کودکان «مرتضی‌گرد»: حتی گوشی اندروید هم ندیده‌ایم، چه برسد به شاد | ایران اینترنشنال

کودکان «مرتضی‌گرد»: حتی گوشی اندروید هم ندیده‌ایم، چه برسد به شاد

خبرگزاری ایلنا در گزارشی از وضعیت خانواده‌های یکی از شهرک‌های حاشیه‌ای تهران نوشت با بسته شدن مدارس و محرومیت دانش‌آموزان از گوشی‌های هوشمند، آن‌ها از تحصیل بازمانده‌اند و امکان شرکت در امتحانات را نیافته‌اند.

ایلنا روز چهارشنبه هشتم بهمن‌ماه گفت‌وگو با اعضای خانواده‌ای کم بضاعت در شهرک «مرتضی‌گرد» در منطقه ۱۹ شهرداری تهران را منتشر کرده است که نشان می‌دهد کودکان آن هم از شرکت مناسب در کلاس‌های مجازی محروم‌اند و هم مجبورند برای تامین درآمد خانواده به کار در کنار درس بپردازند.

این خانواده که به گفته مادر سرپرست خانوار از داشتن گاز محروم است و امکان پرداخت هزینه چهارونیم میلیون تومانی گازکشی را ندارد، دو کودک محصل در مقطع ابتدایی دارد.

حمید، کلاس پنجم ابتدایی، می‌گوید: «ما تا الان گوشی موبایل نداشتیم و تنها از تلویزیون برخی درس‌هایمان را یاد گرفتیم. من تقریبا ۵۰ درصد از آموزش‌های تلویزیونی را یاد گرفتم که حتی به اندازه نصف درس‌های پارسالم هم نمی‌رسد.»

مادر خانواده می‌گوید طی بحران کرونا فرزندانش امکان حضور در مدرسه را نداشتند و به علت نداشتن گوشی همراه هوشمند نتوانستند در امتحانات مجازی نیز شرکت کنند.

تلویزیونی که این دانش‌آموزان از آن درس‌هایشان را دنبال می‌کنند یک تلویزیون قدیمی کوچک است که زیرنویس برنامه‌ها هم در آن قابل تشخیص نیست.

در آبان‌ماه مقام‌های وزارت آموزش و پرورش عدم دسترسی دانش‌آموزان مناطق محروم به سامانه آموزش آنلاین شاد را تایید کردند. حسن الحسینی،‌ مشاور این وزارتخانه، گفته بود حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار دانش‌آموز دسترسی به اینترنت و ابزار هوشمند ندارند.

 

شاد را ندیده‌ایم

دانش‌آموز خانواده محروم در ادامه اشاره می‌کند: «من تا به حال گوشی اندروید ندیده‌ام که حالا بخواهم برنامه شاد را ببینم.» برادر حمید هم صحبت‌های او را تایید و تکرار می‌کند.

مادر این خانواده اشاره کرده که فرزندان برادرش هم با آن‌ها زندگی می‌کنند.

یکی از این پسرها با نام رضا می‌گوید که پدرش کارگر بوده و اکنون در بیماری به سر می‌برد. رضا گفت: «من صبح‌ها تا ظهر در کارگاه مبل‌سازی کار می‌کنم و بعد از ظهرها که مدرسه تلویزیونی شروع می‌شود به خانه می‌روم و بعد که درس تمام شد دوباره به کارگاه برمی‌گردم.»

او اشاره کرده که به ازای کارهایش در کارگاه ماهانه تنها ۴۰۰ هزار تومان دریافت می‌کند. رضا هم می‌گوید تاکنون برنامه شاد را ندیده و معلمش از او خواسته حضوری امتحانش را بدهد.

مادر این خانواده که از بیماری قند،‌ چربی و فشار خون رنج می‌برد اشاره کرده با وجود مراجعه حضوری چندباره به مدرسه هربار بسته بوده و بچه‌هایش امکان شرکت در امتحاناتشان را پیدا نکرده‌اند.

ایلنا اشاره کرده در شهرک مرتضی‌گرد کارگاه‌های مبل‌سازی و تولیدی فراوانی مستقر هستند و کارگران نوجوان و کودکان در آن‌ها کار می‌کنند.

تازه چه خبر؟
بانک مرکزی ونزوئلا سه اسکناس جدید ۲۰۰ هزار، ۵۰۰ هزار و یک میلیون بولیواری چاپ می‌کند که از دو روز دیگر توزیع می‌شوند. اقتصاد ونزوئلا برای چهارمین سال...More
معاون اول رییس جمهوری ایران اعلام کرد که مذاکره با آمریکا تابع سیاست‌های تعیین‌شده از سوی رهبر جمهوری اسلامی، اما برای مذاکره باید ابتدا تحریم‌ها لغو...More
ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران اعلام کرد هنوز نمی‌داند وقتی روز یکشنبه دوران محکومیت او تمام شود، آزاد...More
حوزه قضایی لواسانات اعلام کرد که تعدادی از ساختمان‌های مجموعه کلاک از جمله شش ساختمان متعلق به حسن نجفی، متهم فراری پرونده اکبر طبری، معاون اجرایی...More