سرخط خبرها

 • رحمانی فضلی، وزیر کشور: برای مقابله با تحریم‌های نفتی باید از ظرفیت‌کشورهای همسایه استفاده شود
 • نتایج مقدماتی انتخابات پارلمان اروپا حاکی از افزایش آراء احزاب راست‌گرا و سبزها است
 • پناهجوی ۲۷ ساله افغان در استراسبورگ فرانسه خودکشی کرد و جان سپرد
 • عراقچی: آماده مذاکره با کشورهای حوزه خلیج فارس هستیم
 • جلالی، رئیس سازمان پدافند غیر عامل: اگر جنگی رخ دهد شبکه‌های اجتماعی بسته خواهند شد
 • رئیس پلیس آگاهی اسلام‌آباد غرب در درگیری با افراد مسلح ناشناس کشته شد
 • نماینده فومن در مجلس: پسماندهای پتروشیمی های جنوب کشور در استان گیلان دفع می شود
 • پادشاه عربستان سعودی از امیر قطر برای شرکت در دو نشست بین‌المللی در شهر مکه دعوت کرد
 • سازمان ملل نسبت به بدرفتاری طالبان افغانستان با زندانیان ابراز نگرانی کرد
 • عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران با وزیر امور خارجه عمان در مسقط دیدار کرد
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • www.iranintl.com Twitter: @IranIntl Instagram: @iranintltv www.Facebook.com/iranintl E-mail: [email protected]

کیش هم در خطر حمله ملخ‌های صحرایی قرار گرفت

 

پس از حمله ملخ‌های موسوم به «صحرایی» به استان‌های جنوبی ایران،‌ اکنون منطقه آزاد کیش در آستانه حمله توسط این گونه از حشرات قرار گرفته است. سرپرست شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش گفته این شهر در وضعیت آماده‌باش قرار دارد.   

به گزارش ایسنا،‌ علی مقدس‌زاده درباره این موضوع گفت: «با توجه به اینکه جزیره کیش در مسیر هجوم ملخ‌ها از کشور عربستان سعودی به استان‌های جنوبی کشور قرار دارد، محتمل است که به این منطقه نیز وارد شوند.»  

مقدس‌زاده همچنین ضمن اشاره به نبود محصولات زراعی در کیش، توضیح داد که ممکن است حمله این ملخ‌ها موجب سلب آسایش روانی مردم شود که بنا به گفته وی «در این صورت آن‌ها باید آرامش خود را حفظ کنند چرا که خطری متوجه انسان‌ها نیست.» او اضافه کرد:‌ «در صورت ورود این ملخ‌ها به کیش، مبارزه شیمیایی برای جلوگیری از تخم‌ریزی آنها انجام می‌شود.»

سرپرست شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش اشاره کرده است که سال ۱۳۷۵هم این ملخ‌ها به شهر کیش حمله کرده بودند.  

سعید معین، مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات ایران، گفته بود که بیش از ۵۰ میلیون از این گونه از ملخ به ۶ استان کشور حمله کرده‌اند که در نوع خود خطرناک‌ترین گونه به حساب می‌آیند. او به استان‌های خوزستان، بوشهر، فارس، هرمزگان، جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان اشاره کرده و گفته بود:« در سطح ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار هکتار باید با این ملخ خطرناک مبارزه شود.»

معین، ضمن نگرانی از عدم وجود بودجه کافی برای مبارزه با این ملخ‌ها، توضیح داد که مبلغ ۱۲ میلیارد تومان از دولت درخواست شده بود که تنها ۱۰ میلیارد تومان از آن پرداخت می‌شود.  

گزارش‌ ایرنا از حرکت این ملخ‌ها از سمت عربستان سعودی به ایران خبر می‌دهد و تشریح می‌کند که به جهت خشکسالی‌های چند سال گذشته جمعیت آن‌ها کاهش یافته بود، اما با بارندگی‌های مناسب سال آبی جدید، جمعیت آنها دوباره افزایش یافته است.  

گزارش‌ها می‌افزاید‌ که‌ ایران از ۲ جبهه جنوب و جنوب شرقی از عربستان، عمان، قطر، امارات متحده، کویت، هند و پاکستان همیشه مورد تهدید این آفت بوده است. این ملخ‌ها در چند سال اخیر پس از ورود به کشور تخم‌ریزی کرده و به‌صورت انفرادی زیست می‌کنند که در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوایی، افزایش تراکم پیدا خواهند کرد.  

سازمان جهانی خوار و بار جهانی (فائو) نیز به دلیل حمله ملخ‌ها وضعیت ایران را از زرد به نارنجی تغییر داده بود تا ابعاد خطرناک این پدیده را مورد هشدار قرار دهد. سازمان حفظ نباتات کشور هم حمله اخطار کتبی را به استان‌های در معرض خطر ارسال کرده است.

در حالی که بنا به اعلام رییس سازمان اراضی کشور، خسارت بحران سیل به کشاورزی کشور تاکنون بیشتر از ۱۳۰ هزار میلیارد ریال برآورد شده است،‌ انتظار می‌رود حمله این ملخ‌ها نیز خسارات بیشتری را به بخش کشاورزی ایران وارد کند.

تازه چه خبر؟
۵۶ دقیقه ۱۹ ثانیه پیش
معاون شرکت نمایشگاه‌های بین المللی ایران با بیان اینکه «علی رغم تحریم‌ها هیچیک از نمایشگاه‌های بین المللی لغو نشد»، از حذف «درج مُهر ورود به ایران در...بیشتر بخوانید
۱ ساعت ۲۹ دقیقه پیش
محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد که شهریه‌های این دانشگاه ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش پیدا خواهند کرد. به گزارش فارس ، طهرانچی درباره...بیشتر بخوانید
۴ ساعت ۵۴ دقیقه پیش
فرمانده انتظامی اسلام آباد غرب خبر داد که «کورش حاجی مرادی، رئیس پلیس آگاهی» این شهرستان در درگیری مسلحانه با افراد ناشناس کشته شده است. به گزارش...بیشتر بخوانید
۵ ساعت ۹ دقیقه پیش
افزایش ناگهانی اجاره بهای واحدهای مسکونی در پلدختر پس از سیل فروردین ۱۳۹۸ سبب ورود دستگاه‌های قضائیی و دولتی به بازار مسکن این شهر سیل زده استان...بیشتر بخوانید
۵ ساعت ۴۲ دقیقه پیش
معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان گیلان با بیان اینکه «سگ گردانی سوغات تفکر غربی است»، گفت : این عمل بنا بر نص صریح قانون در مواد ۴۴ و ۴۵ قانون...بیشتر بخوانید