کمبود تجهیزات در یک مرکز درمانی پس از جلوگیری از کمک پزشکان بدون مرز | ایران اینترنشنال

کمبود تجهیزات در یک مرکز درمانی پس از جلوگیری از کمک پزشکان بدون مرز

 

حدود یک‌ماه پس از آن‌که حکومت ایران از کمک سازمان «پزشکان بدون مرز» برای مقابله با کرونا در ایران جلوگیری کرد، اکنون مدیر مرکز آموزشی درمانی امین،‌ هدف کمک این گروه بین‌المللی، در نامه‌ای به یک موسسه خیریه اعلام کرده با کمبود برخی تجهیزات پزشکی مواجه است.

یک پزشک عمومی در اصفهان روز پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه تصویر نامه‌ای را منتشر کرده که نشان می‌دهد مرکز آموزشی و درمانی امین، محل نگهداری و درمان بیماران مبتلا به کرونا، به دلیل کمبود ماسک، تجهیزات حفاظتی و امکانات پزشکی از یک نهاد خیریه درخواست کمک کرده است.

هادی یزدانی،‌ پزشک عمومی و عضو هیات داوری حزب اتحاد ملت،‌ در حساب توییتر تصویر نامه‌ای را منتشر کرد که از سوی حمید ملکی،‌ رییس این مرکز آموزشی درمانی،‌ خطاب به یک خیریه که نام آن پوشانده شده نوشته شده و در آن فهرست اقلام بهداشتی و حفاظتی مورد نیاز برای پزشکان و بیماران این مرکز اعلام شده است.

 

 

در پی انتشار تصویر این نامه،‌ کانال تلگرام سازمان نظام پزشکی ایران نیز آن را بازنشر داد و نوشت: «مرکز آموزشی درمانی امین اصفهان که پیش از این قرار بود دریافت‌کننده کمک‌های پزشکان بدون مرز باشد و همین مساله چند هفته پیش موجب واکنش‌های گسترده سیاسی شده بود، حالا در نامه‌ای به یک خیریه از نیاز مبرم به لباس و تجهیزات فردی محافظتی در برابر کرونا گفته و درخواست کمک کرده است.»

در فهرست اقلام درخواست‌شده لباس کامل حفاظت فردی،‌ گان،‌ ماسک ان۹۵، مواد ضدعفونی کننده دست، ماسک سه‌لایه و شیلد محافظ صورت دیده می‌شود.

در ابتدای فروردین‌ماه حضور اعضای سازمان پزشکان بدون مرز پس از یک سخنرانی از سوی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، با واکنش سیاسی مواجه و متوقف شد.

در پی آن، با فشار برخی مقام‌های امنیتی و سیاسی و با نامه‌نگاری زهرا سعیدی، نماینده مبارکه، فعالیت این گروه داوطلب برای تجهیز و برپایی بیمارستان در مرکز آموزشی درمانی امین اصفهان لغو شد.

علیرضا وهاب‌زاده، مشاور وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، توقف فعالیت این گروه بین‌المللی را در توییتر و با اظهار «عدم نیاز» اعلام کرد. 

در میان کمک‌های این سازمان بین‌المللی آن‌طور که بهرام قاسمی، سفیر ایران در پاریس، با ارسال یک توییت تایید کرده بود، «یک بیمارستان صحرایی، دارو، ماسک، لباس‌های ایمنی برای کادر درمانی و دیگر تجهیزات» قرار داشته است. 

علاوه بر این وزارتخانه‌های کشور،‌ بهداشت و امور خارجه مسائل مربوط به حضور این سازمان در ایران را هماهنگ کرده بودند؛ اما پس از صدور دستور توقف کار، این سازمان اعلام کرد از رفتار حکومت ایران «شگفت‌زده» است. 

پیش از این حواشی، در پی پیام نوروزی خامنه‌ای و طرح اتهام‌های «تولید یک بخش ویروس کرونا برای ایران» و نقش آمریکا در تولید آن؛ تعدادی از مقام‌های نظامی و سیاسی جمهوری اسلامی ادامه فعالیت سازمان پزشکان بدون مرز را «بی‌احتیاطی خطرناک» خوانده و خواستار اخراج آن‌ها شده بودند.

اکنون نامه مرکز آموزشی درمانی امین اصفهان در روز ۱۲ اردیبهشت‌ماه نوشته و به مشاور رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی در امور مشارکت‌های اجتماعی نیز رونوشت شده است.

اعلام نیاز مرکز درمانی امین در اصفهان در شرایطی صورت می‌گیرد که اخیرا حسن روحانی،‌ رییس‌جمهوری، و مقام‌های وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و همچنین ستاد ملی مقابله با کرونا در اظهارات خود از «تامین نیاز داخلی به تجهیزات پزشکی و درمانی» و «صادرات آن به کشورهای دیگر» خبر داده‌اند.

روز چهارشنبه نیز وزارت بهداشت در جلسه هفتگی هیات دولت از موافقت با صادرات تجهیزات پزشکی مربوط به مقابله با کرونا خبر داد.

تازه چه خبر؟
عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، خواستار سرعت در روند احیای برجام شد و گفت جمهوری اسلامی باید تا یک ماه و نیم دیگر در این زمینه به نتیجه...More
ترکی الفیصل، رییس پیشین سازمان اطلاعات عربستان سعودی اعلام کرد مذاکرات وین درباره برجام نگرانی‌ کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از خطر برنامه هسته‌ای...More
محمد حسین باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، گفت که دولت جو بایدن تلاش می‌کند «مذاکراتی طولانی، بی‌فایده و به همراه ادعاها و مطالبات جدید» را به...More
علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که سرعت انتشار کرونا در ۱۲ استان بسیار تند و در ۱۲ استان دیگر تند است. رییسی روز شنبه ۲۱...More
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد تا پیش از لغو همه تحریم‌های آمریکا علیه ایران و بازگشت واشینگتن به برجام، جمهوری اسلامی تعاملی با...More