کمیسیون مجلس نمایندگان آمریکا رای به طرح توبیخ وزیر دادگستری ترامپ داد | ایران اینترنشنال

کمیسیون مجلس نمایندگان آمریکا رای به طرح توبیخ وزیر دادگستری ترامپ داد

در تازه‌ترین تحولات در ماجرای مداخله احتمالی روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ ریاست‌جمهوری آمریکا، کمیسیون مجلس نمایندگان این کشور در اقدامی نادر طرح توبیخ ویلیام بار، دادستان کل و وزیر دادگستری آمریکا را به دلیل اخلال در روند تحقیق کنگره به تصویب رساند.

مجلس نمایندگان روز چهارشنبه، ۱۸ اردیبهشت، بار را به خودداری از ارائه نسخه کامل گزارش تحقیق رابرت مولر، بازرس ویژه دادستانی آمریکا درباره مداخله احتمالی روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا متهم کرده است.

جری نادلر، رییس دموکرات این کمیسیون با بیان این که «ما اکنون در بطن یک بحران قانون اساسی هستیم»، از این اقدام کمیسیون قضایی مجلس نمایندگان به عنوان «یک مرحله خیلی مهم و حیاتی» نام برد.

طرح «توبیخ» یک وزیر دادگستری پیشتر فقط درباره اریک هولدر، وزیر دادگستری دولت دموکرات باراک اوباما به تصویب رسیده بود. اما این طرح برای اینکه رسما به نتیجه برسد، باید در مجلس نمایندگان مطرح شود و به رای‌گیری گذاشته شود.

هنوز تاریخ برگزاری چنین رای‌گیری مشخص نشده اما برای آن که ویلیام بار به طور رسمی متهم شود، ۱۹۷ عضو جمهوری‌خواه و ۲۳۵ دموکرات باید علیه او رای دهند.

رابرت مولر در گزارش ۴۴۸ صفحه‌ای خود اتهام تبانی دونالد ترامپ با روسیه را رد کرده، اما از چندین مورد فشار از سوی رییس‌جمهوری در روند تحقیقات در این زمینه سخن گفته است.

ویلیام بار نیز پیش از انتشار این کنفرانس در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که بازرس ویژه در طول ۲۲ ماه تحقیق، به جز ۱۰ مورد احتمال ممانعت از اجرای عدالت دونالد ترامپ، او را بی‌گناه شناخته است.

تصویب طرح توبیخ ویلیام بار یک هفته پس از آن صورت می‌گیرد که او مقابل کمیسیون قضایی سنای آمریکا حاضر شد تا به سوالاتی درباره‌ مدیریت گزارش رابرت مولر پاسخ دهد، اما بعد از این جلسه اعلام کرد که امروز برای پاسخگویی به نمایندگان حاضر نخواهد شد.

همچنین روز گذشته رسانه‌های آمریکایی اعلام کردند که پسر بزرگ دونالد ترامپ به کمیسیون اطلاعاتی سنا احضار شده است. این احضار نیز در چارچوب تحقیقات درباره مداخله احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا است.

این برای اولین بار است که کنگره آمریکا از قدرت تحقیقاتی خود برای احضار یکی از اعضای خانواده ترامپ استفاده می‌کند. این در حالی است که سنای آمریکا بر خلاف مجلس نمایندگان، در اختیار جمهوری‌خواهان است و این احضار با چراغ سبز جمهوری‌خواهان صورت گرفته است.

تازه چه خبر؟
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، باگابی اشکنازی، همتای اسرائیلی خود تلفنی صحبت کرد. این نخستین تماس رسمی دو مقام بلندپایه اسرائیل و آمریکا پس از روی...More
مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد که در یک سال گذشته یک میلیون نفر بیکار شده‌اند. علاءالدین ازوجی گفت که ۷۳۰...More
سازمان دامپزشکی ایران از شیوع آنفولانزای حاد پرندگان در دست‌کم ۹ استان و معدوم شدن ۹۶۰ هزار قطعه پرنده خبر داد. بهمن نقیبی،‌ معاون این سازمان،‌ روز...More
حسن منتظر تربتی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، با تاکید براینکه افزایش مصرف برق نسبت به سال گذشته باعث قطعی برق در شبکه شده است، گفت که شرکت ملی گاز...More
مرکز پایش و کنترل هوای اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان اعلام کرد که شدت آلودگی‌هوا در برخی مناطق کلانشهر اصفهان با شاخص ۲۴۲ از وضعیت قرمز به...More