همسر، پدر و برادرشان در نقاط مختلف ایران کشته شدند.

 

افزایش درخواست زنان برای تغییر جنسیت

رییس سازمان پزشکی قانونی ایران همچنین از ثبت ۵۸۰ پرونده تغییر جنسیت در سال گذشته در این کشور خبر داد و گفت ۴۰۰ پرونده مربوط به زنان و ۱۸۰ پرونده مربوط به مردان بود. 

این در حالی است که به گفته او از پرونده‌های زنان، فقط ۱۰۳ مورد و از پرونده‌های مربوط به مردان نیز فقط ۵۶ مورد تایید شد.

گزارش‌های منتشرشده در ماه‌‌های اخیر هم‌زمان با تشدید بحران کرونا و پیش از آن بالا رفتن شمار زندانیان با افزایش اعتراض‌ها و بازداشت‌های امنیتی، نشان‌دهنده آن است که حقوق ترنسکشوال‌ها همچنان با تعرض و محدودیت در اماکن و فضاهای تحت مدیریت حکومت مواجه است.

حکومت ایران از به رسمیت شناختن حقوق ترنسکشوال‌ها و همجنس‌گرایان خودداری کرده و رسانه‌ها نیز در انتشار گزارش درباره وضعیت آن‌ها با محدودیت مواجه‌اند.

مشکلات این دسته از افراد جامعه به خصوص در مراکز آموزشی،‌ استخدامی، درمانی و حتی زندان‌ها تشدید شده است.

 

افزایش خودکشی و مرگ در اثر الکل تقلبی

مسجدی آرانی در ادامه از ۶۲۷ مورد فوت ناشی از مصرف الکل در سال گذشته خبر داد و گفت این آمار نسبت به سال‌‌هایگذشته‌ ۱۴۲ درصد رشد را نشان می‌دهد.

او به تقلبی بودن الکل اشاره‌ای نکرد، اما آمار مصرف الکل صنعتی که به عنوان الکل تقلبی از آن یاد می‌شود و مرگ‌ومیر بر اثر آن در ایران بالاست.

پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ فروش قانونی و نوشیدن مشروبات الکلی ممنوع شد و مردم مجبورند که برای خرید مشروبات الکلی به بازار سیاه روی بیاورند. 

رییس سازمان پزشکی قانونی همچنین تاکید کرد: «در حوزه تصادفات آمار تکان‌دهنده است و باید به این موضوع توجه شود.»

او از روند صعودی آمار خودکشی در ایران طی ۱۰ سال گذشته خبر داد و آمار خودکشی در سال ۹۸ را نیز ۵۱۴۳ مورد اعلام کرد که به گفته او نسبت به سال گذشته‌اش، ۸ دهم درصد رشد داشته است. 

مسجدی آرانی افزود از این میان افراد خودکشی کرده، ۱۵۱۷ زن و ۳۶۲۳ مورد مرد بوده و استان کهگیلویه و بویراحمد و ایلام و کرمانشاه بیشترین آمار را داشته‌اند.

رییس سازمان پزشکی قانونی همچنین از بیش از ۱۲ هزار پرونده درخواست برای سقط جنین خبر داد و از  گفت قرار است آمار رشد آنچه «سقط‌های جنایی» خواند، بررسی شود.

سقط جنین بدون داشتن دلایل پزشکی در ایران قانونی نیست و برای سقط‌های خودخواسته مجازات تعریف شده است. مقام‌های ایران از سقط خودخواسته با عنوان «سقط جنایی» اشاره می‌کنند.

تازه چه خبر؟
بیش از ۱۵۰ وکیل دادگستری با انتشار بیانیه‌ای با طرح مجلس برای محدودتر کردن اینترنت در ایران موسوم به طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» مخالفت...More
تعدادی از پزشکان عمومی در شیراز و یاسوج، کرمان و تهران‌ با برپایی تجمع‌هایی ضمن اعلام اینکه امکان «‌تامین هزینه اولیه زندگی» خود را ندارند، خواهان...More
براساس گزارش تازه کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، تلفات افراد غیرنظامی در جریان شش ماه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی، نسبت به شش ماه اول سال ۲۰۲۰، حدود ۸۰...More
حسن روحانی، رییس جمهور ایران، در آخرین جلسه هیات دولت گفت که دولتش بخشی از واقعیت‌ها را به دلیل «لطمه ندیدن» وحدت ملی و اینکه گفتن آنها را مفید فایده...More
سخنگوی شرکت نفت و گاز اروندان با تایید وقوع آتش‌سوزی در یکی از مخازن نفت این شرکت، گفت که این حریق مربوط به یکی از ماشین آلات بوده است. ناصر فراهانی...More