کلانتری خواهان تعیین تکلیف فعالان بازداشتی محیط‌زیست شد | ایران اینترنشنال

کلانتری خواهان تعیین تکلیف فعالان بازداشتی محیط‌زیست شد

 

عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط‌‌زیست ایران، خواهان تعیین تکلیف فعالان محیط‌‌‌زیستی شد که از بهمن‌ماه سال ۱۳۹۶ به اتهام جاسوسی در بازداشت به‌سر می‌برند.

او روز یکشنبه ۱۸ شهریورماه، به خبرگزاری ایرنا گفت وزیر اطلاعات که تنها مرجع رسمی اعلام جاسوس‌بودن افراد است، درمورد فعالان محیط‌‌زیستی به‌طور رسمی اعلام کرده است که آن‌ها جاسوس نیستند.

کلانتری افزود: «ما نمی‌گوییم این افراد را آزاد یا اعدام کنند، بلکه خواستار تعیین تکلیف آنها هستیم و این بخشی از حقوق شهروندی ماست.»

به گفته او، قرار بوده است تکلیف این فعالان بازداشت‌شده تا پایان تابستان معین شود، اما این افراد هنوز دادگاهی نشده‌اند.

رییس سازمان محیط‌‌زیست پیش‌تر از تشکیل کمیته‌ای چهارنفره ازسوی دولت برای رسیدگی به وضعیت فعالان محیط‌زیستی خبر داده و گفته بود که براساس تحقیقات این کمیته، مدرکی دال‌بر جاسوس‌بودن آنها وجود ندارد، اما قوه‌قضاییه خود را مرجع اظهار نظر در این زمینه می‌داند.

در اوایل بهمن‌ماه سال ۱۳۹۶، هفت فعال محیط‌زیست و درپی آن نیز تعداد دیگری از این فعالان به اتهاماتی ازجمله جاسوسی بازداشت شده‌اند.

یکی از این افراد بازداشت‌شده، کاووس سیدامامی استاد دانشگاه و مدیرعامل موسسه «حیات‌وحش میراث پارسیان» بود که ۱۹ بهمن‌ماه در زندان اوین جان باخت. علت مرگ او «خودکشی» اعلام شد.

خانواده‌های این فعالان محیط‌‌زیستی مردادماه به روسای قوای سه‌گانه نامه نوشتند و خواستار تشکیل هیأتی از نمایندگان منتخب مجلس و دولت برای شفاف‌سازی پرونده و دیدار با بازداشتی‌ها شدند.

گفته می‌شود خانواده‌های این فعالان محیط‌‌زیست تاکنون پاسخ روشنی درباره اتهامات، وضعیت و محل نگهداری و همچنین سرنوشت بازداشت‌‌شدگان نگرفته‌اند.

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه‌قضاییه، در آخرین نشست خبری خود گفت که برای پنج نفر از فعالان، کیفرخواست با اتهامات امنیتی صادر و پرونده آنها برای رسیدگی به دادگاه ارجاع شده است.

این درحالی است که محمد حسین آقاسی، وکیل دو نفر از این فعالان  بازداشت‌شده به خبرگزاری ایرنا گفته است: «پرونده ۵ متهمی که کیفرخواست آنها صادر شده، هنوز به دادگاه نرفته و در اختیار دادستان تهران برای بررسی و ملاحظه کیفرخواست صادره، قرار دارد.»

 

تازه چه خبر؟
حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی، گفت که «همکاران ما دو بار تا محل سکونت محمود خاوری که در خارج از یکی از شهرهای کاناداست، رفتند و حتی به پلیس آنجا...More
باشگاه خبرنگاران، وابسته به صدا و سیما، با اشاره به سخنان نیکولاس مادورو درباره تشکیل شورای برای تامین تسلیحات ونزوئلا از روسیه، چین و ایران، از...More
ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که ابومحسن المصری ، رهبر ارشد القاعده که در لیست تروریست‌های تحت تعقیب پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی بود، به...More
یک منبع آگاه به واشنگتن‌پست گفت که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا در یک جلسه جمع‌آوری کمک‌های مالی که در آستانه انتخابات برگزار شده بود، به یکی از...More
پس از انتشار گزارش‌ها و ویدئوهایی درباره استقرار تجهیزات نظامی ایران در مرز خداآفرین، یک فرمانده سپاه پاسداران اعلام کرد که اعزام یگان‌های این نیرو...More