کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران جایزه آزادی مطبوعات سال۲۰۲۰ را به محمد مساعد، روزنامه‌نگار ایرانی، اهدا کرد | ایران اینترنشنال

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران جایزه آزادی مطبوعات سال۲۰۲۰ را به محمد مساعد، روزنامه‌نگار ایرانی، اهدا کرد

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران جایزه آزادی مطبوعات سال۲۰۲۰ را به محمد مساعد، روزنامه‌نگار ایرانی، اهدا کرد. مساعد طی سال گذشته ابتدا به دلیل انتشار گزارش‌هایی درباره فساد و اختلاس نهادها و مقام‌های حکومتی و بار دوم پس از توییتی درباره قطع اینترنت در جریان اعتراضات آبان ماه بازداشت شده بود.

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران مستقر در نیویورک شامگاه پنج‌شنبه طی مراسمی مجازی این جایزه را به محمد مساعد اهدا کرد. این کمیته همچنین جایزه آزادی مطبوعات سال۲۰۲۰ را به چهار نفر دیگر از جمله شهید العلم عکاس خبری بنگلادشی، داپو اولورونیومی روزنامه نگار نیجریه‌ای، ستلانا پروکوپیه‌وا روزنامه نگار روسی و امل کلونی وکیل مدافع حقوق بشر لبنانی‌بریتانیایی، اهدا کرد.

اهدای این جایزه به یک روزنامه‌نگار ایرانی درحالی صورت می‌گیرد که بر شدت فضای امنیتی حاکم بر مطبوعات و رسانه‌ها در ایران طی یک سال گذشته افزوده شده است و سازمان گزارشگران بدون مرز، در گزارش سالانه خود درباره رده‌بندی در زمینه آزادی رسانه‌ها، اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران را به عنوان «یکی از سرکوب‌گرترین کشورهای جهان برای روزنامه نگاران و شهروند خبرنگاران»، با سه پله سقوط در مقام ۱۷۳ و در گروه کشورهای با «وضعیت بسیار بد» قرار داده است.

محمد مساعد، از اولین روزنامه‌نگارانی بود که به هنگام اعتراضات سراسری آبان۹۸ از قطع اینترنت در ایران خبر داد و در توییتی به زبان انگلیسی، نوشت: «تق تق سلام جهان آزاد... من ۴۲ پروکسی استفاده کردم تا این را بنویسم. میلیون‌ها ایرانی اینترنت ندارند. صدای ما را می‌شنوید؟»

این روزنامه‌نگار به دنبال انتشار این توییت بازداشت شد و پس از دو هفته آزاد شده بود و در شهریور ماه سال‌جاری اعلام کرد که از سوی دادگاه انقلاب به دلیل فعالیت رسانه‌ای به چهار سال و ۹ماه حبس تعزیری [چهار سال حبس قابل اجرا]، ۲ سال ممنوعیت از فعالیت خبرنگاری پس از تحمل حبس و همچنین توقیف لوازم ارتباطی محکوم شده است.

محمد مساعد در صفحه توییتر خود گفت که از نظر قاضی شعبه۲۶ دادگاه انقلاب مطالبش «سیاه‌نمایی»، «بحران‌نمایی»، «تحریک مخاطب خالی‌الذهن» و «شالوده‌شکنی» بوده است.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در هفدهم شهریور ماه حکم حبس صادرشده برای این روزنامه‌نگار ایرانی را محکوم کرد و آن را «استفاده از نظام حقوقی برای سرکوب صداهای ناخواسته در ایران» خواند.

این فدراسیون از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران خواست حکم صادرشده برای مساعد را لغو کرده و به «استراتژی ظالمانه ساکت کردن روزنامه‌نگاران» پایان دهد.

آنتونی بلانگر،‌ دبیرکل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران،‌ گفت: «محمد مساعد هیچ جرمی مرتکب نشده، بلکه فقط کار خود را به عنوان روزنامه‌نگار انجام داده است».

مساعد که سابقه همکاری با روزنامه‌هایی چون شرق و همشهری را دارد گزارش‌های متعددی درباره فساد مالی در میان نهادها و مقام‌های حکومتی منتشر کرد که در نهایت منجر به بازداشت او در پاییز سال ۹۸ شد.

او همچنین پس از انتشار انتقاداتی از دولت به خاطر عدم آمادگی در مبارزه با ویروس کرونا نیز باردیگر از سوی نهادهای امنیتی احضار شد.

این روزنامه‌نگار همچنین اردیبهشت‌ماه اعلام کرده بود پرونده‌ای با شکایت محمد عزیزی، نماینده سابق مجلس که درگیر پرونده فساد شرکت خودروسازی «سایپا» است، علیه او تشکیل شده است.

مساعد پیشتر به خاطر گزارش‌های تحقیقی درباره پرونده ‌های فساد اقتصادی برنده جایزه «امین‌الضرب» در ایران شده بود و  جایزه آزادی بیان دویچه وله در سال ۲۰۲۰ نیز به این روزنامه‌نگار اهدا شد.

سازمان گزارشگران بدون مرز نیز روز گذشته اعلام کرد که محمد مساعد یکی از نامزدان دریافت جایزه شجاعت این سازمان است.

تازه چه خبر؟
در حالی که ناسا به تصمیم‌گیری نهایی درباره انتخاب اولین تیم بخش خصوصی برای سفر به ماه در سال ۲۰۲۴ نزدیک شده است، جف بزوس، اعلام کرد که بلو اوریجین،...More
واکسیناسیون ضدکرونا در ۷۰ مرکز شهر مسکو، پایتخت روسیه، آغاز شد. در اولین مرحله، گروه‌های پرخطر و آسیب‌پذیر ضد این ویروس واکسینه می‌شوند. به گزارش...More
عیسی کلانتری، رییس سازمان محیط زیست ایران، به دلیل سخنانش درباره روح‌الله خمینی و انقلاب ۱۳۵۷ به دادسرا احضار و تفهیم اتهام شد. رسانه‌های ایران روز...More
در آستانه «روز دانشجو» در ایران، جمعی از دانشجویان این کشور با انتشار تصاویری همراه با هشتگ‌هایی در فضای مجازی، نسبت به سرکوب دانشجویان و فعالان مدنی...More