گزارش‌ها درباره شلیک اشتباهی موشک از ناو جماران به یک ناوچه؛ ارتش سانحه برای ناوچه کنارک را تایید کرد | ایران اینترنشنال

گزارش‌ها درباره شلیک اشتباهی موشک از ناو جماران به یک ناوچه؛ ارتش سانحه برای ناوچه کنارک را تایید کرد

روابط عمومی منطقه یکم دریایی بندرعباس،  بروز حادثه برای یکی از شناورهای ارتش را تایید کرد و اعلام کرد که بعدازظهر روز یک‌شنبه حین تمرین دریایی تعدادی از شناورهای نیروی دریایی ارتش، شناور پشتیبانی سبک کنارک دچار حادثه شد که تاکنون جان‌باختن یک نفر محرز و تعدادی نیز مجروح شده‌اند.

در اطلاعیه منطقه یکم دریایی بندرعباس تاکید شده که این سانحه برای ناوچه کنارک در محدوده آبهای بندر جاسک رخ داده است و ابعاد حادثه در دست بررسی دقیق کارشناسان فنی است.

این اطلاعیه به جزییات بیشتری اشاره نکرده است اما بنابر خبرهای غیر رسمی، ناو جماران متعلق به نیروی دریایی ارتش در شلیکی اشتباه یک ناوچه متعلق به این نیرو را هدف موشک‌های خود قرار داده است و شماری از پرسنل این ناوچه جان‌باخته یا مفقود شده‌اند.

گزارش‌های غیررسمی حاکی از آن است که این سانحه بر اثر شلیک موشک از ناو جماران متعلق به نیروی دریایی ارتش و اصابت آن به یک ناوچه این نیرو رخ داده است.

برخی منابع غیر رسمی نزدیک به نهادهای نظامی در ایران، گفتند که «ناوچه کنارک، مامور آوردن هدف در محدوده آتش بوده تا ناو جماران موشک کروز خود را روی آن هدف آزمایش کند» اما «در لحظه رسیدن موشک به محدوده حضور هدف، ناوچه کنارک به اندازه کافی از هدف تعبیه شده فاصله نگرفته بوده و موشک روی آن قفل کرده و از سمت پاشنه مورد اصابت قرار گرفته است.»

همزمان تصاویری از انتقال برخی مجروحان این سانحه به بیمارستانی در چابهار منتشر شده است. مهران امینی‌فرد، رییس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر، صبح دوشنبه بیست و دوم اردیبهشت با بیان اینکه درحال حاضر ۱۲ نفر از حادثه دیدگان ناوچه کنارک در بیمارستان امام علی چابهار بستری هستند، گفت که در مجموع ۱۶ نفر از حادثه دیدگان ناوچه کنارک به بیمارستان چابهار منتقل شدند؛ یک نفر فوت شد، سه نفر درمان سرپایی و از ۱۲ نفر بستری نیز یک نفر در بخش جراحی و دو نفر در بخش مراقبت‌های ویژه هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر زمان اطلاع این دانشگاه از سانحه ناوچه کنارک را یک‌شنبه شب عنوان کرد و گفت که یک‌شنبه شب پس از اطلاع از حادثه و مجروح شدن تعدادی از خدمه و پرسنل ناوچه کنارک، ده آمبولانس به اسکله هفت تیر چابهار اعزام شدند و مجروحان را به بیمارستان امام علی این شهر منتقل کردند.

ناو جماران، اولین ناوشکن ساخت ایران در کلاس موج است که در سال ۱۳۸۸ طی مراسمی با حضور علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، تحویل نیروی‌دریایی ارتش شد.

در این شناور از نمونه‌های راداری پیشرفته، سامانه‌های پدافندی و موشکی از جمله موشک‌های سطح‌به‌هوا و اژدر انداز استفاده شده و همچنین در کنار این تجهیزات، ناو جماران اولین ناوشکن ایرانی است که به باند فرود هلی‌کوپتر مجهز شده است.

ناو جماران بیش از ۹۰ متر طول، بیش از ۱۰ متر عرض، بیش از ۱۲۰۰ تن وزن، برد عملیاتی حدود ۳ هزار کیلومتر و سرعتی در حدود ۳۰ گره دریایی، ۵۶ کیلومتر بر ساعت، و حدود ۱۴۰ خدمه هدایت و کنترل می‌شود.

ناوچه کنارک که از آن به عنوان ناوچه‌ای نام‌برده می‌شود که روز یک‌شنبه مورد اصابت موشک‌ شلیک‌ شده از ناو جماران قرار گرفت نیز متعلق به نیروی دریایی ارتش است.

این ناوچه با ۴۷ متر طول و ۸/۵ متر عرض و آبخور ۲/۹ متری خود ، قابلیت حمل و جابه‌جایی ۴۶۰ تن بار را دارد و نقش یک ناو تدارکاتی سبک یا نیروبر به‌تعداد بیشتر از ۱۰۰ نفر و در عین حال با سرعت بالا را ایفا می‌کند. مین‌ریزی و حمل آب با ظرفیت ۴۰ تن و پذیرش بار تا سقف ۴۰ تن فقط به‌روی عرشه نیز از دیگر توانایی‌های این ناوچه است.

تازه چه خبر؟
در دومین جلسه دادگاه حسن میرکاظمی مشهور به حسن رعیت، نام علی اشرف افخمی، رییس سابق بانک صنعت و معدن، به عنوان متهم ردیف شانزدهم پرونده اعلام شد. در...More
پیمان فلسفی، مدیر عامل مرکز حلال جهانی، اعلام کرد که بر اساس آیین نامه حق ماموریت کارکنان دولت، اجازه پرداخت روزانه ۲۲۰ یورو حقوق و مزایا به روحانیون...More
عباس عراقچی از تعویق یک روزه نشست وین خبر داد و دلیل آن را ابتلای یک عضو هیات سیاسی اتحادیه اروپا عنوان کرد. عراقچی گفت که براساس برنامه قبلی قرار...More
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، درباره چالش‌های مختلف بین‌المللی، از جمله چگونگی پیشبرد مذاکرات احیای...More
دولت جو بایدن به کنگره اطلاع داد که به فروش بیش از ۲۳ میلیارد دلار سلاح، از جمله فروش جنگنده‌های اف-۳۵ و پهپادهای مسلح، به امارات اقدام می‌کند، در...More