کیمیا علیزاده به رغم درخشش به مدال المپیک نرسید | ایران اینترنشنال

کیمیا علیزاده به رغم درخشش به مدال المپیک نرسید

کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی عضو تیم پناهندگان با شکست در دیدار رده‌بندی تکواندوی المپیک مقابل خدیجه کبری ایلگون از ترکیه، علیرغم درخشش در این مسابقات با عنوان چهارمی به کار خود در توکیو ۲۰۲۰ پایان داد.

کیمیا علیزاده، تکواندوکار ۲۳ ساله ایرانی عضو تیم پناهندگان در المپیک ۲۰۲۰ توکیو  توانست یک حریف قدر خود از بریتانیا را شکست دهد، مقابل دیگر حریف خود از روسیه در مرحله نیمه‌نهایی شکست خورد و به مرحله رده‌بندی تکواندو زنان در ۵٧ کیلوگرم راه یافت.

او که تنها ورزشکار زن ایرانی برنده مدال المپیک به شمار می‌رود و در ابتدای سال ۲۰۲۰ به آلمان پناهنده شد، اکنون باید برای کسب مدال برنز تلاش کند.

علیزاده روز یکشنبه ۳ مرداد، در حالی از حریف خود، تاتیانا مینینا از کاروان روسیه با نتیجه ۱۰ بر ۳ باخت که پیشتر توانسته بود در سه بازی متوالی به پیروزی برسد.

این تکواندوکار دارنده نشان برنز المپیک ۲۰۱۶ ریو برزیل، توانست در مرحله یک چهارم نهایی، حریف چینی خود را با نتیجه ۹ بر ۸ شکست دهد.

همچنین قبل از آن مقابل جید جونز از بریتانیا با نتیجه ۱۶ به ۱۲ به پیروزی رسید و رویای این ورزشکار بریتانیایی را برای رسیدن به سومین مدال طلا نقش بر آب کرد.

اما اولین حریف علیزاده، ناهید کیانی یک هموطن او بود که با تیم جمهوری اسلامی ایران در بازی‌های المپیک حضور دارد.

علیزاده توانست کیانی را با نتیجه ١٨ بر ٩ شکست دهد و او را از ادامه رقابت‌ها باز دارد.

شکست دادن یک عضو تیم ایران از سوی یک پناهنده ایرانی، واکنش‌های بسیاری را در رسانه‌های فارسی‌زبان و شبکه‌های اجتماعی برانگیخت.

مخالفان جمهوری اسلامی و منتقدان سیاست‌های حکومت ایران، این شکست را «شکست جمهوری اسلامی» توصیف کردند.

برخی هم پیش از آنکه نتیجه بازی مشخص شود، حکومت ایران را عامل روبه‌روی هم قرار گرفتن دو ایرانی در المپیک، و به همین دلیل، جمهوری اسلامی را «بازنده اصلی» این بازی دانستند.

همچنین برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز معتقد بودند که این رقابت، برنده‌ای نداشت چون میان دو ایرانی برگزار شده بود.

از آنجا که جمهوری اسلامی همواره از رقابت ورزشکاران ایرانی با ورزشکاران اسرائیلی جلوگیری می‌کند، یکی از کاربران توییتر نوشت: «جای شکرش باقی است» که مقام‌های تهران مانع بازی ناهید کیانی با کیمیا علیزاده نشدند.

در مقابل، کارشناس ورزشی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران که رسانه حکومتی است، برای زیر سوال بردن موفقیت علیزاده در المپیک توکیو، گفت که او «‌با پول کسانی که با سختی زندگی می‌کنند» به موفقیت رسیده ولی «‌آلت دست بیگانگان» شده است.

علیزاده یکی از سه تکواندوکار و ۲۹ ورزشکار تیم پناهندگان است که با پرچم سفید در این بازی‌ها شرکت کرده‌اند.

این تکواندوکار زن ایرانی پس از موفقیت در المپیک ۲۰۱۶ چندین پیشنهاد از کشورهایی مانند هلند، کانادا، بلژیک و بلغارستان داشت، اما در نهایت به آلمان پناهنده شد.

او که اکنون در یکی شهرهای ایالت بایرن آلمان زندگی می‌کند، به رویترز گفت وطن خود را ترک کرده، زیرا از این که به عنوان ابزاری تبلیغاتی مورد استفاده قرار بگیرد، خسته شده بود.

 

تازه چه خبر؟
سازمان هلال‌ احمر اعلام کرد که اولین محموله «واکسن تک دوز» برای ۳ تا ۱۷ ساله‌ها را وارد کشور کرده است. بنابر اعلام هلال احمر این محموله شامل ۶ میلیون...More
درحالی که وزارت بهداشت وضعیت قم را از قرمز به نارنجی تغییر داده است دانشگاه علوم پزشکی قم از جانباختن ۱۹ بیمار کرونا طی شبانه روز گذشته خبر داد...More
میخاییل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، در توییتی نوشت که تاخیر بیشتر در از سرگیری مذاکرات احیای برجام، ممکن است به زودی...More
حسن حسن‌زاده آملی، از روحانیان بلندپایه حوزه علمیه قم، شامگاه شنبه سوم مهر ماه در ۹۲ سالگی درگذشت. شبکه بهداشت لاریجان با اشاره به اینکه حسن‌زاده...More
نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت که جمهوری اسلامی به جای تمرکز بر اسرائیل، باید به نیازهای مردم کشور خود رسیدگی کند. بنت پیش از عزیمت به نیویورک...More