گزارش‌ها از ادامه خاموشی اینترنت در ایران | ایران اینترنشنال

گزارش‌ها از ادامه خاموشی اینترنت در ایران

 

در حالی که پس از قطعی بی‌سابقه و چند روزه اینترنت در ایران، مقام‌های جمهوری اسلامی از برقراری محدود و تدریجی اینترنت در کشور خبر داده‌اند، گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال حاکی از ادامه قطعی اینترنت در بسیاری از شهرهای ایران است.

یکی از ساکنان تهران روز جمعه اول آذر، به ایران اینترنشنال گفت: «اینترنت ایرانسل،‌ همراه اول و اینترنت خانگی هیچ‌کدام وصل نیست... یک دفعه اینترنت را قطع کردند، اما نمی‌دانم چرا قطره‌چکانی وصل می‌کنند.»

در قم نیز به گفته یکی از شهروندان این شهر، هنوز اینترنت قطع است.

بر اساس پیامی از کرمانشاه، در این شهر «روز گذشته [پنج‌شنبه] به مدت نیم ساعت اینترنت وصل شد، ولی دوباره قطع شد و هنوز هم وصل نشده است.»

در استان آذربایجان شرقی، به گفته یکی از ساکنان شهر بناب، «اینترنت به هیچ عنوان وصل نشده و اینستاگرام باز نمی‌‌شود».

وضعیت در دیگر استان‌ها و شهرهای ایران نیز چندان تفاوتی ندارد. یکی از ساکنان مشهد به ایران‌اینترنشنال گفت: «اینترنت کاملا قطع است؛ یک زندان کامل».

در جنوب ایران نیز، شهروندی از بندرعباس گزارش داد که «همچنان اینترنت قطع است».

 

درخواست برای قطع شدن دسترسی مقامات ایران به رسانه‌های اجتماعی

در حالی که قطعی اینترنت در ایران، از همان ابتدا با واکنش نهادهای بین‌المللی و کشورهای مختلف روبه‌رو شد، جمعی از فعالان سیاسی ایرانی در نامه‌ای سرگشاده به دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، خواستار تحریم صداوسیما و محرومیت مقامات جمهوری اسلامی از شبکه‌های اجتماعی شدند.

این گروه سی‌ و یک نفره در نامه خود تاکید کردند: «مقامات رژیمی که مردم خودشان را از اینترنت محروم می‌کنند، نباید خود قادر باشند از شبکه‌های اجتماعی رایگان در دنیای آزاد همچون توییتر، فیسبوک، یوتیوب استفاده کنند.»

بسیاری از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران عضو شبکه‌های اجتماعی هستند.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات جمهوری اسلامی ایران که خود نیز در رسانه‌های اجتماعی فعال است، روز جمعه گفت که اینترنت برای «سایر نقاط» که هنوز به اینترنت وصل نیست، با تصویب و ابلاغ شورای امنیت کشور وصل خواهد شد.

پروانه مافی، نماینده مجلس، نیز به خبرگزاری کار ایران گفت: «قطعی دایمی اینترنت امکان‌پذیر نیست، اما از این پس بخشی از آن مدیریت خواهد شد».

او ادامه داد: «به ما گفتند آخر هفته مشکل تا اندازه‌ای رفع می‌شود، منتها وقتی عده‌ای معاند ‌دنبال فضاسازی هستند، کنترل اینترنت تا اندازه‌ای تنش را مهار می‌کند.»

در حالی که بر اساس اطلاعات نت‌بلاکز،‌ سازمان غیردولتی ناظر بر اینترنت در جهان، سطح دسترسی به اینترنت در ایران در روز پنجشنبه به ۱۰ درصد افزایش یافت، این سطح دسترسی در روز جمعه همچنان تغییر چندانی نکرده است.

ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی، از نتایج قطعی اینترنت در ایران ابراز خوشحالی کرده و گفته که «در این چند روز رکورد ترافیک داخلی را شکستیم».

اعتراض‌ها در ایران جمعه و پس از اعلام سه برابر شدن قیمت بنزین ابتدا در شهرهای کوچک شروع شد و بعد به حدود صد نقطه دیگر در سراسر ایران گسترش پیدا کرد. این اعتراض‌ها که به سرعت رنگ و بوی سیاسی به خود گرفت، با واکنش خشونت‌آمیز حکومت روبهرو شد.

عفو بین‌الملل می‌گوید تاکنون کشته شدن دست‌کم ۱۰۶ معترض را در جریان این اعتراض‌ها  به دست نیروهای امنیتی، ثبت کرده است.

تازه چه خبر؟
تیم ملی بسکتبال ایران در دومین بازی خود در المپیک توکیو به مصاف آمریکا، مدافع عنوان قهرمانی رفت و ۱۲۰ بر ۶۶ نتیجه را به حریف قدرتمندش واگذار کرد. تیم...More
ثریا آقایی نماینده بدمینتون ایران امروز در دومین مسابقه‌اش در دو ست پیاپی با نتایج ۲۱ بر ۱۱ و ۲۱ بر ۳ برابر حریف خود بینگ جیائو از چین و نفر شماره ۸...More
تیم ملی والیبال ایران که موفق شده بود در دو بازی ابتدایی خود برابر لهستان و ونزوئلا پیروز شود، در بازی سوم به مصاف کانادا رفت و مقابل این تیم سه بر...More
بابک دین‌پرست، معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور، قطع برق دلیل جهش قیمت سیمان است. معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور درباره چهار برابر شدن قیمت...More
مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران، اعلام کرد که واردان ماینر برای استخراج رمزارز به ایران به طور رسمی، با اطلاع دولت و با تامین ارز آن از سوی...More