گزارش‌ها از کشته شدن یاسر منگوری، شهروند کرد در بازداشتگاه اطلاعات ارومیه | ایران اینترنشنال

گزارش‌ها از کشته شدن یاسر منگوری، شهروند کرد در بازداشتگاه اطلاعات ارومیه

گزارش‌ها حاکی است نیروهای اطلاعات در تماس با خانواده و بستگان یاسر منگوری، شهروند اهل پیرانشهر که بیست و ششم تیر ماه خبر بازداشت او به اتهام عضویت در احزاب کرد مخالف جمهوری اسلامی منتشر شده بود، اعلام کرده‌اند که او کشته شده‌ است.

برخی منابع از جمله سازمان حقوق بشری هه‌نگاو در این باره خبر دادند که یاسر منگوری در حین بازداشت و «زیر شکنجه جان‌باخته» است.

همزمان برخی از نزدیکان به خانواده یاسر منگوری گفتند کە نحوە کشتە شدن یاسر و جزییات مرگ او هنوز بە طور مشخص بە خانوادەاش ابلاغ نشدە و آنها منتظر پاسخ نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی در این مورد هستند.

سرنوشت یاسر منگوری از زمان انتشار خبر بازداشت او در ۲۶ تیر ماه تا ۲۱ شهریور ماه، نزدیک به دو ماه در هاله‌ای از ابهام قرار داشت.

با این حال پس از دو ماه بی‌خبری از سرنوشت یاسر منگوری، اداره اطلاعات پیرانشهر در آذربایجان غربی روز یکشنبه بیست و یکم شهریورماه طی تماسی به خانواده منگوری اعلام کرد که فرزندشان کشته شده است.

رحیم منگوری، عموی یاسر منگوری، به رسانه‌های کردستان عراق گفت که «در تمام دو ماه گذشته، نهادهای امنیتی از سرنوشت برادرزاده‌اش ابراز بی‌اطلاعی کرده‌اند و خانواده‌اش در مراجعه به ثبت‌ احوال پیرانشهر متوجه شدند که اداره اطلاعات برای یاسر منگوری گواهی فوت» صادر کرده است.

بنابر گزارش‌ها، نیروهای اداره اطلاعات تاکنون فقط «کشته شدن یاسر منگوری» را به خانواده او اطلاع داده‌ و تایید کرده‌اند، ولی جزییات درباره زمان، مکان و نحوه کشته شدن او را بیان نکرده‌اند.

همزمان درحالی که بیشتر منابع و رسانه‌های حقوق بشری، کشته شدن یاسر منگوری را ناشی از شکنجه در بازداشتگاه اطلاعات ارومیه عنوان کردند، برخی منابع نیز گفتند که این احتمال وجود دارد که یاسر منگوری «در همان شبی که پس از خروج از منزل خبرها حاکی از بازداشتش به دست نیروهای اطلاعات بود، به ضرب گلوله نیروهای امنیتی» کشته شده باشد.

خبر بازداشت یاسر منگوری اول‌بار نزدیک دو ماه قبل منتشر شد و چند وب‌سایت فعال در حوزه حقوق بشر در کردستان، خبر داده بودند که «نیروهای  اداره اطلاعات پیرانشهر یک جوان به نام یاسر منگوری را بازداشت و به مکان نامعلومی» منتقل کرده‌اند.

از جمله سایت حقوق‌بشری هه‌نگاو همان موقع نوشته بود که «روز ۲۶ تیر ماه نیروهای اداره اطلاعات پیرانشهر یک جوان را به نام یاسر منگوری را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند و دلیل یا دلایل بازداشت این شهروند کُرد و اتهامات مطروحه علیه او توسط نهادهای امنیتی روشن نیست.»

برخی منابع نیز همان زمان گزارش داده بودند که «یاسر منگوری ٣١ سالە و پدر دو فرزند، روز شنبه ۲۶ تیر ماه پس از خروج از منزل توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت و به یکی از بازداشتگاه‌های این نهاد امنیتی در ارومیه» منتقل شده است.

مراجعه مکرر خانواده منگوری به نهادهای امنیتی در پیرانشهر و ارومیه طی دو ماه گذشته بی‌نتیجه مانده بود و نیروهای امنیتی از ارائه پاسخ روشن درباره سرنوشت و وضعیت او امتناع می‌کردند.

علاوه بر این مقام‌های دولت، وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران و همچنین قوه قضاییه جمهوری اسلامی طی دو ماه گذشته گزارش‌های منتشر شده درباره بازداشت یاسر منگوری را رد نکرده بودند و توضیحی نیز درباره وضعیت او ارائه نکرده بودند.

به گفته نزدیکان به خانواده منگوری، اداره اطلاعات پیرانشهر تاکنون پیکر یاسر منگوری را به خانواده‌اش تحویل نداده است و از ارائه هرگونه سندی مبنی بر کشته شدن فرزندشان خودداری کرده است ولی به این خانواده اجازه داده که مراسم ترحیمی محدود برای فرزندشان برگزار کنند.

بنابر این گزارش‌ها، خانواده منگوری همچنان در انتظار توضیح دستگاه‌های امنیتی و اطلاعتی پیرانشهر و قوه قضاییه جمهوری اسلامی درباره نحوه و مکان کشته شدن فرزند خود هستند.

 

تازه چه خبر؟
در پی وقوع گردوخاک در برخی مناطق استان‌های تهران و البرز، تصادف زنجیره‌ای دست‌کم ۲۰ خودروی سبک و سنگین در محور نیشابور_سبزوار محدوده پمپ بنزین حسن...More
روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عصر یکشنبه چهارم مهرماه، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که بر اثر وقوع آتش‌سوزی در یکی از مراکز تحقیقات خودکفایی...More
نرگس محمدی، سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر از احضارش به واحد اجرای احکام دادسرای اوین برای اجرای حکم و همچنین گشایش پرونده‌های دیگر قضایی علیه خود خبر...More
ابراهیم رئیسی رییس قوه‌ مجریه هنگام دریافت استوارنامه سایمون شرکلیف سفیر جدید بریتانیا در تهران گفت ایران هروقت احساس کند کشورهای دیگر «زورگویی» می‌...More
بر اساس گزارش‌ خبرگزاری‌های رسمی ایران، چند هزار نفر از زائران مراسم اربعین در مرز شلمچه و مهران تجمع کرده‌ و چند صد زائر نیز پس از عبور از گیت ایران...More