کمبود دارو در ایران؛ ۲۱ قلم یا ۴۰۰ قلم | ایران اینترنشنال
اختلاف هلال‌احمر و سازمان دارو بر سر اقلام دارو‌های کم‌یاب

کمبود دارو در ایران؛ ۲۱ قلم یا ۴۰۰ قلم

دبیرکل جمعیت هلال احمر از کمبود ۳۵۰ تا ۴۰۰ قلم دارو در ایران خبر داده، اما سخنگوی سازمان غذا و دارو با رد این اظهارات می‌گوید در حال حاضر تنها ۱۹ تا ۲۱ قلم دارو نایاب است.

 محمودرضا پیروی، دبیرکل جمعیت هلال احمر روز چهارشنبه ۳۰ بهمن گفت داروخانه‌ های وابسته به این جمعیت تحت تاثیر این کمبود دارو در سراسر ایران قرار گرفته‌اند.

پیروی به طور تلویحی از «کمبود بودجه» به عنوان یکی از عوامل نایاب بودن برخی دارو‌ها خبر داد و افزود جمعیت هلال احمر تلاش می‌‌کند «بیشترین بهره را از بودجه‌های فعلی ببرد.»

این مقام مسئول همچنین «تعامل» برخی شرکت‌های تامین دارو با جمعیت هلال احمر در شش ماه اخیر را «نامناسب» ارزیابی کرد و گفت در دو ماه گذشته البته این وضعیت بهبود یافته است.

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو هم به این اظهارات پیروی واکنش نشان داده و گفته تنها کمبود ۱۹ تا ۲۱ قلم دارو در ایران احساس می‌شود.

جهان‌پور افزوده «آمار اقلام کمبود دارویی کشور حدود یک‌سوم فهرست زمان مشابه در سال گذشته است» و اظهارات دبیرکل جمعیت هلال احمر هم در این زمینه «غیر کارشناسانه» است.

این مقام مسئول همچنین خواستار «بازتعریف» ماموریت داروخانه‌های سازمانی و دولتی و غیرخصوصی از جمله داروخانه‌های هلال احمر شده و گفته این «داروخانه‌ها باید به فلسفه وجودی خود بازگردند.»

فرامرز اختراعی، رییس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته‌بندی دارویی هم روز گذشته خبر از کاهش کمبودهای دارویی در ایران داده، اما آماری در این زمینه ارائه نکرده است.

دو روز پیش نیز سعید نمکی،  وزیر بهداشت خطاب به مردم گفته بود نگران تامین دارو نباشند و در حال حاضر «کمبودها نسبت به سال گذشته کمتر شده است.»

مقام‌های جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر از کمبود برخی دارو‌ها در ایران در پی تشدید تحریم‌های بین‌المللی خبر داده‌اند و گفته‌اند که تلاش می‌کنند دارو‌های مورد نیاز را در داخل تولید کنند.

مقام‌های وزارت بهداشت و درمان هم در این زمینه گفته‌اند که ایران در حال حاضر ۹۷ درصد دارو‌های مورد نیاز خود را در داخل تولید می‌کند و در این زمینه بی‌نیاز از واردات شده است.

این آمار در شرایطی منتشر می‌شود که محمد بقایی، مشاور انجمن داروسازان ایران سه روز پیش از بروز برخی اختلاف‌ها و فشار‌ها در صنعت داروسازی ایران خبر داده بود.

بقایی گفته بود که «متاسفانه اتحاد جامعه داروسازی در سال‌های گذشته، کم‌رنگ شده است» و «انجمن داروسازان ایران، نیازمند یک زیرمجموعه جدید با عنوان کمیته صیانت از داروسازی کشور است.»

 

تازه چه خبر؟
وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که اعضای دو شبکه بین‌المللی به دلیل حمایت مالی از حزب‌الله لبنان و سپاه پاسداران تحریم شدند...More
در حالی که روند صدور ویزا برای زائران مراسم اربعین صادر نشده و ۱۰ روز به این مراسم باقی مانده است، خبرگزاری فارس گزارش داد گروهی از ایران «از راه‌های...More
سازمان حقوق بشر ایران خبر داد که پنج زندانی با اتهام «قتل عمد» در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شدند و یک نفر دیگر را از پای چوبه دار به سلول انفرادی...More
حمزه سواری لفته، زندانی سیاسی در زندان رجایی‌شهر کرج که پیش از این هشت سال در زندان کارون اهواز محبوس بود، در نامه‌ای به شکنجه‌های رایج در زندان...More
مجید تخت‌روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل، خبر داد که ابراهیم رئیسی به نیویورک نمی‌رود و سه‌شنبه آینده به صورت ویدیویی در اجلاس مجمع عمومی سخنرانی...More