سرخط خبرها

 • نیروهای کرد مستقر در شمال شرق سوریه: ترکیه اجازه تخلیه غیرنظامیان را از مناطق جنگی نمی‌دهد
 • مقام‌های رسمی روسیه با بشار اسد در سوریه دیدار کردند
 • ده‌ها هزار تن در لندن در اعتراض به توافق جدید خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا گرد هم آمدند
 • علی مطهری: محمود احمدی‌نژاد به درستی می‌گفت که مسئول اجرای قانون اساسی است
 • میشل عون،رئیس جمهور لبنان: طرح اطمینان بخشیدن به حل بحران اقتصادی روز یکشنبه بررسی می‌شود
 • برایان هوک: با پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران، بزرگترین دولت حامی تروریست می‌تواند تسلیحات پیشرفته داشته باشد
 • شکسته شدن یک سد در سیبری دست‌کم ۱۵ کشته بر جای گذاشت
 • پلیس استرالیا یک مرد عراقی را به دلیل دست داشتن در قاچاق پناهجویانی که ۱۸ سال پیش غرق شدند را بازداشت کرد
 • تاخیر برگزیت در پارلمان بریتانیا تصویب شد، اما جانسون می‌گوید همچنان به دنبال خروج بدون تاخیر است
 • وزير خارجه بحرين: سلاح و مواد منفجره ارسال شده از سوی ایران،می‌تواند نیمی از منامه پایتخت این کشور را نابود کند
 • شهردار شهر بارسلون خواستار برقراری آرامش از طرف معترضان طرفدار استقلال کاتالونیا شد
 • فیلم مسخره باز به کارگردانی همایون غنی زاده در جشنواره فیلم ورشو جايزه ويژه هيئت داوران را به خود اختصاص داد
 • یارانه نقدی ۴۰۰ هزار نفر از یارانه‌بگیران همزمان با واریز یارانه نقدی مهرماه قطع شد
 • رئیس پلیس تهران از آماده‌باش پلیس پایتخت برای تأمین امنیت پیاده‌روی جاماندگان اربعین خبر داد
 • IranIntl :آدرس کانال یوتیوب ایران اینترنشنال
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران‌ اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • وب‌سایت: IranIntl.com * توییتر : [email protected] * اینستاگرام: IranIntltv * اینستاگرام ورزشی : Iranintlsport * فیس‌بوک: IranIntl * ایمیل: [email protected]

کمال جعفری‌یزدی، یکی دیگر از ۱۴امضاکنندگان «بیانیه برای استعفای خامنه‌ای»، بازداشت شد

نیروهای وزارت اطلاعات شامگاه جمعه نهم شهریور با ورود به منزل کمال جعفری یزدی، یکی دیگر از امضاکنندگان «بیانیه ۱۴ فعال سیاسی و مدنی برای استعفای خامنه‌ای و تغییر قانون اساسی» در شهر مشهد، این  فعال مدنی را بازداشت کردند.

یک منبع مطلع گفت که ساعت ده جمعه شب دستکم پانزده مامور امنیتی ورود به منزل کمال جعفری یزدی، این فعال مدنی را در منزلش واقع در مشهد بازداشت کرده و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

کمال جعفری یزدی، ۵۳ ساله، دکترای مدیریت استراتژیک دارد و در دانشگاه‌های غیرانتفاعی مشهد تدریس می‌کرد. او سابقه مشارکت در جنگ هشت ایران و عراق را دارد و «جانباز ۳۵ درصد» و از «اسرای دوران جنگ» است.

تاکنون از میان ۹ تن از امضاکنندگان «بیانیه ۱۴ فعال سیاسی و مدنی برای استعفای خامنه‌ای و تغییر قانون اساسی» از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در شهرهای مختلف بازداشت شده‌اند.

از میان امضاکنندگان «بیانیه ۱۴ فعال سیاسی و مدنی برای استعفای خامنه‌ای و تغییر قانون اساسی»، ابتدا پنج تن شامل « هاشم خواستار، محمد نوری‌زاد، جواد لعل‌محمدی و محمدحسین سپهری، حوریه فرج‌زاده» در روز ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ به اتفاق شماری از همفکران‌شان از جمله غلامحسین بروجردی، مرتضی قاسمی، فاطمه سپهری، عبدالرسول مرتضوی، و پوران ناظمی وقتی به هنگام برگزاری دادگاه تجدیدنظر کمال جعفری‌یزدی، مقابل دادگاه انقلاب مشهد حاضر شده بودند از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

پس از آن، شامگاه یکشنبه ۲۷ مرداد، گروهی از مامور امنیتی با ورود به منزل عباس واحدیان شاهرودی، ضمن «ضرب و شتم شدید وی مقابل اعضای خانواده»، این فعال مدنی را که از امضا کنندگان «بیانیه ۱۴ فعال سیاسی و مدنی برای استعفای خامنه‌ای و تغییر قانون اساسی» بود، بازداشت کرده و به بازداشتگاه  اداره کل اطلاعات مشهد منتقل کردند.

روز سه‌شنبه، پنجم شهریور، نیز ماموران با ورود به منزل «زرتشت احمدی ‌راغب» در شهریار، این فعال مدنی و از امضاکنندگان «بیانیه ۱۴فعال مدنی و سیاسی برای استعفای خامنه‌ای و تغییر قانون اساسی» را بازداشت کردند. ماموران همچنین برخی وسایل شخصی و تلفن همراه او و همسرش را توقیف کردند.

یک روز بعد، در روز چهارشنبه ششم شهریور، نیز ماموران امنیتی در روستایی در حوالی رامسر، رضا مهرگان، فعال مدنی و یکی از امضاکنندگان «بیانیه ۱۴ فعال سیاسی و مدنی برای استعفای خامنه‌ای و  تغییر قانون اساسی» را بازداشت کردند.

در  تازه‌ترین این بازداشت‌ها، ماموران امنیتی شامگاه جمعه ۹ شهریور، کمال جعفری یزدی، یکی دیگر از امضا کنندگان این بیانیه را در منزلش در مشهد بازداشت کردند.

«بیانیه ۱۴ فعال سیاسی و مدنی برای استعفای خامنه‌ای و  تغییر قانون اساسی» بیانیه‌ای است که روز ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ منتشر شد. در این بیانیه چهارده تن از فعالان مدنی و سیاسی در بیانیه‌ای اعلام کردند که «وقت آن رسیده که مردم، فعالان و اندیشمندان دلسوز با کنار گذاردن تمایلات مصلحت جویانه‌ای که اسباب نابودی فرهنگ و تمدن و ثروت کشور را فراهم آورده، با صراحت تمام پای به میدان گذارده و با درخواست تغییر بنیادین قانون اساسی و استعفای رهبری که هر روز بر حدود اختیارات به ناحق خود می افزاید، پیش‌قراول این حرکت ملی باشند.»

آن‌ها در این بیانیه  با بیان این‌که «تاریخ دهشتناک چهل سال گذشته نشان می‌دهد که نه تنها عزمی برای پاسخگویی به مردم ایران وجود ندارد»، تاکید کردند که «نظام حاکم، هم بر اصلاح ناپذیری و کج‌روی‌هایش اصرار می ورزد و هم بر استبداد فردی‌اش.»

امضاکنندگان با تاکید بر این‌که «بر خلاف تعریف نخستین قانون اساسی، نه از جمهوریت خبری است و نه از آزادی، چرا که مردم نه فقط در انتخاب سران قوا و نمایندگان مجلس و سایر نهادهای کلیدی کشور نقشی ندارند، که چانه زنی فعالان مدنی نیز بدون استعفای سیدعلی خامنه‌ای و تغییر قانون اساسی – خاصه اصل ۱۷۷ – راه به جایی نخواهد برد.»

محمد نوری‌زاد، محمد ملکی، هاشم خواستار، گوهر عشقی (مادر ستار بهشتی)، عباس واحدیان‌شاهرودی، حوریه فرج‌زاده (خواهر شهرام فرج‌زاده از کشته‌‌شدگان اعتراضات سال ۱۳۸۸)، کمال جعفری‌یزدی، محمد مهدوی‌فر، جواد لعل‌محمدی، رضا مهرگان، محمدرضا بیات، محمد کریم‌بیگی، زرتشت احمدی‌راغب و محمدحسین سپهری، ۱۴ فعال مدنی و سیاسی بودند که این بیانیه را امضا کرده‌اند.

از میان امضا کنندگان این بیانیه، اکنون ۹ تن شامل هاشم خواستار، محمد نوری‌زاد، جواد لعل‌محمدی و محمدحسین سپهری، حوریه فرج‌زاده، عباس واحدیان شاهرودی، زرتشت احمدی ‌راغب، رضا مهرگان و کمال جعفری یزدی در بازداشت دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی هستند.

علاوه بر امضا کنندگان این بیانیه، شماری از نزدیکان و همفکران‌شان از جمله غلامحسین بروجردی و مرتضی قاسمی، فاطمه سپهری، عبدالرسول مرتضوی، پوران ناظمی نیز از ۲۰ مرداد ۱۳۹۸  در مشهد بازداشت شده‌اند.

غیر از بازداشت ۹ تن از ۱۴ امضاکننده «بیانیه ۱۴ فعال سیاسی و مدنی برای استعفای خامنه‌ای و تغییر قانون اساسی»،  در حدود سه هفته گذشته، هشت تن از ۱۴ زنی که «بیانیه ۱۴ کنشگر زن برای استعفای خامنه‌ای و گذار از جمهوری اسلامی» را امضا کردند نیز از سوی ماموران امنیتی در شهرهای مشهد، تهران و رشت بازداشت شده‌اند.

تازه چه خبر؟
همزمان با تمهیدات دستگاه‌های دولتی جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری مراسم اربعین در کربلا، بلیط اتوبوس برخی مسافران داخلی لغو شده و آژانس‌های مسافرتی...بیشتر بخوانید
شیخ خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین، در گفت‌وگو با روزنامه عربی «الشرق الاوسط» بار دیگر ایران را به ارسال سلاح به کشورش متهم کرد. آل خلیفه...بیشتر بخوانید
رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از برکناری و انفصال موقت از خدمت مسئولان و عاملان مرتبط با حادثه سقوط بیمار از تخت در اتاق عمل بیمارستان محمدی...بیشتر بخوانید
یارانه نقدی ۴۰۰ هزار نفر دیگر تحت عنوان «یارانه‌بگیران غیرنیازمند» از بامداد جمعه و همزمان با واریز یارانه نقدی مهرماه قطع شد و به این ترتیب مجموع...بیشتر بخوانید
رشید حیدری مقدم، رییس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان، جان‌باختن یک مادر باردار دیگر را در این بیمارستان تایید کرد. حیدری مقدم گفت: «یک خانم ۳۳...بیشتر بخوانید