گزارشگران سازمان ملل: نوری‌زاد نماد وضعیت بسیاری فعالان سیاسی در بازداشت است | ایران اینترنشنال

گزارشگران سازمان ملل: نوری‌زاد نماد وضعیت بسیاری فعالان سیاسی در بازداشت است

 با تشدید وخامت حال محمد نوری‌زاد، روزنامه‌نگار‌ زندانی در اوین، شماری از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد از جمله جاوید رحمان،‌ گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران، خواستار آزادی فوری او شدند. 

شش کارشناس سازمان ملل روز سه‌شنبه ۱۴ اردیبهشت‌ماه اعلام کردند وضعیت نوری‌زاد «نماد» وضعیت بسیاری از فعالان سیاسی بازداشت‌شده در ایران است. آن‌ها گفتند در زمینه برخورد نامناسب با شرایط سلامتی نوری‌زاد به صورت جدی نگرانند.

این کارشناسان حقوق بشری سازمان ملل متحد ادامه حبس این زندانی سیاسی را با وجود تشخیص پزشکان مبنی بر عدم تحمل کیفر، نامناسب و نگران‌کننده خواندند.

شش کارشناس و گزارشگر ویژه حقوق بشری سازمان ملل از مقام‌های ایران خواسته‌اند که بلافاصله اقدام به آزادی نوری‌زاد کرده و دسترسی رایگان به مراقبت‌ها و معالجه‌های پزشکی لازم را برای او مهیا کنند.

آن‌ها همچنین اشاره کرده‌اند که بسیاری از افراد تنها به دلیل ابراز عقاید خود و استفاده از حق آزادی بیان در زندان به سر می‌برند.

در قسمتی از انتقادهای این کارشناسان حقوق بشری به محرومیت زندانیان سیاسی از معالجه و مراقبت‌های درمانی اشاره شده است. نوری‌زاد تاکنون در زندان در اعتراض به شرایط خود دست به اعتصاب غذا زده و همچنین درباره اقدام به خودکشی هشدار داده است.

پیش از این سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که مقامات جمهوری اسلامی نوری‌زاد را از مراقبت‌های پزشکی محروم کرده و به طرز «بی‌رحمانه‌ای» جان او را «به بازی گرفته‌اند». 

این سازمان تاکید کرد که این زندانی سیاسی «مورد شکنجه»، «خشونت جنسی و تجویز اجباری مواد شیمیایی» قرار گرفته است.

علاوه بر این جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی ایران هم اخیرا با ابراز نگرانی از شرایط این روزنامه‌نگار زندانی خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی تاکید کردند که با آزادی او از «تکرار فاجعه‌ای دیگر» جلوگیری کنند.

گزارشگران سازمان ملل هم در موضع‌گیری خود اشاره کرده‌اند که در بسیاری موارد عدم دسترسی به مراقبت پزشکی موجب مرگ زندانیان شده است. آن‌ها حکومت و قوه قضاییه را متعهد به ارائه خدمات مناسب دانسته‌اند.

تازه چه خبر؟
جمعیت چین در دهه گذشته نسبت به دهه‌های پیشین کمترین میزان رشد را به ثبت رسانده که نشان‌دهنده شکست سیاست‌های جمعیتی پکن است. بنا بر تازه‌ترین آمار...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران، روند مذاکرات جاری این کشور با عربستان سعودی را «مثبت» ارزیابی کرد و گفت: «مذاکرات در سطح نمایندگان ویژه...More
رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند جمهوری اسلامی ایران موافقت کرده است در ازای افزایش کمک مالی به گروه شبه‌نظامی فلسطینی حماس به ۳۰ میلیون دلار، از این...More
طبق داده‌های مرکز آمار چین، جمعیت این کشور در یک دهه منتهی به سال ۲۰۲۰ با ۷۲ میلیون نفر افزایش به یک میلیارد و ۴۱۰ میلیون نفر رسیده است. این میزان که...More
سازمان گزارشگران بدون مرز ضمن محکوم کردن طرح مجلس جمهوری اسلامی برای منع ورود روزنامه‌نگاران آمریکایی و بریتانیایی به ایران، از نمایندگان خواست این...More