گزارشگران بدون مرز: علیه آزادی ستیزی جمهوری اسلامی اقدام کنید | ایران اینترنشنال

گزارشگران بدون مرز: علیه آزادی ستیزی جمهوری اسلامی اقدام کنید

سازمان گزارشگران بدون مرز، با اشاره به حکم اخیر قضایی علیه کارکنان ایران اینترنشنال، از هفت کشور اروپایی خواست علیه «روش آزادی‌ستیزانه جمهوری اسلامی» اقدام کنند. 

رضا معینی، مسئول دفتر ایران گزارشگران بدون مرز، روز چهارشنبه ۱۳ آذر، با انتشار بیانیه‌ای، با اشاره به بیانیه اخیر وزارت اطلاعات و صدور حکم ممنوعیت از معامله برای کارکنان شبکه ایران‌اینترنشنال از سوی قوه قضاییه ایران، اعلام کرد: « نخستین بار است که وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران، آشکار  یک رسانه را در خارج از کشور تهدید می‌کند.»

او ادامه داد: «این مصادره اموال که بر بازداشت گسترده روزنامه‌نگاران و عکاس خبرنگاران افزوده شده است، نشان‌گر روش آزادی‌ستیزانه جمهوری اسلامی است.»

مسئول دفتر ایران سازمان گزارشگران بدون مرز تاکید کرد: «گزارش‌گران بدون مرز خواهان آزادی فوری همه روزنامه‌نگاران زندانی است و از هفت کشور اروپایی، از این میان انگلستان، فرانسه و المان که محل اقامت روزنامه‌نگاران و دفاتر بخش‌های فارسی رسانه‌های تهدید شده و از این میان شبکه ایران اینترنشنال هستند، می‌خواهیم در برابر جمهوری اسلامی ایران از اطلاع‌رسانی دفاع کنند.»

این سازمان همچنین اعلام کرد که «از روز ۲۷ آبان و آغاز تظاهرات‌ها ضدحکومتی، دست‌کم یازده روزنامه‌نگار و شهروند خبرنگار در تهران، اصفهان، آبادان، گچساران و سرپل ذهاب بازداشت شده‌اند.»

این سازمان غیردولتی که مقر آن در پاریس است، نوشت که در روز ۲۷ آبان علیرضا وثیق، مجید حجتی و پیمان شاه سنایی، عکاس خبرنگاران، در اصفهان و همزمان آرش صدیقی، عکاس خبرنگار دیگر در گچساران بازداشت شدند.

عبدالرضا داوری و محمد مساعد نیز در تاریخ ۲۷ ابان در تهران بازداشت شده بودند.

بر اساس این بیانیه، در تاریخ‌های ۷ و ۸ آذر، رها عسکری‌زاده ،عکاس و مدافع حقوق زنان به هنگام خروج از کشور و مصطفی محبی کیا عضو تحریره ماهنامه ایران فردا در منزل خود بازداشت شدند. 

فرشته چراغی عکاس و فعال مدنی نیز در شهر سرپل ذهاب بازداشت شده بود که از میان بازداشت‌شدگان، چراغی و پیمان شاه سنایی با سپردن وثیقه آزاد شده‌اند. 

پیشتر وزارت اطلاعات در اطلاعیه‌ای، بدون ذکر نامی، از بازداشت ۶ نفر که « با بودجه سرویس اطلاعاتی آمریکا در کشورهای مختلف آموزش‌های لازم جمع‌آوری اطلاعات در پوشش شهروند خبرنگاری دیده‌ بودند» خبر داد.

گزارشگران بدون مرز همچنین اعلام کرد که در روز ۶ آذر شعبه دوم بازپرسی دادگاه عمومی و انقلاب آبادان حکم بازداشت جمعی داریوش معمار، کوروش کرمپور،  سید حسن موسوی، هدی کریمی صدر را به اتهام «اقدام تبلیغی علیه نظام»، «توهین به رهبری» و «تشویش افکار عمومی» صادر کرد. 

جمهوری اسلامی ایران دررده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات ۲۰۱۹ گزارش‌گران بدون مرز از میان ١٨٠ کشور جهان در رده ۱۷۰ قرار دارد.

 

تازه چه خبر؟
ویدا مهران‌نیا، همسر احمدرضا جلالی، پژوهشگر زندانی و محکوم به اعدام در ایران به یک نشریه سوئدی گفت که همسرش برای اجرای حکم اعدام به انفرادی منتقل شده...More
پیروزی جو بایدن، رییس‌جمهوری منتخب آمریکا در ایالت پنسیلوانیا تایید شد. تام ولف، فرماندار این ایالت در توییتی خبرداد که وزارت امور داخلی پنسیلوانیا «...More
جلسه دوم محاکمه غیابی ۲۰ شهروند سعودی به اتهام دست داشتن در قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی برگزار شد. در میان این افراد، سعودی القطانی،...More
مقام‌های محلی افغانستان اعلام کردند که دو انفجار همزمان در ولایت بامیان در مرکز این کشور، دست‌کم ۱۴ کشته و ۵۰ زخمی برجای گذاشت. زبردست صفایی، رییس...More
حسینعلی امیری،‌ معاون پارلمانی رییس‌جمهور ایران،‌ در واکنش به اعلام خبر شکایت حسن روحانی از یک عضو هیات رییسه مجلس گفت رویکرد دولت شکایت از نمایندگان...More