گزارشگران بدون مرز: جان روح‌الله زم در خطر است | ایران اینترنشنال

گزارشگران بدون مرز: جان روح‌الله زم در خطر است

 

سازمان گزارشگران بدون مرز، مدافع آزادی مطبوعات و روزنامه‌نگاران، ضمن ابراز نگرانی از شیوه محاکمه روح‌الله زم، بنیانگذار و مدیر سابق کانال تلگرام «آمدنیوز»، هشدار داد به دلیل «دادرسی ناعادلانه» امنیت و جان او در معرض خطر است.

گزارشگران بدون مرز در اطلاعیه‌ای که روز جمعه ۲۵ بهمن‌ماه روی وب‌سایت خود قرار داده اعلام کرده که این سازمان «به شدت» درباره محاکمه زم نگران است.

رضا معینی، رییس میز ایران و افغانستان این سازمان، گفت: «امنیت و جان روح‌الله زم با این دادرسی کاملا ناعادلانه در تهدید است.»

او افزود: «ما از آگنس کالامارد گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، سونگ فیل هونگ، رییس کارگروه بازداشت‌های خودسرانه، و جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، می‌خواهیم به سرعت در این مورد مداخله کنند.»

گزارشگران بدون مرز با اشاره به تصاویری که رسانه‌های جمهوری اسلامی از نخستین جلسه محاکمه زم در دادگاه انقلاب تهران منتشر کرده‌اند، نوشته ماموران امنیتی نقاب‌دار در یک دادگاه تقریبا خالی حضور دارند، در حالی که زم که به وضوح خسته است مقابل قاضی ابوالقاسم صلواتی نشسته‌ است.

این سازمان مدافع آزادی مطبوعات همچنین به سابقه حقوق بشری صلواتی اشاره کرده و او را یکی از بدترین «جلادان» روزنامه‌نگاران خوانده است.

ایران در فهرست جهانی آزادی مطبوعات گزارشگران بدون مرز در سال میلادی ۲۰۱۹ در رتبه ۱۷۰ از میان ۱۸۰ کشور جهان قرار گرفت.

نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده زم به صورت غیرعلنی و با ۱۷ عنوان اتهام مطروحه روز دوشنبه برگزار شد.

«جاسوسی» برای سرویس‌های امنیتی، «همکاری با دولت متخاصم»، «مشارکت در جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی شده»، ‌«افساد فی‌الارض»، «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی»، «مشارکت در اغوا و تحریک مردم به جنگ و کشتار»، تحریک نیروهای مسلح به «عصیان،‌ فرار،‌ تسلیم و یا عدم اجرای وظایف نظامی»،‌ «فعالیت تبلیغی» علیه نظام و «توهین» به رهبر و مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله عناوین اتهامی بود که در این پرونده به زم نسبت داده شده است.

گزارشگران بدون مرز ضمن اشاره به غیاب وکیل مدافع زم در دادگاه، هشدار داده که طرح اتهام افساد فی‌الارض می‌تواند منجر به صدور حکم اعدام در چارچوب قوانین اسلامی شود.

تازه چه خبر؟
موسسه «نجات کودکان» اعلام کرد که از سال ۲۰۰۵ میلادی تاکنون هر روز به طور متوسط پنج کودک در افغانستان کشته یا زخمی شده‌اند. داده‌های سازمان ملل نیز...More
صادق حقیقی‌پور، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان، گفت: «در بارندگی اخیر آبادان ۷۰ درصد روان‌آب‌ها به دلیل عدم وجود زیرساخت‌های شهری جمع‌آوری آب‌های...More
حسین ذوالفقاری، رییس کمیته امنیتی، انتظامی و اجتماعی ستاد ملی مبارزه با کرونا، روز دوشنبه اعلام کرد که از آغاز محدودیت‌های جدید تاکنون، از سفر ۴۷ نفر...More
دادگاه عالی بریتانیا پرونده لغو شهروندی و ممنوعیت بازگشت شمیمه بیگم، زن متولد بریتانیا که برای پیوستن به دولت اسلامی داعش به سوریه رفته بود، را بررسی...More
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نرخ بیکاری در سه ماه اول سال جاری را ۹/۸ درصد اعلام کرد. این رقم در فصل بهار سال گذشته ۱۰/۸ درصد اعلام شده بود. این...More