گزارش‌ تانکر ترکرز از میزان صادرات نفت ایران؛ احتمالا دو برابر ارزیابی‌هاست | ایران اینترنشنال

گزارش‌ تانکر ترکرز از میزان صادرات نفت ایران؛ احتمالا دو برابر ارزیابی‌هاست

 

شرکت تانکر ترکرز که نفتکش‌ها در آب‌های بین‌المللی را ردیابی می‌کند با استناد به تصاویر ماهواره‌ای اعلام کرد احتمالا صادرات نفت ایران دو برابر چیزی است که تخمین  زده می‌شود.

این تصاویر نشان‌دهنده ۱۶ ملاقات سری بین نفتکش‌های ایرانی است که گفته می‌شود نفت این کشور را به کشتی‌های خارجی منتقل کرده‌اند.

به نوشته تانکر ترکرز بر این اساس تخمین زده می‌شود ایران روزانه بیش از ۶۰۰ هزار بشکه نفت صادر می‌کند. این مقدار دو برابر بیشتر از چیزی است که کارشناسان پیشتر ارزیابی کرده بودند. 

در این گزارش به نفتکش هندی «گیسل» (Giessel)  به عنوان مثال اشاره شده و اینکه چطور داده‌های ردیابی خود را دستکاری کرده تا ملاقاتش با یک نفتکش ایرانی را پنهان کند.

گیسل بعد از این ملاقات به چین رفته که یکی از معدود کشورهای مشتری نفت ایران است.

صادرات نفت ایران در پی بازگشت تحریم‌های آمریکا به شدت کاهش یافته و بر اساس برخی آمارها از ابتدای سال جاری میلادی به حدود ۹۰ درصد کمتر از قبل از تحریم‌ها‌ رسیده است.

در سال ۲۰۱۷، ایران روزانه بالغ بر ۳/۸ میلیون بشکه نفت خام تولید می‌کرد. بر‌اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، صادرات نفت ایران در این سال به‌طور میانگین روزانه ۲/۵ میلیون بشکه بود که این میزان نسبت به سال پیش از آن، ۲۰۰ هزار بشکه بیشتر شده بود.

با دستور دونالد ترامپ مبنی بر خروج آمریکا از برجام در ماه مه ۲۰۱۸، روند کاهش صادرات نفت ایران کم‌کم آغاز شد و با اعمال تحریم‌های نفتی آمریکا، از ۲/۵ میلیون به یک میلیون بشکه در دسامبر ۲۰۱۸ رسید.

کاهش فروش نفت ایران از ماه مه ۲۰۱۹ (اردیبهشت ۱۳۹۸) که معافیت‌ها به پایان رسید، شدت بیشتری گرفت.

روز جمعه، محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه ایران، خبر داد که تنها شش درصد از درآمدهای نفتی مورد انتظار در سال ۹۹ محقق شده است.

بر اساس گزار‌ش‌ها و برآوردهای مختلف، میزان کسری بودجه امسال دولت بین۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌شود.

تازه چه خبر؟
سیماسادات لاری،‌ سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی،‌ اعلام کرد طی هفته گذشته نسبت به هفته قبلش تعداد بستری شدن موارد مثبت به کرونا و همچنین...More
ده‌ها هزار معترض با وجود تدابیر شدید امنیتی روز یکشنبه در مینسک، پایتخت بلاروس، دست به تظاهرات زدند و بار دیگر به برنده اعلام شدن الکساندر لوکاشنکو،...More
شاهین محمدصادقی، رییس «بسیج جامعه پزشکی»، از مذاکره با وزارت بهداشت برای «آموزش ضربتی» برخی از نیروهای بسیجی برای درمان مبتلایان به ویروس کرونا خبر...More
فرید براتی،‌ مدیرکل پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی ایران، می‌گوید از بین «معتادان متجاهر» تاکنون دستکم ۳۰۰ نفر به کرونا مبتلا شده‌اند. براتی...More
حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، اقدام آمریکا علیه ایران در زمینه بازگشت همه تحریم‌ها را «شکست حتمی» خواند و گفت تهران در صورتی به سطح تعهدات برجامی...More