گزارش‌ها از تهدید شدن خانواده پنج معترض دی ۹۶ برای منع اطلاع‌رسانی و تجمع | ایران اینترنشنال

گزارش‌ها از تهدید شدن خانواده پنج معترض دی ۹۶ برای منع اطلاع‌رسانی و تجمع

 

بر اساس گزارش‌ها، خانواده پنج تن از معترضان دی‌ماه۹۶ که از سوی دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده‌‌اند، مورد تهدید قرار گرفته‌اند که در مورد وضعیت آنها تجمع یا اطلاع‌رسانی نکنند.

این در حالی است که این خانواده‌ها، فعالان حقوق بشر و همچنین سازمان حقوق بشر ایران نسبت به احتمال «اجرای مخفیانه حکم اعدام» این معترضان که در زندان مرکزی اصفهان محبوسند، هشدار داده‌اند.

داریوش زند، فعال حقوق بشر، روز پنجشنبه در توییتی نوشت دستکم خانواده یکی از این پنج معترض موفق شده با عضو زندانی خانواده‌اش ملاقات کند.

او در ادامه از قول این خانواده نقل کرده است: «در چند روز گذشته نهادهای امنیتی بارها به منزل ما مراجعه کردند و تهدید کردند که تجمع و اطلاع‌رسانی نکنید وگرنه برایتان بد می‌شود.»

شیما بابایی، دیگر فعال حقوق بشر، هم در حساب توییترش به تلاش نیروهای امنیتی برای «گرفتن تعهد از بعضی خانواده‌ها» جهت عدم تجمع و اطلاع‌رسانی اشاره کرده است.

او در توییت دیگری نوشته مسئولان، شب گذشته به این معترضان گفته‌‌اند صبح جمعه حکمشان اجرا خواهد شد.

او افزوده عباس محمدی، یکی از این معترضان، دچار حمله عصبی شده و روز پنجشنبه در ملاقات با خانواده‌اش گفته «دوز بالای آرام‌بخش» دریافت کرده است.

 

 

نزدیکان پنج معترض دی‌ماه ۹۶ روز چهارشنبه با تجمع مقابل این زندان و شامگاه چهارشنبه مقابل دادگستری نیکبخت اصفهان، خواهان کسب خبری از وضعیت این معترضان زندانی شده بودند.

نزدیکان این معترضان بازداشتی گفته بودند تماس آنها از داخل زندان با خانواده‌هایشان قطع شده است و اطلاعی از وضعیتشان در داخل زندان در دست نیست.

 

نگرانی‌ها درباره  قریب الوقوع بودن اعدام این معترضان

سازمان حقوق بشر ایران نیز گزارش داده بود که امنیتی شدن فضای شهر نیکبخت اصفهان، محل زندگی این پنج معترض زندانی، و همچنین اظهارات برخی مقام‌های مسئول، «سبب نگرانی شدید از اجرای مخفیانه حکم» آنها شده است.

این سازمان حقوق بشری به نقل از منابع مطلع گزارش داده بود که از روز گذشته، تماس مهدی صالحی قلعه شاهرخی، محمد بسطامی، مجید نظری کندری، هادی کیانی و عباس محمدی، پنج معترض محکوم به اعدام و محبوس در زندان مرکزی اصفهان با خانواده‌هایشان قطع شده است و برخی مسئولان حرف‌هایی به خانواده‌ها زده‌اند که «شائبه قریب الوقوع بودن اعدام این پنج زندانی» را ایجاد کرده است.

 

 

همزمان، گروه وسیعی از کاربران توییتر با هشتگ #لغو_فوری_اعدام خواستار لغو حکم اعدام این پنج معترض شدند و این هشتگ در حال حاضر به داغ‌ترین هشتگ‌ توییتر فارسی تبدیل شده است.

خبر تایید حکم اعدام  این معترضان از سوی دیوان عالی کشور پنج روز قبل منتشر شد.

محمدرضا حبیبی، رییس دادگستری اصفهان، نیز روز ششم تیر در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه اصفهان از «صدور حکم نهایی مفسد فی‌الارض» در هشت پرونده مربوط به اعتراضات دی۹۶ و آبان ۹۸ خبر داده بود.

یک ماه بعد در ششم مرداد ماه و به دنبال انتشار اسامی پنج تن از معترضان دی۹۶ که از سوی شعبه ۲ دادگاه انقلاب اصفهان به اعدام محکوم شده‌اند و خبر تایید این حکم، دادگستری کل استان اصفهان در اطلاعیه‌ای صدور حکم اعدام برای هشت نفر از معترضان دی۹۶ و آبان۹۸ را تایید کرد ولی عنوان کرد که «تاکنون هیچ‌گونه تایید اجرای حکمی در این زمینه» از سوی مراجع عالی قضایی واصل نشده است.

با این حال، پس از این اطلاعیه دادگستری اصفهان، تماس هر پنج معترض محکوم به اعدام اعتراضات دی ماه ۹۶ و محبوس در زندان مرکزی اصفهان با بیرون از زندان قطع شد.

تازه چه خبر؟
ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق، در واکنش به تحریم خود از سوی آمریکا، گفت از شنیدن این خبر «بسیار خوشحال» شده است. به گزارش ایسنا، مسجدی...More
دادگاهی در بهبهان ۳۶ نفر از معترضان آبان ۹۸ را به مجموعا ۱۰۹ سال حبس تعزیری، ۲۵۹۰ ضربه شلاق و سه میلیون و سیصد هزار تومان جزای نقدی در حق صندوق دولت...More
مراسم چهلم نوید افکاری، از معترضان مرداد ۹۷، بر سر مزار او در روستای سنگر برگزار شد. این مراسم با حضور گسترده نیروهای امنیتی و با پخش یکی از فایل‌های...More
کمیته قضایی سنای آمریکا ایمی کنی برت، نامزد پیشنهادی دونالد ترامپ برای تصدی پست قاضی دیوان عالی، را تایید کرد تا سنا در روز دوشنبه رای‌گیری نهایی را...More
وزارت خزانه‌داری آمریکا، ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق را تحریم کرد. در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا آمده که مسجدی نقش کلیدی در سیاست...More