کوچ کاربران ایرانی واتس‌اپ به سیگنال؛ نگرانی‌ درباره پیامد امنیتی تغییرات جدید | ایران اینترنشنال

کوچ کاربران ایرانی واتس‌اپ به سیگنال؛ نگرانی‌ درباره پیامد امنیتی تغییرات جدید

 

 

با آن‌که مسدود شدن پیام‌رسان تلگرام در ایران،‌ آمار محبوبیت «واتس‌اپ» را با حدود ۵۰ میلیون کاربر بالاتر برد، تصمیم جدید این پیام‌رسان در تغییر سیاست‌های مربوط حریم خصوصی کاربران منجر به کوچ برخی از آنها شده است.

طی روزهای گذشته، بسیاری از کاربران در ایران در پیام‌رسان «سیگنال» حساب کاربری ایجاد کرده‌اند.

واتس‌اپ روز ۱۵ دی‌ماه اعلام کرده بود که قصد دارد با هدف کمک به افزایش درآمدزایی بیشتر فیس‌بوک و همچنین تبلیغات بیشتر کسب‌وکارها، به‌روزرسانی‌های جدیدی را اعمال کند. در همین راستا، این شرکت از امکان به اشتراک‌گذاری میزان بیشتری از اطلاعات کاربران با فیسبوک خبر داد.

این موضوع به سرعت موجب نگرانی عده‌ای از کاربران شد و در ایران نیز در اینستاگرام و توییتر بسیاری از کاربران و کارشناسان نسبت به پیامدهای امنیتی این تصمیم هشدار دادند.

هرچند این موضوع در سطح جهانی نیز در میان حدود دو میلیارد کاربر این پیام‌رسان نگرانی‌هایی ایجاد کرد.

از سوی دیگر نیز واتس‌اپ اعلام کرده بود که از روز ۲۰‌بهمن ارائه خدمات به کاربرانی را که با این شرایط جدید موافقت نکنند، متوقف خواهد کرد.

همین سیاست‌های جدید موجب شد برخی کاربران و کارشناسان فناوری اطلاعات در صفحات خود در رسانه‌های اجتماعی پیام‌رسان‌های «امن‌تر» از جمله سیگنال را توصیه کنند.

برخی وب‌سایت‌های تخصصی حوزه اینترنت،‌ پیام‌رسان سیگنال را دارای مزایای بیشتری از لحاظ حفظ «حریم خصوصی» و همچنین امنیت بالا معرفی کرده‌اند.

فضای نگرانی جدید موجب شده بسیاری از کاربران سابق سیگنال این روزها روی صفحه گوشی‌های خود پیام‌های متعددی مبنی بر پیوستن دوستان،‌ بستگان و همکارانشان به سیگنال دریافت کنند؛ پیام‌رسانی که ظاهرا روز‌به‌روز بر محبوبیتش افزوده می‌شود.

بر اساس آماری که مرکز پژوهشی بتا و استارتاپ «نوین‌هاب»‌ منتشر کرده‌اند، واتس‌اپ با بازه‌ای میان ۴۷ تا ۵۰ میلیون کاربر نخستین‌پیام‌رسان ایران محسوب می‌شود، اما اکنون مشخص نیست چه تعداد از این آمار ریزش داشته باشد و به سمت پیام‌رسان‌های دیگر کوچ کنند.

در ایران مساله امکان تلاش نهادهای امنیتی حکومت به مکالمات کاربران نخستین نگرانی به حساب می‌آید.

با این حال برخی منتقدان نیز می‌گویند نگرانی‌ها درباره سیاست‌های جدید واتس‌اپ بی‌مورد است. 

از سویی نیز آدام موسیری، از مسئولان فیس‌بوک و رییس اینستاگرام،‌ در این زمینه گفته که «اطلاعات غلط زیادی» درباره به‌روزرسانی‌های اخیر واتس‌اپ منتشر شده است. موسیری اشاره کرده تغییرات به حریم خصوصی مکالمات صدمه‌ای نخواهد زد.

طی سال‌های گذشته،‌ مساله سانسور، فیلترینگ و تلاش و سرمایه‌گذاری حکومت ایران برای اعمال کنترل‌های شدیدتر بر پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی آزادی و انتخاب‌های شهروندان در استفاده از این بسترها را محدود کرده است.

تازه چه خبر؟
خبرگزاری برنا خبر داد که محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با «اعلام جرم» دادستان کل کشور و شکایت صداوسیما به دادسرای فرهنگ و...More
بنابر اعلام روسای دو دانشگاه‌ علوم پزشکی مازندران و بابل، طی شبانه روز گذشته ۲۳۲ بیمار جدید مبتلا به کرونا در مراکز درمانی تحت پوشش بستری شدند و شمار...More
روزنامه اعتماد از افزایش ۴/۲ درصدی شمار قربانیان خودکشی نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و از قول «یک منبع آگاه در سازمان پزشكی قانونی كشور»، نوشت...More
ارتش اسرائیل از حمله تانک‌های این کشور به مواضع حماس در نوار غزه خبر داد و گفت این حمله در پاسخ به شلیک راکت از غزه به داخل اسرائیل صورت گرفته است...More
جو بایدن در بیانیه‌ای ریچل لوین را، که یک زن تراجنسیتی است، برای تصدی معاونت وزارت بهداشت دولت آینده معرفی کرد. بدین ترتیب لوین اولین فرد تراجنسیتی...More