گزارش‌ها از اختلال در دسترسی به کلاب‌هاوس در ایران | ایران اینترنشنال

گزارش‌ها از اختلال در دسترسی به کلاب‌هاوس در ایران

در ایران گزارش‌هایی منتشر شده که نشان می‌دهد اپلیکیشن صوتی کلاب‌هاوس در برخی اپراتورها دچار اختلال شده و به فیلترشکن احتیاج دارد. با این حال، برخی مقام‌ها دستور برای فیلتر شدن کلاب‌هاوس را رد می‌کنند.

خبرگزاری ایسنا صبح جمعه خبری درباره اختلال در دسترسی به کلاب‌هاوس منتشر کرد اما بعد نوشت که کلاب‌هاوس از طریق شبکه ایرانسل مجددا در دسترس قرار گرفته است.

ماهنامه پیوست هم با اشاره به این اختلال، به نقل از یک منبع آگاه در وزارت ارتباطات اعلام کرد که هیچ دستور قضایی رسمی برای فیلتر کلاب‌هاوس دریافت نشده، اما این اختلال عادی به نظر نمی‌رسد.

همزمان، مجتبی توانگر نماینده مجلس در توییتی، دولت را تلویحا عامل فیلترینگ شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس معرفی کرد.

 

 

محمود صادقی، نماینده پیشین مجلس هم در اتاقی در کلاب‌‌هاوس گفت: «به سه اپراتور موبایل از بالا دستور داده‌اند در دسترسی کاربران به کلاب‌هاوس، اختلال ایجاد کنند.»

پایگاه خبری انتخاب به نقل از یک مقام ارشد همراه اول درباره فیلتر شدن کلاب‌هاوس نوشت: «هیچ حکم یا دستوری مبنی بر فیلتر کلاب‌هاوس به ما واصل نشده است. ما اختلالی در همراه اول نداریم.»

پایگاه خبری آی‌تی ایران هم به نقل یک «مقام آگاه» در همراه اول در توییتی نوشت: «چون کلاب‌هاوس یک برنامه جدید است، بعضی سرورها برای برخی کاربران مشکل داشت که همان دیشب مشکلات حل شد و هیچ گونه دستوری مبنی بر فیلترینگ کلاب‌هاوس دریافت نکرده‌ایم.»

 

 

محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، شامگاه پنجشنبه اعلام کرده بود که کلاب‌هاوس فیلتر نیست و مشکلاتی که برای کاربران ایجاد شده ممکن است ناشی از مسائل فنی باشد.

جمال هادیان، مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات، روز جمعه به روزنامه شرق گفت که اختلال در کلاب‌هاوس عادی نیست. او افزود: «آنچه ما اطلاع داریم بحث انسداد کلاب‌هاوس در کارگروه تعیین مصادیق حتی مطرح هم نشده و تاکنون از صدور حکم قضایی هم در این باره اطلاعی نداریم و چنین حکمی نیز به وزارت ارتباطات واصل نشده است.»

او گفته بود که این اختلال از ساعت ساعت ۴ عصر روز پنجشنبه آغاز شده داده است.

محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور، نیز روز ۱۷ فروردین گفته بود که  هنوز درباره فیلترینگ کلاب‌هاوس تصمیم‌گیری نشده است.

در روزهای گذشته تلویزیون ایران و روزنامه کیهان گزارش‌هایی علیه این اپلیکیشن صوتی منتشر و از حضور مقامات دولت در این شبکه انتقاد کرده بودند.

امیر خوراکیان، معاون حقوقی مرکز ملی فضای مجازی، نیز خواستار راه اندازی نسخه ایرانی کلاب‌هاوس توسط بخش خصوصی شده است.

در هفته‌های گذشته تعدادی از مقامات جمهوری اسلامی از جمله وزرای خارجه ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس کل بانک مرکزی در اتاق‌های کلاب‌هاوس حضور یافتند.

در همین حال کمیته مطالعاتی جمهوری خواهان در نامه‌ای به مدیرعامل کلاب‌هاوس از اینکه این شبکه اجتماعی به محمدجواد ظریف این امکان را داد که «به هزاران نفر دروغ بگوید» و مواضع حکومت ایران را «تبلیغ» کند، ابراز نگرانی کرده است.

تازه چه خبر؟
نعمت احمدی، امیر رئیسیان، جمال‌الدین حیدری‌منش و حسین تاج، چهار وکیل کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه، خواستار مختومه شدن پرونده فرزانه زیلابی، دیگر وکیل...More
کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درباره صادرات واکسن تولید ایران گفت که واکسن‌های کرونا نیازی به مجوز سازمان بهداشت جهانی ندارند...More
دولت اتریش کلیت گروه حزب‌الله لبنان را ممنوع اعلام کرد. به گزارش جروزالم‌پست، الکساندر شالنبرگ، وزیر خارجه اتریش، گفت این تصمیم «واقعیت را بازتاب می‌...More
مصطفی تاجزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در بیانیه ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری گفت «برای آشوب و به خیابان کشیدن مردم» ثبت نام نکرده است. او تاکید...More
حسین کرمانپور، مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ایران، از تشکیل دو کمیته برای بررسی مشکلات دانشجویان پزشکی تخصصی (دستیاران) و خودکشی‌های اخیر آنان...More