کلانتری: حق ورود به پرونده فعالان محیط زیستی بازداشتی را نداریم | ایران اینترنشنال

کلانتری: حق ورود به پرونده فعالان محیط زیستی بازداشتی را نداریم

 

عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، بار دیگر درباره فعالان محیط زیستی بازداشتی گفت: «وقتی دستگاه قضایی رسما به ما اعلام کرده که حق ورود به این مسئله را نداریم چه کاری از دست من برمی‌آید؟»

کلانتری روز دوشنبه ۱۱ شهریور در گفت‌وگو با خبرآنلاین، در این زمینه ادامه داد: «رییس قوه [قضاییه] اعلام کرده که قاضی در این رابطه تصمیم می‌گیرد، امیدوارم قاضی بر مبنای واقعیت‌ها تصمیم بگیرد.»

او به اختلاف نظر میان وزارت اطلاعات و قوه قضاییه در پرونده فعالان محیط زیستی اشاره کرد و گفت: «وزیر اطلاعات رسما اعلام کرده است که این افراد وارد هیچ جرمی نشده‌اند اما دستگاه اطلاعاتی موازی می‌گوید این افراد مجرم هستند. من موظفم نظر وزارت اطلاعات را اعلام کنم، چون در قانون اساسی تعریف شده که جاسوس کسی است که وزارت اطلاعات او را به عنوان مجرم شناسایی کند.»

کلانتری همچنین در پاسخ به این که «امنیتی شدن محیط زیست چقدر ما را عقب می‌اندازد؟»، گفت: «بستگی دارد چقدر در چارچوب قانون عمل کنیم، چقدر تهمت بزنیم، چقدر دوست‌دار واقعی محیط زیست باشیم، چقدر کاسب هستیم و ...»

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران پیشتر نیز در یک نشست خبری در روز ۲۲ مرداد درباره فعالان محیط زیستی بازداشتی گفته بود که « دولت افرادی را مسئول پیگیری این قضیه کرده است [اما] کاری از دست ما برنمی‌آید».

او از خبرنگاران خواسته بود: « پیگیری‌ها انجام شده اما رسانه‌ای نشده است، اگر می‌خواهید به این افراد کمکی کنید به این موضوع دامن نزنید.»

ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه ایران هم خواستار آن شده که درباره این پرونده اظهارنظر نشود و این پرونده را به «کارشناسان امنیتی و قضات» بسپارند.

کمتر از دو سال پیش، در زمستان سال ۹۶ تعدادی از فعالان محیط زیست ایران به دلایل نامعلوم بازداشت شدند. اما پس از مرگ کاووس سید امامی، یکی از این بازداشتی‌ها در زندان که علت آن «خودکشی» اعلام شد، انتقادها به بازداشت این افراد بالا گرفت.

در حالی که قوه قضائیه اتهام این افراد را «جاسوسی» می‌داند، محمود علوی، وزیر اطلاعات و عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست این اتهام را رد کرده‌اند.

کلانتری در گفت‌وگو با خبرآنلاین از کاوه مدنی معاون سابق خود که به دلیل فشار نهادهای امنیتی استعفا داد و ایران را ترک کرد به عنوان انسانی «بزرگوار، دانشمند، با برنامه و یک فرصت برای کشور» یاد کرد. کلانتری گفت: «مدنی در کارش هیچ مشکلی نداشت و نه دوتابعیتی بود، نه جاسوس».

کاوه مدنی که در دانشگاه امپریال کالج لندن تدریس می‌کرد  به دعوت دولت دوم حسن روحانی برای فعالیت در سازمان محیط زیست به ایران رفت. او در شهریور ۱۳۹۶ به عنوان معاون بین‌الملل، نوآوری و مشارکت فرهنگی - اجتماعی سازمان حفاظت از محیط زیست منصوب شد.

در پی بازداشت گروهی از فعالان محیط زیست ایران در زمستان گذشته، گزارش‌هایی از بازداشت و تحت فشار قرار گرفتن مدنی هم منتشر شد. او در نهایت از مقام خود استعفا کرد و از ایران خارج شد.

کلانتری در مصاحبه خود با خبرآنلاین تاکید کرده «اگر به عقب برگردیم و مراجع ذی‌ربط اجازه بدهند باز هم کاوه مدنی را انتخاب می‌کنم».

 

 

تازه چه خبر؟
سید اشرفی بازپرس رسیدگی کننده به پرونده کشته شدن قاسم سلیمانی اعلام کرد که پرونده نیابت قضایی به شش کشور که پایگاه‌های آمریکایی‌ها در آنجا مستقر...More
دونالد ترامپ در پاسخ به پرسشی گفت که اگر مجمع گزینندگان آمریکا جو بایدن را تایید کند، قدرت را واگذار خواهد کرد. ترامپ روز پنج‌شنبه در مراسم سخنرانی...More